Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2012, 23:13:40
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea?

As vrea sa stiu care este voia lui Dumnezu cu viata mea, de multe ori ma intreb ce vrea Dumnezeu sa fac cum sa aflu?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2012, 00:06:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voia lui Dumnezeu.Poate vor mai fi dispusi si alti forumisti de pe aici sa-l ajute pe acest tanar cu un sfat,cu un gand,cu ce pot ei mai bine.La cate prostii postam chiar ar conta sa se mai dea si un sfat bun,fie si din cand in cand.Ionut citeste pe indelete,cu atentie,fara graba,ce spune sfantul.Eu cred ca te va ajuta si sa vezi ceva foarte interesant.Sfantul spune asa: ,,Lucrul cel mai pretios pe lume e sa cunoastem pe Dumnezeu si sa intelegem, macar in parte, voia Lui.".Ce lucru frumos,chiar ce te framanta pe tine :)Lectura cu folos si Doamne ajuta!

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 19.09.2012 at 00:09:01.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2012, 00:28:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
As vrea sa stiu care este voia lui Dumnezu cu viata mea, de multe ori ma intreb ce vrea Dumnezeu sa fac cum sa aflu?
Dacă te curățești prin spovadă, dacă postești ca să rămâni curat și dacă te rogi Lui necontenit ca să afli Voia Lui, negreșit îți va aduce la cunoștință.
Cum?
Ori vei citi în ziar, ori vei vedea la un vecin, ori ți se va spune la știri, poate vei primi o scrisoare, ori ți se va naște în inimă o convingere neclintită, sau poate preotul îți va pomeni cumva ceva; vei afla tu.
Când?
Totdeauna la momentul oportun hotărât de El; niciodată mai devreme sau mai târziu.
Dumnezeu are multă răbdare; nu-ți rămâne decât să aștepți cu mai multă răbdare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2012, 00:40:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
As vrea sa stiu care este voia lui Dumnezu cu viata mea, de multe ori ma intreb ce vrea Dumnezeu sa fac cum sa aflu?
Cu alte cuvinte, aveți o problemă de discernământ vocațional ? Nu identificați chemarea (vocația) lui Dumnezeu ?

Aici, este de discutat, mai întâi, problema vocației spre o stare de viață sau alta. În linii mari, Dumnezeu ne poate chema spre căsătorie sau spre călugărie. Pe urmă, prin "vocație" se mai poate înțelege și chemarea spre o îndeletnicire sau alta. Unele îndeletniciri sunt, evident, mai "vocaționale" decât altele: aici, ne gândim în primul rând la preoție. Dar și alte îndeletniciri au o componentă vocațională.

Principalele două semne după care știm că Dumnezeu ne cheamă într-o direcție sau în alta acestea sunt:
-mai întâi, o puternică dorință. Ori de câte ori Dumnezeu ne cheamă spre ceva, mai întâi sădește în inima noastră o dorință în acea direcție. Atenție, însă, ca dorința să fie pură, adică să nu intre în calcul alte elemente decât ea însăși. Dacă vreau să mă fac doctor fiindcă îmi place ca oamenii să se vindece prin mine, dacă îmi doresc pur și simplu să îngrijesc bolnavi cât e ziua de lungă, atunci s-ar putea să am vocație spre medicină. Dar, dacă am o puternică dorință să fiu medic ca să câștig bani, ca să fiu mai independent, ori faimos, ori stimat, atunci aici nu e neapărat semn vocațional, fiindcă am în vedere alte elemente, nu medicina în sine.

-mai apoi, abilitățile necesare. Este de negândit că Dumnezeu ar putea avea un plan cu noi, fără să ne dea cele necesare spre a-l duce la bun sfârșit. Eu pot să am o vie dorință de a fi cântăreț de operă. Dar, dacă ceea ce îmi lipsește este o voce frumoasă, precis nu acesta este planul lui Dumnezeu pentru mine.

