Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 21.05.2015, 17:10:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Comentariile de mai sus ma surpind:

1. Manastirea de ce nu a dat oamenilor macar ceva legume la masa si paine?
Atunci ar fi manact toti la fel.

2. Ce inseamna la voi masa comunitara?

La noi mai sunt probleme la parastase. Noi altfel nu mancam impreuna.
La parastase se pune intrebarea ce se poate imparti si daca sunt reguli in acest sens.

Eu stiu discutiile cu postul si ca multi de aici tin foarte mult la postul alimentar.
Dar nu poti obliga oamenii nici sa tina si nici sa nu tina.
Fiecare cu credinta lui.

Eu am citit diverse articole scrise de monahi si am vazut si unii mai severi, dar si altii care inteleg neputintele oamenilor.
Si la Apostol se spune undeva "cel ce mananca sa nu judece pe cel ce nu mananca si cel ce nu mananca sa nu judece pe cel ce mananca", pentru ca Dumnezeu ii stie si ii judeca pe ei. Numai EL.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #422  
Vechi 21.05.2015, 22:35:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu zic sa nu ne rupem nici in doua, nici in noua. Cat despre duhul dezbinarii, ma intreb daca chiar asta se intelege, iar daca da, e destul de grav pentru mine. Sincer n-as vrea sa se ajunga la asta, ci doar sa ne cercetam cugetele mai cu luare aminte.
Din moment ce nu poți accepta cele două "școli" și pe una încerci să o combați, cel mai probabil pentru că nu face parte de practica ta, ce se poate înțelege? Încearcă să înțelegi că se poate și se practică și altfel. Este adevărat ca noi (poporul) suntem indiferenți și cu siguranță vina este a noastră că nu ne străduim mai mult pentru a ne "învrednici", dar trebuie să recunoști că datoria preotului este de a ne uni cu Hristos, de a ne aduce la acea conștiință că fără de El nimic nu putem face și nicidecum de a pune "bariere" între popor și Hristos.

ps: Preoții de împărtășesc la fiecare Sf. Liturghie? Se spovedesc înainte de fiecare împărtășire? Dar ce spui tu, păcate au?

ps: Preotul nu este altceva decât împreună slujitor cu poporul la Sf. Liturghie, el este alesul poporului și nu este rupt de trup, adică tot trupul ar trebui să se împărătșească (mă refer la practicanții cu o rânduială și o așezare în biserică, nu la "credincioșii" de duminică). Preotul fără binecuvântarea poporului NU se poate împărtăși, când preotul spune "pace vouă" noi răspundem "și duhului tău", dacă noi nu am da această binecuvântare preotul nu s-ar putea împărtăși. Oare înțelegem noi lucrurile astea? Suntem noi una? Sau doar spunem că suntem una și de fapt facem alta? Sau suntem individualiști când vine vorba de fapte? Adică lasă că acum nu sunt vrednic, dar peste două săptămâni sigur voi fi...dar nu mă doare de faptul că mutilez trupul, că fără de mine trupul nu mai este întreg.

Până nu vom trăi aceată stare lăuntrică degeaba ne numim ortodocși, degeaba trăim cu impresia că am mers la biserică și am făcut o faptă bună, dar nu realizăm că de fapt noi întoarcem spatele la fiecare chemare a lui Hristos din Sf. Liturghie. Ortodox înseamnă a fi unit cu Hristos, iar unirea nu se poate face decât prin Sfintele Taine. Euharistia nu este altceva decât desăvârșirea celorlalte Sfinte Taine care nu sunt altceva decât funcții ale trupului. Și nu sunt de vină numai mirenii că că ei nu mai au această conștiință, aici e și lipsa de cateheză...deși până la urmă tot noi suntem de vină că nu mai dăm preoți care să readucă pe aeastă cale.

