Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.05.2014, 21:46:51
IvanTurbinca IvanTurbinca is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.05.2014
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan185 Vezi mesajul
Bună ziua. Lucrez la o cercetare prin care doresc sa identific problemele societătii contemporane si posibilele raspunsuri pe care Biserica Ortodoxă le are/ ar fi bine sa le aibă la aceste probleme. in acest sens am conceput un formular pe care va rog sa-l completati cu problemele pe care le-ati intalnit in mod personal.... FORMULARUL ESTE ANONIM

https://docs.google.com/forms/d/15SZ...AxX8w/viewform

de asemenea voi fi foarte bucuros dacă ati putea distribui acest link si in alte medii on-line (retele sociale, email, forumuri etc...)

Daca se poate rog moderatorii sa ma sustina si ei in acest demers de cercetare si dacă este posibil sa distribuim acest formular si in alte sectiuni/ subforumuri din cadrul domeniului Crestinortodox.ro....

este important ca parerile dumneavoastra sa fie exprimate in formular, pentru a putea fi prelucrate si pentru a constitui un raspuns relevant....

Va multumesc si va doresc o zi bună!
Nu țin să pun neapărat la îndoială buna intenție dar mă tem că e inutil în cel mai bun caz și potențial intruziv într-o analiză la nivel de societate. Cunoscând structura socială pe categorii de vârstă, credință, preferințe, nemulțumiri, etc. este întotdeauna o informație râvnită de multe cercuri de interese.

Biserica are posibilități mult mai bune și mai sigure de a fi la curent cu ”starea poporului” fără a da pe tavă unor terțe părți (neprietene) informații vitale despre popor. Apoi așa ceva venit din Biserică pare o chestie cam... lumească căci modul cum e pusă problema este fals. Problemele se cunosc, sunt vechi de 2000 de ani, soluțiile se cunosc dar mai trebuie să existe suficientă dorință să fie aplicate.

Ca să dau un răspuns mai clar: problemele societății sunt depărtarea de Dumnezeu, soluția este întoarcerea la Hristos iar pentru asta ”staff-ul” să lase vizitele papale și limuzinele germane și să coboare în mijlocul poporului.
  #22  
Vechi 26.05.2014, 21:54:23
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IvanTurbinca Vezi mesajul
Nu țin să pun neapărat la îndoială buna intenție dar mă tem că e inutil în cel mai bun caz și potențial intruziv într-o analiză la nivel de societate. Cunoscând structura socială pe categorii de vârstă, credință, preferințe, nemulțumiri, etc. este întotdeauna o informație râvnită de multe cercuri de interese.

Biserica are posibilități mult mai bune și mai sigure de a fi la curent cu ”starea poporului” fără a da pe tavă unor terțe părți (neprietene) informații vitale despre popor. Apoi așa ceva venit din Biserică pare o chestie cam... lumească căci modul cum e pusă problema este fals. Problemele se cunosc, sunt vechi de 2000 de ani, soluțiile se cunosc dar mai trebuie să existe suficientă dorință să fie aplicate.

Ca să dau un răspuns mai clar: problemele societății sunt depărtarea de Dumnezeu, soluția este întoarcerea la Hristos iar pentru asta ”staff-ul” să lase vizitele papale și limuzinele germane și să coboare în mijlocul poporului.
Excelent spus, coleg IvanTurbinca!
Eu, de cind dadui de topic, ma tot intreb: Cui prodest? SRI, NSA, STS, MAI, si alte adunaturi de indivizi-in-uniforma, deloc inteligenti dar vicleni si fara liber arbitru dar cu multa obedienta. Cu alte cuvinte, niste suboameni inutili si extrem de periculosi. Ca sa fie clar: NU ma refer la noul coleg Bogdan185, autorul formularului. Ma refer la cei care vor folosi formularul, mai mult ca sigur, "in scop informativ".

