Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.05.2021, 18:30:03
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ignora postul anterior al lui Moroco. Este unul profund antiortodox, care promoveaza intrarea in organizatii centrifuge, precum Oastea Domnului si care nu cuprinde corect pozitia ortodoxa fata de responsabilitatile sociale (armata fiind o responsabilitate sociala). Moroco nu este din Biserica Ortodoxa si un cunoaste dogma ortodoxa doar isi da cu parerea.

Au fost si crestini in armata si armata apara o natiune asa ca ... trebuie sa ne facem datoria unde suntem in viata nu sa facem prostii.

Problema alegerii unei cai in viata este una destul de complexa daca asta incerci.


In primul rand daca vrei o cale pentru viata si un sfat pentru viata, primul sfat este sa te rogi sa iti aseze Dumnezeu lucrurile cum trebuie. Trebuie sa ai vita de crestin in primul rand.

Al doilea daca tot ai atat de multe oprelisti poate nu e degeaba. Esti sigur ca esti pentru armata si ca armata este pentru tine???


Ce te motiveaza sa intri in armata? De ce armata ti se pare optiunea corecta pentru tine? Ne dai mai multe detalii?
Câteva observații:

1. Iarăși deschideți discuția despre userul Moroco (Locație: Ortodox cu Calea, Cluj-N) și afirmați că ar fi profund anti-ortodox.

Mințiți forumiștii?
Se știe că ateii, satanistii, păgânii, ereticii sunt profund anti-ortodocși. Cred că glumiți când vă referiți la userul Moroco. Nu vă dați seama cât e de grav ce afirmați în ciuda evidenței rezultată din postarea sa?)
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Biserica zice ”sa nu ridici sabie ca de sabie vei pieri”! Iara asta inseamna sa nu ridici nici kalasnikovu cu baioneta, nici glontu-grenada, nici bocancu si nici alte arme cu care faci crima.

Daca vrei sa fi ostas serios si nu un idol-mercenar bine platit care face treburile murdare ale viclenilor contabili desfranati erijati la butoane atunci intra in Oastea Domnului!

Acolo in oaste se lupta cu adevarat contra sudalmei, blestemului, hulei, superstitiilor lumii, desfranarii stiintifice, curviei, spurcarii, grozaviilor scarboase, betiilor cronice, sclaviei fumatului, drogurilor, bogatiilor lumesti pagane, luxului putiferic, adancucutei otravurilor barfei, lacomiei de orice fel, lenei-putorii duhovniceasca, contra la orice minciuna, ura si instigare gresita si contra la neiubirea si nemultumirea de Dumnezeu si de aproape si asa se merge ca un ostas demn pe Calea cea stramta a ortodoxiei fara compromisuri si corceli, fara tradare, fara servilism, fara tentatia umilintei si slugarniciei obediente, seculariste, lase, tradatoare pentru scaparea pielii cu maxim pragmatism mandru si beroic.

Un ostas veritabil se supune Domnului cu umilinta recunoscandu-si vinele si greselile si pentru a se intari nu se bazeaza pe droguri sau pe suplimente alimentare, pe medicamente si leacuri minune ci pe rugaciuciune ca hrana minunata si pe Credinta pana la sfarsit ca si modalitate sigura de implinire a poruncii Divine.

Hristos a inviat!.. dupa ce a dus Lupta cea buna... avand in dotare arma lipsei de griji lumesti, nepacatuirea si duhul smerit al inimii blande din care iesea iubirea si mila, multa mila pentru tot cel hororopsit si necajit care tanjea dupa fericire, dupa Dumnezeu, dupa sanatate, pace si liniste.
Domnule @gpalama, chiar vi se pare că mesajul lui este profund anti-ortodox? Mie mi se pare un sfat profund pro-ortodox.