Iertare pentru acest cuvânt lung, nu-l lua ca o încercare de a convinge, ci doar de a înțelege care ar trebui să fie de fapt starea noastră lăuntrică, cum ar trebui să ne raportăm și de ce unii preoți fac eforturi în acest sens. Acesta este adevăratul duh ortodox, nu cum sunt voci care spun că ar fi influențe protestante, ecumenism etc... :)))
Asta nu înseamnă că ne împărătșim oricum și oricând. :)

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Pana la urma, nu mireanul se face vinovat, atat timp cat el face ascultare si se conformeaza preotului-duhovnic intru totul.
Și atunci de ce nu ai bunăvoință să înțelegi că se poate și altfel? Pentru că demontează toată teoria și practica ta? Lasă pe fiecare în ascultarea față de duhovnicul lui. :)

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cat despre cum se impartasesc grecii, nu pot sa ma pronunt.
Poi să știi că se poate altfel.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Daca noi am lua parte chiar pe teritoriu Romaniei, la Sf. Liturghie dintr-o zona oarecum indepartata de noi, (accent, traditii, etc), sunt convins ca unele aspecte le-am gasi oarecum ciudate. La fel si altii care vin in zona noastra... Cu atat mai diferit cand vorbim de alte tari, desi cu totii ne numim ortodocsi.

Singur ți-ai dat răspunsul că se poate. Nu?

Am ramas uimit, si ma intrebam daca eu gresesc gandind altfel, sau acolo este ceva in neregula. Probabil tocmai de aceea se ajunge ca parintele-duhovnic nici sa nu-l mai intereseze prea mult, daca ai tinut sau nu post in zilele randuite de post.
Nu cred că duhovnicul nu ține cont de zilele de post rânduite de Biserică. Legat de aceia care au mâncat de dulce în post, te-ai gândit că poate aveau dezlegare pe motiv de boală sau alt motiv binecuvântat?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Pentru ca este o chestiune de atitudine si de alegere in raport cu propria constiinta... Dar nu cumva ajungem pe nesimtite sa ingramadim in camara lucrurilor ingaduite ca nefiind pacate de moarte si lucruri care nu s-ar cadea?
Depinde cum te raportezi. Din moment ce te împărtășești des, conștiința ta este mereu trează, ești mereu în "corzi" și ești, poate, mult mai atent la ceea ce faci, la ceea ce spui, la ceea ce gândești. Apoi, duhovnicul nu cred că dă dezlegare oricui la un asemenea "obicei", unuia care vine la biserică de complezență, ci unuia care o rânduială și o așezare în biserică, îi cunoaște bine viața și obiceiurile. :)

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
intr-o lume a televizorului in exces si a multor tentatii sau slabiciuni in care cu siguranta ne complacem, ajungem prea usor sa intindem buzele ca sa primim Sfintele Taine?
De unde știi tu cum trăiesc alții?
Și chiar și așa, atunci când urmează să ne împărtășim (a sosit termenul) să înțeleg că suntem vrednici chiar și trăind în această lume a televizotilui și a multor tentații?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iertare celor care se simt avizati! Nu am in vedere pe nimeni personal, si nici nu vreau sa stiu cine si cum se impartaseste. Incerc sa privesc acest aspect doar la modul general: cum vede Dumnezeu, nu vrednicia, ci osteneala noastra?
Oricât ne-am osteni, oricâte fapte am face, oricâte virtuți am avea, prin efortul propiu nu ne putem mântui, ci numai cu ajutorul Domnului, numai prin unirea cu El, ca nimeni și nimic să nu ne poată despărți de El. Drept dovadă sfinți cu fapte și virtuți înalte au nădăjduit în Hristos și nu în faptele lor, împărtășindu-se foarte des, chiar zilnic.

Asta nu însemnă că postul, rugăciunea, nevoința, milostenia și toate celelalte nu-și au rolul lor și că nu trebuie să apelăm la ele, dar să nu uităm că sunt doar mijloace și nu un scop în sine. Apoi să nu uităm că e mai de preț ascultarea și împlinirea voii lui Dumnezeu decât orice nevoință.

Părintele Arsenie Papacioc nu era așa mult pentru asceză cât pentru trezvie, prezență continuă...asta nu înseamnă că "școla" părinților pentru mai multă asceză, cum ar fi părintele Cleopa, nu este mântuitoare...fiecare "școală" e mântuitoare, și sunt mai multe "școli" pentru că noi suntem atât de diferiți.
Reply With Quote
  #423  
Vechi 22.05.2015, 00:10:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Comentariile de mai sus ma surpind:

1. Manastirea de ce nu a dat oamenilor macar ceva legume la masa si paine?
Atunci ar fi manact toti la fel.

2. Ce inseamna la voi masa comunitara?

La noi mai sunt probleme la parastase. Noi altfel nu mancam impreuna.
La parastase se pune intrebarea ce se poate imparti si daca sunt reguli in acest sens.

