Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.03.2009, 20:54:46
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit Atitudinea fata de homosexuali

Buna seara tuturor,

Locuiesc intr-o tara in care libertinajul sexual este "la el acasa". Nu pot spune ca eu personal am avut neplaceri din aceasta cauza insa nu pot sa nu ma-ntreb care ar trebui sa fie atitudinea crestineasca vizavi de homosexuali de exemplu. Traiesc printre ei, imi sunt colegi si amici. Din punct de vedere laic sunt oameni de isprava, dornici sa te-ajute, comunicativi, deschisi la minte si sociabili. Ii respect ca oameni, un fel de "live and let live" insa de cele mai multe ori, discutand cu ei, ma surprind uitandu-ma la ei cu ochii unei minti constiente (dvdp crestin) de "statutul" lor.
As dori sa stiu care sunt parerile voastre vizavi de acest subiect.

O seara frumoasa!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.03.2009, 21:02:03
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Samanta barbatului a fost data de Dumnezeu pentru procreere, nu pentru a o risipi. Pierdute sunt aceste persoane...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.03.2009, 21:11:05
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Orice om trebuie sa traiasca liber si noi trebuie sa le respectam dreptul. Daca in Olanda homosexualitatea e permisa trebuie sa ne vedem de treburile noastre, sa dam cezarului ce e a cezarului, gandindu-ne la mantuirea noastra.

Totusi, chiar daca trebuie sa ii acceptam asa cum sunt, trebuie sa avem in minte ca sunt niste pacatosi si din pacate multi se mandresc cu asta. Nu sunt persoane in compania carora sa stam prea mult timp pentru ca pacatul, indiferent sub ce forma se manifesta el, e molipsitor. Trebuie sa ii respectam pentru ca sunt si ei fiinte ale lui Dumnezeu, dar sub nici o forma nu trebuie sa ii lasam sa ne influenteze. Oricat ar fi de corecti si de altruisti nu trebuie sa privim homosexualitatea altfel decat ca o boala spirituala si o slabiciune a mintii.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.03.2009, 21:21:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Carolina, trebuie sa vedem ce e curat in ei. Nu-mi plac ce-i care doar acuza. Mantuitorul cand se intalneste cu femeia desfranata nu le da celor care o urmareau pietre, sa arunce in ea, ci cuvinte care sa-i faca sa priveasca ca nici ei nu sunt curati.

Asa ca e usor sa alergi cu acuze, judecati un om care face lucruri contrare naturii. Dar nu-i mantuitor. Bine e sa alergam spre noi insine, numai asa vom putea vedea necuratia. Ea nu se vede din afara, ci din interior.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2009, 20:16:29
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Carolina, trebuie sa vedem ce e curat in ei. Nu-mi plac ce-i care doar acuza. Mantuitorul cand se intalneste cu femeia desfranata nu le da celor care o urmareau pietre, sa arunce in ea, ci cuvinte care sa-i faca sa priveasca ca nici ei nu sunt curati.

Asa ca e usor sa alergi cu acuze, judecati un om care face lucruri contrare naturii. Dar nu-i mantuitor. Bine e sa alergam spre noi insine, numai asa vom putea vedea necuratia. Ea nu se vede din afara, ci din interior.
Sunt de-acord cu tine, Costel, trebuie sa vedem (si) binele din acesti oameni. E ideal sa gasim o cale sanatoasa de mijloc in a convietui cu ei; mie una cel mai tare mi-e teama ca-i judec oarecum. Zic "oarecum" pentru ca nu-i invinovatesc (la propriu) pentru ceea ce fac ci-i privesc si interactionez cu ei in fiind pe deplin constienta ca ei sunt ..."altfel".
Pana una-alta, asa cum mentioneaza si Agkelos, aici homosexualitatea e tolerata asa ca nu-mi ramane decat sa investesc mai multa straduinta in propria mantuire decat in "observarea" si "catalogarea" celor din jur.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.03.2009, 22:13:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Sunt de-acord cu tine, Costel, trebuie sa vedem (si) binele din acesti oameni. E ideal sa gasim o cale sanatoasa de mijloc in a convietui cu ei; mie una cel mai tare mi-e teama ca-i judec oarecum. Zic "oarecum" pentru ca nu-i invinovatesc (la propriu) pentru ceea ce fac ci-i privesc si interactionez cu ei in fiind pe deplin constienta ca ei sunt ..."altfel".
Pana una-alta, asa cum mentioneaza si Agkelos, aici homosexualitatea e tolerata asa ca nu-mi ramane decat sa investesc mai multa straduinta in propria mantuire decat in "observarea" si "catalogarea" celor din jur.
Trebuie sa ne comportam asemenea lui Dumnezeu care iubeste pe pacatos, dar uraste pacatul. Cred ca ne lipsete multora discernamantul acesta de a vedea in semenul nostru, dicolo de pacat, "chipul" lui Dumnezeu din cel pacatos, chiar daca acest "chip" este intunecat de pacat. Mantuitorul ne avertizeaza ca "lumina lumineaza si in intuneric"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.03.2009, 22:53:44
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Mantuitorul ne avertizeaza ca "lumina lumineaza si in intuneric"
Adevarat graiesti. Nu mai retin exact proverbul, dar suna cam asa "Nu e suficient intuneric pe lumea asta, pentru a acoperi lumina unei mici lumanari". Ati observat, ca o mica lumina, poate razbate intunericul, oricand de adanc ar fi acesta. Asa este si cu sufletul unui ratacit, aflat in intuneric, care primeste scanteie salvatoare de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2010, 11:42:57
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

"iubitii pe toti oamenii, insa nu cu cele lumesti ale lor" - arsenie papacioc
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2010, 14:34:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Atat de mult imi doresc sa nu mai existe asemenea situatii Sunt convinsa ca au si parti bune si chiar multe dar sunt tinuti in lanturi
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.08.2010, 14:38:10
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Boala spirituala? Slabiciune a minti? Hai te rog, atata timp cat aceasta situatie (adica a homosexualitati) nu impiedica supravietuirea, si nu afecteaza in mod negativ atat fisic cat si psihic, nu putem vorbi de o boala...

Ei sunt pacatosi deoarece iubesc (si daca fac sex, care-i problema, Dumnezeu nu are treaba cu ce fac ei sub plapume)... Wow, pai iubirea nu era asa de puternica in grad ca invinga orice rau, orice pacat?

Si tot fiind in acest argument, faceti voi mai multe pacate pentru ca ii judecati, deoarece este munca lui Dumnezeu sa critice si sa judece pacatosi, nu a voastra.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 07:24:19
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 08:33:02
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 11:17:23
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 20:37:18