2. OD organizație centrifugă? (E foarte foarte grav ce afirmați!)

OD face parte sigur din miezul Duhului BOR încă de la înfințare și a revenit în sânul și centrul ortodoxiei mai ales după ce la inițiativa mitropolitului ortodox Serafim Joantă a fost ridicată anatema (aruncată fără temei) la adresa preotului ortodox Iosif Trifa! OD este o mișcare spirituală profund ortodoxă anti-secularistă apărută la inițiativa patriarhului Miron Cristea în 1923. Se poate verifica pe internet cu minim de efort.

3. ”Moroco nu este din Biserica Ortodoxa si un cunoaste dogma ortodoxa doar isi da cu parerea.” (am citat afirmația stupefiantă a userului @gpalama)

Ce a postat pentru Marcel_Ionuț e evident un sfat-mesaj creștin profund ortodox, pro-ortodox. Scrie despre adevărata luptă ortodoxă cu propriul păcat dând exemplul dârzeniei OD din vremea regimului comunist.

A parafrazat și a citat porunca Domnului Iisus Hristos către sf. ap. Petru în grădina Ghetsimanii: ”Petre, Petre, nu ridica sabie că cine ridică sabie de sabie va pieri!” continuând cu lupta și finalizând postarea prin a îndemna la lucrarea milei creștine.

BOR nu vrea moartea pacătosului ci să se întoatrcă și să fie viu, propovăduind în toate rugăciunile și mesajele prețuirea darului vieții, sănătatea, pacea. Ortodoxia nu condamnă pe nimeni și lucrează prin Biserică iertarea-îndreptarea și învierea inclusiv a talharilor și desfrânatelor.

Susține altceva vreo biserică ortodoxă sau vreo dogmă creștin-ortodoxă?

Pe de altă parte în postarea domniei tale îl instigi pe userul Marcel_Ionuț în numele ortodoxiei și a dogmei ortodoxe (înțelese de tine pe dos) la......, te citez:

-”pozitia ortodoxa fata de responsabilitatile sociale (armata fiind o responsabilitate sociala)”

-”Au fost si crestini in armata si armata apara o natiune asa ca ... trebuie sa ne facem datoria unde suntem in viata nu sa facem prostii.

Îți finalizezi postarea prin încercarea de a-l face să se convigă singur, să-și găsească motivații, să fie sigur că armata e opțiunea corectă. Te citez: ”Trebuie sa ai vita de crestin in primul rand.” subânțelegându-se din postarea ta că în al doilea rând poți să fi un terminator, un predator, un asasin plătit, un mercenar bine antrenat și întărit cu medicamente și cu tot felul de anabolizante și de suplimente alimentare dopante.

Domnul a poruncit în mod sigur altceva decât reiese din postarea ta, a poruncit: sfințenia, neacuzarea-nejudecarea, primirea Duhului-Adevărului, iubirea frățească, iubirea de aproape și inclusiv iubirea de vrăjmași, de străini, de toți cei ce-L răstignesc, ÎL chinuiesc și-L batjocuresc afirmând că prin răbdare pe calea cea strâmtă a Credinței, până la sfârșit, în adevăr, după exemplul Său, ne vom mântui și noi sufletele noastre!

Iată deci că nu sunt de acord cu domnia ta însă mă strădui să te iubesc și pe dumneata și pe Moroco și pe tânărul Marcel_Ionuț cu multă pace întru Lumina Învierii.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionuț
Hristos a inviat! Asa cum spuneam si in titlu vreau performanta sportiva dar nu sunt atlet ci doar imi doresc sa intru in armata. Momentan alerg si fac flotari dar as vrea sa pot mai mult. Am luat L- Carnitina dar nu m-a ajutat. Acum am primit niste proteina whey de la un var si nu stiu daca este buna pt ce fac eu. Stiiam ca proteina ajuta in sporturile care necesita forta. Ce pot lua ca si supliment ca sa alerg mai mult? Stiu ca multi zic sa nu iau dar credeti-ma ca este greu sa muncesti si sa faci performanta sportiva in acelasi timp. Pt memorie si concentrare am luat lecitina dar nu am vazut vreun efect. Ce recomandati? Ce spune biserica despre a servi in armata? Cunoasteti sfinti militari? Imi cer scuze pt postarea lunga dar am mare nevoie de sfaturi
Domnule @Marcel_Ionut te sfătuiesc să iei pildă de viață de la Hristos-Cuvântul și de la Sfinți. Nu te sfătuiesc să te faci: soldat, polițist, securist, procuror, avocat sau judecător ori vreun pilos privilegiat!

Dacă vrei să te întărești atunci trebuie să crezi că Duhul e puternic și osârduitor, dârz, demn, credincios în timp ce trupul luptă și râvnește împotriva Duhului ca orice lup-trup ispititor care caută doar joacă, sport, plăceri, pofte, filme, grozăvii, trufie, șefie, laude, libertinaj, răutate, viclenii, nebunii, aventuri, fete, sex, răzbunare, bani murdari, profituri, vacanțe, lux, exclusivism, lene și iubire capricioasă de sine.

Pentru a te întări în partea bună și a birui partea rea trebuie să lupți cu păcatele trupești și cu poftele rele prin rugăciuni și posturi, prin asceze simple, fără excese și exagerări și împlinind mereu porunca iubirii, adevărului, credinței încât duhul bun să biruie lupul-trupul-dragonul. Nu e bine să-ți întărești trupul și să-l faci stăpân peste tine și peste alții ci e de dorit ca trupul să ajungă un bun supus, un bun slujitor, un sistem viu pe care să te poți baza la greu. Poți să-l întărești până simți că poate să ajute, să ducă și să rabde mult și că poate să reziste împreună cu Duhul la orice fel de încercări și ispite trăgându-și resursele pentru puterea asta sporită din rugăciune si post și din dârzenia Duhului, primind sufletul tău împreună cu trupul tău ajutor și daruri binecuvântate, Învățătură și Har de la Dumnezeu.

Nu te sfătuiesc să mergi așa ca-n filme pe calea haitei de lupi, pe calea demonului, a dragonului, a războinicului, a mercenarului karatist, a samuraiului-ninja, a mafiotului, a răzbunătorilor, a spionilor, a ”eroilor” de legendă, trântori-viespi vicleni și desfrânați ajunși la ”perfecțiunea” invincibilă de a putea bate și batjocuri pe oricine permițându-și a minți, chinui cu cruzime necruțătoare și a ucide fără dreptate și milă doar pentru faimă. Fiecare prost se crede tare și se dă mare vrând să se laude pe sine însuși cu averile și puterile dorind ca toți să-l invidieze, să i se supună și să i se închine închipuindu-și că ar fi zeu sau dumnezeu. De ce să te iei după astfel de oameni?

Nu te sfătuiesc nici a te inrola în serviciile militare lumești ale stăpânilor lumii care se întrec în a unelti și dezbina amăgind masele pentru privilegii, resurse și sclavi punând la cale tot felul de rele din dorința de a ajunge și a se menține la putere cu orice preț. Pentru ce să le slujești lor?

Ca ortodox creștin te sfătuiesc să mergi pe calea iubirii și ascultării de Dumnezeu și nu pe calea terorii și a terorismului sau a slujirii terorismului.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 06.05.2021 at 18:36:37.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.05.2021, 20:07:28
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Am incercat sa intru 2 ani la rand in sistem iar acesta este al 3-lea. M-am antrenat an de an si am trecut prin multe gen : intinderi, febra musculara, zile cu motivatie sau fara, dieta... fac 28 de ani...
Observ ca nu prea esti dispus sa faci sacrificii pentru a te pregati din greu la nivel fizic prin antrenamente regulate, care in cazul tau ar trebui sa fie zilnice(chiar in conditii de mers apoi la lucru) daca vrei sa obtii rezultate semnificative peste 2-3 luni in conditii de concurenta cu ceilalti candidati; despre acestia nu stii nimic, insa poti fii sigur ca sunt mai tineri si mai pregatiti.

Pot spune cu mana pe inima ca daca te trezesti dimineata cu 30 de minute mai devreme, poti efectua un minim program zilnic gradual de alergare si forta care, in compania unui program regulat de viata fara excese, te poate aduce(in 2 luni) la un nivel cel putin dublu de pregatire fizica fata de cat esti acum, iar dupa un dus te vei simti restul zilei foarte dispus la un program sustinut si binedispus fizic, precum dupa o inviorare reusita. Asta ar insemna determinare.
Hotaraste-te!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.05.2021, 20:18:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul

Cand am spus ca vreau performanta sportiva nu ma refeream la faptul ca vreau sa alerg ca si Cristiano Ronaldo ci doar sa pot lua probele fizice cu nota cat mai mare. Am incercat sa intru 2 ani la rand in sistem iar acesta este al 3-lea.
Poate se intră pe pile și acolo, oricum armata pe timp de pace e una, pe timp de mobilizare la război extern sau intern(mineriadă, revoluție) e un iad...

Dacă nu intri nici acum poate nu era drumul tău acolo, cât timp sportul e folosit pentru sănătate și nu se face exces nu e păcat, de suplimente nu ai nevoie deloc dacă faci sport pentru întreținere, arunci bani pe fereastră, în timp și cu răbdare îți faci o obișnuință din sportul făcut pentru întreținere.

Sportul nu trebuie nici idolatrizat, nici dat anatemei, nici măcar metanii nu ai voie să faci în tot timpul anului, sunt perioade bisericești în care nu ai voie să înghenunchezi, metaniile nu țin loc de sport.

Dacă nu intri acum, măcar o să faci sport de relaxare și tot ai câștigat ceva, ți-ai făcut o obișnuință din sport pentru sănătate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.05.2021, 18:14:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Deci am sa raspund la toata lumea ca sa nu fie neclaritati sau confuzie. De ce am optat pentru aceasta meserie? Din mai multe motive:
1. Imi place foarte mult sportul si miscarea in general. De cand am fost mic asta mi-a placut. Am facut din toate cate un pic dar ca nivel recreational. Nu am facut vreodata un sport de performanta.
2. In ultimii ani am incercat sa fiu mai perseverent, mai disciplinat etc. Cand mi-am propus ceva, am incercat sa-l duc pana la capat cu toate obstacolele. Nu zic ca acum as fi un om de succes, sunt doar un om normal cu un job normal.
3. Cred ca intotdeauna am admirat militarii si m-au fascinat vietile lor. Nu sunt de acord cu cei care se duceau in irak de ex si omorau asa zisii teroristi doar ca sa ia americanii petrolul. Nu am o placere sa vad oamenii cum se ucid.
4. Imi doresc sa intru aici pt a avea un venit stabil in familia mea si pt ca am incercat in mai multe joburi dar pur si simplu nu m-am regasit. Repet,nu imi doresc sa ma inscriu in ceva gen Fortele Speciale si sa omor oameni pt mii de euro. Cine face asta este treaba lui si nu il obliga nimeni.

Cand am spus ca vreau performanta sportiva nu ma refeream la faptul ca vreau sa alerg ca si Cristiano Ronaldo ci doar sa pot lua probele fizice cu nota cat mai mare. Am incercat sa intru 2 ani la rand in sistem iar acesta este al 3-lea. M-am antrenat an de an si am trecut prin multe gen : intinderi, febra musculara, zile cu motivatie sau fara, dieta, antrenor. Sunt de acord cu colegul care a zis ca iti trebuie perseverenta/determinare si nu ma bazez doar pe aceste suplimente stand non stop cu ochii in tv asteptand sa creasca rezistenta musculara. Am luat si binecuvantarea duhovnicului pt asta. Anul acesta fac 28 de ani si momentan vreau sa intru la soldati. Iar cand voi intra in sistem voi vedea mai departe ce voi face. Daca mai aveti alte intrebari sau sfaturi, spuneti si voi incerca sa raspund cat pot de repede. Am sa atasez poze cu probele daca se poate.
Ignora-l pe @gpalama in ceea ce zice despre mine sau despre OD pentru ca minte acest pui al baronului de Miunhauzen oricat i-am cerut sa inceteze.

Constat din ce scri ca esti hotarat sa intri in armata Romaniei pentru un post sigur si bine platit. Spui ca ai binecuvantare pentru a intra la soldati. Spui ca ai dat probele de doua ori si le-ai cazut si vrei sa te antrenezi si sa te intaresti ca sa le treci.

Trebuie sa treci traseul utilitar sub 1min40s si cei 2000m sub 8minute30s, recordul mondial fiind sub 5minute.

Sfat:
1.Invata traseul cat mai bine antrenandu-te pe un astfel de traseu amenajat si sa te ajute cineva cu cronometrul. Trebuie fara sa te grabesti sa scoti sub 1min20s.

2.Antreneaza-te ca sa alergi 2000m in 8-8,30 minute deci 1000m in 4-4min15sec, 500m in 2-2min8sec adica in 120-128s, 100m in 24s, 50m in 12s in medie.

Deci daca alergi constant si te uiti la cronometru poti sa-ti formezi o alergare constanta pe fiecare 100m in jur de 20-24s si pe 50m in jur de 10-12s.

Pentru ca sa rezisti la astfel de alergari lungi trebuie sa te antrenezi alergand pe distante foarte lungi, 5km-10km-20km zilnic iar apoi scazand lungimea la 5km-10km poti sa maresti viteza si scazand iar la 2km-3km maresti viteza la maxim incat sa ajungi in timp sa iesi fara sa te fortezi sub 8minute. Trebuie sa-ti placa sa alergi, sa fi pasionat de alergare.

Dupa 3 luni de alergari zilnice (5 pe saptamana) pe distante de peste 5-10km cu cronometrul la mana ca sa stii cum te incadrezi poti crede ca poti trece probele fara niciun stress. Traseul utilitar trebuie sa-l stii cu ochii inchisi si sa-l repeti din cand in cand ca sa-l poti face fara sa te stresezi si fara sa te grabesti sub 1min20s.

Alergarea nu te istoveste. Trebuie doar sa-ti gasesti un ritm bun si apoi pastrezi ritmul. Poti folosi un cantec ritmat si alergi in ritmul cantecului. Poti sa te rogi ritmat. Poti sa canti sau sa asculti la casti aceiasi melodie. Poti sa numeri, sa repeti ceva ca sa-ti formezi ritmul si apoi taci pastrand ritmul toata alergarea. Ritmul conteaza la alergare pe distanta lunga si daca intri in ritmul optim poti alerga 50km fara sa obosesti. Ruperile de ritm te vlaguiesc prematur deoarece emotiile si efortul suplimentar risipeste energia. Poti face alergari lungi in panta-urcus si apoi alergarea pe teren drept iti va parea un mizilic.

Nu e bine sa depui masa musculara ci sa-ti faci fibra rezistenta. Gimnastica ajuta. Evita sa manci mult sau sa bei lichide.

Daca ai cazut de doua ori probele eliminatorii inseamna ca nu prea esti serios sau ca nu ai resurse de sanatate si potential de evolutie. Nu te intrista, cu credinta si vointa poti orice, ”toate sunt cu putinta celui ce crede”. Trebuie sa te ti de antrenament si sa ai vointa 3 luni si apoi merge din obijnuinta.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.05.2021 at 18:23:48.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.05.2021, 18:36:58
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Multumesc Moroco pt sfaturi, am sa tin cont de ele.
Cand dadusem prima oara probele am facut la alergare undeva la 8.30 minute. Am avut si un antrenor bun care s-a tinut de mine si am facut cu el de mai multe ori traseul aplicativ si alergarea de rezistenta. Insa acum nu are candindati dar cand va avea eu voi merge din nou cu siguranta. Momentan lucrez 2 zile cu 2 libere si alerg cand nu sunt la munca. Ca metoda ,alerg aprox 500 m cu 1.30 min pauza intre seturi. Uneori ma mai cronometrez la cei 2 km si apoi alerg cat mai pot dupa pauza. N-am picat niciodata la proba sportiva au fost alte motive. Nici nu vroiam sa fac masa musculara, m-am gandit ca proteina ar fi buna ca sa imi refac muschii de la efortul intens sau ca sa-mi dea un stimul de energie.

