Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.06.2009, 15:40:30
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Mie imi pare un lucru exagerat ca pe un forum crestin sa se vorbeasca de moartea unui superstar. Zilnic mii de oameni mor si nimeni nu mai stie de ei, dar Dumnezeu are grija de fiecare. Daca compatimiti mai mult un om popular care a murit, decat un cersetor sau un om credincios si drept, cu siguranta Dumnezeu nu face din asta un criteriu de judecata. Oare la Judecata de Apoi, cand fiecare va fi inviat si judecat dupa faptele, gandurile si credinta sa, atunci cand ii va veni randul lui Michael Jackson, credeti ca toti vor striga, iarta-l Doamne ca a dansat si a cantat frumos...? Eu zic ca il maniati mai rau pe Dumnezeu prin atitudinea asta aiurita. Amintiti-va ca femeia cea saraca din biblie cand a dat din putinul ei, Iisus a apreciat-o mai mult decat ceilalti care aveau bani mai multi. Cred mai degraba ca asta e idolatrizare si nu iubire a aproapelui... dar in fine eu nu mai zic nimic, judecati si voi cum ar trebui sa fie atitudinea unui crestin adevarat!

Dumnezeu sa ii ierte si sa ii odihneasca pe toti mortii, inclusiv Michael Jackson.
Bine punctat !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.06.2009, 16:00:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Nu este exagerat a se vorbi despre aceasta.[/COLOR] A vorbi despre moarte, fie ea chiar si a unui necrestin, nu este lipsit de temei crestin. Cu atat mai mult cu cat moartea aceluia a tras dupa sine alte cateva morti, sinucideri.

[COLOR=darkred]Fenomenul idolatriei "curate[/COLOR]", ca pasiune dusa pana la limita rezistentei psihice, este ceva ce cuprinde din ce in ce mai multe minti si suflete. Vedem cum apare o moda si multimi de tineri se arunca a o dobandi si a'i urma (fenomenul EMo si alte oratanii contemporane).

Consider ca este de folos a intelege ce anume l'a facut pe un tanar sa se sinucida pentru un star de muzica, de orice fel ar fi ea, ori pentru oricare alt om de pe pamant.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.06.2009, 20:00:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Fiecare este responsabil pentru propriile sale actiuni.Nu Michael Jackson poarta vina ca in lume exista persoane cu labilitati psihice.
Ai dreptate ca fiacare rsaspunde pentru el , insa MJ va raspunde pentru ca a fost un speculant emotional!!! prin acest aspect te faci vinovat si porti o vina

De aceea multi din ei se simt cu constiinta incarcata si recurg la droguri ca sa incerce sa uite...vezi Elvis si altii

Pentru asta nici nu trebuie sa fii credincios. Pur si simplu stii in inima ta ca esti un escroc emotional, care , prin ceea ce faci, stimulezi reactii perverse in semenii tai, intinindu-i


MJ se pare ca s-a sinucis insa se merge pe burta deoarece este vorba de asigurarea de 5 Mil$ ce se doreste incasata

Pentru sinucidere nu se incaseaza nimic de la asigurari
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.06.2009, 20:19:57
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

MJ a fost un artist care a muncit o viata sa ajunga la nivelul la care a ajuns,mesajele din muzica sa au fost unele pozitive si a avut capacitatea sa transmita foarte mult publicului sau.
Sunt oameni care au o astfel de abilitate,mai ales daca isi pun intreg sufletul in ceea ce daruiesc si este si aceasta un dar divin,pentru ca fara Dumnezeu nu s-ar fi putut sa atinga acest nivel.
Persoane dezechilibrate,care fac obsesii pentru cineva au existat dintotdeauna,unii se sinucid,altii comit crime.Raul are multe fatete.Ma indoiesc ca un om pe deplin intreg la minte ar recurge la un asemenea gest si nu cred ca obiectul obsesiei lor se face vinovat de boala de care sufera.
In ce priveste existenta personala a acestui om,eu una o vad mai mult ca pe o tragedie: un om distrus fizic si psihic de toti cei ce castigau averi pe spinarea muncii lui.
Evident ca de-a lungul vietii fiecare dintre noi avem bune sau rele,fie ca suntem celebritati ori oameni de rand,dar cred ca e treaba lui Dumnezeu sa judece,noi suntem prea mici pentru asta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.06.2009, 20:46:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
eu una o vad mai mult ca pe o tragedie: un om distrus fizic si psihic de toti cei ce castigau averi pe spinarea muncii lui.
.
Uite-te la atitia mari artisti cu greutate care nu sunt nici pe departe distrusi: Bon Jovi, care este casatorit cu pietena lui inca din liceu, Peter Gabriel si multi altii, oameni grei cu personalitate si daruiti cu intelepciune si talent de la Dumnezeu

MJ a dorit sa ajunga unde a ajuns
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.06.2009, 21:10:13
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
MJ a dorit sa ajunga unde a ajuns
Ma indoiesc ca si-a dorit,insa a gresit ca nu a stiut sa spuna nu cui trebuia si cand trebuia.
In rest,cred ca a fost un suflet de o sensibilitate rara,dar care isi traia propria drama interioara sub povara unei copilarii chinuite,a unei celebritati careia nu ii mai putea face fata si a rechinilor show-bizzului,mediei care nici acum nu se sfiesc sa se ospateze de pe urma faimei acestui om,desi este decedat.
Eu zic sa nu mai rascolim acolo unde e cazul si sa ii respectam trecerea in nefiinta asa cum se cuvine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.06.2009, 11:26:17
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Repere

E de folos pentru toti, cred, sa intelegem de ce unii semeni de-ai nostri recurg la asemenea gesturi disperate in urma disparitiei unei persoane de notorietate.
Consider ca tine intai de educatie, de reperele valorice fixate in sanul familiei, de parcursul vietii religioase. Nu stiu exact... Dar ma intereseaza sa aflu. Avem cu totii in jurul nostru copii, ai altora sau proprii, si niciodata nu e in van o discutie despre repere, evident, la nivelul lor. In felul acesta plantam o mica idee, care poate va sprijini candva mintea copilului, de se va rataci.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.06.2009, 11:49:35
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
E de folos pentru toti, cred, sa intelegem de ce unii semeni de-ai nostri recurg la asemenea gesturi disperate in urma disparitiei unei persoane de notorietate.
Consider ca tine intai de educatie, de reperele valorice fixate in sanul familiei, de parcursul vietii religioase. Nu stiu exact... Dar ma intereseaza sa aflu. Avem cu totii in jurul nostru copii, ai altora sau proprii, si niciodata nu e in van o discutie despre repere, evident, la nivelul lor. In felul acesta plantam o mica idee, care poate va sprijini candva mintea copilului, de se va rataci.
Exact la asta m-am gandit si eu atunci cand am initiat acest topic. M-am gandit la familiile sinucigasilor, la mamele lor care i-au nascut si s-au chinuit sa-i creasca. Si eu sunt mama si pun tot sufletul meu in cresterea fetitei mele. Si dupa 20 de ani sa recurga la un asemenea gest pentru cineva strain? E ingrozitor. De aceea consider ca orice copil trebuie crescut inca de mic in preajma bisericii.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.06.2009, 12:43:12
georgetapacuraru georgetapacuraru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Mesaje: 1
Implicit "trecerea in nefiinta"

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu zic sa nu mai rascolim acolo unde e cazul si sa ii respectam trecerea in nefiinta asa cum se cuvine.
Nu inteleg folosirea sintagmei "trecere in nefiinta" intr-un forum de discutie crestin. Prin parasirea acestei vieti, se trece nicaieri ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.06.2009, 13:21:24
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgetapacuraru Vezi mesajul
Nu inteleg folosirea sintagmei "trecere in nefiinta" intr-un forum de discutie crestin. Prin parasirea acestei vieti, se trece nicaieri ?
Era doar o expresie si se refera la nefiinta dpdv strict fizic.Evident ca sufletul omului este nemuritor.
Doamne,ce le mai place unora sa caute noduri in papura,zau asa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Dreptul la sinucidere moriane Morala Crestina 194 26.09.2011 21:50:33
Sfanta Maria Egipteanca si schimbarea trupului-idol in trup-altar anne Diverse Sarbatori 20 07.04.2009 04:15:12
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25