Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2012, 01:58:22
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Legătura dintre practicile ezoterice și bolile psihice

Doamne ajută!
O întrebare adresată în special celor care au cunoștințe sau chiar lucrează în domeniul psihologiei: există vreo legătură între practicile ezoterice și bolile psihice? Altfel spus: cei care practică diverse forme de ocultism riscă să înnebunească?
Știu că toate formele de ezoterism/ocultism sunt înspăimântător de periculoase din punct de vedere spiritual, în primul rând pentru că îi îndepărtează de Dumnezeu pe cei care le practică. Știu că orice practică ezoterică = trădarea lui Hristos, intrarea în comuniune cu demonii și moarte spirituală.
Acest aspect fiind lămurit (orice ar fi, în orice situație s-ar afla, creștinilor NU le este îngăduit să se încreadă în astfel de practici anticreștine), mă interesează din ce motiv unii dintre cei care își ucid sufletul practicând ocultismul ajung să se îmbolnăvească și psihic. De exemplu, cunosc o persoană care, după ce a practicat câțiva ani yoga, s-a îmbolnăvit de schizofrenie... Acum se simte mai bine psihic, dar spiritual se află în cădere liberă. Mă întreb: cauza îmbolnăvirii psihice a fost practicarea ezoterismului, sau exact invers (s-a apucat de ocultism fiindcă deja era nebun)? Și dacă boala psihică a fost efectul, atunci cum se explică acest fapt? Oare acești nefericiți ajung la nebunie tocmai pentru că au intrat în legătură cu spiritele negative (știm noi care), sau există și cauze științifice?
Vă pun această întrebare pentru ca, în cazul în care voi fi în situația de a argumenta poziția Bisericii față de ezoterism, să pot oferi și dovezi științifice convingătoare pentru că, din păcate, cei mai mulți dintre cei interesați de aceste practici acordă mai multă încredere explicațiilor pur raționale decât celor teologice. Mai exact, dacă eu, când voi fi profesoară de Religie (cu ajutorul Domnului), îi voi spune unui adolescent că ocultismul îl îndepărtează de Hristos, s-ar putea să-l amuz și atât... pentru că el, fiind la vârsta căutărilor și a răzvrătirii, este tentat să creadă în tot ceea ce-i pare senzațional și, dacă niciodată n-a crezut în Dumnezeu, perspectiva îndepărtării de El nu l-ar înfricoșa. În schimb, dacă i-aș argumenta științific unui astfel de elev inconștient că practicarea ezoterismului îl poate duce la probleme psihice, aș avea mai multe șanse de a-l trezi la realitate. Totuși, n-aș vrea (Doamne ferește!) să spun neadevăruri tocmai pentru a argumenta credința. De aceea, dacă nu există o legătură reală cauză-efect între ezoterism și nebunie, atunci va fi necesar să mă limitez la explicațiile de ordin teologic și duhovnicesc.
Dvs ce știți? :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.09.2012, 02:31:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu stiu sa iti raspund la intrebare.
Dar si eu mi-am pus aceeasi problema.. Poate intr-un sens mai larg. Adica da, am si eu amice preocupate de yoga (si asoterism) care au avut tulburari psihice uneori serioase (ocazie cu care s-au scufundat mai mult in acelasi tip de invataturi cautand leacul).

Dar uneori m-am intrebat daca mandria are legatura cu nebunia (si care din care decurge?).
Mandria izvorata din cunoasterea lumeasca, la aceasta ma refer. Stiu oameni care au ajuns la apogeul carierei (medici, oameni de stiinta..) doar ca sa o ia razna dintr-o data. (Si ma intreb la ce bun ca au atata inteligenta, daca nu au intelepciune deloc.)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.09.2012, 23:17:36
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu stiu sa iti raspund la intrebare.
Dar si eu mi-am pus aceeasi problema.. Poate intr-un sens mai larg. Adica da, am si eu amice preocupate de yoga (si asoterism) care au avut tulburari psihice uneori serioase (ocazie cu care s-au scufundat mai mult in acelasi tip de invataturi cautand leacul).

Dar uneori m-am intrebat daca mandria are legatura cu nebunia (si care din care decurge?).
Mandria izvorata din cunoasterea lumeasca, la aceasta ma refer. Stiu oameni care au ajuns la apogeul carierei (medici, oameni de stiinta..) doar ca sa o ia razna dintr-o data. (Si ma intreb la ce bun ca au atata inteligenta, daca nu au intelepciune deloc.)
Da, este interesant faptul că v-ați pus aceeași întrebare. Am observat că, de foarte multe ori, se întâmplă ca cei credincioși săse asemene uimitor de mult în gândire, ceea ce este explicabil și foarte frumos. :)
Da, este foarte posibil să existe o legătură între mândrie și nebunie... mai ales între mândrie și nebunia duhovnicească (necredință): "Zis-a cel nebun întru inima sa: nu este Dumnezeu". Cred că mândria poate duce la necredință (cea mai gravă formă de nebunie spirituală) și/sau la nebunie psihică.
Este foarte trist faptul că, așa cum ați spus, se creează un cerc vicios în viața acestor persoane care practică ezoterismul: se îmbolnăvesc psihic pentru că au astfel de preocupări, dar continuă cu ocultismul în nădejdea că în felul acesta se vor vindeca... Este exact ca și cum un alcoolic, de exemplu, ar bea din ce în ce mai mult, sperând că astfel va reuși să se lase de băutură. :)
Dumnezeu să Se milostivească de toți acești semeni ai noștri și să-i întoarcă la credința cea adevărată în El!

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2012, 23:49:03
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Există câteva probleme în abordarea D-vs. Îmi îngădui să vă atrag atenția, tocmai pentru că ați spus că veți fi profesoară.

1. Trebuie să lămuriți foarte exact ce înțelegeți prin noțiunea de practică esoterică. Față de definiția larg acceptată a termenului, yoga predată pe toate gardurile nu se încadrează (aici mă refer la nenumăratele "școli" sau "cluburi" din Occident unde se predau strict aspectele de bază din Hatha Yoga, care este practic o formă orientală de gimnastică).

2. Dacă yoga, practicată sub diverse forme de către milioane de oameni, ar duce invariabil la nebunie, nu credeți că am fi aflat acest lucru ?

3. În calitate de creștini practicanți, se cuvine oare să osândim, catalogând în mod automat pe cei care practică esoterismul, drept suferinzi de "mândrie drăcească" ? Oare nu noi, cei bine ancorați în Evanghelie, conștienți de superioritatea noastră față de acești îndrăciți.... înțelegeți unde bat ?

4. Trebuie înțeles și cunoscut foarte exact motivul pentru care esoterismul și/sau ocultimul sunt contrare poruncii lui Dumnezeu - care este acest motiv ? Asta ar trebui, în primul rând, să știm să explicăm unui adolescent, nu doar să încercăm să-l înspăimântăm cu povești despre boli psihice. Dacă îmi permiteți o paralelă, abordarea aceasta îmi seamănă cu cea a puritanilor care încercau să înspăimânte copii sau adolescenții cu povești despre modul în care practicarea onaniei duce, invariabil, la grave consecințe de ordin fiziologic - de la cancer la păr în palmă, toate elucubrațiile s-au susținut la un moment dat.

Ca să revenim la subiect: de ce este nocivă (SPIRITUAL, nu neapărat psihic), practica ocultismului ? Pentru că contravine poruncii lui Dumnezeu. Dar de ce a poruncit dumnezeu așa ? Ei, aicea devine problema mai spinoasă...

Last edited by MihaiG; 27.09.2012 at 23:51:26.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.09.2012, 10:22:46
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul

Ca să revenim la subiect: de ce este nocivă (SPIRITUAL, nu neapărat psihic), practica ocultismului ? Pentru că contravine poruncii lui Dumnezeu. Dar de ce a poruncit dumnezeu așa ? Ei, aicea devine problema mai spinoasă...
pentru ca ocultismul inseamna "colaborare" cu demonii, acestia oferind ceva iti iau sufletul, provocand totodata si nenorociri aici, in viata aceasta, gen boli (mai ales psihoze), necazuri materiale, accidente etc.

demonii inseala intotdeauna, ofera initial niste chestii de ordin divinatoriu, poate chiar un succes material sau sentimental, apoi iau insutit ce au dat, spre distrugerea celor ce au facut marea greseala de a apela la ei (protectia divina dispare in acest caz, prin urmare demonii pot provoca orice daune doresc).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2012, 12:00:14
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
există vreo legătură între practicile ezoterice și bolile psihice? Altfel spus: cei care practică diverse forme de ocultism riscă să înnebunească?
DA.

Referinte bibliografice:

LARCHET Jean-Claude, Terapeutica bolilor mintale, trad. Marinela Bojin. București: Sophia, 2008.
http://www.librariasophia.ro/carti-T...e-so-2894.html

LARCHET Jean-Claude, Inconștientul spiritual sau Adâncul neștiut al inimii, trad. Marinela Bojin. București: Sophia, 2009.
http://www.librariasophia.ro/carti-I...e-so-4318.html

Sfinti si mari duhovnici despre exorcizare si tamaduire, Ed. Sophia
http://www.librariasophia.ro/carti-S...--so-8638.html

Sfinti si mari duhovnici despre discernamantul duhovnicesc, Ed. Sophia
http://www.sophia.ro/Sfinti-si-mari-...-ro-496-o2.htm

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Știu că toate formele de ezoterism/ocultism sunt înspăimântător de periculoase din punct de vedere spiritual, ... Știu că orice practică ezoterică ... intrarea în comuniune cu demonii și moarte spirituală.
Asa este.
Prin aceste practici oamenii pot ajuge relativ usor sa fie posedati. Cunosc personal cazuri concrete. (Pentru cei interesati pot oferi detalii despre studii de caz, desi consider ehaustive lucrarile mentionate anterior.)

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
cauza îmbolnăvirii psihice a fost practicarea ezoterismului, sau exact invers (s-a apucat de ocultism fiindcă deja era nebun)? Și dacă boala psihică a fost efectul, atunci cum se explică acest fapt? Oare acești nefericiți ajung la nebunie tocmai pentru că au intrat în legătură cu spiritele negative (știm noi care), sau există și cauze științifice?
Ambele variante pot fi corecte. Totusi procentul este mult mai mare in cazul oamenilot sanatosi (la minte in primul rand) care dupa ce s-au apucat de practici oculte (vrajitorie, ezoterime) si-au "pierdut mintile" datorita duhurilor necurate (lacomie, desfranare, avaritie, manie, invidie, trandavie, slava desarta, mandrie).

In lucrarile de mai sus veti obesva ca Sfintii Parinti afirma inechivoc 3 mari cauze ale bolilor psihice:
a) patimi si pacate sufletesti care netratate corespunzator (Sfanta Spovedanie, Sfantul Maslu, Sfanta Euharistie) duc la "pierdera mintii" (boli psihice).
b) disfunctionalitati fiziologice, somatice...
c) duhuri necurate, demoni. (Demonii nu au existenta fiintiala ci doar personala parazita, adica ei au putere doar atat cat le confera omul: prin pacate, patimi, blesteme, vrajitorie etc. Demonii nu au putere in sine caci au fost "dezbracati" de putere de catre Hristos, si ei i-au puterea (energia) omului si o redirectioneaza catre rau. Deci dracii ca niste paraziti redirectioneaza lucrarea omului catre ceva contrar voii lui Hristos Iisus. De crestinul ortodox practicat nu se poate "lega" nici o activitate demonica datorata intrucat in Sfanta Biserica prin Sfintele Taine, hristificarea fiind inceputa... dracii nu au "putere"... evident in fata harului lui Dumnezeu de care este patrus omul. Nu vom intra in amanunte acum.)

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
să pot oferi și dovezi științifice convingătoare pentru că, din păcate, cei mai mulți dintre cei interesați de aceste practici acordă mai multă încredere explicațiilor pur raționale decât celor teologice.
In aceste situatii consider ca explicatiile stiintifice si teologice, oferite de Larchet si Sfantul Luca al Crimeii sunt pertinente.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
În schimb, dacă i-aș argumenta științific unui astfel de elev inconștient că practicarea ezoterismului îl poate duce la probleme psihice, aș avea mai multe șanse de a-l trezi la realitate.
Draga Laura, consider ca argumentatia noastra trebuie sa aiba ca tina pe Hristos, Sfinta Sa Biserica, Sfintele Taine conform Sfintilor Parinti.
Adica efortul nostru trebuie sa fie centrat pe participarea omului la Sfanta Liturghie, caci Hristos Iisus lucreaza TAINIC si cu mare putere in Sfanta Sa Biserica prin Sfintele Taine.

Consider ca lupta intelectuala daca se duce doar in componenta ratioana nu prea are sanse de izbanda inturcat intelectul rational nu poate aduce o cognitie inechivoca a Domnului Iisus Hristos... si doar cognitia intelectuala umana (cu ambele componente: ratiune si contemplatie) care implica si afectivitatea (inclusiv sau mai ales cea duhovniceasca) poate contracara cu succes dracoveniile ateiste, ezoteriste, vrajitoresti etc.

Dracii sunt experti in ratiune, teologisesc rational foarte foarte bine "caci si dracii cred si se cutremura" (iacov cap 2) de Hristos Iisus... insa doar atat. Dracii au piredut ontologic intelectul duhovnicesc precum si afectivitatea duhovniceasca... sunt intr-o bezna toatala in ceea ce priveste colucrarea cu harul lui Dumnezeu.
Este intocmai ca atunci cand un om orbeste fiziologic definitiv si nu pai poate percepe lumina... desi lumina este langa el.

Avand in vedere ca inelectul uman contemplativ si afectivitatea duhovniceasca sunt Desavarsite si depline in Sfanta Biserica prin Sfintele Taine, devinde imperios necesar ca omul sa traiasca Sfintele Taine, in Sfanta Biserica conform Sfintilor Parinti.
Doar atunci cand omul CUNOASTE pe Hristos Iisus in Sfanta Sa Biserica, va ramane intru Hristos. "Noi am crezut si am cunoscut ca TU esti Hristosul, fiu lui Dumnezeu cel viu" (Ioan 6).

Totuși, n-aș vrea (Doamne ferește!) să spun neadevăruri tocmai pentru a argumenta credința. De aceea, dacă nu există o legătură reală cauză-efect între ezoterism și nebunie, atunci va fi necesar să mă limitez la explicațiile de ordin teologic și duhovnicesc.
Dvs ce știți? :)

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Sper ca indicatiile lapidare din aceasta postare sa iti fie cu folos si directia spre antropologia si psihoterapia filocalica sa fie inechivoca.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.09.2012, 12:06:55
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
"colaborare" cu demonii, ... iti iau sufletul.
"iti iau sufletul" in sensul ca obliga (forteaza prin patimi, pacate... prin luarea "mintilor") omul
sa lucreze (trup si suflet) contrar voii lui Dumnezeu, impotriva lui Dumnezeu.
De aceea Hristos Iisus si Sfintii Parinti vorbesc de robia pacatului, caci omul nu mai este liber sa lucreze firesc conform voii sale.
Filocalia are explicatii eshustive in acest insa, insa chiar si din punct de vedere stiintific, psihologic si psihiatric se cunosc si se explica destul de bine mecanismele prin care patimile (dependentele) "ocolesc" vointa (discernamantul) uman...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.09.2012, 14:53:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
există vreo legătură între practicile ezoterice și bolile psihice? Altfel spus: cei care practică diverse forme de ocultism riscă să înnebunească?
O legătură este foarte probabil să existe. Dar asta nu înseamnă că cei care practică diverse forme de ocultism riscă să înnebunească. Nu e "altfel spus", între prima și a doua propoziție avem un non sequitur. Statistica e o știință foarte utilă în a stabili corelații, dar nu cauzalități. Este foarte posibil ca tulburările psihice preexistente să fie cauza unei apetențe crescute față de ocultism, ezoterism. În mod special schizofrenicii suferă de delir mistic, iar ezoterismul le vine ca o mănușă.

Atât eu, cât și mulți alți oameni, medici și profani, am observat o corelație între diverse tulburări psihice și psihiatrie-psihologie. Părea normal ca psihiatrii și psihologii să se scrântească la cap, având în vedere că lucrează cu scrântiți la cap. Numai că cei mai mulți psihiatri, care au observat ei înșiși această corelație, văd cauzalitatea inversată. Scrânteala preexistentă este ceea ce îl face pe un tânăr să aleagă științele psihicului. Este aici mai mult decât o simplă fascinație, este aproape un reflex de autovindecare a organismului, ca atunci când un diabetic hipoglicemic urlă după o linguriță de dulceață.

Citat:
Știu că toate formele de ezoterism/ocultism sunt înspăimântător de periculoase din punct de vedere spiritual, în primul rând pentru că îi îndepărtează de Dumnezeu pe cei care le practică. Știu că orice practică ezoterică = trădarea lui Hristos, intrarea în comuniune cu demonii și moarte spirituală.
Acest aspect fiind lămurit (orice ar fi, în orice situație s-ar afla, creștinilor NU le este îngăduit să se încreadă în astfel de practici anticreștine), mă interesează din ce motiv unii dintre cei care își ucid sufletul practicând ocultismul ajung să se îmbolnăvească și psihic.
Nu e exclus ca, în multe cazuri, explicația unor probleme psihice să fie, de fapt, spirituală. Când Dumnezeu vrea să-l piardă pe om, mai întâi îi ia mințile. Vedem în Biblie cazuri de posesie pură, care astăzi ar fi, eronat, catalogate drept schizofrenii.

