Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.06.2007, 00:09:52
sorinas sorinas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Mesaje: 1
Implicit

Buna tuturor!
Sunt nou pe acest forum , iar acesta este primul meu mesaj.
As dori sa fiu scur si la obiect, de aceea am sa pun intrebarea direct;
Eu si familia mea( sotia si baietelul meu de 1.5ani) ne-am mutat intr-o alta locuinta, iar sotia mea la plecare, cand a facut curatenie, a considerat ca, candela cea veche este 'cam imbacsita' si a binevoit s-0 arunce la gunoi.
Eu am aflat de isprava ei abia duminica cand am dorit sa aprind candela, dar ea nu a mai fost.
Dupa parerea mea acesta este un pacat, (poate gresesc)dar as dori sa stiu si parerea voastra despre acest lucru.
Va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2007, 01:28:43
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Bine ai venit pe forum, draga Sorinas!

Sa incepem cu faptul ca "pacea e mai mare decat dreptatea" si sa te rog sa nu faci caz de situatia asta scotandu-i ochii sotiei ca a aruncat candela. Faptul e consumat. Cred ca e bine sa mergi si sa cumperi o alta si gata. Si in noua locuinta sa faceti sa fie ca o bisericuta, asa cum familia voastra sa fie ca o biserica vie. Ne anuntati si pe noi cand faceti sfestanie, bine?!

E drept ca nu trebuia aruncata, fiindca in general orice candela are o parte cu semnul Sfintei Cruci. Astfel de obiecte nu se arunca la gunoi. Cum nu se arunca nici hartiile pe care sunt scrise numele Sfintilor sau despre Sfanta Treime, Sfanta Cruce, etc. Dar de acum o sa fiti mai precauti si o sa ajuti si tu la curatenie ca sa nu se mai intample astfel de evenimente. :)

Domnul sa fie mereu cu voi in casa voastra!

Elena
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.07.2009, 16:07:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ca sa nu ne intristam prea mult in astfel de situatii, trebuie sa stim ca ea se putea sparge si fara sa vrem. Si atunci ce-am fi facut? Ne-am fi taiat mainile ca nu am tinut-o cum trebuie? In nici un caz. Am fiu cumparat alta. Cred ca de multe ori dam prea multa importanta unor lucruri care nu cer atat de multa atentie. Si uite asa, punand atentia in alta parte, uitam de noi insine. Ce rau ar fi sa ne multumim ca avem candela nesparta de cand am cumparat-o, iar noi sa nu fim vase alese.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2009, 21:40:49
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorinas Vezi mesajul
Buna tuturor!
Sunt nou pe acest forum , iar acesta este primul meu mesaj.
As dori sa fiu scur si la obiect, de aceea am sa pun intrebarea direct;
Eu si familia mea( sotia si baietelul meu de 1.5ani) ne-am mutat intr-o alta locuinta, iar sotia mea la plecare, cand a facut curatenie, a considerat ca, candela cea veche este 'cam imbacsita' si a binevoit s-0 arunce la gunoi.
Eu am aflat de isprava ei abia duminica cand am dorit sa aprind candela, dar ea nu a mai fost.
Dupa parerea mea acesta este un pacat, (poate gresesc)dar as dori sa stiu si parerea voastra despre acest lucru.
Va multumesc
Nu, nu este bine sa se arunce la gunoi candele, si nici uleiul din ele, si nici apa cu care se spala sau hartiile cu care se sterg. Aceste lucruri se ard sau se arunca intr-o apa curata. Poti intreba un preot de la o manastire despre asta. Unii strang resturile de la candele si le ard in soba, altii le duc si le ard pe camp, altii le duc la unele manastiri si le dau calugarilor sa le arda.

Cuviosul paisie Aghioritul spunea ca e importanta si acest fel de evalvie, grija de candela.

Doamne ajuta!

