Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 08.05.2015, 22:02:51
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul

De asemeni pana in 2025, stiinta va "demonstra" ca ADN-ul are o baza fotonica
Am vrut să scriu o replică, dar după cinci minute de uitat la fraza de mai sus, nu mai pot să scriu nimic. Te urăsc, oaie_cugetatoare. Voi merge la culcare cu fraza asta întipărită în minte și voi visa cu berze cuantice care propovăduiesc, în anul de la facerea lumii 8467, teoria unificată a fotosintezei ortopedice. Mă voi trezi țipând "ESTE !!!!!!"

Mi-ai stricat somnul de vineri seara.

Last edited by GMihai; 08.05.2015 at 22:10:11.
  #72  
Vechi 08.05.2015, 23:57:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Reusesc cu greu sa am timp sa apuc sa scriu.
Lasand gluma la o parte revin la subiectul initial:Predica parintelui legat de lipsa de maturitate si pregatirea ptr viata de familie a tineretului din zi de azi.S-a vorbit la un moment dat despre greutatea achizitionarii unei case in zi de azi.Vreau sa revin cu cateva situatii concrete de viata in care vreau sa arat ca problema nu este ca pe lumea asta ar fi prea putine case.Dimpotriva case sunt prea multe.Problema e ca sunt putini oameni.Viata este prea scurta iar cand luam o deciizie uneori implica zeci de ani, decizia respectiva.Da mi se parre un lucru dur dar asta este.Cunoasterea inseamna putere, iar necunoasterea e pacat.

1.Era o familie casatorita de putin timp.Locuiau provizoriu la socrii .Ea ramane gravida.Soacra le spune lor ca nu mai vrea copii ,(fiul ei care era ceva mai in varsta ca ea, mai avea doi copii dintr-o casatorie anterioara)ca ei ii ajunge.
Ea se duce si o intreaba si pe mama ei ,mama ii spune :"Si daca nu o sa stati la ei, veniti oricand la noi,si sa nu renunta-ti la copil!"Fiica ii spune:"Darla voi mai stau si sora cu cumnatul.Oare nu am fi prea multi!"Ea nu stia ca atunci cand dagostea se imparte este singurul lucru care devine mai mare cand este impartita nu mai mic.
Ea inexplicabil, desi avea siguranta mamei exprimata clar,se duce si avorteaza.Sunt lucrruri prea mari cu crimele astea intentionate,si un procedeu prea badaran(avortul-am vazut un film desprea asta mai demult),la un atat de fin "mecanism " care este corpul femei...Nora de atunci regreta treaba asta si in continuarre nu mai poate avea copii.
Ei gasesc o garsoniera si se muta de la tara.Dar la ce le mai foloseste?De atunci vizita norrei este sporadica in casa socrilor si tensiunea va ramane pe toata perioada vietii soacrei.
Ultimii ani soacra sta singura si bolnava.Fiul e singurul carre a avut si el grrija de ea cum a putut.Cei doi nepoti au venit destul de rar sa aiba grija sau sa-si arate afectiunea.

2.Tot asa un fiu se roaga de mama ajuta-ne pana la trei cu copii ca dupa aia ne descurcam noi (ma rog asta a fost mai demult cand nu era concediu doi ani ptr copil).Mama da un raspuns scurt:"Eu mi-am ingrijit copii,fiecare sa aiba grija de ai lui!"Si ii refuza.Tot asa fiul vine singur acasa la mama,situatia de atunci nu s-a mai detensionat sau imbunatatit.Ea(soacra) tot asa este mai mult singura sotul a murit de multi ani.Si intrebati mai multi oameni in varsta (as putea iara sa va dau o gramada de exemple dar nu mai apuc sa termin mesajul)e cumplit sa fii singur fiind batran.
Treceam pe langa o batranica, in sat la socrii(care culmea e vecina cu cea mai de sus)care daca stateam cu ea cinci minute, imi multumea ca am stat cu ea de vorba si imi spunea ce cumplita e singuratatea.

