Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.06.2016, 14:20:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Si pur si simplu nu vad inainte de 1989 de ce cineva si-ar fi dorit sa-si practice meseria in alta tara decat in Romania!
Ca nu vezi tu tovarase e o problema de miopie, dar altii au vazut si au vazut si gloantele si bataia si inchisoarea de la vajnicii graniceri ai romaniei care ar fi trebuit sa se ingrijeasca cine intra ilegala in tara (putea sa doarma linistiti pe chestia asta) nu cine vrea sa fuga din tara cu hainele de pe el pentru o viata mai buna.

Citat:
Existau doar atatea fabrici, uzine, santiere de constructii, unitati de transport de toate felurile in Romania, incat oricine sa-si poata practica meseria dorita in Romania!
Pai poate nu vroia omul doar "sa-si poata practica meseria dorita in Romania", poate vroia si el sa spuna o glumita fara sa dea cu submsenatu' la Secu din cauza vecinului paracios, daca tot muncea de-i sarea capacele sa-si ia mai mult decat o "Dacie", sa nu tremure de frig desi isi platea intretinerea, sa manince si el o friptura macar o data pe luna, poate vroia sa vada si alta Mare decat aia "Neagra"', poate un Ocean ceva, etc.

De ce "tovarasii" sa-i spuna ca nu are voie sa faca asta si sa fie pedepsit cu inchisoarea sau moartea daca sarea gardul?

Citat:
Si mai era o chestie. Statul asigura absolut gratuit scolarizare, masa, cazarea tuturor categoriilor de elevi si studenti, in functie de necesitatile economiei nationale, cheltuind sume importante de bani pentru asta.
Citat:
Iar elevul sau studentul , dupa ce termina scoala profesionala, liceul industrial sau facultatea, si primea repartitia in campul muncii, era obligat (prin contractul semnat cu unitatile economice) sa stea cel putin un anumit numar de ani la unitatea la care a fost repartizat- un lucru absolut normal.
Si pe viata in Romania comunista si indopat cu educatie ateista asta ti se pare absolut normal?

Citat:
Daca refuza, era obligat sa achite contravaloarea cheltuielilor facute de stat cu scolarizarea sa (inclusiv cheltuielile legate de cazare si masa pe perioada scolarizarii, daca acestea se efectua in alta localitate decat localitatea de domiciliul a elevului sau studentului).
Si daca refuza sa stea in Romania comunista, platea cu libertatea sau cu viata.

Superb contract, problema e ca nu i se cera nicaieri sa semneze pentru consimtamant.

Hai sa facem asa: eu iti asigur scolarizare, masa (stiintifica!), cazare, te dai sclav pe viata ?

Muncesti unde deci eu, te platesc cat decid eu, si te misti cat decid eu, vorbesti cad te las eu, copiii tai ii invat ce vreau eu sii le spun ca esti prost si retrograd daca tu vrei sa ii inveti altceva, esti de acord tovarase?

Fii sigur ca si eu am sa cheltui sume importante pentru asta, din munca ta, desigur.


Ai si drept de renuntare unilaterala, conditionat doar de cursa 5km cu obstacole si traversat Dunarea innot, eu doar am sa te astept cu Dragunov -ul si caini dresati pe malul celalat.

Daca te incalzeste cu ceva, poti sa dai proba pe timp de noapte desi daca stii ce e ala 1PN58 NSPUM stii ca nu o sa te ajute foarte mult.

De fapt, nu stiu de ce te intreb, ar trebui sa consider inscris, mai ales avand in vedere admiratia ta exprimata deschis fata de un astfel de sistem, esti deja inscris.
Unde ma prezint sa te ridic?



P.S.
Daca tot iti plac chestiile "vintage" de trista amintire, ia de aici o doza, doar imagineaza-ti ca esti tu, un simplu muncitor cu sperante de mai bine (dar nu in viitorul comunist), satul de lipsuri si de un contract la care a fost inscris fortat, nu un copil rasfatat de tovaras sefisor cu "leverage" la tovarasii de la "secu" si alti tovarasi "procuratori" de bunatati pentru aia mai egali ca ceilalti.

Si fii atent, un detaliu foarte important: esti la capatul ...celalat.

Esti gata? Play!


https://www.youtube.com/watch?v=V7CrLu9qfgU&t=0m42s
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.06.2016 at 14:50:17.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.06.2016, 16:03:06
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Conform legislatiei de atunci si regulamentelor militare, soldatii (in termen) din trupele de graniceri, in momentul in care observau pe cineva ca incerca sa treaca ilegal frontiera de stat, aveau obligatia (legala!) : sa someze verbal persoana respectiva, sa execute foc de avertisment in plan vertical, si numai in ultima instanta (daca persoana nu se supunea somatiei regulamentare) sa execute foc in plan orizontal! Asa prevedea legea!
Daca persoana era prinsa, era dusa intai la pichet, iar apoi prezentata organelor de justitie, pentru aplicarea pedepsei legale.

Dupa 1964 in Romania nu au mai existat detinuti politici, iar in general daca-ti vedeai de servici si de familie, nu aveai treaba cu baietii de la securitate.

Iar bancuri si glume despre regim se spuneau absolut deschis la o bere, in restaurante, pe stadioane la un meci de fotbal, etc, iar dupa 1964 nimeni nu a patit nimic din cauza asta!
Doar tata la o masa la "Cina" sau la un meci de fotbal pe stadion de fata cu baietii de la militie sau securitate spunea bancuri si glume despre regim, si nu a patit nimic din cauza asta!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.06.2016, 16:05:51
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Si un amanunt: atunci o masa la un restaurant (cu ciorba, friptura, o tarie, o baterie de vin si bacsisul lautarului) nu depasea 100 de lei, in conditiile cand salariu mediu era de 2500 lei/luna.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.06.2016, 17:03:11
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Doar tata la o masa la "Cina" sau la un meci de fotbal pe stadion de fata cu baietii de la militie sau securitate spunea bancuri si glume despre regim, si nu a patit nimic din cauza asta!
Mda....

Și vă mai mirați, domnule Dragomir și domnule Cezar, că tovarășul Florin face apologia ceaușismului.

Păi dacă tații voștrii n-au "servit" masa la "Cina", cu "băieții" de la Miliție și Securitate, cine e de vină ?

P.S. Tovarășe Florin, dovada cea mai elocventă a faptului că regimul comunist a schilodit în mod ireversibil sufletele și mințile oamenilor ești chiar dumneata.

P.S. 2 Îți fac, aici, o ofertă publică, tovarășe Florin: dacă vei face dovada că ai aplicat pentru o viză one-way pentru Coreea de Nord, cu specificația că dorești să rămâi acolo și să dobândești și cetățenia, mă ofer să-ți suport spezele de drum.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 06.06.2016 at 17:08:59.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.06.2016, 21:15:11
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu fac apologia nici unui regim, dar recunosc cinstit si ce a fost bun si realizarile perioadei 1964-1989, si am aratat si aspectele negative de atunci.
In 1987 tata a auzit de la "europa libera" ce s-a intamplat la Brasov. Ca sa-l incerce, l-a intrebat pe unu' Tanase de la partid ce s-a intamplat, iar ala i-a spus "Ei, nea Valerica, niste huligani, au devastat sediul de partid", iar tata i-a spus "Ma Tanase, nu cred sa fi fost doar niste huligani".

Iar cu treaba asta, ca daca spuneai o gluma despre regim sau criticai regimul dupa 1964 pateai ceva- haideti sa fim seriosi! Cati oameni nu se duceau la chefuri, petreceri, prin restaurante, pe stadioane, etc si ca omu'- la un pahar de vin in plus se mai "incalzeau" si mai spuneau o gluma, etc!

Iar marii nostri actori- Toma Caragiu sau Amza Pellea aveau acele scheciuri comice difuzate de TVR in anii 1970, cand se criticau deschis, la televiziune, aspectele negative de atunci- "Amza Pellea- Nea' Marin si blocurile din Bucuresti", "Toma Caragiu- Omu cu soparla", "Amza Pellea- Nea Marin - revelion la munte", etc.

Si in filme precum "Secretul lui Bachus" sau "Secretul lui Nemesis" sau "Buletin de Bucuresti", etc se criticau deschis anumite aspecte negative din epoca.

Ca sa nu mai zic de renumitul "Brigada diverse" (cu Toma Caragiu, Iurie Darie, Sebastian Papaiani si Jean Constantin).
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.06.2016, 21:23:09
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ia spune-ne, tovarășe Florin, ai văzut ceva scheciuri pe la TVR despre fronteriștii împușcați pe fâșie, sau în apele Dunării ?

Ai auzit pe cineva să asculte, în trafic, la radioul noii sale Dacia 1300, Europa Liberă ?

Se discuta la "Cina", sau la meci, cu "băieții" de la Securitate sau Miliție, despre Doina Cornea ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.06.2016, 21:52:08
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Bun- e regretabil ca au fost impuscati in Dunare acei frontieristi- dar totusi dumneavoastra ce ati fi facut sa fi fost in locul soldatului in termen de la trupele de graniceri atunci ?! Aveau si granicerii de respectat niste legi, niste regulamente militare!
Eu unul sa fi fost in locul sodatului de la graniceri atunci cred ca as fi tras pe langa ca sa nu omor omu, iar daca ma intrebau superiorii spuneam ca nu l-am nimerit!

De Doina Cornea nu se auzea in aceea perioada in Husi- in schimb se stia de scheciurile lui Toma Caragiu si Amza Pellea in care se critica regimul.
Oricum, discutiile erau despre problemele cotidiene- ca intre barbati- despe politica, fotbal (cine are sanse sa castige campionatul- Steaua sau Dinamo, despre marea reusita a echipei steaua Bucuresti de la Sevilla din 1986, cand a castigat Cupa campionilor Europeni), despre istorie, despre Flacara si cenaclul lui Adrian Paunescu, treburi gospodaresti, etc.

In schimb tata a auzit despre Ion Iliescu de pe la inceputul anilor 1980- ca posibil succesor a lui Ceausescu. I-a spus despre Iliescu ("Uite, Valerica, a aparut unul nou, om mai deschis si mai flexibil decat Ceausescu") un fost coleg de liceu, care atunci era seful serviciului meteorologic din Iasi, si care-l cunoscusera pe Iliescu cand acesta era prim-secretar la judetul Iasi.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.06.2016, 22:09:46
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul

De Doina Cornea nu se auzea in aceea perioada in Husi- in schimb se stia de scheciurile lui Toma Caragiu si Amza Pellea in care se critica regimul.
Și crezi, tovarășe Florin, că "băieții" de la Huși nu știau nimic despre Doina Cornea ?

Măi omule, tu nu poți să înțelegi că un loc din care oamenii își riscă viața ca să scape se numește închisoare ? Dar nu o închisoare pentru oameni vinovați, care au furat, sau au omorât; o închisoare pentru oameni normali, cinstiți, care nu mai suportă și încearcă să scape, riscând să încaseze un glonț în spate ?!!!!!

Încă o dată, tovarășe Florin: mă angajez public și solemn să îți plătesc avionul, vaporul saau ce o mai fi, dacă aplici pentru cetățenie în Coreea de Nord.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.06.2016, 22:45:24
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Bun- conform legislatiei de atunci, cei de care amintiti dumneavoastra comiteau o INFRACTIUNE, incercand sa treaca ilegal frontiera de stat a Romaniei!