Bogdan.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.07.2009, 00:18:58
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sorinas, bineinteles ca nu e nici nu pacat. Pacatul nu se defineste dupa parerile noastre, ci se defineste ca fiind nelegiuire, adica calcare a unei porunci, a unei legi dumnezeiesti (vezi 1 Ioan 3:4). Ori nu este nici o lege, niciunde in evanghelii sau in vreo epistola noutestamentara care sa vorbeasca de candele... Nu-ti incarca constiinta pe viitor cu astfel de lucruri. Totusi, atunci cand nu faci ceva din credinta, adica atunci cand te indoiesti, savarsesti un pacat, conform Romani 14:23. Si pacatul, odata savarsit, aduce moartea, si de-asta trebuie marturisit. Iti recomand sa-l marturisesti acum, si pe viitor sa nu-ti mai incarci constiinta cu astfel de lucruri, ca sa nu pacatuiesti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2009, 20:02:35
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
sorinas, bineinteles ca nu e nici nu pacat. Pacatul nu se defineste dupa parerile noastre, ci se defineste ca fiind nelegiuire, adica calcare a unei porunci, a unei legi dumnezeiesti (vezi 1 Ioan 3:4). Ori nu este nici o lege, niciunde in evanghelii sau in vreo epistola noutestamentara care sa vorbeasca de candele... Nu-ti incarca constiinta pe viitor cu astfel de lucruri. Totusi, atunci cand nu faci ceva din credinta, adica atunci cand te indoiesti, savarsesti un pacat, conform Romani 14:23. Si pacatul, odata savarsit, aduce moartea, si de-asta trebuie marturisit. Iti recomand sa-l marturisesti acum, si pe viitor sa nu-ti mai incarci constiinta cu astfel de lucruri, ca sa nu pacatuiesti.
Nu prea ai dreptate frate, mergi la o manastire si intreaba Parintii de acolo...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2009, 22:38:07
cowboy cowboy is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 10
Implicit Buna..

Citat:
În prealabil postat de sorinas Vezi mesajul
Buna tuturor!
Sunt nou pe acest forum , iar acesta este primul meu mesaj.
As dori sa fiu scur si la obiect, de aceea am sa pun intrebarea direct;
Eu si familia mea( sotia si baietelul meu de 1.5ani) ne-am mutat intr-o alta locuinta, iar sotia mea la plecare, cand a facut curatenie, a considerat ca, candela cea veche este 'cam imbacsita' si a binevoit s-0 arunce la gunoi.
Eu am aflat de isprava ei abia duminica cand am dorit sa aprind candela, dar ea nu a mai fost.
Dupa parerea mea acesta este un pacat, (poate gresesc)dar as dori sa stiu si parerea voastra despre acest lucru.
Va multumesc
Referitor la candela vreau sa iti spun ca credinta omului este in sufletul lui,nicidecum intr-o candela sau aricare alt obiect.
De ce crezi ca ar fi un pacat ce a facut sotia ta?...sincer nu cred in superstiti si alte lucruri care dau slava lucrurilor pamantenesti.
Dumnezeu este a tot stapan si toate apartin lui.Doar lui trebuie sa-i dam slava si inchinare.Atat.
Nu cred ca este pacat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2009, 23:40:11
mihion mihion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Macar sa fi fost pusa langa un copac.Dar nu la gunoi.

Nici eu nu prea stiu ce sa fac cu icoanele vechi care nu prea se mai potrivesc,nici macar cu pozele care infatiseaza sfinti.Nu pot sa le arunc.Dar nici la poarta bisericii,acum ce sa faca sa stranga ceea ce arunc eu?
Icoana se pune pe perete sa te inchini la ea......or eu am o gramada de iconite de hartie de pe la tot felul de biserici......le-am tinut pe rand in portofel.......dup-aia prin vitrina......acum le-am strans............
Ce facem cu ele?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.05.2014, 13:34:32
ValentinaC ValentinaC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2014
Mesaje: 1
Smile Candela sparta

Hristos s-a inaltat!
Buna ziua si bine v-am gasit. Eu sunt noua pe acest site si vreau sa impartasesc ceea ce am patit astazi de Sfanta zi de Inaltare a Domnului. Dimineata cand m-am trezit m-am apucat sa pregatesc candela pentru a o aprinde. Folosesc pluta pentru candela si vroiam sa folosesc o pluta noua. In timp ce pregateam pluta am dat cu mana din greseala peste candela, aceasta a cazut si s-a spart. M-am simtit foarte rau din cauza asta insa m-i s-a luminat mintea imediat si am pregatit un borcanas sa-l inlocuiesc sa fac candela noua.
Va rog sa-mi spuneti daca este un pacat sau vre-un semn.
Multumesc
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.05.2014, 14:00:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Este semn, ca ar trebui sa-ti vezi mai des parintele duhovnic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nu este bine si nici util... victortiti89 Generalitati 2 10.06.2011 14:49:36
este bine sau nu? ionela larisa Botezul 11 04.04.2011 03:11:01
Este bine sa fii o persoana directa? alexdu Generalitati 11 04.02.2010 22:17:26
Este bine să pui pozele familiei tale pe net? dorinastoica14 Generalitati 63 16.06.2009 06:38:01
Este bine ce vreau sa fac? miti29 Nunta 9 01.06.2008 12:54:30