Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 09.05.2015, 22:10:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Florin Ionut,se face o pregatire inainte de postul negru prin postul cu apa sau sucuri,nu se trece brusc nu?

Daca iti mai amintesti,ti-am scris o data ca nu pot sa tin post negru nici macar o zi...
Ei,asta se intampla pe vremea cand mancam carnuri si lactate.

Dupa ce nu le-am mai mancat am vazut ca pot sa nu mananc nimic pana pe la 2-3 dupa-amiaza ca puteam sa merg :)
Dar inainte erau pur si simplu dependenta de mancare,glicemia imi scadea foarte rau daca nu mancam la timp 3 mese +2 gustari intre mese.

Abia anul asta am incercat o zi de post negru,dupa ce in prealabil nu mancasem decat paine si apa in seara zilei precedente.
Nici nu-mi imaginam cat de bine te poti simti,cat de clara iti este mintea si cat de usor este totul fara digestie.
Atunci mi-am amintit de tine si de experientele tale :)
E adevărat, cu cît ești mai carnivor cu atît e mai dificil să postești. Este o explicație pe care am uitat-o, de ce carnivorilor le e greu să se abțină de la mîncare.

Dacă te referi la postul total, ăla fără apă, nu ai voie să-l ții decît 1 - 1,5 zile maxim în condițiile în care ai prea multe toxine acumulate. Dacă ai făcut niște sesiuni cu sucuri sau cu apă, atunci poți spera la mai multe zile consecutive.

Eu am ținut o singură dată fără nimic 5 zile. Am continuat cu 4 zile cu apă pentru eliminarea toxinelor. Regula numărul 1 e dacă ți-e sete bei apă. Și nu mi-a fost sete, nici foame în perioada asta și nici măcar cînd am hotărît să beau apă că ajunsesem letargic. Nu am început cu post cu apă și bine am făcut, deoarece tranziția spre ketoză e mai rapidă în cazul postului total și nu ție-e foame deloc, nici în primele 3 zile. E interesant că postul biblic, total, e cel mai ușor de ținut pînă la un moment dat. Așa cum postul cu apă e mai ușor ca orice dietă în care măcînci orice, fie cît de puțin.

Știu exemplul Sfîntului Nicolae Velimrovici care l-a testat pe ucenicul lui cu un post total mai bine de-o săptămînă. Fără să-i zică de ce, fără ca ucenicul să știe de avantaje. Imaginează-ți prin ce a trecut omul ăla (gîndul la mîncare, transpirație grasă, amețeli, slăbiciune șamd)... a crezut că vrea să-l omoare, a vrut să fugă de la el dar Sfîntul i-a zis că dacă pleacă nici să nu se mai întoarcă. La urmă de tot i-a explicat că dacă vrea să aibă o rugăciune de calitate trebuie ca și tupul să fie curățit. Am înregistrarea călugărului care a povestit toate astea.

Din cîte am citit, mai mult de 12 zile de post total e cam riscant spre imposibil în zilele noastre. Este un rus, Filonov, care obișnuiește să supravegheze acest tip de post. El susține că dacă reușești să atingi 10 zile, problemele tale de sănătate sînt rezolvate. Se spune că versiunea fără apă e de 3 ori mai puternică decît cea cu apă, adică 13 zile echivalează clasicul 40 de zile. O fi, nu știu...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 09.05.2015, 23:59:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Lui Florin: sa stii ca in Germania nu se acopera de la casa de sanatate postul.
Nu stiu daca in vreo alta tara.
Exista intr-adevar aici o dieta, un soi de post pe baza numai de lichide: supe, ceaiuri, sucuri. Insotita de plimbari la aer curat si multa odihna.
Se face numai in spital, pentru 2-3 saptamani cred. Aia poate ca este platita de casa de sanatate.
In rest, fiecare pe pielea lui.
Exact despre regimul ăsta nemțesc povestește Lestrade în cartea lui la un moment dat. Chiar el a mers să-l încerce vreo 2 săptămîni. Nemții nu au fost așa de stricți ca rușii, au preferat varianta cu foarte puține calorii în locul postului cu apă.

De fapt asta e versiunea postului ortodox care se practică acum, adică teoretic puține vegetale pe o anumită perioadă. Și dă roade, da, dar nu așa de puternice ca postul ăla biblic, original, străvechi.

Oamenii au falsa impresie că a face restricții la caloriile zilnice, a ține așadar o dietă oare care e mai ușor decît a posti cu adevărat dpdv al foamei. Ei bine, e mult mai grea o dietă, oricare ar fi, pentru că este o continuă înfometare. Or înfometarea nu e totuna cu postul, iar postul nu e nicidecum o dietă.

Sînt foarte curios cum de s-a modificat tradiția Bisericii vizavi de partea cu posturile, făcînd regulă universală din singura excepție prezentă în VT unde s-a menționat un scurt ”post” strict cu vegetale. Probabil e o problemă fără soluție.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 10.05.2015, 00:03:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Faptul ca acolo la tara locuiam singur si nu eram deranjat de nimeni, cred ca a contat la fel de mult!...
Exact. E de preferat varianta cu retragere deoarece îți cheltui energia cu explicațiile, ceilalți te pot influența. Dacă familia nu e de acord nici nu te poți apuca de orice iese din tiparele ”normalului”. Probabil de aia în Biblie predomină posturile cu retragere.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 10.05.2015, 00:13:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
El susține că dacă reușești să atingi 10 zile, problemele tale de sănătate sînt rezolvate.
Sa fim serios. Nu orice probleme, oricum.

Citat:
Se spune că versiunea fără apă e de 3 ori mai puternică decît cea cu apă, adică 13 zile echivalează clasicul 40 de zile. O fi, nu știu...

Doar se spune.
Cu certitudine :)

Postul fara apa mai mult de 3 zile e un hazard pentru sanatate.
Ai sa supravietuiesti poate si mai mult, dar e riscant.
Ca sa nu mai vorbim ca mecanismul natural de curatare a corpului, include musai apa.
Rinichii functioneaza pe baza de apa. Pielea la fel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 10.05.2015, 01:02:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce fac este explicat în ultimul capitol din cartea
http://www.emag.ro/postul-negru-thie.../pd/DZV7MMBBM/

Cu studii, cercetare, exemple concrete de oameni care au scăpat, teste relevante pe șoareci.

În multe fructe și legume există niște ”coloranți”. Acești coloranți sunt, de fapt, niște otrăvuri foarte puternice pentru celulele canceroase. Colorantul negru (resveratrolul) e cel mai potent, urmat de colorantul roșu și de cel galben.
Să vedem modul de funcționare al acestor coloranți.Celulele canceroase sunt foarte ineficiente în a-și produce energia, întrucât o produc prin fermentație, deci au nevoie de mult zahăr ca să crească. Din 20 în 20 de minute, vom alimenta celulele canceroase cu acest zahăr. Dar consumând zahărul dintr-un fruct de culoare neagră, concomitent cu consumarea zahărului, celulele canceroase vor consuma și resveratrolul și vor muri pe capete. Astfel celula aceea canceroasă am distrus-o și acum, în locul ei, rămâne un lichid foarte toxic. Această otravă trebuie scoasă cumva din organism. Aici intervine sistemul limfatic.Există două alimente care pun în mișcare limfa: lămâia și echinaceea. Consumul a 3-4 lămâi stoarse și diluate cu apă, zilnic, și a 2-3 lingurițe de pulbere de echinaceea vor asigura mișcarea sistemului limfatic, care va prelua lichidul acela foarte toxic și îl va duce în ficat.
Ficatul amestecă această otrava cu bila și o varsă în intestin, de acolo merge în colon și așteaptă să fie eliminată. Aici mai apare o problemă: deoarece colonul reabsoarbe apa, el va reabsorbi și otrava și o va reintroduce în ficat. Aceasta mărește riscul de ciroză la ficat.
Soluția salvatoare ar fi să forțăm cumva ficatul să își verse bila mult mai des și apoi să scoatem imediat din intestine lichidul acela toxic. Clismele cu cafea, exact asta fac. Dacă bem cafeaua, aceasta stimulează rezervele de glicogen din ficat și ne dă un boost de energie stimulată, dar dacă folosim cafeaua ca și clismă, aceasta stimulează ficatul să își verse bila (cu toxinele rezultate din fostele celule canceroase), bila se amestecă cu cafeaua în intestin și colon și este eliminată imediat din organism.
Acesta este ciclul: 12 ore de flux continuu de resveratrol și zahăr în sânge, apoi 12 ore de post (peste noapte), prin care înfometăm, până dimineața, celulele canceroase. Apa cu lamaie și echinaceea duc, prin mișcarea limfei, otrăvurile în ficat, iar clismele cu cafea din oră în oră asigură eliminarea toxinelor cât mai repede posibil, nelăsându-le să se reabsoarbă.
Din cartea aia e povestea asta?

Sistemul limfatic isi face treaba si fara lamaie si echinacee, daca nu s-ar intampla asta, ai fi mort in decurs de ore.

Sistemul limfatic nu se termina in ficat...ci in inima, adica substantele drenate ajung tot in sistemul circulator.

Ficatul are intr-adevar un rol excretor (desi mai degraba de a metaboliza substantele nocive) cat de cat, dar nu cred ca e expus riscului de ciroza la niste celule moarte.
Pentru ca in momentul in care o celula moare, ea practic este redusa la o suma de componente de baza: proteine, apa, urm de minerale, etc.

Daca vrei sa sugerezi ca resveratrolul este cel toxic, ei bine, el ajunge la ficat prin sistemul sanguin, inainte sa ajunga in celule pe post de aliment.
De fapt cam asta e problema lui, ca o data ajuns in sange este metabolizat rapid de ficat.


Citat:
Celulele canceroase vor să crească necontrolat, continuu. Celulele canceroase dintr-un organ au cam 10.000 (zece mii) de receptori pe cînd cele sănăoase din același organ au doar 10 (de o mie de ori mai puțini). Acești receptori hormonali au rolul de a sesiza prezența unei substanțe pe nume ”factor de creștere asemănător insulinei” sau IGF-1. Acest IGF-1 le dă celulelor mesajul să crească. În timpul unui post cu vegetale, în stil ortodox (mîncare vegetală puțină, calorii foarte reduse), IGF-1 scade cam la 75% din valoarea inițială. În timpul unui post total sau al unui post cu apă, IGF-1 scade la 50%. Din acest motiv, tumorile nu mai avansează, nu mai cresc în perioada postului.
Pai nu prea se pupa asta cu matematica.
Tu zici ca au de o mie de ori mai multi "receptori" de crestere. Si cantitatea de IGF-1 scade doar cu 1/2.
Deci inca mai au de 5000 ori mai multi. Deci nu vor mai creste de 10.000 ori mai repede, ci doar de 5000.
Nu e o diferenta atat de semnificativa.

Teoria mi se pare ca e cam dubioasa, dar intr-adevar, actionand asupra receptorului de IGF-1 (IGF-1R) este o directie de cercetare in terapia cancerului.
Despre scaderea cantitatii de IGF-1 ca factor terapeutic n-am gasit insa nimic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.05.2015 at 01:21:59.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 10.05.2015, 18:02:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din cartea aia e povestea asta?
Povestea cu fructele și legumele e scrisă de Moșneagu, nu de mine. El a încercat-o din cîte am înțeles.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 10.05.2015, 18:20:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Teoria mi se pare ca e cam dubioasa, dar intr-adevar, actionand asupra receptorului de IGF-1 (IGF-1R) este o directie de cercetare in terapia cancerului.
Despre scaderea cantitatii de IGF-1 ca factor terapeutic n-am gasit insa nimic.

https://www.youtube.com/watch?v=ulC-Z0N1AEo

Mai demult am văzut interviul cu Luigi Fontana: https://www.youtube.com/watch?v=ulC-Z0N1AEo .

Acum din cartea lui Lestrade și în filmul lui de 55 de minute am găsit informații preluate de la Valter Longo:

https://www.youtube.com/watch?v=HqGGHeomXW4

Citat:
Pai nu prea se pupa asta cu matematica.
Tu zici ca au de o mie de ori mai multi "receptori" de crestere. Si cantitatea de IGF-1 scade doar cu 1/2.
Deci inca mai au de 5000 ori mai multi. Deci nu vor mai creste de 10.000 ori mai repede, ci doar de 5000.
Nu e o diferenta atat de semnificativa.
În primul rînd le tai zahărul, apoi le scazi în paralel la jumătate informația despre creștere. În acelați timp genele celor sănătoase se modifică, adaptîndu-se la noul tip de energie din cetone, ceea ce la alea canceroase nu se întîmplă. Eu zic că e ceva, mai ales că oameni care au încercat terapia asta, unii în fază avansată, au scăpat de cancer.

Apropo de mesajul lui Moșneagu: ”Acesta este ciclul: 12 ore de flux continuu de resveratrol și zahăr în sânge, apoi 12 ore de post (peste noapte), prin care înfometăm, până dimineața, celulele canceroase.” În cele 12 ore de post se consumă zahărul din sînge și glicogenul din ficat, deci tumorile au de mîncare. Abia după vreo 2-3 zile de nemîncare cantitatea de zahăr scade simțitor (erau niște grafice pe undeva).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 10.05.2015, 20:04:47
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Povestea cu fructele și legumele e scrisă de Moșneagu, nu de mine. El a încercat-o din cîte am înțeles.
Dincolo de orice speculatii, mie mi-a placut intotdeuna sa vorbesc din experienta personala. Si, nu stiu cum, dar mi-a dat Dumnezeu sa trec prin multe si si-a facut mare mile, fiindca dupa cei ce m-au vazut in acele vremuri, acum ar fi trebuit sa am pe mormantul meu, boscheti inalti cat gardul... Sau poate mult mai mari!...
De curand am vazut o statistica ciudata, cum ca multi oameni au la varsta de 27 de ani un moment de mare cumpana, si numai Dumnezeu hotaraste daca cel vizat depaseste momentul sau se opreste acolo. Pe-atunci habar nu aveam de toate astea. Cert este ca la 26 m-am imbolnavit, colindand spitalele, dar neafland NIMIC concret, in timp ce, la 27 ajunsesem o umbra miscatoare, ajutat de altii sa ma deplasez. Asemenea cazuri am vazut si in zilele noastre, prezentate la televizor, si ma tulbur fiindca spre deosebire de ei, mie mi-a mai dat Dumnezeu o sansa.
Tratamentul care l-am facut atunci n-a durat o luna, ci un an. Dar din cate am observat, nu oricine accepta sa-l urmeze, fiindca cere o hotarare si o disciplina totala. Totusi l-am urmat, iar cand m-am intors dupa un an la Fundeni, medicul acela cu parul alb, care parea extrem de incurcat cand m-a trimis acasa privindu-ma neputincios, acum credea ca vede o stafie. Din pacate, desi batran, el nu credea in terapii naturiste!!! Iar asta, pentru sufletul si viata omului, este foarte grav!!! Cert este ca am vazut cu ochii mei, ce si cat am putut elimina dintr-un organism atat de slabit, pe absolut toate caile: piele, limba, transpiratie, urina, scaun, meridiane energetice, etc. Un an!
Varianta de care aminteam mai sus, este cu totul altceva. In primul rand nu eram la capatul puterilor si nu depindeam de nimeni, ca in urma cu multi ani. Acum "cochetam", avand de ales intre metodele de tratament... E mare lucru sa-ti poti permite sa alegi, nefiind la capatul deznadejdii. Dar pana si sansa asta, tot Dumnezeu ne-o ingaduie.
Metode eficiente sunt cate stele pe cer, dar bolnavul din pacate depinde de propriile constrangeri. Este ca si cu credinciosul. Toti credem in Dumnezeu, dar de contactat, foarte putini reusesc sa aiba un dialog cu El... Si-atunci alearga la alte "credinte", care-i ofera mai multa... importanta...
Imi amintesc ca in acea perioada ("86 -"87) mi-am umplut biblioteca cu carti de specialitate, care stiintifice privind bolile sistemului imunitar, care din mediu naturist. In "Index fitoterapeutic", cred ca am gasit remedii extraordinare pe care, chiar daca nu le-am folosit pe mine insumi, ele si-au dovedit eficienta atunci cand am fost nevoit sa ajut pe cineva sa-si recapete sanatatea pierduta de multi ani... (Colita ulcero-hemoragica, pentru care un taximetrist din Bucuresti frecventa de ani multi spitalul Fundeni, iar Prednisonul dadea acum multe efecte secundare si nu-si mai afla deloc eficienta). Sau retetele unui calugar batran, la care am mers atunci (repet, in 1986), care peste ani, avea sa-mi salveze sora deznadajduita de ineficienta tratamentului clasic. Tot asa am descoperit "Medicina naturista" a prof. dr Pavel Chirila, si n-am putut rabda sa nu merg sa-l cunosc, pentru ca mi se parea un om cu totul deosebit pentru perioada de dinainte de "89. Spre deosebire de cei de la Fundeni, el era deschis atat la natura cat si la Dumnezeu... Dar eu eram vindecat deja, cand am avut aceasta sansa.