Iar granicerii actionau in deplina concordanta cu legile de atunci si cu regulamentele militare- somatie verbala, foc de avertisment si foc direct! Cei care isi riscau viata, incercand sa treaca ilegal frontiera de stat a Romaniei, cunoasteau aceste lucruri si stiau riscurile la care se expun!

Dar majoritatea nu faceau acest lucru, ci isi vedeau de servici, de familie, de viata sociala!

Iar cu Doina Cornea- ce asa mare tam-tam ?! A putut pleca din tara, a trait ani de zile prin vestul Europei!

Cred ca mult mai mult merita apreciati oameni care au ramas in Romania atunci, care si-au facut meseria cat de bine puteau, sau care lucrau in administratie si au incercat sa mai elimine din aspectele negative de atunci (precum Ion Iliescu, precum Ilie Verdet, precum Cornel Burtica de la comert exterior, precum Corneliu Manescu, precum Nicolae Vacaroiu de la Comitetul de stat al planificarii, sau precum Iulian Vlad- seful DSS-ul, care in repetate randuri i-a atras atentia lui Ceausescu despre masuri economice si sociale gresite luate si despre starea de nemultumire de dupa 1980-1981 a populatiei din ce in ce mai mare).
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.06.2016, 00:10:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Bun- conform legislatiei de atunci, cei de care amintiti dumneavoastra comiteau o INFRACTIUNE, incercand sa treaca ilegal frontiera de stat a Romaniei!
Da' legal puteau sa o treaca, tovarase?


Citat:
Iar granicerii actionau in deplina concordanta cu legile de atunci si cu regulamentele militare- somatie verbala, foc de avertisment si foc direct! Cei care isi riscau viata, incercand sa treaca ilegal frontiera de stat a Romaniei, cunoasteau aceste lucruri si stiau riscurile la care se expun!
Cu alte cuvinte, consideri ca a tine vreo 20 milioane de romani prizonieri, era corect.

Citat:
Dar majoritatea nu faceau acest lucru, ci isi vedeau de servici, de familie, de viata sociala!
Ca si cand ar fi avut de ales...

Citat:
Iar cu Doina Cornea- ce asa mare tam-tam ?! A putut pleca din tara, a trait ani de zile prin vestul Europei!

Cred ca mult mai mult merita apreciati oameni care au ramas in Romania atunci, care si-au facut meseria cat de bine puteau, sau care lucrau in administratie si au incercat sa mai elimine din aspectele negative de atunci (precum Ion Iliescu, precum Ilie Verdet, precum Cornel Burtica de la comert exterior, precum Corneliu Manescu, precum Nicolae Vacaroiu de la Comitetul de stat al planificarii, sau precum Iulian Vlad- seful DSS-ul, care in repetate randuri i-a atras atentia lui Ceausescu despre masuri economice si sociale gresite luate si despre starea de nemultumire de dupa 1980-1981 a populatiei din ce in ce mai mare).
Da tovarase, ce asa mare tam tamn cu aia care si-au luat-o pe cocoasa de la sistemul comunist, tot slugile lui au fost mai bune, de treaba, aia care traiau pe picior mare slujind sistemul, care nu stateau al cozi pentru un schelet de pasare sa un pachet de unt bine rotjunjiti cu servire directa de la fermele partidului, care dupa ce in '89 au inscenat "revolutia" , timp de 25 ani au jefuit tara si au adus-o in sapa de lemn.

Ai uita de pe lista celor care isi vedeau de treaba si isi faceau datoria pe cocoasa celor care stiau la ce se expun daca se pun cu sistemul, unii ca Visinescu, Ficioru, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.06.2016 at 00:18:47.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
urasc barbatul Anna Nunta 102 25.11.2011 02:05:25
Cum ramane cu "barbatul sa-si iubeasca femeia ca pe el insusi" sarra21 Generalitati 54 21.10.2010 15:24:46
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15