Last edited by Marcel_Ionut; 07.05.2021 at 18:44:10.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.05.2021, 19:01:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ca metoda ,alerg aprox 500 m cu 1.30 min pauza intre seturi. Uneori ma mai cronometrez la cei 2 km si apoi alerg cat mai pot dupa pauza.
Nu se dădeau și tracțiuni sau flotări, cu pauze puține de refacere între proba de alergat și cea de forță ?
În ultima lună până la probă ar trebui să le faci pe toate probele legat, ca să vezi la care merge cel mai bine vs cel mai rău..

Poate reușești de data asta să iei admiterea și ajungi piesă de sacrificiu în prima linie în fața ursului de la răsărit, războiul nu e joacă de cântece patriotice sau de prostioare de tip bella ciao.

Un om inteligent ar încerca să se eschiveze de la serviciul militar când e iminență de război, dar fiecare face cum vrea, dă-l încolo de salariu că nu mai ajungi să te bucuri de privilegiile alea, important e să-ți scapi viața ca să câștigi timp de pocăință.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.05.2021, 19:25:16
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Iorest

Da, se dau si flotarile. Ele fac parte din traseul aplicativ, iar ca sa le pot lega de alergarea propriu zisa trebuie sa fac cu antrenorul. Acolo faceam traseul si alergarea una dupa alta. Deocamdata incerc sa contruiesc cat mai multa rezistenta. Atunci cand dadusem probele faceam cam vreo 6 km per total. Aici cu moartea pe front este discutabil. Cunosc o persoana care lucreaza in sistem de 5 ani si nu s-a dus niciodata in afara sa omoare pe nimeni. A spus ca asta este alegerea fiecaruia si nu te obliga nimeni. Acum ca va fi razboi sau nu, eu nu pot sti, numai Dumnezeu stie asta. Poti muri in razboi sau poti muri calcat de o masina. In orice clipa poti muri pocaindu-te de pacate sau destrabalandu-te. Moartea nu te anunta cand vine. Daca nici acest an nu voi intra atunci vedem ce va fi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.05.2021, 23:03:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Biblia vorbește despre fugă în unele versete din Matei 24

„15. Deci, când veți vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt - cine citește să înțeleagă -
16. Atunci cei din Iudeea să fugă în munți.
17. Cel ce va fi pe casă să nu se coboare, ca să-și ia lucrurile din casă.
18. Iar cel ce va fi în țarină să nu se întoarcă înapoi, ca să-și ia haina.
19. Vai de cele însărcinate și de cele ce vor alăpta în zilele acelea!
20. Rugați-vă ca să nu fie fuga voastră iarna, nici sâmbăta.
21. Căci va fi atunci strâmtorare mare, cum n-a fost de la începutul lumii până acum și nici nu va mai fi.
22. Și de nu s-ar fi scurtat acele zile, n-ar mai scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși se vor scurta acele zile.”

Monahismul s-a retras din Egipt în Asia Mica când Eghipetul a fost acaparat de trupe ostile creștinismului, s-a retras din Asia Mică- Cappadocia în Europa, Georgia, Muntele Athos când otomanii au acaparat acea zonă.

Și de pe Athos va fi o vreme când monahii vor pleca, există o dinamică a comunităților creștine din calea năvălitorilor, mai ales că un al 3-lea război ar fi pur și simplu ceva ce n-a mai fost... Dumnezeu să aibă milă de toți cei care vor prinde acele vremuri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.05.2021 at 23:07:32.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.05.2021, 13:59:26
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

iorest

Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu postarea de mai sus si care era legatura cu inscrierea mea in armata?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.05.2021, 17:14:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Am editat mesajul, interesant mesajul părintelui bătrân Simeon de la Sihăstria, un documentar făcut acum ceva timp de televiziunea trinitas.

https://www.youtube.com/watch?v=b5CfCVZI7sA
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.05.2021 at 14:37:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare