Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 05.02.2011, 14:45:20
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Atunci acuza-i si pe patriarhi de idolatrie : Gen 23:7 ; Gen 23:12 ; Gen 33:3,6,7; Gen 42:6 ; Gen 43:26 ; Gen 47:31 ; Gen 48:12 ;
Nu am de ce să-i acuz căci (1) nu erau îngeri, și (2) persoanele pe care le-au salutat conform conveniențelor vremii nu au fost obiecte ale idolatriei.

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
aceeasi patriarhi care au ridicat si stalpi de inchinare : Gen 28:18-22 ; Gen 31:44-45; Gen 35:13-14;
Aceia erau stâlpi de aducere aminte, nu de "închinare". Probabil îi confunzi cu stâlpii idolești ridicați pe înălțimi de către împărații apostați ai Israelului.
  #412  
Vechi 05.02.2011, 14:45:46
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Că a salutat-o da, dar unde ați citit că i s-a și închinat? Tot respectul pentru munca depusă de IPS Bartolomeu Anania (Dumnezeu să-l odihnească!), dar aici a sfeclit-o. În original scrie salutare [άσπασμός], nu "închinăciune".
Parerea dvs.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Straniu punct de vedere, ca un om muritor (chiar sfânt fiind) să fie mai mare ca un înger, ba chiar decât toți îngerii la un loc! Dar n-ar trebui să mă mir, există alte concepții și mai ciudate... În definitiv suntem liberi să avem orice punct de vedere.
Nu e straniu, tinand cont de statutul acordat Fecioarei Maria, de "NASCATOARE DE DUMNEZEU", sper ca intelegeti importanta acestui cuvant. Aceasta este cea mai mare cinste, cea mai inalta recunoastere, atat din randul ingerilor cat si a oamenilor. Ea este Mijlocitoarea, prin care a venit Mantuitorul, mantuirea noastra.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Mulțumesc pentru confirmare.
" Revelatia dumnezeiasca nu precizeaza numarul ingerilor dar arata ca este foarte mare. In Sfanta Scriptura se vorbeste despre tabere de ingeri (Fac, 32, 1-2), zeci de mii si milioane de ingeri (Dan., 7, 10 ; Evr., 12, 22; Apoc, 5, 11), multime de oaste cereasca (Luca, 2, 13), legiuni de ingeri (Matei, 26, 53)
Cu nume individuale nu cunoastem decat trei ingeri : pe Arhanghelii Mihail (Dan., 10, 13, 21) si Gavriil (Luca, 1, 19, 26; Dan., 8, 16; 9, 21) si pe Rafail (Tob., 3, 16 , 5, 4).
Cele trei trepte in care se grupeaza cele noua cete ingeresti sunt legate si de starea de desavarsire in care au ajuns ingerii cu ajutorul harului divin, impartasit lor de Creator.

Impartirea pe trepte a ingerilor se intemeiaza pe Sfanta Scriptura, care numeste pe toate cele noua cete, desi nu intr-un singur loc pe toate. Astfel, in Fac, 3, 24 se amintesc Heruvimii; la Isaia, 6, 12, Serafimii; in Efes., 1, 21 ; Col., 1, 16 ; Rom., 8, 38 ; in I Petru, 3, 22, Tronurile sau Scaunele; Domniile, Puterile, Stapaniile, incepatoriile si ingerii ; la I Tes., 4, 16 si Iuda, 9, Arhanghelii."
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #413  
Vechi 05.02.2011, 14:49:54
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu am de ce să-i acuz căci (1) nu erau îngeri, și (2) persoanele pe care le-au salutat conform conveniențelor vremii nu au fost obiecte ale idolatriei.
Atunci cum a fost Fecioara Maria obiect al idolatriei?
  #414  
Vechi 05.02.2011, 14:50:54
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Parerea dvs.
Nu e părerea mea, ci a lui Dumnezeu, Cel ce a inspirat cuvintele versetului:
http://www.scripture4all.org/OnlineI...NTpdf/luk1.pdf

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nu e straniu, tinand cont de statutul acordat Fecioarei Maria, de "NASCATOARE DE DUMNEZEU"
Dacă ideea anterioară era stranie, aceasta e de-a dreptul blasfemiatoare. M-am și săturat să mai discut aspectul acesta...

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Ea este Mijlocitoarea
Idem.
  #415  
Vechi 05.02.2011, 14:52:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Atunci cum a fost Fecioara Maria obiect al idolatriei?
Pentru îngerul Gavriil nu a fost în niciun caz! El știa (mai bine decât oamenii) că doar lui Dumnezeu trebuie să I te închini.
  #416  
Vechi 05.02.2011, 14:53:27
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Va dati seama ca am ajuns in stadiul in care eu anulez toata credinta dvs. prin afirmatiile mele si dvs. la fel.
Sigur ca nu ajungem la un punct comun, daca ar fi fost asa am fi avut aceiasi confesiune.
Sa trecem peste...
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #417  
Vechi 05.02.2011, 14:59:25
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Va dati seama ca am ajuns in stadiul in care eu anulez toata credinta dvs. prin afirmatiile mele si dvs. la fel.
Sigur ca nu ajungem la un punct comun, daca ar fi fost asa am fi avut aceiasi confesiune.
Sa trecem peste...
De acord. Puteți continua* să dezvoltați subiectul vicleniei sectanților.


*Început de Georgel

Last edited by tricesimusquintus; 05.02.2011 at 15:01:30. Motiv: pentru a nu mă înțelege greșit
  #418  
Vechi 05.02.2011, 15:03:00
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
De acord. Puteți continua* să dezvoltați subiectul vicleniei sectanților.


*Început de Georgel
Eu am avut pentru dvs. nistre intrebari legate de ce credeti. Am primit raspunsurile. Nu mai am de ce "dezvolt" eu acest subiect. Le ofer spatiu celor mai infocati.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #419  
Vechi 05.02.2011, 15:48:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Pentru îngerul Gavriil nu a fost în niciun caz! El știa (mai bine decât oamenii) că doar lui Dumnezeu trebuie să I te închini.
si atunci de ce avem numeroase exemple de oameni care se inchina la oameni in Scriptura, dintre care si cele ce ti le-am mentionat?
  #420  
Vechi 05.02.2011, 15:53:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
si atunci de ce avem numeroase exemple de oameni care se inchina la oameni in Scriptura, dintre care si cele ce ti le-am mentionat?
Nu se "închinau" la oameni, ci se "înclinau". Închinarea, uneori până la pământ făcea parte din regulile de politețe ale antichității orientale. În Evul Mediu oameni-și scoteau pălăria și "măturau pământul" cu ea în semn de respect, mai târziu își scoteau doar pălăria. Acum nu-și mai scot nici mâinile din buzunare când salută pe cineva... daca-l mai salută...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38