O alta lucrare care cred eu ca mi-a ajutat, a fost o carte micuta unde se vorbea la modul superlativ de metoda Kneipp. De la el am adoptat alergatul descult pe iarba inrourata, in fiecare dimineata. "Alergat" era un fel de-a spune, cel putin la inceput, ca de fapt erau cateva minute de "marsh lent"... Dar in general regimul in sine era pe baza de ceaiuri, mere, miere de albine, polen, tarate de grau, sucuri de morcov si sfecla rosie, si mai ales, in fiecare seara inainte de culcare, 250 ml de lapte in care clocotise timp de 3 minute, nu mai putin de 5 capatani de usturoi (curatat si taiat feliute). Un an intreg, in fiecare seara inainte de culcare!!! Evident, exclus zaharul, alcoolul, carnea de porc, miel, rata, orice prajeala... Cred ca pentru a incepe un astfel de tratament, e nevoie de rezolvat locatia si ambientul, fiindca fara sa vrem suntem afectati de cei din jur si la randul nostru, ii impovaram cu noul nostru stil de viata. Imi amintesc ca, atunci cand mergeam la control, trebuia sa urmez tratamentul in apartamentul fratelui din Brasov. Uneori mai avea si musafiri. Ajunsese sa ma intrebe de cand intram pe usa: "Iar trebuie sa faci lapte cu usturoi?"... Oricat as fi vrut, mirosul ajungea in toata casa, si nu era tocmai placut pentru cei mai sensibili...
Tratamentul cu sucuri de care vorbeam zilele trecute, a fost floare la ureche. Intre timp mi-am amintit exact cum ii spunea, fiindca pe langa sucurile zilnice, mai consumam si taratea de psilyum si bentonita. Pentru conformitate, o sa va dau link-ul. De recomandat, nu pot sa spun nimanui nimic. Cred ca fiecare om, in momente delicate, este in masura sa stea de vorba cu Dumnezeu. Iar cand spun sa stea de vorba, inseamna ca primeste si raspuns la nelinistile lui. Cel putin in cazul meu, asa s-a intamplat. Iar eu sunt un om absolut normal, ca oricare dintre voi! Ba probabil cu mult mai rau, din cate am observat!!!
Iata linkul: http://www.ariseandshine.com/cleanse...-sold-out.html
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #239  
Vechi 10.05.2015, 23:49:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
Evident, exclus zaharul, alcoolul, carnea de porc, miel, rata, orice prajeala...
Poate asta e ceea ce a facut de fapt diferenta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 11.05.2015, 00:00:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În primul rînd le tai zahărul, apoi le scazi în paralel la jumătate informația despre creștere. În acelați timp genele celor sănătoase se modifică, adaptîndu-se la noul tip de energie din cetone, ceea ce la alea canceroase nu se întîmplă. Eu zic că e ceva, mai ales că oameni care au încercat terapia asta, unii în fază avansată, au scăpat de cancer.
Mai corect ar fi poate "unii din oamenii care au incercat..."


Citat:
Apropo de mesajul lui Moșneagu: ”Acesta este ciclul: 12 ore de flux continuu de resveratrol și zahăr în sânge, apoi 12 ore de post (peste noapte), prin care înfometăm, până dimineața, celulele canceroase.” În cele 12 ore de post se consumă zahărul din sînge și glicogenul din ficat, deci tumorile au de mîncare. Abia după vreo 2-3 zile de nemîncare cantitatea de zahăr scade simțitor (erau niște grafice pe undeva).
Adevarat. Dureaza pana se epuizeaza rezervele de glicogen din ficat si muschi.
Cel putin 24 ore, mai sigur intre 48 si 72ore.
Peste noapte nici macar nu se epuizeaza ceea ce mai este inca de absorbit din sistemul digestiv.
Un ciclu digestiv complet dureaza in jur de 40 ore (cu diferente de varsta si sex).

Asta e probabil si motivul pentru care glicogenul stocat nu se epuizeaza asa repede, desi nu este o cantitate care sa ofere energie pentru mai mult de o zi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.05.2015 at 00:07:39.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 17:05:09
Alternativa la cardurile de sanatate cu cip antoniap Generalitati 1174 05.06.2015 12:04:59
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 13:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 06:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 20:30:22