Alte semne ale unei vocații au importanță ceva mai mică, dar reală. Ele sunt mult cercetate de spiritualii/duhovnicii care se ocupă de îndrumare vocațională. Două exemple:
-atunci când vocația este reală, Dumnezeu aranjează lucrurile în așa fel încât să-mi scoată în cale niște modele. "Vocație" ar putea însemna, pur și simplu, că eu vreau să fiu ca ele.
-caracterul concret al contemplării vocaționale este mult mai sugestiv pentru vocație reală decât caracterul abstract al ei. În lumea catolică, unde sunt foarte multe feluri de călugări, dacă vine un tânăr și spune că "vrea să fie călugăr" e privit cu anumită suspiciune și vocația lui e sub semnul întrebării. Dacă, însă, vrea să fie "un călugăr care să predice cuvântul Domnului în mari aglomerări urbane" sau, dimpotrivă, care "să se adune cu frații săi la marginea orașelor mici și în natură" atunci asta e semn vocațional care trebuie luat în serios, iar tânărul va fi îndrumat spre un mic stagiu petrecut în comunități dominicane, respectiv franciscane.
Nu altfel stau lucrurile în cazul cuiva care "vrea să fie dansator" pur și simplu, față de cazul cuiva care "vrea, prin dans, să arate ceea ce nu se poate picta, nici spune în cuvinte". În al doilea caz avem "o contemplare mai concretă", mai înalt predictivă pentru vocație reală.

În speranța că folosește,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2012, 03:25:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... Aici, este de discutat, mai întâi, problema vocației spre o stare de viață sau alta. În linii mari, Dumnezeu ne poate chema spre căsătorie sau spre călugărie...
Eu cred cu tărie că toți oamenii sunt chemați la călugărie(preoție) prin exemplul Iisus Hristos. Căsătoria este o dorință și o alegere omenească pe care totuși Dumnezeu o ia în seamă și o binecuvântează prin taina cununiei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2012, 10:14:50
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Demetrius, ai o problemă gravă în privința căsătoriei, disprețuind una din cele șapte Taine, privind-o doar ca pe o îngăduință, un pogorământ. Or, în Sfintele Taine suntem în cea mai mare apropiere de Hristos, împărtășindu-ne din harul Său, din energiile Sale necreate.
Dacă nu crezi că iubirea transfigurează trupul, materia, probabil nu înțelegi nici ierurgiile Bisericii (dintre care face parte și călugăria, deci mai jos decât cununia) de binecuvântare a pâinii, apei, holdelor, caselor, animalelor - adică a tot ce este material. Dumnezeu nu disprețuiește materia pe care El însuși a creat-o, ci o sfințește.

Pe de altă parte, cu privire la călugărie Domnul a spus clar că acel cuvânt (cei care se fac fameni pentru Dumnezeu) nu este pentru toți.
Citat:
Că sunt fameni care s'au născut așa din pântecele maicii lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni; și sunt fameni care s'au făcut ei înșiși fameni de dragul împărăției cerurilor. Cine poate înțelege, să înțeleagă“.(Matei 19,12)

Last edited by N.Priceputu; 19.09.2012 at 10:17:11.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2012, 11:04:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Voia lui Dumnezeu.

Sfantul spune asa: ,,Lucrul cel mai pretios pe lume e sa cunoastem pe Dumnezeu si sa intelegem, macar in parte, voia Lui.".Ce lucru frumos,chiar ce te framanta pe tine :)Lectura cu folos si Doamne ajuta!
Foarte folositor acest link. Multumim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.09.2012, 11:28:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sotul meu imi spune adesea ca data te detasezi, deci daca accepti in inima ta tot ce se poate intampla (concret, intr-o anumita situatie), Dumnezeu te trimite in directia cea mai buna pentru tine. Sau te ajuta sa-ti dai seama care este cea mai buna. Iti trimite semne clare sau in orice caz netezeste calea in directia buna.
Cred ca are dreptate. Eu inca nu reusesc..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2012, 11:55:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
As vrea sa stiu care este voia lui Dumnezu cu viata mea, de multe ori ma intreb ce vrea Dumnezeu sa fac cum sa aflu?
Citeste cu atentie link-ul postat de Pelerin spre Rasarit. Intreaba-ti duhovnicul. Cercetează si alti duhovnici imbunatatiti, pentru sfat. Daca Dumnezeu le va descoperi ceva special pentru tine, iti vor spune chiar si fara sa-i intrebi.

Voia lui Dumnezeu este sa respectam poruncile evanghelice si sa uram pacatul, oriunde ne-am afla. Asa cum spunea Sfantul Siluan, putem sa facem voia lui Dumnezeu, smerindu-ne, pocaindu-ne si primind la fel necazurile ca si bucuriile. Dumnezeu sa ne ajute.

Părintele Sofronie Saharov relatează în scrierile despre viața sfântului Siluan că acesta a avut un vis în care era înghițit de un șarpe. Și a început de frică să se roage. Așa i-a apărut Maica Domnului, care l-a mustrat pentru viața pe care o ducea, care l-a ajutat să conștientizeze starea de păcat în care se afla și care l-a ocrotit de atunci înainte ca o maică iubitoare.

La vârsta de 19 ani a vrut să plece la mănăstire. Tatăl lui nu i-a permis și l-a îndemnat ca, mai întâi, să își îndeplinească datoria de cetățean și să termine stagiul militar. După ce a terminat perioada serviciului militar, s-a dus la părintele Ioan de Kronstadt să ceară blagoslovenie pentru a pleca la mănăstire - „Părinte, vreau să mă fac monah. Roagă-te ca lumea să nu mă țină.”
Sursa: http://ortodoxiesiviata.blogspot.ro/...38-sfntul.html

Atunci cand se pune problema sa alegem intre casatoriesi monahism, trebuie sa fim hotarati, stiind ca indiferent ce cale vom alege, de necazuri si de ispite nu vom scapa. Cu cat sunt mai multe, cu atat putem deveni mai incercati duhovniceste si apoi vom fi de folos altora, daca vom sti sa vedem in acestea voia lui Dumnezeu. Daca avem frică de necazuri, inseamna ca trebuie sa ne maturizam duhovniceste si apoi sa luam o hotarare importanta.

Sfantul Siluan a dorit sa-L afle pe Dumnezeu. A spus: „Părinte, vreau să mă fac monah. Roagă-te ca lumea să nu mă țină.” Dumnezeu ne respecta alegerea.
Sper sa-ti fie de folos si:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/calugariecasatorie.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.09.2012, 11:57:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În afară de chemarea vocațională, care e darul direct al lui Dumnezeu în inimile noastre, Hristos ne cheamă și prin semeni. Felul în care răspundem celorlalți, care ne solicită în diverse moduri poate și trebuie să fie o împlinire a voii lui Dumnezeu. Să răspundem, adică, dumnezeiește, după cum ne-a învățat în Evanghelii: să nu-i întorci spatele celui care are nevoie de ajutorul tău - material sau sufletesc - să faci altuia ceea ce ai vrea să ți se facă ție dacă ai fi în locul său, să fii, în general, foarte atent cu cei pe care-i întâlnești, căci prin fiecare te poate chema Dumnezeu să-I împlinești voia.

Am înțeles că Dumnezeu nu cere nimic de la noi. Hristos a venit să dea și să Se dea pe Sine pentru noi. Prin oameni, însă, parcă El cere, dar nu ne cere de fapt decât inima, căci lucrurile de care ne lipsim, timpul pe care-l jertfim nu sunt ale noastre, sunt daruri din darurile Sale, de care dăruindu-le ne desprindem, eliberându-ne.

Părintele Stăniloae a evidențiat ca nimeni altul cunoașterea lui Dumnezeu din împrejurările concrete ale vieții. Un articol în legătură cu aceasta se poate citi aici.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O minune...Un om care cu credinta in Dumnezeu este acum viu tigerAvalo9 Generalitati 32 04.05.2013 15:39:46
Voia lui Dumnezeu Mtcrysty17 Generalitati 146 24.11.2011 12:25:29
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 17:55:07
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 15:12:28
Va rog un sfat sa aflu ce este costin_andrei Vrajitoria 4 01.10.2009 15:19:14