Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2007, 15:34:34
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

Buna. eu am o problema pe care as vrea sa v-o impartasesc si voua, poate poate pot gasi o solutie la ajutorul vostru.
ma confrunt cu o problema care tine de cand eram mica. lucruri pe care eu in momentul de fatza nu il mai consider bun desi nu il pot opri. " vad" anumite lucruri. simt lucruri care se intampla in prezent, care se vor intampla in viitorul apropiat, vad ce gandeste cel de langa mine, ghicesc gandurile celor din jurul meu. nu mereu. dar mi se intampla. la inceput am crezut ca sunt doar presupuneri, supozitii, idei. insa cu timpul mi-am dat seama ca ceea ce vad, ceea ce simt, chiar se intampla. am fost la un preot care mi-a zis sa ma rog mereu sa nu imi mai apara aceste preziceri pt ca nu sunt de la Dumnezeu, si in nici un caz nu am eu cine stie ce puteri necunoscute, miraculoase. ca sa fiu mai explicita mi s-a intamplat la un moment dat sa visez ca o pers cunoscuta mie va muri. am zis "hai ca doar nu s-o intampla asta ! ".nu a fost asa.o alta cunostintza murise. dar murise cineva iar eu simtisem asta dinainte. ca sa nu zic ca chestiile astea iau si intorsaturi bune. intorcandu-ma de la facultate, am luat-o pe o alee si nusj ce s-a intamplat ca din instinct de aparare inca inexplicabil pentru mine, m-am oprit din mers. la o fractiune de secunda, la aproape un metru in fatza mea picase un fel de zeama, cred ca era supa. probabil un copil neastamparat aruncase chestia aia ca sa imi cada mie in cap. si simt si acum si simteam si atunci ca probabail copilul acela avea obiceiul sa arunce de pe balcon cu chestii in cap la oamenii care treceau pe-acolo. whatever...etc etc ...incepusem la un moment dat sa cad in pacatul mandriei cu chestia asta. incepusem sa ma simt deosebita fatza de alti oameni pentru ca "vedeam" lucruri, ma simteam bine pt ca primeam admiratie de la cei din jur, ba chiar mi se cereau sfaturi in legatura cu sanatatea lor, daca sunt bolnavi grav, ce sa ia, daca se vor vindeca repede, sau odata o fata care se despartise de prietenul ei imi ceruse sa ii spun ce gandeste el acum ca nu mai e cu ea, ce face el acum in momentul asta, cu cine e, daca e singur daca sufera etc.
dar cum simteam anumite lucruri, am simtit si ca nu este un lucru bun. si ma bucur ca mi-am dat seama de asta. nici acum nu stiu de ce eu. de ce mie mi se intampla asta. nu stiu daca eu vad chestia asta , sau daca un inger sau ceva necurat imi sopteste ... nu stiu. am incercat si incerc in continuare sa ma feresc de aceste simtiri ... dar nu pot scapa de ele. am incercat cu rugaciuni, am incercat cu preoti. incep sa cred ca ceea ce simt e in mine. desi tare vreau sa cred ca nu.
voi ce parere aveti despre chestia asta ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2007, 16:33:02
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

iarta-ma dar eu una cred ca nu ai incercat suficient sa te zbati cu treaba asta si pt ca tu ai crezut la un moment dat ca esti un fel de clarvazatoare ,ti-a venit tie un gand bun ca ar fi ceva rau in asta insa nu te-ai straduit suficient sa il pui in practica ,mie una mi s-a parut(daca nu este asa te rog sa ma ierti)ca ai tratat f superficial problema incercand sa ajungi la biserica ,adica tu ai venit la biserica dar nu stiu cat ai ascultat de preot in situatia ta ,si in mometul cand preotul ti-a zis ca nu sunt de la tine ca nu esti tu cine stie ce vazatoare tu l-ai judecat si nu prea l-ai crezut ,iar vrajmasul iti arata in continuare lucrurile astea ca sa rada de tine si sa te mandresti .ar trebui sa ai in minte tot timpul ca acele imagini sunt de la drac,pt ca intr-adevar exista oameni vazatori dar aceia au o viata total duhovniceasca cu anumite nevointe ,multa credinta si mai ales smerenie.iar darul lui Dumnezeu cel al vazatoriei se manifesta cand acel om este f induhovnicit si mai ales are SMERENIE,care este f greu de dobandit.
asta este parerea mea si nu o zic cu rautate din contra si cred ca ar fi f bine pt tine sa te duci la duhovnic in continuare si sa faci ce iti spune.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2007, 19:43:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Irina, in primul rand bine ai venit in marea familie crestin ortodoxa de pe acest forum. In legatura cu povestioara ta, pot sa-ti spun ca si altora li s-au intamplat astfel de "fenomene". E bine sa nu le dai o atentie deosebita si sa nu le expui in public. Mai multa tacere in privinta lor. Multe ne vin diavol, el putand chiar face minuni pentru a ne trage in curse perfide si murdare. La inceput multe din cursele lui sunt inocente, ducandu-ne pe cai gresite , ce duc la confuzie generala, un amestec de real si ireal. El poate sa te ajute in anumite situatii, tocmai pentru ai da crezare, pentru ai inbratisa si ai accepta lucrarea . Deci mare grija si bagare de seama. Treci peste aceste fenomene cu nepasare, indiferenta si cel mai important, intarestete in rugaciune. Nu slabi caile credintei. Problema ta naste deruta, deruta si mandria de sine fiind foarte periculoase in drumul spre pocainta, spre adevarata dragoste de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2007, 20:51:49
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si eu am avut parte de niste trairi mai ciudate, iar in timp dandu-le voie sa intre in dorinta mea de le mai trai si avand parte de senzatii extraordinare (normal ca la inceput totul este placut si atractiv), am constatat cu dezamagire ca am fost prins intr-o mare capcana cu acele experiente, de care cu grele eforturi am reusit sa le alung, chiar si acum mai apar, dar foarte rar fata de cate aveam la inceput. Am reusit sa scap de aceasta cursa a lui satan pentru ca imi dadusem seama ca este de la el. Constientizarea si rugaciunea au fost armele cu care am reusit sa scap in mare parte de senzatiile respective.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.11.2007, 20:00:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

pe linga ce ai spus veilur mai este si SPOVEDANIA ,foarte importanta cu marturisirea lor la duhovnic.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lucruri imposibile spre_rasarit Generalitati 22 28.01.2012 11:44:01
Lucruri greu de inteles din VT camy_d Din Vechiul Testament 109 18.01.2012 16:53:26
lucruri neintelese pacifistul Generalitati 30 20.09.2011 15:18:10
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 11:45:18
lucruri aiurea primus Stiri, actualitati, anunturi 18 10.10.2006 15:18:48