3.Este intrebata o a treia soacrra daca isi ajuta copii cu cresterea nepotilor.Ea raspunde cum sa nu si are de grija de ei, si ii creste cu mai mare grija ca de copii ei.Si imi spune omul:"Orice prostii ar face soacra asta a mea, i le iert fiindca nu am sa uit niciodata ce ajutor si educatie le-a dat in primii ani la copii cand noi am mai avut si servici."O iau iarna si o duc la bloc nu o lasa singura, primavara o duc iara la tara.Au grija de ea ca si cand ar fi si mama lui nu numai a ei.

Lipsa locuintei nu e o problema.Cum bine a subliniat Yasmina,"jumatatea celalta" poate iti este dat sa il intalnesti la momentul "t" cand nu ai poate o locuinta.Dar nu lasati la nici un caz ca omul sa treaca pe langa voi.Am invatat ca sunt momente, care e foarte important sa iei o decizie,iar decizia cum am spus se poate sa cuprinda viitori zeci de ani ,nasterea sau nu ... a unei fiinte umane nevinovate.

Adevarul ca sunt si case si scoli, dar... nu mai sunt copii

Am fost la un curs european, in care se spunea ca europa a realizat, ca astazi pe primul plan trebuie pus factorul uman ,aceasta este cea mai mare bogatie si pregatirea oamenilor.

Mie mi se pare a fi plin de case .Copii sunt putini.Am fost cu un club montan in doua localitati de deal nu foate departe de doua orase.Scolile frumos renovate termopane tot ce trebuie si scolile inchise.Dupa ce au terminat cu renovarea au realizat ca numarul de copii e atat de mic, incat mai bine ii duc cu un microbuz la localitatile din apropiere.

Ziduri destule, oameni... putini.

Mai vorbesc cu un batranel simpatic din corul nostru cateodata.Si la un moment dat imi spune daca nu vreau sa am de grija de el(copii plecati in strainatate).Ii spun ca am si eu mama si soacra ,ca, cumnatul si fratele sunt mai departe si eu trebuie sa am grija de ele.Si nu am cum.Asa un om e o binecuvantare .Si cu siguranta ca el, mai sunt multi altii, la care copii lor sunt departe .Ce trebuie doar grija si ceva rabdare, ca sa ai grija de niste batrani.Dar cum e e omul asta, eu zic ca e o binecuvantare!Cand ai sta cu el in casa,dupa ani... la inmormantare ai plange ca ptr unul de-al tau.

Daca cineva crede, ca la un moment dat ar avea nevoie, si nu e sigur de raspunsul de "DA!", al parintilor in cazul unei nevoi de a fi ajutati, pastrati cele trei cazuri si va rog expuneti-le celor in cauza.Poate ii va ferii de niste anii care nu mai pot fi dati inapoi.Care au o caracteistica comuna:Toata lumea are de pierdut!
  #73  
Vechi 09.05.2015, 18:40:57
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai daca activitatea care o faceai cu pasiune era cariera, poti sa scurtezi
durata pregatirii si sa intrii in cariera respectiva cu cele invatate pana atunci.
Si asa faci si bani de pe urma pasiunii tale si valorifici timpul pierdut cu
pregatirea.
Ar fi bine, dar uite ca nu e chiar asa :) . ( daca esti medic rezident, de ex, crezi ca pui capat rezidentiatului si iti deschizi cabinet de specialitatae cand consideri tu ca ai invatat destul :D ?)

Ca sa-i raspund si Sophiei, daca ai studiat medicina nu e musai ca ai automat si cabinet, si salariu, si castigi tu toti banii pe care ii dau clientii :)...
Sunt sanse foarte mari ca primii n ani de cariera sa fii nevoit sa faci voluntariat sau munca necalificata ( sa stergi mese, sa stergi pe jos, etc), pe bani putini evident. Pna cand ? Pana cand la un moment dat poate cedezi, fie ca nu mai ai tu rabdare, fie ca te imping si ceilalti, si renunti si incerci sa cauti altceva, orice din care ai putea castiga putin mai bine, chiar si sofer de taxi...