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 26.05.2014 at 21:59:47.
  #23  
Vechi 26.05.2014, 22:07:24
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Excelent spus, coleg IvanTurbinca!
Eu, de cind dadui de topic, ma tot intreb: Cui prodest? SRI, NSA, STS, MAI, si alte adunaturi de indivizi-in-uniforma, deloc inteligenti dar vicleni si fara liber arbitru dar cu multa obedienta. Cu alte cuvinte, niste suboameni inutili si extrem de periculosi. Ca sa fie clar: NU ma refer la noul coleg Bogdan185, autorul formularului. Ma refer la cei care vor folosi formularul, mai mult ca sigur, "in scop informativ".
...Dupa o semnatura ca aceasta -Detest misticismul, supusenia si evlavia turmei- nici nu-i de mirare ca suntem atat de suspiciosi! Haideti sa-L lasam pe Dumnezeu sa faca ce stie El mai bine, ca dupa voi, toti sunt rai, mincinosi si vor ceva. Poate aveti dreptate, dar daca totusi nu? Iar daca aveti, ce poate fi mai rau decat este deja? Ce informatii "secrete" sunt nistre amarati ca noi in stare sa furnizeze? Cred ca politica asta (sau poate fotbalul) v-a dereglat in mare parte buna-randuiala a cugetului!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #24  
Vechi 26.05.2014, 22:15:45
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan185 Vezi mesajul
Solutia propusa de mine cred ca e rezonabila...
Daca nu e dorit topicul cereti Staff-ului inchidrera lui
Dar nu dorim inchiderea lui.Vrem sa dezbatem.Inca suntem (deocamdata) intr-o societate democrata
Citat:
Daca nu va intereseaza parasiti topicul si orientati-va spre ceva mai atractiv
Ba ne intereseaza.Forum este un loc virtual public.Nu merge "cine nu este de acord cu mine sa paraseasca sala".
Aici avem un dialog virtual. Poti sa nu fii de acord cu cele spuse de altii.E dreptul fiecaruia la o parere.
E vorba de acel liber-arbitru.Daca Dumnezeu il respecta, tu de ce n-ai face-o ?

Citat:
Daca ramaneti pe topic, nu transformati topicul deschis de mine cu cele mai bune intentii intr-un mediu de polemici si balacareli. Sa nu fim mai farisei decat carturarii....
Nu stiu ce legatura au farisei pe aici, dar dialogul in sine, reprezinta o comunicare intre cel putin doua sau mai multe
persoane.Aici suntem( in mod virtual) societatea civila.Iar atunci cand exista un dialog este normal sa fie opinii pro sau contra.
Avem dreptul la libera exprimare, aici dezbatem probleme.Aici nu este sedinta de partid.
Eu daca as fi in locul tau, as citi acest topic sa vad parerile altora si argumentele cu care vin in sprijinul
sustinerii afirmatiilor fiecaruia, si as pune in cartea aceea concluziile pe care le socotesc atunci cand
citesc si parerile altora.
Atunci cand cineva raspunde la un sondaj se numeste monolog, atunci cand problema este pusa pe un forum
se numeste dialog.Monolog diferit de dialog. Ok ? Bine.
Citat:
multumesc celor care au decis sa participe la studiul de fata....
o zi buna tuturor
Si eu iti multumesc in avans daca poti sa raspunzi la intrebarea pe care ti-am pus-o
in celelalte posturi: Ce insemna la tine schimbare ?

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cred ca o problema importanta este constructia exagerata de biserici noi, intr-un context economico-social pauper.
Eu nu cred asta. De fapt ce legatura are Biserica Ortodoxa cu faptul ca statul nu este in stare sa-si gestioneze resursele ?
Biserica Ortodoxa reprezinta actul de nastere al acestui popor(neam) iar statul reprezinta administratia.
Ce legatura este intre neam si administratie ?

Citat:
Orice cetatean de bunacredinta al patriei noastre poate remarca cu ochiul liber aceast avant imobiliar exagerat al bisericii ortodoxe de a construi noi si noi biserici si manastiri,in contextul saraciei generale a tarii !!!
Nu are nici absolut nici o legatura constructia de biserici cu saracia in care se invarte poporul.Tema asta pe care tu o prezinti este des intalnita in zonele cu influenta masonica sau la alte culte.Oricum stai linistit, ca Biserica Ortodoxa are propriile ei surse, nu trebuie sa-i dea statul(pt ca nici statul n-ar avea
de unde).Ce spui tu aici este ca proverbul ala cu capra vecinului.

Citat:
De multe ori, eu personal am putut sa vad in orasul meu sitauatii incredibile in care exista un imobil deja construit in care se oficia ritualul religios,de ani buni,pana cand intr-o zi am vazut cum buldozerele au intrat si au daramat acele imobile perfect utilizabile, pentru a construi in locul lor edificii mai mari,mai grandioase, mai luxoase !!!
Se numeste modernizare.Update!

Citat:
Si toate acestea cu fonduri publice, adunate din buzunarele cetatenilor contribuabili,in timp ce aceiasi cetateni nu au spitale si alte obiective de utilitate publica
Banii din buzunarele cetatenilor se duc in buzunarele partidelor , pe care acei cetateni ii voteaza.

Citat:
De ce este necesara aceasta inflatie de edificii religioase noi si opulente intr-o tara in care majoritatea cetatenilor se plange de saracie ???
Eu unul nu consider nici o inflatie.Ba ar mai trebui sa se construiasca, pentru ca va fi nevoie de multa rugaciune pentru timpurile care vin.
Majoritatea cetatenilor care se plang de saracie in primul rand sunt saraci cu duhul.Daca nu vor mai fi saraci cu duhul, nu vor mai fi in saracie.
De asemeni, multi din astia saraci, sunt fie saraci din lene( intotdeauna asteapta salvarea de la altcineva) sau din neinteres (ce-o fii, o fii lasa-o ca si merge si asa).

Citat:
Este un fenomen de-a dreptul absurd, care nu are deloc de a face cu spiritul religios, ci mai degraba cu interesele materiale si meschine ale oamenilor !!!
Ce inters ascuns poti sa ai atunci cand construiesti o biserica ? Ce interes ?
Citat:
Aceste excese imobiliare ale clerului ortodox ,cred ca vor duce in final la indepartarea credinciosilor,si la formarea unui curent secularizator in vederea debransarii bisericii de la banul public (bugetul de stat ),urmand ca biserica sa-si contiunie programul de ridicare de noi constructii pe propriile fonduri,provenite din donatii sau economie interna !!!
In primul rand, "credinciosii" care se despart de biserica o fac pentru ca au ajuns la concluzia ca biserica nu lucreaza domnule cum vor ei. Au vazut ca daca se duc la biserica , nu castiga la loto sa devina milionar, au vazut ca daca se duc la biserica , vecinului ii merge bine desi ei se roaga sa-i mearga rau. Au vazut ca daca se duc la biserica , tot nu scapa de soacra.Au vazut ca daca se duc la biserica, tot trebuie sa-si caute un loc de munca.
Astfel de "credinciosi" cu astfel de "motive" din partea mea sunt liberi sa plece oriunde si in orice directie, ca nimeni nu o sa le duca dorul.Si nici nu trebuie.

PS:Biserica isi ridica constructii din propriile fonduri.Sunt sponsori cu dare de mana, care nu taie frunza la caini, si pe care Dumnezeu ii ajuta in tot ceea ce fac.Iar apoi donatiile pe care le fac sunt un semn de multumire, ca au putut realiza ceva maret, care fara ajutorul lui Dumnezeu nu l-ar fi putut face.

Last edited by oaie_cugetatoare; 26.05.2014 at 22:20:27.
  #25  
Vechi 26.05.2014, 22:19:08
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
...Dupa o semnatura ca aceasta -Detest misticismul, supusenia si evlavia turmei- nici nu-i de mirare ca suntem atat de suspiciosi! Haideti sa-L lasam pe Dumnezeu sa faca ce stie El mai bine, ca dupa voi, toti sunt rai, mincinosi si vor ceva. Poate aveti dreptate, dar daca totusi nu? Iar daca aveti, ce poate fi mai rau decat este deja? Ce informatii "secrete" sunt nistre amarati ca noi in stare sa furnizeze? Cred ca politica asta (sau poate fotbalul) v-a dereglat in mare parte buna-randuiala a cugetului!...
Stimate domn, inainte de 1989 romanii se intrebau tot asa: "Ce poate fi mai rau?". Sub uzurpatoarea domnie a Vrajmasului, caruia ii sunt date toate stapanirile lumesti, dupa cum scrie in Sf. Evanghelie, intodeauna e loc de mai rau. Habar nu aveti ce pot scoate mintile indracite ale unor psihologi si sociologi ai serviciilor secrete din niste informatii statistice "de profil".
P. S. Nu vad nimic rau in semnatura mea. E o declaratie de scepticism si punere-in-garda permanente, si mi le asum.
Si fiti atent cu formularile: ma refer la ce am subliniat.
  #26  
Vechi 26.05.2014, 22:41:41
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Stimate domn, inainte de 1989 romanii se intrebau tot asa: "Ce poate fi mai rau?". Sub uzurpatoarea domnie a Vrajmasului, caruia ii sunt date toate stapanirile lumesti, dupa cum scrie in Sf. Evanghelie, intodeauna e loc de mai rau. Habar nu aveti ce pot scoate mintile indracite ale unor psihologi si sociologi ai serviciilor secrete din niste informatii statistice "de profil".
P. S. Nu vad nimic rau in semnatura mea. E o declaratie de scepticism si punere-in-garda permanente, si mi le asum.
Si fiti atent cu formularile: ma refer la ce am subliniat.
Deja se profileaza polemica si nu e de dorit. Fiecare crede ca are dreptate si niciunul nu cedeaza. Cine castiga? Stim noi!
Despre ce punere in garda, vorbim? Ce suntem noi, singuri, in stare sa facem? De cine suntem noi capabili sa ne aparam prin proprie ratiune (si insist sa adaug: exces de mandrie!!!)? Ce vrem sa dovedim, prin ceea ce dorim sa parem, dar NU suntrem decat in propria noastra imaginatie? Ca suntem lucizi? Ca veghem? Ca le deschidem celorlalti ochii? Iarasi spun: vorbim vorbe. Ca sa fim capabili de ceva, e nevoie de Har. Iar noi... nu-l avem. Cel putin, nu eu.

PS - Imi cer iertare daca n-am fost foarte atent la "sublinieri"! De obicei ma las dus de... instinct!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #27  
Vechi 26.05.2014, 23:46:32
Bogdan185 Bogdan185 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2014
Mesaje: 7
Implicit

ROG INSISTENT STAFF-UL SA INCHIDA ACEST TOPIC...

DACA SE POATE TOTUSI SA RAMANĂ POSTAREA MEA INITIALA.... DACA NU VOI CAUTA UN ALT MEDIU DE DISEMINARE A PROIECTULUI DE CERCETARE.

ACESTE DISCUTII NU FAC IN CAZUL DE FATA CINSTE NICI Bisericii Ortodoxe Romăne NICI
comunitătii Crestinortodox.ro
ci denota doar impertinenta unora de a se exprima ca sunt liberi sa o faca, chiar daca sunt pe langa subiect uneori. se poate ca totusi sa nu fi inteles intentia deschideriii acestui topic dar asta e o alta discutie...
Multumesc.

Ps: ce simplu este, se pare sa stai ascuns după un id si sa iti exprimi oRTODOXIA(capitalizare intentionata) si sustinand ca Biserica sau membrii ei nu au ce cauta la o astfel de masa a discutiilor. nu au ce cauta in mediul public online... problema este astazi ca multi arunca cu mocirla crezând ca apara credinta....traim timpurile in care spunem raului bine si binelui rau si daca cineva încearca intr-un fel iesirea din acest sablon, este oprit sa faca acest lucru pentru ca stica rânduielile. Ne place sa stim ca exista probleme dar sa nu miscam un deget inspre oamenii cu probleme.... nu continui,desi as dori sa spun mult mai mult dar oricum nu are sens pentru multi cititori ai acestui forum CRESTIN ORTODOX...

Last edited by Bogdan185; 27.05.2014 at 00:16:06.
  #28  
Vechi 27.05.2014, 03:33:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IvanTurbinca Vezi mesajul
Nu țin să pun neapărat la îndoială buna intenție dar mă tem că e inutil în cel mai bun caz și potențial intruziv într-o analiză la nivel de societate. Cunoscând structura socială pe categorii de vârstă, credință, preferințe, nemulțumiri, etc. este întotdeauna o informație râvnită de multe cercuri de interese.

Ca să dau un răspuns mai clar: problemele societății sunt depărtarea de Dumnezeu, soluția este întoarcerea la Hristos iar pentru asta ”staff-ul” să lase vizitele papale și limuzinele germane și să coboare în mijlocul poporului.
Nu e greu sa obtii si altfel genul asta de info la nivelul ALA.
De asta exista facebook' bloguri, forumuri, etc.

La celalalt nivel, poate chiar sondajul asta e o cale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #29  
Vechi 27.05.2014, 03:35:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
P. S. Nu vad nimic rau in semnatura mea. E o declaratie de scepticism si punere-in-garda permanente, si mi le asum.
Neee, e doar o scuza patetica la care ai ajuns, tocmai pt ca nu ti asumi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #30  
Vechi 27.05.2014, 03:39:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cred ca o problema importanta este constructia exagerata de biserici noi, intr-un context economico-social pauper.
Orice cetatean de bunacredinta al patriei noastre poate remarca cu ochiul liber aceast avant imobiliar exagerat al bisericii ortodoxe de a construi noi si noi biserici si manastiri,in contextul saraciei generale a tarii !!!
De multe ori, eu personal am putut sa vad in orasul meu sitauatii incredibile in care exista un imobil deja construit in care se oficia ritualul religios,de ani buni,pana cand intr-o zi am vazut cum buldozerele au intrat si au daramat acele imobile perfect utilizabile, pentru a construi in locul lor edificii mai mari,mai grandioase, mai luxoase !!!
Si toate acestea cu fonduri publice, adunate din buzunarele cetatenilor contribuabili,in timp ce aceiasi cetateni nu au spitale si alte obiective de utilitate publica.
De ce este necesara aceasta inflatie de edificii religioase noi si opulente intr-o tara in care majoritatea cetatenilor se plange de saracie ???
Este un fenomen de-a dreptul absurd, care nu are deloc de a face cu spiritul religios, ci mai degraba cu interesele materiale si meschine ale oamenilor !!!

Aceste excese imobiliare ale clerului ortodox ,cred ca vor duce in final la indepartarea credinciosilor,si la formarea unui curent secularizator in vederea debransarii bisericii de la banul public (bugetul de stat ),urmand ca biserica sa-si contiunie programul de ridicare de noi constructii pe propriile fonduri,provenite din donatii sau economie interna !!!
Satanila, cu stadioanele n ai probleme de genul?
Dar taxele si impozitele din care doar o mica parte ajung la Biserica, din ce'economie interna' provin, stii?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Tags
chestionar, misiune, societate contemporana