Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 10.08.2016, 21:34:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Vsovi una e sa le ceri sfintilor ajutorul ( sa puna o pila mai sus pentru tine ) si alta e sa-i ispitesti. Dar am zis de mult ca ma opresc sa incerc sa te conving, te las in pace, poate asa faceti voi pe acolo, o mai chemati din cand in cand pe Verginica sa va mai spuna ce si cum. :)
Reply With Quote
  #512  
Vechi 10.08.2016, 21:39:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Vsovi una e sa le ceri sfintilor ajutorul ( sa puna o pila mai sus pentru tine ) si alta e sa-i ispitesti. Dar am zis de mult ca ma opresc sa incerc sa te conving, te las in pace, poate asa faceti voi pe acolo, o mai chemati din cand in cand pe Verginica sa va mai spuna ce si cum. :)
Dragul meu, Saul nu l-a ispitit pe Samuel ci avea o foarte grea și mare problemă, practic i-a cerut ajutorul în ultimul moment iar Samuel l-a auzit și i-a răspuns băgînd și groaza în vrăjitoare ca să se întrepte și ea.

Cum sf. Verginica e o sfîntă tot așa cum e și sf. A.B sau ciobănașul Petrache Lupu, ei pot fi chemați și pomeniți în rugăciunile oricui și fiind în Cer împreună cu Dumnezeu precis vă aude și vă ajută.

Eu însă ca mirean din BOR nu am fost încă acolo, la NIP, dacă prin acolo la asta te refereai... sper să merg și să mă bucur de drept credincioșii de acolo.

Păi oprește-te cînd te-ai lămurit... cînd ai priceput, cînd poți să crezi drept. Pînă atunci mai putem discuta mult și bine. Nu-i nicio supărare să încerci să te lămurești și să te pui la +punct... de asta sunt forumurile ca discutînd între noi să ajungem la Discernămîntul cel bun întărindu-ne astfel în Dreapta Credință.

Last edited by vsovi; 10.08.2016 at 21:43:02.
Reply With Quote
  #513  
Vechi 10.08.2016, 21:41:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ati inteles mai crestinilor ? Cand aveti vreun necaz, va duceti la o vrajitoare de asta cu magie alba si-i spuneti sa va scoale vreun sfant. Asa e normal. :)
Reply With Quote
  #514  
Vechi 10.08.2016, 21:45:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ati inteles mai crestinilor ? Cand aveti vreun necaz, va duceti la o vrajitoare de asta cu magie alba si-i spuneti sa va scoale vreun sfant. Asa e normal. :)
Aia care cheamă și pomenește numai sfinții adormiți și nu o face pe bani... nu se numește vrăjitoare albă ci biserică ortodoxă.
Reply With Quote
  #515  
Vechi 10.08.2016, 21:47:20
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sa stii ca ai dreptate. Imi cer scuze mi s-a parut ca ai facut un apel la autoritate pe care se pare ca nu l-ai facut. Imi cer scuze, se pare ca pana si eu sunt culmea. :)

Fii cu pace, nu-i nimic.
Iarta-ma si tu pe mine.
Reply With Quote
  #516  
Vechi 10.08.2016, 22:22:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Acu' despre care părinți care nu-s de acord (cu ce?) se face vorvire?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #517  
Vechi 10.08.2016, 23:37:16
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dar Dumnezeu, oare, ce ar spune? L-o fi întrebat cineva?
Nice joke. Chiar, oare ce ar spune Dumnezeu? Tu nu crezi ca Dumnezeu i-a ajutat deja ca s-au cunoscut si stau de atata vreme impreuna?
Eu as zice ca daca Hristos ne baga in traista, la restul sa punem si noi osul la munca.
Ori daca nu, stam asa si ne tot plangem ca vai ce nu ne lasa mama sau tata sa facem. Si o sa ne casatorim cu cine zice mama sau tata. Penibil.

Last edited by veilur; 11.08.2016 at 00:07:29.
Reply With Quote
  #518  
Vechi 11.08.2016, 00:19:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Vă redau în câteva rânduri, foarte puține și concentrate, pe subiectul "Rai și iad", și care Sfânt sau drac, vine și de unde vine, deci vă redau ceea ce Sfântul Ioan Gură de Aur și Sfântul Vasile cel Mare, explică în 4 volume de PSB, pe care cu mila Domnului, le-am citit.

Deci, cu mila Domnului :

Împărăția Cerurilor nu are margini. În ea se plimbă și dracii (până la judecată) de aceea au avut acces să ispitească pe Adam și Eva. Ei trebuiau să treacă testul de a rămâne ascultători de Dumnezeu, să nu mănânce din fructul oprit, să se ridice deasupra neascultării demonilor și să-i bieruiască cu dragostea de Dumnezeu. Dar au ales să creadă minciuna demonilor, și acum noi, aici, în trupul muritor, ne luptăm pentru a redobândi, prin dragostea de care ne-am îndoit la început, starea cea dintâi a lui Adam și Eva, ca să refacem testul picat și să-l trecem.

