Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2010, 00:49:47
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit Citatul din Biblie care v-a marcat viata

Pe un forum era pusă întrebarea “ce fragment din Biblie v-a influențat viața?”.

Eu am multe citate foarte dragi, dar de mică, atunci când eram supărată, imediat mă mângâiau cuvintele Mântuitorului: “Vulpile au vizuini și păsările cerului cuiburi; dar Fiul Omului n-are unde să-Și plece capul.” (Sfânta Evanghelie după Luca, 9, 58).

Și mă gândeam: dacă Domnul Iisus Hristos, fiind Dumnezeu și fără de păcat, ca om a suferit atât încât nu avea nimic, nici măcar cât animalele sălbatice, atunci eu, care greșesc atât de mult mereu, de ce să mă supăr pentru necazurile care vin asupra mea?

Gândul la suferințele Mântuitorului mi-a alinat mereu orice fel de durere. La fel, și gândul la suferințele Maicii Domnului, la sabia pe care a simțit-o în suflet când L-a văzut răstignit pe Domnul nostru Iisus Hristos.

Apoi, când suntem necăjiți, să ne gândim la miliardele de oameni mult mai nefericiți de pe pământ, care nu au nici măcar mângâierea de a-L cunoaște pe Dumnezeu.

Gândul la sfinți, la mucenici, la îngeri să ne întărească, și să ne rugăm mereu pentru mântuirea și luminarea tuturor oamenilor.

Sursa: http://florina.megablog.ro/2010/03/1...at-din-biblie/

Cred ca este foarte interesant care citate din Biblie v-au influentat viata si in ce masura.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2010, 11:04:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

" Si a lacrimat Iisus." (Evanghelia dupa Ioan 11,36) Mi se pare cel mai sensibil, frumos si graitor verset din Sfanta Scriptura!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2011, 02:14:30
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfânta Evanghelie după Luca 6:20-28

20. Și El, ridicându-Și ochii spre ucenicii Săi, zicea: Fericiți voi cei săraci, că a voastră este împărăția lui Dumnezeu.
21. Fericiți voi care flămânziți acum, că vă veți sătura. Fericiți cei ce plângeți acum, că veți râde.
22. Fericiți veți fi când oamenii vă vor urî pe voi și vă vor izgoni dintre ei, și vă vor batjocori și vor lepăda numele voastre ca rău din pricina Fiului Omului.
23. Bucurați-vă în ziua aceea și vă veseliți, că, iată, plata voastră multă este în cer; pentru că tot așa făceau proorocilor părinții lor.
24. Dar vai vouă bogaților, că vă luați pe pământ mângâierea voastră.
25. Vai vouă celor ce sunteți sătui acum, că veți flămânzi. Vai vouă celor ce astăzi râdeți, că veți plânge și vă veți tângui.
26. Vai vouă când toți oamenii vă vor vorbi de bine. Căci tot așa făceau proorocilor mincinoși părinții lor.
27. Iar vouă celor ce ascultați vă spun: Iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine celor ce vă urăsc pe voi;
28. Binecuvântați pe cei ce vă blestemă, rugați-vă pentru cei ce vă fac necazuri.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.06.2011, 12:03:39
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Isaia 53:1-5

,,Cine a crezut in ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut bratul Domnului? El a crescut inaintea Lui ca o odrasla slaba, ca un lastar care iese dintr-un pamant uscat. N-avea nici frumusete, nici stralucire ca sa ne atraga privirile, si infatisarea Lui n-avea nimic care sa ne placa. Dispretuit si parasit de oameni, Om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit, ca iti intorceai fata de la El, si noi nu L-am bagat in seama.

Totusi El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui, si noi am crezut ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit.Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa care ne da pacea a cazut peste El, si prin ranile Lui suntem tamaduiti."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.06.2011, 12:18:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Apocalipsa lui Ioan 3:20

"Iata, Eu stau la usa si bat, daca va auzi cineva glasul Meu si va deschide usa, voi intra la el si voi cina cu el si el cu Mine."
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 11.06.2011 at 12:29:17.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.06.2011, 12:27:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

"Gustați și vedeți cât de bun este Domnul".

Nicio carte din Sf Scriptură nu mă mângâie atâta de mult cum mă mângâie Psaltirea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.06.2011, 13:47:10
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit Corinteni 13

"Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
Dragostea nu cade niciodată."

Desi de mult timp nu mai iau ad literam tot ce scrie in Biblie si traditii religioase (asta e o alta discutie), ma consider agnostic, apreciez tot ce este frumos. Iar aceste versete le consider printre cele mai frumoase din intreaga Biblie, pentru ca spun ceva ce este valabil indiferent unde te-ai nascut si in ce religie.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2011, 18:36:49
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Pentru mine Biblia a inceput sa LUCREZE in viata mea dupa ce prima oara am deschis-o citind Tatal Nostru...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2011, 19:27:36
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit Cineva spunea că-i cea mai grea poruncă....

"Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc.."

Sfânta Evanghelie după Matei 5;44
__________________

Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2011, 20:59:39
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit (Matei 6:24)

"Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi și pe celălalt îl va disprețui; nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona."
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce carte v-a marcat/placut? sergiu Generalitati 289 05.06.2014 09:36:16
Cei care-si sacrifica viata pentru idei gresite... laurastifter Morala Crestina 38 07.02.2012 19:29:22
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Intrebari pe care nu le gasim in Biblie.. tigerAvalo9 Generalitati 11 02.09.2009 22:33:22