Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.08.2009, 22:14:19
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sofia trebuie sa fim firesti. Imi este greata de omul care face nenumarate metanii in biserica si in afara ei este o fiara.

Cat despre ispite, bine au spus parintii: intr-o minte bolnava totul se stramba. Asa ca degeaba intalnesc in biserica femei imbracate decent, daca in mintea mea ele sunt altfel.

Curatenia din suflet de care vorbesti, ne va face sa putem privi nepatimas lumea nu doar in biserica, ci si in afara ei.
asa e o..... minte curata asa va ramane si inautru biserici si in afara ei ....un om care stie sa gandesca.....problema multora este minte si nu tinuta femei....
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.09.2009, 23:04:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cand am fost la Roma, sa vizitam San Pietro, un paznic i-a interzis unui profesor insotitor (barbat) sa intre in catedrala, deoarece era imbracat necorespunzator, adica avea pantaloni scurti. Erau pantaloni de strada, normali, corespunzatori sezonului, adica nu era imbracat ca la plaja, doar ca un turist ce era ... si cu toate acestea, nu l-au lasat sa intre. Asadar, aceste reguli sunt si pentru barbati, nu doar pentru femei! Doar ca barbatii, in genere, respecta aceste reguli si nu prea le comenteaza... Profesorul, desi a spus ca nu mai patise de mult o asemenea rusine, s-a conformat. Am vrut sa subliniez prin acest exemplu faptul ca acest tip de reguli nu sunt doar pentru femei sau doar in credinta ortodoxa sau doar in Romania. Casa Domnului ramane Casa Domnului si cand intri in ea ca turist sau ca rugator... Si apoi, nu cred ca ar trebui sa ne plangem de aceste reguli, ganditi-va numai la statutul femeii musulmane!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.10.2009, 20:43:04
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai stiti de ce se acopera asa musulmancele? Ca sa nu le provoace la barbati o er...., pt ca in momentul acela barbatul va savarsi un pacat, iar femeia 3. Cam idei de-astea incercati sa ne bagati si noua pe gat...Acum eu unteleg ca in trecut , cand toate femeile umblau invaluite, barbatul ar fi putut fi smintit de una cu capul descoperit, dar in ziua de azi.....vai si-amar ca sunteti incurabili de libidinosi( de precizat nu toti)

Pai daca va deranjeaza atat de mult tinuta noastra in biserica, duceti-va la preot si rugati-l sa ne atraga atentia. Ne-ar fi cu mult mai usor sa acceptam observatiile preotului decat aberatiile voastre care sunt pur ofensive
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.10.2009, 23:46:53
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Tinuta femeii trebuie sa fie decenta in general, mai ales in biserica si asta din bun simt si respect pentru ea si pentru ce reprezinta Biserica.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.10.2009, 23:52:51
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Tinuta femeii trebuie sa fie decenta in general, mai ales in biserica si asta din bun simt si respect pentru ea si pentru ce reprezinta Biserica.
Am gresit ceva....si tinuta barbatului asemenea.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.10.2009, 08:24:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Am gresit ceva....si tinuta barbatului asemenea.
Citind titlul topicului de față cu "iedeal", ideal ar fi ca atunci când mergem ( cel puțin ) în Casa Domnului , să-L vedem și auzim doar pe El și să lăsăm pentru câteva ore, clipe, cele lumești . Îdeal asta ar fi ! Dar până a fi ideal e cale atât de lungă și anevoioasă și asta numai și numai din cauza noastră . Atenția distributivă n-ar mai fi pricină de am trăi cu mintea și mai ales cu sufletul cele săvârșite în Sfânta Biserică . Multe ar fi "ideal" , dar nimic nu se câștigă fără luptă și sudoare . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.10.2009, 09:51:38
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Casa Domnului ramane Casa Domnului si cand intri in ea ca turist sau ca rugator...
Putin off-topic: ce ma amuza asta cu "Casa Domnului". Casa Domnului este toata lumea ... "in duh si in adevar". Cum zicea Costel mai devreme, ca ii este scarba de cei ce "baga" zeci de metanii in biserica iar afara sunt fiare.

Asa si aici. De exemplu, Sf. Ap. Pavel spune ca barbatul trebuie sa se roage cu capul descoperit, iar femeia cu capul acoperit, de unde sarim si zicem: pai da, deci femeile cu capul acoperit in biserica. Da, dar tot Sf. Pavel zice: "rugati-va neincetat"; asta pentru ca oriunde suntem, Hristos este cu noi. Deci: femeile cu capul acoperit peste tot!

Daca am avea rugaciune, nici n-am mai vedea hainele celorlalti, ci l-am vedea pe Hristos in ei, luminand. Adevarata Casa a Domnului este fiinta noastra, "Templu al Duhului Sfant". Daca am nimerit biserica de zid dar am ratat-o pe aceasta din urma, n-am facut nimic. In urma noastra raman doar hainele ...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.10.2009, 10:00:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Putin off-topic: ce ma amuza asta cu "Casa Domnului". Casa Domnului este toata lumea ... "in duh si in adevar". Cum zicea Costel mai devreme, ca ii este scarba de cei ce "baga" zeci de metanii in biserica iar afara sunt fiare.

Asa si aici. De exemplu, Sf. Ap. Pavel spune ca barbatul trebuie sa se roage cu capul descoperit, iar femeia cu capul acoperit, de unde sarim si zicem: pai da, deci femeile cu capul acoperit in biserica. Da, dar tot Sf. Pavel zice: "rugati-va neincetat"; asta pentru ca oriunde suntem, Hristos este cu noi. Deci: femeile cu capul acoperit peste tot!

Daca am avea rugaciune, nici n-am mai vedea hainele celorlalti, ci l-am vedea pe Hristos in ei, luminand. Adevarata Casa a Domnului este fiinta noastra, "Templu al Duhului Sfant". Daca am nimerit biserica de zid dar am ratat-o pe aceasta din urma, n-am facut nimic. In urma noastra raman doar hainele ...
Este adevarat ce spui, casa Domului este peste tot si liturghia continua dupa terminarea liturghiei de Dumninica, in viata noastra.

Insa asta nu inseamna intr-adevar in duh, in inima noastra, si prin faptele noastre care o reflecta, insa nu neaparat prin semne exterioare ca imbracamintea.

Daca e sa luam literal spusele sfantului Pavel cum propui tu, Lavrentiu, atunci nici barbatii nu ar trebui sa-si acopere niciodata capul, nici in afara bisericii. Or
unii barbati si-l acopera chiar in biserica - preotii calugari, si episcopii.

Eu raman la cele spuse in epistola lui Diognet, ca nu prin haine se deosebesc crestinii de ceilalti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.10.2009, 10:03:57
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este adevarat ce spui, casa Domului este peste tot si liturghia continua dupa terminarea liturghiei de Dumninica, in viata noastra.

Insa asta nu inseamna intr-adevar in duh, in inima noastra, si prin faptele noastre care o reflecta, insa nu neaparat prin semne exterioare ca imbracamintea.

Daca e sa luam literal spusele sfantului Pavel cum propui tu, Lavrentiu, atunci nici barbatii nu ar trebui sa-si acopere niciodata capul, nici in afara bisericii. Or
unii barbati si-l acopera chiar in biserica - preotii calugari, si episcopii.

Eu raman la cele spuse in epistola lui Diognet, ca nu prin haine se deosebesc crestinii de ceilalti.
Scuze, poate nu m-am exprimat suficient de clar.
Asta ziceam si eu, referitor la formalisti: pai daca suntem formalisti, sa fim pana la capat, sa nu ne oprim doar la "Casa Domnului".
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.10.2009, 12:48:59
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tinuta Femei in Biserica Lui HRISTOS

N vin cu invatatura din capul meu ce va aduc drept marturie cuvintul prorociei SF. apostol TI M O T E I la -I- Tim. cap:2 Incepind cu vers.5Caci unul esteDUMNEZEU,unul este simIJLOCITORUL INTREDumnezeu si oameni :OmulHristos Iisus,
Care s-a dat pe Sine pret de rascumparare pentru toti ,marturie adusa la timpul sau.
Spre aceasta am fost pus propovaduitor si apostol (adevar graiesc inHRISTOS,nu mint)-invatator neamurilor ,In credinta si adevar.
Vreau deci ca Barbati sa se roage In tot locul, ridicand mIini sfinte,fara de mInie si sovaire.
Asemenea si femeile, imbracate cuvincios,facIndu-si lor podoaba din sfialasr din cumintenie , nu din par Impletit si din aur , sau margaritare ,sau din vesminte de mare pret ;
Ci, din fapte bune , precum se cuvine unor Femei tematoare de Dumnnezeu.
Femeia sa se invete in liniste, cu toata ascultarea .
Vers-12- Nu Ingaduiesc Femei nici sa Invete pe altul , nici sa stapIneasca pe barbat, ci sa stea linistita .
13.- Caci Adam a fost zidit IntIi , apoi Eva.
14.- Si nu Adam a fost amagit , ci Eva ,amagita fiind, sa facut calcatoare de porunca.
15.- Dar ea se va mIntui prin nastere de pruncii,daca va starui,cu Intelepciune,In credinta,In iubire si sfintenie.
Nu cred ca mai sint necesare alte explicati dar daca totusi cine va nu Intelege sau nu sa lamurit cu ceva sa ma avertizeze si am sa aduc si alte lamuriri Intru dragostea de DUMNEZEU si pentru intelegerea poruncilor lui amin amin amin Slava Tatalui si Fiului si SfIntului Duh amin amin amin Bine cuvinteazane Doamne Dumnezeul Nostru cu intelepciune si cu dragostea featesac ca sa nu ne stapIneasca duhul mindrii si al grairi desarte ce Duhul Blandti al smereniei si al dragostei de tine si de aproapele nostru amin ++++++++++++
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Tiganii ne terfelesc iarasi fara mila imaginea tarii !!! guardian knight Generalitati 179 23.07.2013 15:57:03
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55