Eu stiu discutiile cu postul si ca multi de aici tin foarte mult la postul alimentar.
Dar nu poti obliga oamenii nici sa tina si nici sa nu tina.
Fiecare cu credinta lui.

Eu am citit diverse articole scrise de monahi si am vazut si unii mai severi, dar si altii care inteleg neputintele oamenilor.
Si la Apostol se spune undeva "cel ce mananca sa nu judece pe cel ce nu mananca si cel ce nu mananca sa nu judece pe cel ce mananca", pentru ca Dumnezeu ii stie si ii judeca pe ei. Numai EL.
Eu asta nu inteleg,de ce suntem invitati,rugati sa postim daca totodata apare si sintagma cu"cel ce nu mananca sa nu fie judecat".
Prin asta se intelege ca postul este optional,cine vrea il tine cine nu,nu.
Ori eu inteleg ca postul este obligatoriu nu optional.
Ar trebui tratat cu mai multa gravitate,seriozitate iar cei care au interdictii alimentare ,invoiri de la doctor sau de la duhovnic sa fie mai"cu perdea" cand mananca friptura in post ca sa nu-I sminteasca pe toti ceilalti.

La noi la biserica se fac gustari in fiecare Duminica,ca dupa slujba si impartasanie sa poti manca ceva si bea o cafea alaturea cu fratii.
Si este regula ca mereu exista gustari cu carne,branza,oua in post;sau cel putin cu branzeturi si oua de parca astea nu ar fi de dulce.
Singura zi in care fac gustari de post este Vinerea Mare,atunci cand cei mai multi tin chiar post negru in Romania.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #424  
Vechi 22.05.2015, 00:32:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Din moment ce nu poți accepta cele două "școli" și pe una încerci să o combați, cel mai probabil pentru că nu face parte de practica ta, ce se poate înțelege?
Practica mea? Eu sunt un NIMIC! Nu de mine depinde nici chiar mantuirea mea, ci mai ales de mila lui Dumnezeu! Nici nu vreau sa cred ca pot indrazni sa ma lupt cu vreo ispita ingaduita de Dumnezeu, fara a avea in vedere mila Lui mai intai! Nu vreau sa fiu considerat de cineva drept punct de referinta ca va fi vai-si-amar de mantuirea lui!!!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
ps: Preoții de împărtășesc la fiecare Sf. Liturghie? Se spovedesc înainte de fiecare împărtășire? Dar ce spui tu, păcate au?
Iata cat este de regretabila absenta lui Zaharia, cel putin din postari. Cu siguranta te-ar fi tras de urechi pentru o asa indrazneala... Cand va striga lumea pentru tine: "Vrednic este!", atunci sa te asemeni lui. Pana atunci... mireanul si preotul, au privilegii diferite dar si raspunderi diferite... De aceea, mireanului i se iarta mult mai usor decat preotului, pentru ca preotul TREBUIE sa fie el insusi un model pentru a nu fi sminteala si poticneala nimanui.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu cred că duhovnicul nu ține cont de zilele de post rânduite de Biserică. Legat de aceia care au mâncat de dulce în post, te-ai gândit că poate aveau dezlegare pe motiv de boală sau alt motiv binecuvântat?
Imi pare rau ca privim atst de diferit. Cine vorbeste de bolnavi, de batrani, de copii sau persoane cu probleme? Eu ma refer strict la obisnuinta pe care si-o face omul lipsit de constrangeri, care se complace invariabil intr-un confort anume, iar daca nu-l are, si-l creaza cu orice pret, printr-un egoism pe care din inselare, nu si-l recunoaste!!!


Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Depinde cum te raportezi. Din moment ce te împărtășești des, conștiința ta este mereu trează, ești mereu în "corzi" și ești, poate, mult mai atent la ceea ce faci, la ceea ce spui, la ceea ce gândești. Apoi, duhovnicul nu cred că dă dezlegare oricui la un asemenea "obicei", unuia care vine la biserică de complezență, ci unuia care o rânduială și o așezare în biserică, îi cunoaște bine viața și obiceiurile. :)
Cand vorbim de rugaciunea continua, de rugaciunea mintii sau a inimii, cand vorbim de smerenia ascunsa (cei ce au o astfel de smerenie, nici macar n-ar indrazni sa se afle in treaba cu vreun cuvant pe-aici, nici macar din greseala!!!) Omul are mari slabiciuni. Cand conduce pentru prima data un autoturism, ii tremura genunchii la inceput, din teama ca poate gresi undeva cu ceva. Apoi... totul devine o rutina. Chiar si cand nu da prioritate, chiar cand mai trece pe galben sau chiar pe rosu, chiar si cand depaseste viteza regulamentara, el este "stapan pe situatie"! Asa si cu impartasirea deasa. La inceput ne temem si de umbra noastra, pentru ca mai apoi sa ni se para toate, floare la ureche!!!
Cat despre "dezlegarea" duhovnicului, sunt doua lucruri total diferirte: ori duhovnicul incearca sa nu se puna in dificultate cu enoriasii, ori mireanul "uita" sa dea niste "detalii importante"...


Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și chiar și așa, atunci când urmează să ne împărtășim (a sosit termenul) să înțeleg că suntem vrednici chiar și trăind în această lume a televizotilui și a multor tentații?
Tu zici!



Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Oricât ne-am osteni, oricâte fapte am face, oricâte virtuți am avea, prin efortul propiu nu ne putem mântui, ci numai cu ajutorul Domnului, numai prin unirea cu El, ca nimeni și nimic să nu ne poată despărți de El.

Deci STII!!! "Nimeni si nimic!" Sa nu uiti asta! Prin slabiciunile si confortul pe care-l cautam cu orice pret, cred ca tocmai acest "Nimeni si nimic" devine o predeterminare pe care n-o intelegem deloc din moment ce trecem peste ea cu toata nepasarea.


Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Drept dovadă sfinți cu fapte și virtuți înalte au nădăjduit în Hristos și nu în faptele lor, împărtășindu-se foarte des, chiar zilnic.
Drept dovada... ne asemanam acelor sfinti ca doua picaturi: una de lapte si una de cerneala!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Asta nu însemnă că postul, rugăciunea, nevoința, milostenia și toate celelalte nu-și au rolul lor și că nu trebuie să apelăm la ele, dar să nu uităm că sunt doar mijloace și nu un scop în sine. Apoi să nu uităm că e mai de preț ascultarea și împlinirea voii lui Dumnezeu decât orice nevoință.
Scopul in sine este dobandirea harului. Iar harul nu poate fi cumparat si nici nu putem pretinde ca-l avem decat din ignoranta sau inselare. Despre har putem afla, nu la mireni, ci la sfinti parinti. Uneori, unii mireni, primesc o farama de har, dupa multa osteneala, dar din cauza "balariilor" ce-l napadesc, il pierd usor si cu mare anevoie mai reusesc sa dobandeasca doar o farama din acea farama...

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Părintele Arsenie Papacioc nu era așa mult pentru asceză cât pentru trezvie, prezență continuă...asta nu înseamnă că "școla" părinților pentru mai multă asceză, cum ar fi părintele Cleopa, nu este mântuitoare...fiecare "școală" e mântuitoare, și sunt mai multe "școli" pentru că noi suntem atât de diferiți.
Parintele Arsenie Papacioc, dupa parerea mea era un adevarat sfant. Din ce cunosc in ultimii ani ai vietii lui, era in mare har. Prin el vorbea Insusi Dumnezeu si sfintii Lui. Daca isi lua uneori ingaduinta de a da Sfintele Taine unor persoane oarecum controversate pentru noi, asta nu inseamna nimic in prostia noastra! Ce vedea el, noi nu putem vedea, ce legaturi cu Dumnezeu avea el, noi nu putem avea... Si-apoi, el chiar avea puterea sa dezlege si sa se roage pentru cel pacatos, dar noi? Cine suntem noi? Ce suntem noi?

Si daca tot vorbeam de Parintele Savatie Bastovoi (la care raman cu parerea ca am auzit pentru prima oara metafora cu rokul si fotbalul), o sa dau un citat din minunatele lui vorbe de duh:

(...)
- Să înțelegem că este mai bine să nu ne amestecăm în discuțiile despre dogme si erezii?

