Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.11.2009, 15:40:25
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
E foarte bine ca te informezi, dar una e sa te informezi din Sfanta Scriptura si alta despre viata privata a unor oameni care traiesc alaturi de noi, ca risti sa dai in barfa ("risti" e putin spus).
E normal sa sara ca arsi unii dintre noi cand e vorba de viata privata a unui preot pentru ca, pe lumea asta, ei reprezinta biserica Lui Hristos, care trebuie aparata si nu denigrata.
Dar tu informeaza-te despre ce vrei tu, ai deplina libertate, insa suporta si consecintele: discutii in contradictoriu si acuze fatise. Trebuie sa le accepti deoarece orice actiune a noastra are si niste consecinte.
Asa ca nu te mai supara ca unii dintre noi te acuza de barfa. Accepta situatia: tu ai aflat ce vroiai si, in schimb, ai starnit o polemica. Asta e. Reversul medaliei. Mergi mai departe.
eu am intrebat daca un preot divortat poate sluji. daca cineva intelege de aici ma intereseaza de ce a divorat, cu cine, cand, cum si unde, deja are ceva niscai probleme. (eu cred ca multi poate asta ar dori sa afle ce si cum). e clar, cred ca sunt in zona crepusculara. dau un ultim exemplu si cu asta basta, deja ma doare capul.
exemplu: painea se face cu faina, apa, ulei si sare (sper ca astea sunt ingredientele si va rog nu ma acuzati de ceva rau daca am gresit). eu intreb: daca se pune si ou ce se intampla? si raspunsul ar fi fost: cozonac. atat si nimic mai mult. dar aici au venit raspunsuri de genul: daca pui ou esti mai desteapta? trebuie neaparat sa pui ou? cine ti-a zis sa pui ou? numai diavolul pune ou. aha ai pus ou ca sa ne judeci pe noi, sa ne dai peste nas.....
am primit catev raspunsuri pertinete, m-am luminat, dar sa ma ierte Dumnezeu daca prin aceasta intrebare s-a "spart" oul.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.11.2009, 16:24:13
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

:)))
Daca intrebai cum se face mamaliga sau cine stie ce mancare nu starneai polemici acide sau acuze. Consecintele erau altele (controverse pe plan culinar al gospodinelor ortodoxe:))).
Hai sa nu ne bagam capul in nisip ca strutul ca nu foloseste nimanui.
Nu e nevoie sa te disculpi atata. Scuzele intotdeauna acuza.
Uite un exemplu: am dus la servici o cutie de 1 kg de ness. L-am lasat la indemana tuturor desi am fost sfatuit sa-l pun sub cheie. N-am ascultat. Dupa o saptamana abia daca se folosise din el cam de un deget. Insa in ziua urmatoare l-am gasit gol. Cineva a furat tot.
Acuma daca ne intrebam cine e vinovat am putea spune ca e vinovat hotul.
Nu!
Vinovat am fost eu ca i-am oferit tentatia.
Daca faceam ascultare si il puneam sub cheie nu-i ofeream tentatia si asa nu as mai fi avut partea mea de vina la un furt.
Acuma te intrebi ce legatura are cu tine.
Daca puneai borcanul cu intrebari la pastrare in memorie, te lumina Dumnezeu sa afli raspunsurile pe alte cai decat spaland rufele altora in public. Poate chiar citind Sfanta Scriptura, mai stii!
Priveste totul cu intelegere in jur. Oamenii sunt supusi greselii. Cei care au raspunderi mai mari fac si cele mai multe greseli, ca lucreaza mai mult (in via Domnului).
Dar, oamenii sunt condamnati sa devina sfinti. Insa pana sa ajunga sfinti sunt pacatosi ca oricare altul. Asta e drumul spre sfintenie: presarat cu greseli si pacate. Daca mai auzi de cineva ca a facut un pacat de neiertat gandeste-te doar atat: asta e inca pe drum, n-a ajuns sfant, mai are de lucru.
O sa te ajute ca toti oamenii sunt sfinti in devenire. O sa-i privesti cu intelegere si chiar dragoste.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.11.2009, 17:13:54
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Opinia ta pare a se contrazice cu ce scrie Sf Apostol Pave in epistola I catre Corinteni, nu crezi?
Nu este nici o contradictie.
Sf Apostol Pavel face referire la mireni cand spune acestea.
Trebuie sa mai stii ca anumite situatii specifice clerului sunt reglementate de Sf canoane.
Ceea ce spune Sf Apostol Pavel, este mai curand un sfat pentru mireni, de care bineinteles ca e bine sa tinem cont, insa Biserica, ierarhia acesteia, se conduc dupa Canoanele Sf. Sinoade ecumenice sau locale. Daca dupa casatorie preotul constata ca preoteasa nu era curata, trebuie sa aleaga intre a ramane cu aceasta, caci nu este un pacat, dar trebuie sa renunte la preotie !
Cu atat mai mult cand se dovedeste adulterul.
Altfel este supus pacatului curviei prin impreunarea cu o preacurva !
Mireanul insa, nu este obligat la o asemenea atitudine, nu este obligat de canoane s-o faca .
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.11.2009, 18:20:05
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit o umila parere...

