Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.04.2009, 18:50:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

.[/quote]
2 Animalele nu au ratiune, ele nu sunt constiente de ceaace fac. Urmeaza un instinct pe care nu il inteleg si nu cauta sa il inteleaga. Ele nu pacatuiesc, pentru ca ceeace fac, fac instinctiv, nu constientizeaza ca ceva e rau sau e bine.[/quote]


De ce oare partea noastra instinctiva ne duce la pacat pe cind pe animale nu?

Oare Dumnezeu nu a facut "organul" numit instinct identic si la unii si la altii?

De ce oare constiinta/rationalul s-a autodeclarat stapina peste celelalte parti componente ale fiintei umane, adica: instinct, peste firesc, peste partea emotionala, pina si pe cea fizica, pe miscarea corpului, peste minte
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.04.2009, 19:47:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Să luăm aminte !

"Totuși intra-va până la neamul părinților lui și în veac nu va vedea lumină.
Omul în cinste fiind n-a priceput ; alăturatu-sa dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor . " << Ps. 49 , 20 - 21 >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.04.2009, 21:44:56
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare trebuie sa ne spalam?

Acum inteleg!
O cunostinta din Bucuresti spunea ca este capitala cea mai imputita din lume! La protestul meu mi-a recomandat sa merg eu o jumatate de ora cu autobuzul pri Bucuresti. Acum inteleg. De fapt oamenii nu sint nespalati ci imbunatatiti duhovniceste!!!!
Din nou aceasi linie ca peste tot de altfel: traim ca mirenii, mincam ca mirenii, bem ca mirenii, ne casatorim ca mirenii samd dar ne comparam direct cu sfintii! Si in marea noastraratacire am incepe cu nespalatul dupa aia mai vedem noi cu rugaciunea , asceza....
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.04.2009, 21:53:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Oare trebuie sa ne spalam?

Acum inteleg!
O cunostinta din Bucuresti spunea ca este capitala cea mai imputita din lume! La protestul meu mi-a recomandat sa merg eu o jumatate de ora cu autobuzul pri Bucuresti. Acum inteleg. De fapt oamenii nu sint nespalati ci imbunatatiti duhovniceste!!!!
Din nou aceasi linie ca peste tot de altfel: traim ca mirenii, mincam ca mirenii, bem ca mirenii, ne casatorim ca mirenii samd dar ne comparam direct cu sfintii! Si in marea noastraratacire am incepe cu nespalatul dupa aia mai vedem noi cu rugaciunea , asceza....
Daca nu ai inteles, e de preferat sa intrebi ce a vrut sa apuna Sf. Ioan Gura de Aur.
Nu e rusine sa intrebi, daca nu intelegi.
Dumnezeu sa te binecuvanteze!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.04.2009, 21:35:51
ab123floare's Avatar
ab123floare ab123floare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2009
Mesaje: 11
Implicit

Și pe mine m-a pufnit rîsul cu replica lui scrable iertare
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.04.2009, 21:36:21
ab123floare's Avatar
ab123floare ab123floare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2009
Mesaje: 11
Implicit

acum după cutremur
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.04.2009, 22:00:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ab123floare Vezi mesajul
Și pe mine m-a pufnit rîsul cu replica lui scrable iertare
Mai toate replicile lui sunt de râs și de plâns totodată. Maimuțica lui perversă la care făcea referire și în general atitudinea lui pro zoofilică , nu-i de râs ci de plâns.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.04.2009, 08:42:36
ab123floare's Avatar
ab123floare ab123floare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2009
Mesaje: 11
Exclamation

Hristos inviat ce ar fi sa nu ne mai intepam si sa raspundem intr-un mod mai frumos mai ales sa nu dam replici .A trecut saptamina luminata si parca am avut de invatat multe in perioada asta foarte mult . Ce dai ,aceea si primesti.Cit poate rani niste vorbe aruncate mai apoi ,sa ne para rau cind e prea tirziu. Dar sintem crestini orcum
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.04.2009, 12:27:09
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, intrebarea ta de inceput este buna (desi am mai glumit si eu pe seama ei ) numai ca problema spalarii trupului cu lacrimi duhovnicesti ( asa cum fac sfintii cei ce miros a mir inca din viata) este cam "inalta" pentru noi. Mereu am fost de parere ca trebuie vorbit DOAR ceea ce cunoastem din experienta altfel riscam sa vorbim gresit sau devenim "subiecti" de gluma... Hristos a inviat, Andrei!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.04.2009, 12:54:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Maimuta bonobo este un animal social. Spre deosebire de alte specii sociale, liantul grupului este sexul. Maimutele bonobo sunt printre putinele animale dupa om documentate ca intretinand relatii homosexuale si heterosexuale de placere. Pana si conflictele din interiorul grupului se rezolva prin sex, indiferent de sexul celor aflati in conflict. Alte specii de animale la care se intalneste bisexualitatea sunt: delfinul, bizonul american, elefantul, girafa, oaia, hiena, musculita de otet, diverse reptile. Ma opresc aici, pentru ca lista e lunga si plina de comportamente care daca sunt intalnite la om sunt caracterizate ca pacat imediat de orice crestin.
Inteleg ce vrei sa spui, insa animalele sunt animale. Randuielile de care spui imi par bizare (mai stiu si eu altele de acest gen), insa sunt exceptii de la regula. Daca Insusi Dumnezeu le'a asezat in ele, inca nu cunosc de ce. Un lucru este insa clar: oamenii nu sunt animale, cu toate ca se aseamana in unele detalii (doar aveam acelasi Creator). Iar animalele nu pacatuiesc, caci daca ar pacatui, ar trebui sa se vorbeasca si de o pocainta a animalelor, de un iad al lor si de o Judecata a lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spalam miercurea si vinerea? steliana-steli Postul 2 12.08.2011 11:18:29
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 14:00:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 11:32:27