"Eu sunt ușa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla." - Ioan 10, 9. Deci fiindcă Împărăția Cerurilor nu are margini, la permisiunea și datorită dragostei lui Hristos, Sfinții pot veni pe pământ, "și va intra și va ieși", deci aceștia, Sfinții, fiindcă nu sunt egoiști să țină ce au pentru ei, pentru că au trecut testul, pe care Adam și Eva l-au pierdut, au redobândit în Hristos mai mult decât aveau Adam și Eva la început, înainte de cădere, și prin Hristos, El Care e Ușa, cum li s-a permis să vină lui Moise și Ilie, la schimbarea la față a Mântuitorului, pe Muntele Taborului, la fel vin Sfinții, oricare, oricând, oriunde, dacă sunt chemați, în Împărăția Cerurilor, nu mai există timp și spațiu.

Ei vin, ca să se roage pentru noi, sau să ne dea vindecare în Duhul Sfânt de care s-au învrednicit veșnic, de o boală sau o neputință, sau mângâiere, iar acestea le simțim în harul Duhului Sfânt, "esență" comună în care suntem și noi și ei, care este izvorul Energiilor Necreate, a tot pământul și tot Universul. Harul face sămânța să crească întro plantă, fructă, legumă, copac, harul face ca pământul să-și mențină rotația și echilibrul, în sistemul solar, harul Duhului Sfânt, gândește și naște celula, și unește semințele omului, pentru a da naștere embrionului și copilului, și a întregii vieți.

Deci, revin mai puternic, cu mila Domnului. :) Atenție mare :

Pentru că acum încă nu e condamnat nimeni la iad, fiindcă nu a avut loc Judecata de Apoi, cei care nu se mântuiesc sunt puși întrun loc, în libertatea ce au ales-o de a se lipsi de Dumnezeu, iar în acel loc sunt în așteptarea Judecății de Apoi, iar din acel loc, ei văd ce se întâmplă și cu îngerii și cu Sfinții și cu dracii, care toți vin la noi, fiind îngăduiți în dragostea Domnului Hristos, Ușa, vin pe pământ și se luptă fiecare pentru noi, să ne tragă de partea lor. Sfinții să ne dea tot ce au dobândit și ei, iar demonii să ne ia, să ne risipească și să arunce, tot ce ne dau Sfinții.

Vedem pilda săracului Lazăr și bogatul nemilostiv, unde bogatul care a ajuns în ghenă, acel loc de așteptare a Judecății, mult mai ușor decât iadul, îl vedea pe Lazăr, cum se veselea în "sânul lui Avraam", care este primul cer, cel mai ușor de obținut, e ca o grădină cu adieri plăcute și odihnitoare. Deci cerea bogatul nemilostiv să-l lase pe Lazăr să anunțe pe rudele sale, ale bogatului, cele stricate la minte și inimă, de pe pământ, să se îndrepte, să nu ajungă în acel loc de chin și așteptare, ca și el, bogatul care era acolo, care cerea apă, adică îi era sete, spune Sfântul Vasile cel Mare, îi era sete de Dumnezeu, de care se lipsise toată viața, acel bogat nemilostiv. Că spune Hristos, la fântână, la femeia canaaneancă: "Dar cel ce va bea din apa pe care i-o voi da Eu nu va mai înseta în veac, căci apa pe care i-o voi da Eu se va face în el izvor de apă curgătoare spre viață veșnică." - Ioan 4, 14.

Deci acel bogat, vedea ce se întâmplă cu Sfinții și îngerii și demonii și ce face? Spune Sfântul Ioan Gură de Aur: acel bogat vrea să-l trimită pe săracul Lazăr, la rudele lui ale bogatului, pe pământ, fiindcă știa și vedea că poate să se ducă Lazăr pe pământ, la fel ca toții Sfinții, avea voie să se ducă pe pământ să avertizeze, sau să facă minuni cu oamenii, de aceea vrea să-l trimită pe Lazăr, să se întoarcă pe pământ să le spună rudelor lui să se îndrepte. Cum toți Sfinții aveau voie, prin Hristos, Ușa, să vină pe pământ. Dar el, bogatul nemilostiv, nu avea voie să se întoarcă din ghenă, repet, care acela nu-i iadul, ci loc de așteptare, dar tot un fel de iad, dar de unde poți vedea tot ce se întâmplă, cum Sfinții și îngerii și dracii se luptă pentru noi în cer și pe pământ.

Apoi spune Sfântul Vasile cel Mare: la Judecată, când vor fi puși în iad, de acolo nu vor mai vedea nimic, din veselia din Împărăția Cerurilor, a Mirelui cu Biserica Sa. Că zice, de ce nu vor mai vedea nimic? Ne spune Scriptura de ce: "în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui." - Matei 25, 41. Și zice iar: "iar fiii împărăției vor fi aruncați în întunericul cel mai din afară; acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților." - Matei 8, 12. Fiii Împărăției, sunt toți oamenii, de după Hristos, de pe tot pământul, fiindcă toți sunt chemați la împărăție, prin Hristos. Asta spune Sfântul Ioan Gură de Aur. Și întunericul cel mai dinafară, este în iad, acolo, nu vor mai putea vedea nimic, cum văd acum, din ghenă. Iadul era gătit inițial demonilor, nu și oamenilor, un loc unde Domnul vroia să-i adune pe draci, după Judecată, acolo nu vroia să fie oameni, dar i-a creat pe oameni, după crearea îngerilor și după căderea demonilor, și după crearea iadului, mult mai superior era omul în Rai, față de îngeri și demoni, nemuritori, fiindcă ei erau doar duhuri, dar omul, tot nemuritor, era și materia trupului și nemateria sufletului, în aceași creație, în același loc. Iar după cădere, pentru că ne-am pierdut nemurirea (până la Hristos) suntem puțini mai slabi ca importanță, decât îngerii, că spune: "Micșoratu-l-ai pe dânsul cu puțin față de îngeri, cu mărire și cu cinste l-ai încununat pe el." - Psalmul 8, 5. Iar după Înviere, vom fi din nou, "Coroana Creației", spune Sfântul Vasile cel Mare, mult mai importanți decât îngerii, arhanghelii, în Împărăția Cerurilor, cu testul ce l-a picat Adam și Eva, prin mântuirea ce o obținem, și testul trecut, cum l-au trecut deja, acum, Sfinții, atunci, vor reprimi trupul cel Înviat și nemuritor, pe care Îl are acum Hristos, îl vom avea și noi, dar care acum, Sfinții, nu-l au, fiind suflete (mari suflete) depinde cât și-au lărgit inimile, "lărgiți și voi inimile voastre!" - II Corinteni 6, 13, deci fiind doar duhuri, de aceași măsură cu îngerii, încă fără trupurile înviate, nefiind Judecata venită. Sunt Sfinți, care ajută mai mult față de alții, fiindcă măsura lor e mai mare, au iubit mult mai mult, și au și primit mai mult, deci pot dărui mai mult, căci din vistieria lor, care niciodată nu se golește, ci când ne dau nouă, se umple înapoi. La fel cum și între cei 12 Apostoli, Toma care s-a îndoit de învierea Domnului, a fost pedepsit, spune Sfânta Tradiția, în viețile Sfinților Apostoli, că nu a făcut minuni mari, în India hindușilor, unde i-a ieșit sorțul să se ducă, dar a propovăduit Evanghelia, deși nu cu foarte mari sorți de izbândă, fiindcă măsura lui a fost mică, și-a micșorato prin necredința și îndoiala în Învierea Domnului.

Deci, fiindcă toți au voie să vină pe pământ, Sfinții și dracii, dar osândiții din ghenă, nu au voie, vrăjitoarea nu a avut voie și putere să-l aducă pe autenticul Samuel, venind în locul lui, un demon cu chipul lui, care-i spunea că va muri, fiindcă asta vor demonii, moartea tuturor oamenilor, că ne urăsc, fiind noi mai importanți ca ei, ei nu suportă. Plus alte motive, pentru care nu suportă creația Domnului.

Am scris mult, dar asta e.

Cine citește, se înțelepțește, iar cine cârtește, se mândrește, nu citește, bârfește și se rănește... Și poate nici nu se mântuiește... :-(

Pomeniți-mă pentru efort și iertați-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #519  
Vechi 11.08.2016, 00:22:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Acu o saptamana, cand eram in vacanta si imi bagam des picioarele in Marea Egee, am dat peste acest topic. Pe atunci avea 13 pagini. Mi-am spus ca e cam mult si am sa-l citesc cand ajung acasa. Dar acum vad ca are 52 de pagini.

Mai exista serialul acela, "Tanar si nelinistit" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #520  
Vechi 11.08.2016, 00:32:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Macar ne puteti lamuri care e pozitia Bisericii Catolice in legatura cu episodul cu Saul si Samuel. Pe cine scoala vrajitoarea ? E magie alba sau magie neagra ? :)
Reply With Quote
Răspunde