Doamne-ajuta sora Ana,

daca-mi este cu putinta si iertare,

pot sa-ti spun ca...DA.


Amanunte poti gasii doar la duhovnic sau episcopul locului.

Dar,as vrea sa sa-ti spun , cum ar trebuii sa fie o preoteasa.Dat fiind ca dansa substitue cealalta jumatate a "preotului nevazut"(adica-n har):evlavioasa,supusa,intelegatoare cu toate aspectele vietii cotidiene si celei spirituale(of...aici-s tare multe de spus...).Sa-si ajute sotul. atunci cand dansul este in imposibilitate...si nu la urma sa daruiasca multa iubire...si crestinilor si dansului...
Frumos ,nu?...
Dar si greu,...lupta-i lupta,trezvia-i trezvie,iar rasplata-i pe masura...
"Temelia" lumeasca a preotului este ,preoteasa...
Este "scara"nevazuta a preotului ,spre D-zeu sau "puntea" ce duce spre Rai,iar copiii lor,...cete de "heruvimi si serafimi"...

imi esti tare draga,sper sa-ti fi fost de ajutor si cu surplusul de completare...

Maica Domnului sa fie cu tine,
Amin
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.11.2009, 16:02:20
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
eu am intrebat daca un preot divortat poate sluji. daca cineva intelege de aici ma intereseaza de ce a divorat, cu cine, cand, cum si unde, deja are ceva niscai probleme. (eu cred ca multi poate asta ar dori sa afle ce si cum). e clar, cred ca sunt in zona crepusculara. dau un ultim exemplu si cu asta basta, deja ma doare capul.
exemplu: painea se face cu faina, apa, ulei si sare (sper ca astea sunt ingredientele si va rog nu ma acuzati de ceva rau daca am gresit). eu intreb: daca se pune si ou ce se intampla? si raspunsul ar fi fost: cozonac. atat si nimic mai mult. dar aici au venit raspunsuri de genul: daca pui ou esti mai desteapta? trebuie neaparat sa pui ou? cine ti-a zis sa pui ou? numai diavolul pune ou. aha ai pus ou ca sa ne judeci pe noi, sa ne dai peste nas.....
am primit catev raspunsuri pertinete, m-am luminat, dar sa ma ierte Dumnezeu daca prin aceasta intrebare s-a "spart" oul.
Iar daca mai adaugi si lapte...e clar de la cel cu coada inspicata
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.11.2009, 16:42:06
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
eu am intrebat daca un preot divortat poate sluji. daca cineva intelege de aici ma intereseaza de ce a divorat, cu cine, cand, cum si unde, deja are ceva niscai probleme. (eu cred ca multi poate asta ar dori sa afle ce si cum). e clar, cred ca sunt in zona crepusculara. dau un ultim exemplu si cu asta basta, deja ma doare capul.
exemplu: painea se face cu faina, apa, ulei si sare (sper ca astea sunt ingredientele si va rog nu ma acuzati de ceva rau daca am gresit). eu intreb: daca se pune si ou ce se intampla? si raspunsul ar fi fost: cozonac. atat si nimic mai mult. dar aici au venit raspunsuri de genul: daca pui ou esti mai desteapta? trebuie neaparat sa pui ou? cine ti-a zis sa pui ou? numai diavolul pune ou. aha ai pus ou ca sa ne judeci pe noi, sa ne dai peste nas.....
am primit catev raspunsuri pertinete, m-am luminat, dar sa ma ierte Dumnezeu daca prin aceasta intrebare s-a "spart" oul.
Sora, am citit toate postarile de pe thread (nici nu sunt multe )si vazind ca ai ajuns in acest punct ,oarecum asemanator omului care coborise de la Ierusalim la Ierihon si care cazuse intre tilhari(iacata pilda recenta de la dumnezeiasca liturghie),m-am gindit ca daca tot te intilnesc in cale sa ma opresc si sa-ti spun : al doilea mare pacat al forumului (defapt al ,,vorbitorilor")este ca atunci cind tu ai scris ,,soson" , ei au inteles ,,galos" si de aici intreg necazul . Cam ar semana galosul cu sosonul dar nici pe departe nu sunt aceleasi lucruri. Asta este . Si exemplele sunt la tot pasul . Intimplarea ta, ca si a altora ,se aseamana atit de bine (in toate partile si personajele !)...pina la identificare cu pilda samarineanului milostiv. Lipseate doar samarineanul pt. ca insuti ai inteles dindu-ti seama de ce se intimpla.
Fi tare, poate urma ...orice ...din iubire !
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.11.2009, 21:51:47
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu

Depinde de Episcop.De exemplu in cazul meu, un P.S.doar pt ca aveam probleme, nu ne intelegeam, nu suntem divortati si ca ii interzice sotului meu sa mai slujeasca in eparhia lui pana nu rezolva problemele familiale.Cu nu s-au rezolvat, a ramas fara parohie, acum cauta.......?Preotul care nu e in stare de familie, cu atat mai putin va putea duce o parohie.....poate sa predice pana crapa,vorbeste ca proorocul in pustie.Scuze...dar asta e realitatea!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.11.2009, 21:52:53
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

scuze am scris din graba si am mancat litere:))))))))
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.11.2009, 18:10:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mirela - sunteti casatoriti si totusi nu are voie sa slujeasca? Si atunci ce face? Din ce traiti?
Inteleg ca problemele voastre nu sunt din cauza profesiei lui (lipsa de timp, post, lipsa de acasa etc.).

In orice caz grea cruce este preotia, in sensul ca este mai dur ca la mireni, trebuie sa alegi.
Si daca vinovata este sotia, tot singur trebuie sa ramana preotul si asta nu mi se pare corect, sa plateasca el pentru toate.
Fiindca pana la urma el ramane si singur, si fara copii, si cu probleme cu slujitul (daca mai are voie sau nu), si cu suferinta in suflet, iar fosta preoteasa se re-castoreste bine mersi, are si serviciul ei si copiii.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.11.2009, 18:56:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Mirela - sunteti casatoriti si totusi nu are voie sa slujeasca? Si atunci ce face? Din ce traiti?
Inteleg ca problemele voastre nu sunt din cauza profesiei lui (lipsa de timp, post, lipsa de acasa etc.).

In orice caz grea cruce este preotia, in sensul ca este mai dur ca la mireni, trebuie sa alegi.
Si daca vinovata este sotia, tot singur trebuie sa ramana preotul si asta nu mi se pare corect, sa plateasca el pentru toate.
Fiindca pana la urma el ramane si singur, si fara copii, si cu probleme cu slujitul (daca mai are voie sau nu), si cu suferinta in suflet, iar fosta preoteasa se re-castoreste bine mersi, are si serviciul ei si copiii.
nu e chiar asa sophia. cel putin la noi in banat. am vazut familii de preot recasatorite(amandoi) si el slujeste in continuare.ierarhul nostru e bland...

dar e mare bai e sa amarasti un preot...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rog sa imi raspunda un preot!! Andreea002 Morala Crestina 5 30.12.2012 12:46:02
Preot necasatorit bluester Preotul 3 05.01.2012 00:18:20
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25
casatorit, divortat. pot sa ma cunun iar? ion_cu_vaca Nunta 18 26.11.2006 14:21:57