Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2014, 15:28:31
Bogdan185 Bogdan185 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2014
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu l-am completat. N-o spun pentru a iesi in evidenta, ci pentru a-i determina si pe altii sa spuna "ce-i doare"! Bine-ar fi daca ar fi luat cu adevarat in serios si nu completat de complezenta, sau - mai grav - la bascalie!...
Doamne-ajuta!
Dupa cum spuneam, la sfarsitul studiului, voi publica rezultatele si voi incerca o colaborare cu centrele de cercetare afiliate scolilor doctorale, tocmai pentru a implementa actiuni/proiecte care sa ofere solutii nu retete/ liste cu probleme....

Multumesc tuturor!
  #12  
Vechi 26.05.2014, 15:45:16
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan185 Vezi mesajul
Daca vrei sa schimbi ceva in societatea asta incepe prin a fi deschis la schimbare.
La ce schimbare te referi ? In ce consta aceasta schimbare ?

Citat:
În prealabil postat de Bogdan185 Vezi mesajul
nu vom putea face niciodată Misiune in BOR,
La ce misiune te referi ? In ce consta aceasta misiune ?

Citat:
sa scriu o lucrare in care sa spun ca nu sunt probleme/ totul e ok/ roz in BOR si nu mai e loc de schimbare...
La ce schimbare te referi ? Ce probleme sunt in BOR ?
  #13  
Vechi 26.05.2014, 15:52:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
La ce schimbare te referi ? In ce consta aceasta schimbare ?


La ce misiune te referi ? In ce consta aceasta misiune ?


La ce schimbare te referi ? Ce probleme sunt in BOR ?
Daca NU sunt probleme, atunci e perfect. Daca sesizam ca mai sunt pe ici-pe colo, in nici un caz nu le vom putea dezbate noi, aici. Bogdan vrea discretie, iar tu... altceva. Daca tot nu doresti, lasa-i pe ceilalti sa-si spuna parerea, sub semnul anonimatului, nu aici, in vazul tuturor, ca sa devina balacareala publica.
Tare ma tem insa ca tu nu faci parte dintre ortodocsi, iar asta constituie o reala problema!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #14  
Vechi 26.05.2014, 15:55:26
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

De altfel, mi se pare că întrebările pe care oaie_cugetătoare i le pune lui Bogdan sunt cam cele la care cel din urmă așteaptă răspuns de la noi.
  #15  
Vechi 26.05.2014, 17:17:18
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Bogdan vrea discretie,
Nu inteleg la ce discretie te referi ? Adica ?

Citat:
lasa-i pe ceilalti sa-si spuna parerea,
Dar fiecare e liber sa faca ce vrea. Eu am dat doar o recomandare.N-am cum sa oblig pe nimeni. :))
Citat:
Tare ma tem insa ca tu nu faci parte dintre ortodocsi
Pentru ca pun intrebari ? Acum daca pui intrebari nu faci parte din ortodocsi ?
Iar cine raspunde la intrebari (indiferent in ce scop se pun) face parte din ortodocsi ?
Nu inteleg, explica-ti logica.

PS: paradoxal raspunsurile la eventualele probleme contemporane , sunt date deja de Dumnezeu in Evanghelii, apoi
in sfaturile Sfiintilor Parinti cat si in modurile in care Sfintii Parinti si-au trait viata pe acest pamant.

Nu cumva omul doreste alte moduri de rezolvare , a problemelor sale , deoarece nu-i place solutia pe care
Dumnezeu o ofera ? Nu cumva omul doreste o alta cale de rezolvare a problemelor sale ?
Nu cumva este ceva de genul :"Doamne Ajuta-ma, dar nu dupa voia ta, ci dupa placul meu ? "

Last edited by oaie_cugetatoare; 26.05.2014 at 17:40:29.
  #16  
Vechi 26.05.2014, 17:42:35
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nu inteleg la ce discretie te referi ? Adica ?


Dar fiecare e liber sa faca ce vrea. Eu am dat doar o recomandare.N-am cum sa oblig pe nimeni. :))

Pentru ca pun intrebari ? Acum daca pui intrebari nu faci parte din ortodocsi ?
Iar cine raspunde la intrebari (indiferent in ce scop se pun) face parte din ortodocsi ?
Nu inteleg, explica-ti logica.
Sa vorbim discutii, nu e greu? Greu e sa ramana ceva in urma. Privindu-ti mesajele, imi imaginez pe cineva care te intreaba ce faci, iar tu dintr-o buna educatie, ii raspunzi ca faci bine. Dupa care incep problemele: De ce faci bine? Nu stii ca altii fac rau? Si cum de ai ajuns tocmai tu sa faci bine? Da' poate ca nici nu faci asa de bine, ci numai te lauzi!... Si tot asa, si tot asa! Da! Ziditoare conversatii!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #17  
Vechi 26.05.2014, 17:58:13
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Sa vorbim discutii, nu e greu? Greu e sa ramana ceva in urma. Privindu-ti mesajele, imi imaginez pe cineva care te intreaba ce faci, iar tu dintr-o buna educatie, ii raspunzi ca faci bine. Dupa care incep problemele: De ce faci bine? Nu stii ca altii fac rau? Si cum de ai ajuns tocmai tu sa faci bine? Da' poate ca nici nu faci asa de bine, ci numai te lauzi!... Si tot asa, si tot asa! Da! Ziditoare conversatii!
Sa inteleg ca tu ai niste framantari si astepti pe cineva care sa vine sa le
rezolve ? Un fel de figura mesianica ? Sau cum ?
  #18  
Vechi 26.05.2014, 20:35:47
Bogdan185 Bogdan185 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2014
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Sa inteleg ca tu ai niste framantari si astepti pe cineva care sa vine sa le
rezolve ? Un fel de figura mesianica ? Sau cum ?
Solutia propusa de mine cred ca e rezonabila...
Daca nu e dorit topicul cereti Staff-ului inchidrera lui
Daca nu va intereseaza parasiti topicul si orientati-va spre ceva mai atractiv
Daca ramaneti pe topic, nu transformati topicul deschis de mine cu cele mai bune intentii intr-un mediu de polemici si balacareli. Sa nu fim mai farisei decat carturarii....

multumesc celor care au decis sa participe la studiul de fata.... sunt cateva raspunsuri impresionante. ma bucur sa „cunosc” astfel de oameni fie si in spatele anonimatului.....

o zi buna tuturor
  #19  
Vechi 26.05.2014, 21:01:05
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit problemele bisericii ortodoxe !!!

Cred ca o problema importanta este constructia exagerata de biserici noi, intr-un context economico-social pauper.
Orice cetatean de bunacredinta al patriei noastre poate remarca cu ochiul liber aceast avant imobiliar exagerat al bisericii ortodoxe de a construi noi si noi biserici si manastiri,in contextul saraciei generale a tarii !!!
De multe ori, eu personal am putut sa vad in orasul meu sitauatii incredibile in care exista un imobil deja construit in care se oficia ritualul religios,de ani buni,pana cand intr-o zi am vazut cum buldozerele au intrat si au daramat acele imobile perfect utilizabile, pentru a construi in locul lor edificii mai mari,mai grandioase, mai luxoase !!!
Si toate acestea cu fonduri publice, adunate din buzunarele cetatenilor contribuabili,in timp ce aceiasi cetateni nu au spitale si alte obiective de utilitate publica.
De ce este necesara aceasta inflatie de edificii religioase noi si opulente intr-o tara in care majoritatea cetatenilor se plange de saracie ???
Este un fenomen de-a dreptul absurd, care nu are deloc de a face cu spiritul religios, ci mai degraba cu interesele materiale si meschine ale oamenilor !!!

Aceste excese imobiliare ale clerului ortodox ,cred ca vor duce in final la indepartarea credinciosilor,si la formarea unui curent secularizator in vederea debransarii bisericii de la banul public (bugetul de stat ),urmand ca biserica sa-si contiunie programul de ridicare de noi constructii pe propriile fonduri,provenite din donatii sau economie interna !!!
  #20  
Vechi 26.05.2014, 21:14:09
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

În general, cred că nu pe cei credincioși îi va îndepărta, ci pe cei care văd bisericile doar pe dinafară. Spun asta pentru că bisericile sunt neîncăpătoare duminica, adesea trebuind să stai afară.
Oricum, de ce nu-ți spui părerea pe formularul pe care inițiatorul l-a pus la dispoziție, pentru a evita disputele?
Subiect închis

Tags
chestionar, misiune, societate contemporana