Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 10.03.2010, 18:30:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Intotdeauna exista o explicatie :-)
Binenteles...mai greu este sa o accepti.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Are legatura cu ce am spus eu mai inainte?
Da, si cred ca vorbim aceeasi romana si cred ca ne-am putea intelege chiar daca nu urmam intotdeuna aceeasi logica.

Acum, daca tu vrei sa te prefaci ca nu intelegi despre ce e vorba e dreptul tau..
Reply With Quote
  #92  
Vechi 10.03.2010, 19:25:00
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, si cred ca vorbim aceeasi romana si cred ca ne-am putea intelege chiar daca nu urmam intotdeuna aceeasi logica.

Acum, daca tu vrei sa te prefaci ca nu intelegi despre ce e vorba e dreptul tau..
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce anume as putea face in plus fata de ceea ce fac acum daca as avea credinta? Oricum, eu vorbeam de cei care au o defectiune fizica la creier si astfel sint impiedicati sa functioneze dupa morala majoritatii.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un sistem de valori, un reper moral absolut, nu relativ.

Mai citesc o data. Intrebam ce as putea eu face in plus daca as avea credinta. Banuiesc ca ai vrut sa spui ca as putea profita de un reper moral absolut. Am inteles bine?
Care e ala? Si, totusi, ce avantaj as avea, concret?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 10.03.2010, 22:55:37
cati2907's Avatar
cati2907 cati2907 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu stiu ce a facut bubulyna, dar eu L-am intrebat, direct.
Si inca mai intreb. Si mai astept.
Din pacate ... nu primesc nici un raspuns.
O sa-ti raspunda.Daca ai presupune ca exista, ai putea sa-L intrebi "cum este"?.Din fericire, o sa-ti raspunda "neasteptat".
Reply With Quote
  #94  
Vechi 10.03.2010, 23:05:15
cati2907's Avatar
cati2907 cati2907 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
iti inteleg sfatul dar cred ca trebuie facuta o precizare...Dumnezeu nu se arata la comanda...ma gandesc ca daca cineva nu stie daca Dumnezeu exista sau nu intrebarea pe care ar pune-o e lipsita de orice putere...adica atata timp cat persoana cel putin pe jumatate crede ca Dumnezeu nu exista nu are cum vorbi cu El...lanseaza o replica in gol si astepta sa vada ce se intampla...normal ca nu se intampla nimic....daca in schimb reuseste sa adune o farama cat de mica de credinta (ca o speranta puternica) atunci va putea sa ii spuna LUI "cred Doamne ajuta necredintei mele"...si in cazul acesta El fara indoiala o va ajuta.
Mi-am dat cu parerea din experienta.Intr-adevar, Dumnezeu nu mi S-a aratat la comanda dar mi-a raspuns.Eu am fost doar curioasa si indoielnica si L-am intrebat daca exista...si daca da, "Cum este"? Doar atat.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 10.03.2010, 23:20:43
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sa inteleg ca tu muti muntii din loc.
Am zis eu asta?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 10.03.2010, 23:21:55
ioanav ioanav is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2010
Mesaje: 9
Implicit oameni buni ganditi-va bine!

Cum sa nu existe Dumnezeu!Doamne iarta-ne !
Reply With Quote
  #97  
Vechi 11.03.2010, 01:40:32
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit un timp, apoi m-am lasat pagubas. Paradoxal se filozofeaza exagerat de mult pe un forum cu predilectie religios.
Din punctul meu de vedere, eu consider ca nu exista atei sau necredinciosi, ci doar orbi si surzi. Pentru ca trebuie sa fii si orb si surd, sa nu vezi chiar NIMIC cu rost. Parafrazand teoria atribuita lui Einstein, TREBUIE sa fim de acord ca Natura e perfecta; e de-ajuns sa privesti o floare, un copil, forma cristalelor de gheata pe geamul casei, etc. Lipsa perfectiunii ar insemna HAOS. Spuneam pe un alt topic intr-o discutie despre Adevar si Iubire: daca Dumnezeu s-ar intoarce cu spatele, am cunoaste cu adevarat LIPSA perfectiunii - HAOSUL. Cei cativa "interesanti" care tulbura apele cum ca Dumnezeu nu exista, sunt precum copiii rasfatati ai sortii, care s-au obisnuit sa tot primeasca pe gratis, considerand ca totul li se cuvine. Degeaba s-au straduit parintii sa-i fereasca de griji; de fapt i-au lipsit de cel mai elementar lucru: intelepciunea. Care se acumuleaza prin rabdare, stradanie, efort personal, sacrificiu, asumarea raspunderii...
Imi amintesc de o poveste auzita de cand eram un pustan: Un negustor in targ, striga cat il tinea gura: "Veniti sa va dau icoane facatoare de minuni! Ieftin si sigur! Va indeplineste orice dorinta aveti!" ... Un "Einstein" mai de la tara, dar trecut de mult de prima tinerete, se apropie si-l intreaba: "Daca sunt atat de bune si sigur facatoare de minuni, cum se face ca pe dumneata nu te-a fericit pana acum?" "Pai ca sa faca minunea, trebuie sa te rogi mai intai!... Iar eu... stau prost cu rabdarea!!!"
Am curaj sa intreb pe oricine doreste daca a incercat vreodata sa ceara Lui Dumnezeu ceva, si nu i s-a dat. Nu poti sa spui "Nu exista Dumnezeu" atat timp cat nu-L recunosti. Nu poti sa spui: "Doamne, eu is Cutare; Sigur ma cunosti ca doar nu-s chiar o cantitate neglijabila, ce pana mea! Am si eu nevoie de treaba aia... Hai, te rog, vezi cum faci, ca stii bine ca merit! Doar n-am omorat pe mama!!!"
Rugaciunea este ca o unda radio. Tot deplasezi scala in stanga si in dreapta, cu rabdare multa, cum faceam multi dintre noi odinioara cand cautam "Europa Libera". Si dintr-o data, ai revelatia clara ca ai prins frecventa pe care difuzeaza "Radio Doamne-Doamne" Atunci afli tot: si daca meriti, si cine merita, si cat meriti, judecand dupa faptele tale reale, nu doar cele care ai crezut tu c-ar fi bune/rele... Cu toate astea, intr-un final, chiar si la fara frecventa, ascultand seara de seara Radio Doamne-Doamne, ajungem sa intelegem chiar si noi, (despre care aveam o impresie teribil de buna initial, dar pe parcurs am realizat ca eram pe contrasens), ca la Dumnezeu nu exista limita de credit si nici giranti sau garantii ipotecare. Nu-ti trebuie relatii, nu-ti trebuie tinuta obligatorie, nu exista limita de varsta sau discriminare (rasa, sex, handicap)... Nu-ti trebuie nimic peste puterile tale, ci doar iubire si credinta. Paradoxul este ca, dupa ce ajungi sa cunosti acest lucru, nu prea mai vrei sa ceri nimic, fiindca STII ca El iti da ce-ti trebuie si-ti foloseste, nu neaparat ce-ai fi vrut tu!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 11.03.2010, 09:56:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Binenteles...mai greu este sa o accepti.
Daca explicatia are o logica rationala o accept.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 11.03.2010, 10:03:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanav Vezi mesajul
Cum sa nu existe Dumnezeu!Doamne iarta-ne !
Un ateu ar pune intrebarea invers. Cum sa existe Dumnezeu? Darwin iarta-ne! :-)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 11.03.2010, 10:04:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cati2907 Vezi mesajul
O sa-ti raspunda.Daca ai presupune ca exista, ai putea sa-L intrebi "cum este"?.Din fericire, o sa-ti raspunda "neasteptat".
Am mai spus pe forum ca inca il mai intreb. Si mai astept.
Problema e ca omul, mintea sa, tinde la un moment dat sa se plictiseasca.
Asta e firea lui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mircea Eliade - un credincios fara Dumnezeu? costel Generalitati 23 10.11.2012 11:27:10
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 11:02:13
Cine poate trai fara dumnezeu???? geo.nektarios Secte si culte 52 20.11.2009 01:32:53
nimic fara dumnezeu iulia_amy2003 Generalitati 1 01.09.2008 23:04:17