Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2012, 17:02:45
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase

Mereu cand am cautat sa aflu despre atitudinea ortodoxa fata de cei de alta credinta, am dat se o singura fraza, acelasi mesaj dar sub alte forme: ORICE om care e ne-ortodox este ca si pierdut deja, pentru ca „s-a dedat” singur iadului.

Plecand de la premisa asta:
Prietenul meu ateu (care nu gandeste impotriva oricarei forme de teism, dar are propria sa conceptie despre divinitate) dar cu o morala aproape impecabila este ... ca si pierdut.

Toti catolicii sunt pierduti. Asemenea toti oamenii indecisi sau care nu au auzit in viata lor de Iisus Hristos (ex. negrii din Africa cei care mananca de pe jos si traiesc in case de lut)

Irena Sendlerowa, o poloneza care a murit acum 4 ani, care in timpul Holocaustului a salvat de la moarte, cu riscul vietii ei, sute de evrei care urmau sa fie trimisi in tabere si ucisi, nu prea are loc in Rai pentru ca ... era catolica...

Toti liberii-cugetatori, care au totusi o morala corecta (poate chiar corecta dpdv ortodox, dar lipsita de apropierea de Dumnezeu in sensul cunoscut de ortodocsi), sunt pierduti. Foarte multi refuza sa adere la o religie pentru ca, spun ei, „religia a facut mai mult rau decat bine oamenilor”.

Fara a incerca sa pun la indoiala invatatura ortodoxa, si autenticitatea credintei noastre, MA INGROZESTE gandul ca concluziile mele de mai sus ar putea fi adevarate, daca intr-adevar orice non-ortodox e sortit iadului...

Va rog, luminati-ma in legatura cu acest aspect...
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18