Citat:
De exemplu, cunosc o persoană care, după ce a practicat câțiva ani yoga, s-a îmbolnăvit de schizofrenie... Acum se simte mai bine psihic, dar spiritual se află în cădere liberă. Mă întreb: cauza îmbolnăvirii psihice a fost practicarea ezoterismului, sau exact invers (s-a apucat de ocultism fiindcă deja era nebun)? Și dacă boala psihică a fost efectul, atunci cum se explică acest fapt? Oare acești nefericiți ajung la nebunie tocmai pentru că au intrat în legătură cu spiritele negative (știm noi care), sau există și cauze științifice?
Acest cancer al psihicului care este schizofrenia e la fel de puțin elucidat ca și alte cancere. Noi nu cunoaștem cauza schizofreniei. Dar, există un anumit consens al autorilor de a vedea în schizofrenie ceea ce jargonul de specialitate numește "tulburare endogenă", termen folosit în opoziție cu "tulburare reactivă". De exemplu, dacă cedez psihic și îl plesnesc pe userul "Decebal", înseamnă că sufăr de o tulburare reactivă, fiindcă există ceva din afara mea, obiectivabil, care a declanșat episodul acut al altoirii lui "Decebal". Dacă, însă, aplic un asemenea tratament unor persoane necunoscute, care nu m-au agresat cu nimic, doar din cauză că, să spunem, am avut convingerea că mă urmăresc, numim asemenea lucru "tulburare endogenă". Ei bine, schizofreniile sunt din categoria tulburărilor endogene. Nimic din exterior nu le declanșează, cu toate că vorbim de "trigger factor", o cauză aparentă, un declanșator al bolii în plan văzut. Poate să fie un examen sau altceva. Ar putea fi și yoga. Ceea ce mai știm despre cauzele schizofreniei ține de o anumită ereditate. Dar nu atât de pronunțată încât să poți susține, cu argumente, că schizofrenia e transmisă cromozomial. În peste 50 la sută din cazuri o rudă suferă, la rândul ei, de schizofrenie. În 17 % din cazuri această rudă este unul dintre părinți. Prea mult ca să fie întâmplare, prea puțin ca să fie transmitere cromozomială.

Citat:
Vă pun această întrebare pentru ca, în cazul în care voi fi în situația de a argumenta poziția Bisericii față de ezoterism, să pot oferi și dovezi științifice convingătoare pentru că, din păcate, cei mai mulți dintre cei interesați de aceste practici acordă mai multă încredere explicațiilor pur raționale decât celor teologice. Mai exact, dacă eu, când voi fi profesoară de Religie (cu ajutorul Domnului), îi voi spune unui adolescent că ocultismul îl îndepărtează de Hristos, s-ar putea să-l amuz și atât... pentru că el, fiind la vârsta căutărilor și a răzvrătirii, este tentat să creadă în tot ceea ce-i pare senzațional și, dacă niciodată n-a crezut în Dumnezeu, perspectiva îndepărtării de El nu l-ar înfricoșa. În schimb, dacă i-aș argumenta științific unui astfel de elev inconștient că practicarea ezoterismului îl poate duce la probleme psihice, aș avea mai multe șanse de a-l trezi la realitate.
Discutabil. Problema ridicată se subsumează unei chestiuni de apologetică generală: cum lămurim asupra unui aspect al credinței pe cineva care nu crede în general. Deosebim, aici, tactica de strategie. Tactica pe care o recomandă apologeți cu experiență este să vorbeși omului plecând de la ce crede el. Dacă voi vorbi unui ortodox, voi pune accent pe ceea ce au spus Sfinții Părinți, fiindcă asemenea argumente au greutate în fața lui. Dacă voi vorbi unui baptist, trec pe lângă țintă vorbind de Sfinții Părinți: sunt argumente fără greutate pentru el. Că a spus Ioan Gură de Aur sau că a spus Mihnea Dragomir e fix același lucru pentru el. Dar, dacă folosesc argumente scripturistice, s-ar putea să îl conving. Dar cu ateii ? Cu ateii avem mai mari șanse dacă folosim argumente științifice, singurele care au greutate. Față de ei, buletinul de analiză a unei Sfinte Ostii asupra căreia a avut loc Sfânta Prefacere în mod vizibil, cu stabilirea, de către medici legiști care au primit proba și nimic despre proveniența ei, a faptului că este vorba de țesut uman cardiac cu celule vii, care continuă să râmână vii în ciuda fixării în laborator s-ar putea să aibă un efect mai mare decât oricare citat biblic sau patristic.

Dar strategia ? Strategia nu trebuie să fie ca acel copil să nu practice ocultismul. Ci ca acel copil să vină la Cristos. Venind la El, fiți sigură că mai bine își va tăia mâna decât să folosească ghiocul.

O dispută de acest tip am avut recent cu cineva de la ProVita, care se străduia să-mi plaseze în cabinet pliante cu imagini de avorturi făcute sub baleiaj ecografic: se vedea cum, în utere, sunt copii vii, care încearcă fără succes să se apere de chiuretă. A fost foarte dezamăgită când i-am spus că nu pun așa ceva în cabinet: tot efortul nostru trebuie să fie spre (re)aducerea oamenilor în Biserica lui Cristos. Sunt împotriva avorturilor nu fiindcă instinctul de conservare la agresiunea chiuretei a fost vizualizat cu nu știu ce aparate. Mutatis mutandis, copiii nu trebuie să practice ocultismul nu fiindcă nu știu ce studii arată că se scrântesc la cap: se vor găsi mereu studii contrarii, nimic nefiind mai relativ decât științele, mai cu seamă științele psihismului. Ci fiindcă așa a spus Dumnezeu. Iar acest lucru ar trebui să fie suficient.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 28.09.2012 at 14:56:49.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.09.2012, 15:18:49
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
O întrebare adresată în special celor care au cunoștințe sau chiar lucrează în domeniul psihologiei: există vreo legătură între practicile ezoterice și bolile psihice? Altfel spus: cei care practică diverse forme de ocultism riscă să înnebunească?
Anumite practici presupun folosirea unor substante psihedelice. In cazul consumurilor de droguri este evident ca da.

In general oamenii vulnerabili si rupti de realitate se simt atrasi de astfel de practici... nu pare a fi o legatura intre ezoterism si bolile psihice. Oamenii care au deja anumite tulburari tind sa adere la grupari religioase ezoterice. Reclamele pentru cursuri de yoga promit eliberarea de temeri, depresie, griji, etc (simptomuri ale bolilor psihice iar cei cu asftfel de boli cauta eliberarea acolo) .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.09.2012, 17:17:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
O întrebare adresată în special celor care au cunoștințe sau chiar lucrează în domeniul psihologiei: există vreo legătură între practicile ezoterice și bolile psihice? Altfel spus: cei care practică diverse forme de ocultism riscă să înnebunească?
Știu că toate formele de ezoterism/ocultism sunt înspăimântător de periculoase din punct de vedere spiritual, în primul rând pentru că îi îndepărtează de Dumnezeu pe cei care le practică. Știu că orice practică ezoterică = trădarea lui Hristos, intrarea în comuniune cu demonii și moarte spirituală.
Eu am auzit de unii din cei ce practica yoga ca au avut apoi probleme (e posibil sa fie vorba si de MISA). La yoga cred ca problema e ca se foloseste si mintea (de exemplu golirea de ganduri). In orice caz, cei ce practica ocultismul au aprte de o oarecare influentare de la ingerii cazuti, pentru ca intra in legatura cu ei, chiar daca nu stiu acest lucru. De exemplu mantrele de la unele forme de yoga sunt de fapt o forma de invocare a ingerilor cazuti si chiar si semnele (mandalele).
Unele forme moderne de ocultism sunt camuflate ca avand legatura cu stiinta (reiki, meditatia transcedentala, etc.).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bolile psihice mirelat Generalitati 103 26.09.2017 15:22:27
cum se numeste cartea care descrie legatura dintre pacate? cred_cu_adevarat Generalitati 5 24.04.2012 12:10:50
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 18:38:21
Rugaciunea vindeca bolile Paisie Aghioritul Rugaciuni 1 20.12.2010 19:13:08
HOMO-sexualitatea si bolile contagioase cozia Homosexualitatea 31 15.05.2007 21:40:05