Ganditi-va si la rezidentii nostri ( cei care termina medicina umana), ce ii asteapta : 5-6 ani de aproape voluntariat, salariu minim sau putin peste, daca au ocazia si au de la cine, acolo unde nimeresc, sa invete ceva, bine, daca nu...e timp pierdut, unde mai pui ca nu e musai sa gaseasca loc la specializarea care le-ar placea si sa mearga la alta cu care sa constate ca nu se inteleg neam; si apoi, la sfarsitul acestor ani, ce-i asteapta ??? Nici o garantie ca vr avea un post asigurat ! Cati nu sunt care sunt nevoiti ie sa renunte la rezidentiat, fie dupa ce-l termina sa se reorienteze spre industria farmaceutica, cel mai frecvent? Cunosc destui care dupa rezidentiat au petrecut ani buni in aceasta forma de comert, sau in structuri ale statului ( directia sanitara), inclusiv medicul cu care o sa nasc eu,, pna au gasit posturi pe specializarea lor sau si-au deschis cmi, acolo unde se poate...mare lucru mi se pare ca nu au renuntat la " prima dragoste"si au avut rabdare atatia ani...insa cei mai multi, nu au mai revenit...unii au nimerit bine si au facut cariera in domeniile in care s-au reorientat, de obicei in vanzari, altii...ori nu au avut talent, ori nu au avut noroc, si au mers din prost in mai prost...ca iarasi nu e musai nici daca ai tu o afacere a ta personala, sa-ti mearga intotdeauna bine, si nici celui pentru care lucrezi, si daca lui nu-i merge, clar ca nici tie...
  #74  
Vechi 09.05.2015, 18:54:55
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

PS : citind mesajul lui Johny, ma apuca asa o nostalgie...are dreptate omul, asa e ...
Mergand una din weekendurile trecute pe o strada la mine in cartier, pana la hipermarket, intr-o dupaamiaza frumoasa de sambata sau duminca, am vazut la fiecare scara de bloc, pe cate o banca, cate in batran singur...la ultima banca erau doua babe, stateau impreuna. Cand m-am intors de la market, li se alaturase si unul din batrani. M-am bucurat. Insa primul mos, din capul strazii, era tot singur pe banca lui...cine stie, poate ar fi putut merge si dansul la ceilalti, dar nu a vrut, a preferat sa stea acolo singur ? Oricum mi-a inspirat mila si totodata...poate teama ?
Asa vedeam si pe sosele, pe la tara, la unele port cate 2-3 persoane adunate, dar la altele, cate una singura privind la drum....( si asta acuma, vara, oare iarna ce-or face ???)
  #75  
Vechi 09.05.2015, 21:39:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nu.O sa vezi pana in 2020, ca o sa apara tot felul de terapii si noi ramuri
ale medicinei care vor implica profund analiza adn-ului.
Pana in 2020 , oamenii isi vor face analiza adn-ului si vor merge cu ea
la medic asa cum isi fac acum analiza de sange si merg cu ea la medic.

Din moment ce ADN-ul este un sistem informational, este necesara
o putere uriasa de procesare pt analiza acestuia.In prezent doar
calculatoare quantice, pot face astfel de analize in timp rezonabil.
Problema este ca astea costa foarte scump iar pretul pt cartografierea
amprentei ADN pt o persoana fizica...nici nu se pune problema in acest moment.

Dar pana 2020 , un calculator cuantic va fi in fiecare casa( se vor eftini)
si odata cu ele si o analiza ADN.
Analizele de sange vor fi depasite demult.Nici nu-ti imaginezi cum se va
schimba medicina in 2020.
Ca sa-ti faci asa o imagine:
Folosirea ADN-ului in diagnosticarea si tratarea tuturor bolilor va fi in medicina asa cum a fost microprocesorul in informatica.

Vei fi suprins sa vezi de faptul ca, insusi ritmul respiratie tale se reflecta
in configuratia stucturii informationale ale ADN-ului.

De asemeni pana in 2025, stiinta va "demonstra" ca ADN-ul are o baza fotonica, adica ADN-ul s-a nascut din "lumina", adica noi oamenii ne nastem dintr-o "lumina".(de fapt este demonstrat mai demult dar aceasta se tine la sertar sub
cheitza, si cand va veni vremea manipularii, i se va da drumul, sustinandu-se ca tocmai atunci a fost descoperita, etc
etc)
Dar aceasta descoperire nu va fi spre slava si lauda lui Dumnezeu , ci va fi
folosita pentru etapa a II-a a ereziei Transhumanismului(h+).

Prima etapa a fost cartografierea genomului uman.Aceasta este necesara
pt noua disciplina transhumanista, numita "agumentare."
Mai exact , trebuie sa stii genomul uman pt a putea creea interfete hibride
om-masina, astfel incat omul sa-si poata augmenta diferite parti al corpului
pt a deveni un super-om.
In cazul ca nu stiai scopul transhumanismului este "crearea omului nou"(hmm
oare unde am mai auzit eu asta...), unde omul va fi un super-om iar
scopul fiind ca omul sa fie insusi un zeu, un dumnezeu atat personal cat si
pt altii.
Dar ce crezi ca augmentarea va fi disponibila pt toata lumea ?Nope.
Ci doar pt cei din sistem, restul vor fi sclavii sistemului dar nu in sensul clasic.O sa vezi tu atunci cum.

PS:Aline in 2020-2025 cand va veni medicul si ii va propuna pacientului:
Ai cancer. Ce alegi: iei pastila asta care actioneaza asupra genei-x si scapi de cancer, sau te rogi la Dumnezeu-l tau
sa te salveze? Dar exista o conditie:ca sa iei pilula aia trebuie sa faci parte din sistem.Iar o conditie ca sa faci
parte din sistem va fi sa te lepezi de orice credinta /religie si sa adopti transhumanismul ca religie.
Ce o sa faci ?
Sa comentez toate prostiile de mai sus, nu are sens, ar trebui sa ai o baza care din moment ce le-ai acceptat, inseamna ca e minunata, dar lipseste cu desavarsire.

Doar de curiozitate, de pe ce site -uri culesasi "perlele" astea, mai jalnice decat lucrarea unui pierde vara la BAC?

Si a doua, cu ce te pacalira sa te faca sa-i crezi?

Mai usurel nene, ca dai semne de Danielo-Pasluceala-Emiliana :)

Serios, i-am zis-o si lui, de la prima incarnare aici, nu m-a luat in serios si uite unde a ajuns.

Tu poate nu, pari ceva mai solid la etaj, dar clar nu ai toate tziglele pe casa, cu fazele de mai sus, ti-o zic ca prieten.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.05.2015 at 21:42:13.
  #76  
Vechi 09.05.2015, 23:00:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
ti-o zic ca prieten.
Halal . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #77  
Vechi 09.05.2015, 23:19:27
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Fallen a scris:PS : citind mesajul lui Johny, ma apuca asa o nostalgie...

Fallen as fi vrut sa imi spui mai multe.Intradevar acum un an, cand ai deschis ultimul subiect care l-ai deschis, eu nu eram pe Forum ca sa iti raspund.E totusi un subiect cu 18 pagini, nu m-am lamurit, concluzia, ce a-ti facut?
Te rog spune-mi parerea ta, cu cele doua raspunsuri pe care le-am dat legat de subiectul lipsa unei case inainte de casatorie, daca te-ar fi ajutat cu ceva acum un an ?Oricum cazul e un pic diferit,fiindca voi parca aveati o garsoniera ?
Multumesc
  #78  
Vechi 09.05.2015, 23:39:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Halal . . .
Mai abtine-te din cand in cand. Tot ca prieten..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #79  
Vechi 09.05.2015, 23:44:11
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa comentez toate prostiile de mai sus, nu are sens, ar trebui sa ai o baza care din moment ce le-ai acceptat, inseamna ca e minunata, dar lipseste cu desavarsire.

Doar de curiozitate, de pe ce site -uri culesasi "perlele" astea, mai jalnice decat lucrarea unui pierde vara la BAC?

Si a doua, cu ce te pacalira sa te faca sa-i crezi?
Tu ai niste probleme personale cu tine insuti.Naspa.
Mda ignoranta este mult mai rea decat prostia si doare tare rau.
Ma tot uit la tine si mi se face mila.Saracu' de tine...
Citat:
Mai usurel nene, ca dai semne de Danielo-Pasluceala-Emiliana :)

Serios, i-am zis-o si lui, de la prima incarnare aici, nu m-a luat in serios si uite unde a ajuns.

Tu poate nu, pari ceva mai solid la etaj, dar clar nu ai toate tziglele pe casa, cu fazele de mai sus, ti-o zic ca prieten.
Serios vorbind, ai nevoie de ajutor.

PS:habar n-ai pe ce planeta traiesti.Oare asa sunt si serviciile noastre de informatii ? Ca atunci se explica multe in tara asta.
  #80  
Vechi 09.05.2015, 23:46:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ar fi bine, dar uite ca nu e chiar asa :) . ( daca esti medic rezident, de ex, crezi ca pui capat rezidentiatului si iti deschizi cabinet de specialitatae cand consideri tu ca ai invatat destul :D ?)

Ca sa-i raspund si Sophiei, daca ai studiat medicina nu e musai ca ai automat si cabinet, si salariu, si castigi tu toti banii pe care ii dau clientii :)...
Sunt sanse foarte mari ca primii n ani de cariera sa fii nevoit sa faci voluntariat sau munca necalificata ( sa stergi mese, sa stergi pe jos, etc), pe bani putini evident. Pna cand ? Pana cand la un moment dat poate cedezi, fie ca nu mai ai tu rabdare, fie ca te imping si ceilalti, si renunti si incerci sa cauti altceva, orice din care ai putea castiga putin mai bine, chiar si sofer de taxi...

Ganditi-va si la rezidentii nostri ( cei care termina medicina umana), ce ii asteapta : 5-6 ani de aproape voluntariat, salariu minim sau putin peste, daca au ocazia si au de la cine, acolo unde nimeresc, sa invete ceva, bine, daca nu...e timp pierdut, unde mai pui ca nu e musai sa gaseasca loc la specializarea care le-ar placea si sa mearga la alta cu care sa constate ca nu se inteleg neam; si apoi, la sfarsitul acestor ani, ce-i asteapta ??? Nici o garantie ca vr avea un post asigurat ! Cati nu sunt care sunt nevoiti ie sa renunte la rezidentiat, fie dupa ce-l termina sa se reorienteze spre industria farmaceutica, cel mai frecvent? Cunosc destui care dupa rezidentiat au petrecut ani buni in aceasta forma de comert, sau in structuri ale statului ( directia sanitara), inclusiv medicul cu care o sa nasc eu,, pna au gasit posturi pe specializarea lor sau si-au deschis cmi, acolo unde se poate...mare lucru mi se pare ca nu au renuntat la " prima dragoste"si au avut rabdare atatia ani...insa cei mai multi, nu au mai revenit...unii au nimerit bine si au facut cariera in domeniile in care s-au reorientat, de obicei in vanzari, altii...ori nu au avut talent, ori nu au avut noroc, si au mers din prost in mai prost...ca iarasi nu e musai nici daca ai tu o afacere a ta personala, sa-ti mearga intotdeauna bine, si nici celui pentru care lucrezi, si daca lui nu-i merge, clar ca nici tie...

Chestiile astea trebuie sa le stii cat de cat inainte de a candida la medicina.
De fapt, nu exista meserie in sistemul capitalist care sa nu aiba o doza de risc vs. angajare/salariu.
Sigur, riscurile difera, si de asta e bine sa te gandesti bine inainte de a te angajat la ceva anume.

Majoritatea insa cred ca pleaca de la premiza "mi-ar place sa.." si cred ca realitatea se va plia pe dorintele lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare