Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2010, 21:38:54
romi2000 romi2000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 2
Implicit Oare de ce?

Oare de ce in vedenia lui Iezechiel din primul capitol al cartii cu acelasi nume este descrisa aproape in totalitate stema actuala a Romaniei? Sunt aratate aici patru fiinte vii avand infatisare de: leu, vultur, vitel (bou) si om. Toate acestea se gasesc pe stema actuala a Romaniei daca luam in considerare ca Sfanta Cruce poate reprezenta omul cu bratele intinse sau chiar ,, Semnul Fiului Omului". Mai spune profetul ca la toate era o infatisare de vultur, putand fi vorba despre vulturul care reprezinta de fapt stema. Mai sunt descrise in vedenie samnele tariei cerului iar scutul pe care este asezat vulturul ce reprezinta stema noastra reprezinta azurul cerului, si sunt asezate pe stema noastra si luna si soarele.
Aceste simboluri care reprezinta stema noastra au fost alese de fiecare ,, tarisoara " in timp: vulturul reprezinta Muntenia, boul Moldova etc.
Sa fie oare o simpla coincidenta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2010, 22:33:09
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romi2000 Vezi mesajul
Oare de ce in vedenia lui Iezechiel din primul capitol al cartii cu acelasi nume este descrisa aproape in totalitate stema actuala a Romaniei? Sunt aratate aici patru fiinte vii avand infatisare de: leu, vultur, vitel (bou) si om. Toate acestea se gasesc pe stema actuala a Romaniei daca luam in considerare ca Sfanta Cruce poate reprezenta omul cu bratele intinse sau chiar ,, Semnul Fiului Omului". Mai spune profetul ca la toate era o infatisare de vultur, putand fi vorba despre vulturul care reprezinta de fapt stema. Mai sunt descrise in vedenie samnele tariei cerului iar scutul pe care este asezat vulturul ce reprezinta stema noastra reprezinta azurul cerului, si sunt asezate pe stema noastra si luna si soarele.
Aceste simboluri care reprezinta stema noastra au fost alese de fiecare ,, tarisoara " in timp: vulturul reprezinta Muntenia, boul Moldova etc.
Sa fie oare o simpla coincidenta?
nu cred ca este o coincidenta, Romania cica este considerata gradina Maicii Domnului dar la cum ne merge nu stiu ce sa iti spun.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2010, 00:04:13
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
nu cred ca este o coincidenta, Romania cica este considerata gradina Maicii Domnului dar la cum ne merge nu stiu ce sa iti spun.
inaintea luminii a fost intuneric, inaintea binelui a fost raul, inaintea primaverii a stat iarna...ei tot asa, sadeti cu rabdare ca gradina va'nflori....acu' ii iarna, da, nu mai duce mult si vine primavara...cu florile ei.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2010, 01:14:10
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

eu nu inteleg unde anume "bati" cu sesizarea existentei acestor simboluri pe stema Romaniei dar nu mi se pare absolut deloc o coincidenta faptul ca pe stema unei tari majoritari ortodoxe sa se regaseasca simbolurile celor patru evanghelii: evanghelia dupa Luca are ca simbol
un taur (bou), evanghelia dupa Marcu are ca simbol un leu, cea dupa Ioan un vultur si cea dupa Matei- Omul.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2010, 01:19:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Gradina Maicii Domnului

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
nu cred ca este o coincidenta, Romania cica este considerata gradina Maicii Domnului dar la cum ne merge nu stiu ce sa iti spun.
Cine o considera? De unde ideea aceasta? Toata lumea stie ca Muntele Athos este gradina preaiubita a Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2010, 01:32:02
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cine o considera? De unde ideea aceasta? Toata lumea stie ca Muntele Athos este gradina preaiubita a Maicii Domnului.
ideea a inceput sa circule cu precadere (defapt sa "recircule" dupa discursul rostit pe aeroportul Baneasa, in ziua de 7 iunie 1999 de catre Papa Ioan Paul al Doilea:

"Românie, tară-punte între Orient si Occident, punct de răscruce între Europa Occidentală si cea Orientală, pe care traditia o numeste cu frumosul titlu de Grădina Maicii Domnului, vin la tine în numele lui Iisus Christos, Fiul lui Dumnezeu, si al Prea Sfintei Fecioare Maria. În pragul unui nou mileniu, întemeiază-ti viitorul mai departe pe stânca tare a Evangheliei. Cu ajutorul lui Christos vei fi protagonista unei perioade de entuziasm si curaj. Vei fi natiune prosperă, pământ roditor de bine, popor solidar si făcător de pace. Dumnezeu să te ocrotească si să te binecuvânteze mereu!"

Discursul complet aici: http://revista.memoria.ro/?location=view_article&id=332
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2010, 01:53:29
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
ideea a inceput sa circule cu precadere (defapt sa "recircule" dupa discursul rostit pe aeroportul Baneasa, in ziua de 7 iunie 1999 de catre Papa Ioan Paul al Doilea:

"Românie, tară-punte între Orient si Occident, punct de răscruce între Europa Occidentală si cea Orientală, pe care traditia o numeste cu frumosul titlu de Grădina Maicii Domnului, vin la tine în numele lui Iisus Christos, Fiul lui Dumnezeu, si al Prea Sfintei Fecioare Maria. În pragul unui nou mileniu, întemeiază-ti viitorul mai departe pe stânca tare a Evangheliei. Cu ajutorul lui Christos vei fi protagonista unei perioade de entuziasm si curaj. Vei fi natiune prosperă, pământ roditor de bine, popor solidar si făcător de pace. Dumnezeu să te ocrotească si să te binecuvânteze mereu!"

Discursul complet aici: http://revista.memoria.ro/?location=view_article&id=332
Multumesc mult, Maria!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2010, 03:18:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
eu nu inteleg unde anume "bati" cu sesizarea existentei acestor simboluri pe stema Romaniei dar nu mi se pare absolut deloc o coincidenta faptul ca pe stema unei tari majoritari ortodoxe sa se regaseasca simbolurile celor patru evanghelii: evanghelia dupa Luca are ca simbol
un taur (bou), evanghelia dupa Marcu are ca simbol un leu, cea dupa Ioan un vultur si cea dupa Matei- Omul.
Multumim Maria pentru lamuriri, ca era cit pe aci sa o ia toti IARASI pe aratura cu explicatiile si o noua pagina din Traditie s-ar fi scris..deja ajunsesera la Papa Ioan Paul al II-lea :)))

"Similaritatile" astea biblice referitor la Romania sunt PUCIOSENII!...trebuie stat departe de ele deoarece miros urit si aduc a legionarism si sovinism...si daca stati sa le cautati sursa de unde provin o sa dati din pacate de rebuturi umane si schizofrenici care in loc sa se vindece ne invadeaza cu tot felul de aberatii
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2010, 12:48:52
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

se spune ca ar fi descoperit unii nu stiu ce cod al Bibliei si ca acolo ar fi scris ca Romania e Gradina Maicii Domnului si multe altele.Ei spun ca au gasit multe chestii din istorie care s-au intamplat ,dar cred ca e o erezie,din moment ce,tot acolo,au gasit:"codul Bibliei e fals":))
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2010, 16:00:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cine o considera? De unde ideea aceasta? Toata lumea stie ca Muntele Athos este gradina preaiubita a Maicii Domnului.
Din cate stiu eu Maica Domnului a dat aceasta numire Romaniei in momentul in care niste calugari de la Bisericani Neamt au dorit sa plece in Muntele Athos. In acel moment Maica Domnului S-a aratat si i-a intrebat unde vor sa plece iar ei raspunzand ca vor sa ajunga in Muntele Athos intrucat este garadina Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, Maica Domnului i-a oprit zicandu-le ca si aici este gradina Ei.
Trunchiul copacului in care Maica Domnului S-a aratat calugarilor se afla si astazi la Bisericuta din Bisericani Neamt.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oare? iRoDiOn Generalitati 7 30.03.2012 12:01:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 11:32:27
OARE CE SA FIE? simona76 Generalitati 39 09.07.2008 00:08:08
De ce oare:) BogdanBogdan Generalitati 4 06.03.2008 18:25:42