- Este o urâciune erezia, dar noi suntem oameni cu totul întunecați, care, până ajungem la plinătatea vieții, a bărbatului desăvârșit în Hristos, păi, este vreme. Noi avem avantaje pe care cei de demult nu le aveau. Avem dogmatici, cărți pe care le putem răsfoi cu hotărârile Sinoadelor. Am citit și noi un catehism și ni se pare că de acum noi nu suntem eretici și ne dăm deștepți. "Avva cutare a zis...", dar noi nu știm că Avva, când zicea un cuvânt, își zidea viața pe el, pe când noi citim tomuri întregi, punem picior peste picior și pe o ureche a intrat și pe alta a ieșit. Trebuie să ne păzim. Să ne rugăm și să nu intrăm în discuție. Mai simpluț! Părinții le opreau, și este clar că se pierde harul de la discuțiile astea despre dogme. În obștile călugărești, dacă începeau frații să vorbească din Scriptură, Părinții îi opreau: "Ei, au lăsat frații păcatele și discută Scriptura", erau cu mare băgare de seamă. Astea-s taine și numai în rugăciune se descoperă. Antonie, când i-a trebuit să afle cuvânt despre preoție, s-a dus, a ridicat mâinile și s-a rugat: "Doamne, trimite pe Moise să-mi lămurească cuvântul acesta!" și l-a lămurit. Teologia este ultima treaptă a drumului spre desăvârșire. Vine după despătimire, după smerenie și chiar după dragoste, este culmea de sus. Uitați-vă și-n Scara lui Ioan! Din această stare au vorbit Părinții și au făcut dogmele. Noi citim ceva despre smerenie și ni se încurcă mintea. Noi, dacă citim la Pocăință și la Lepădarea de lume, vedem că n-am făcut încă nimic. Noi acum suntem puturoși și cu totul împătimiți. Pocăință nu avem, smerenie nu avem, cu dragostea nici nu înțelegem despre ce-i vorba, în schimb la teologie ne învârtim prin Treime, Biserică și ni se pare că toate le știm. Ne rătăcim!

- Ne osândim?

- Da, ne osândim, pentru că vorbim lucruri care nu sunt plăcute lui Dumnezeu. Lui Dumnezeu nu-i place să ne suim mai sus decât suntem. Eu cred că dracii au făcut școlile de teologie: "Hai și-om grăi despre Dumnezeu!" Noi am golit de orice înțeles și sfințenie teologia și am făcut-o filosofie. Spune Părintele Sofronie: "Până și teologia Sfintei Treimi poate fi redusă la o simplă filosofie atunci când nu-i Duh". Da, tu mărturisești drept, dar asta nu-i destul. Cu mintea le-ai înțeles, dar ia-le tu și le du în inimă și dă-le viață. Icoana stă pe perete, dar, dacă eu nu mă rog, nu-mi ajută la nimic. Efrem Sirul spune așa: "Ce înseamnă nerăutate? Ce înseamnă blândețe și ce înseamnă smerenie? Să nu te împotrivești nimănui în cuvânt, orice ar spune, chiar și unui eretic, dacă va spune o erezie, nu te sfădi cu dânsul, ci spune doar atât: Tu zici". Așa te-ai spălat pe mâini. Asta arată că n-ai răutate și i-ai mai arătat că tu nu ești de acord. Și Mântuitorul așa făcea cu cei ce-l ispiteau.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #425  
Vechi 22.05.2015, 01:41:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu asta nu inteleg,de ce suntem invitati,rugati sa postim daca totodata apare si sintagma cu"cel ce nu mananca sa nu fie judecat".
Aceasta invitatie din Romani cap 14 trebuie inteleasa in contextul ei, nu are legatura cu postul.
In Epistola catre Romani, Apostolul se adreseaza cu precadere celor care nu erau evrei. Era dupa disputa care ar fi trebuit sa anime Conciliul Apostolic de la Ierusalim: sunt crestinii tinuti de legea veche ? Cineva care vrea sa devina crestin, daca nu este dintre evrei, trebuie mai intai sa devina evreu ? Sa se taie imprejur ? Sa nu manance porc, tipari, moluste etc ?
Vedem bine ca despre asta e vorba, fiindca la Roma erau crestini de toate felurile: si dintre evrei, si dintre neevrei, si dintre cei care spuneau ca legea veche e activa si dintre cei care spuneau ca e abrogata. "Cei slabi mananca legume" nu inseamna "cei slabi postesc", ci exact invers: cei slabi in credinta, aflati la masa comuna, se tin departe de ce e non-kosher si aleg sa manance numai legume. Or, neevreii, ca si evreii care asimilasera faptul ca legea veche era abrogata, erau tentati sa priveasca cu superioritate pe cei care se simteau, inca, sub comandamentele legii vechi: acestia sunt cei slabi, care vor fi primiti.



Citat:
Prin asta se intelege ca postul este optional,cine vrea il tine cine nu,nu.
Ori eu inteleg ca postul este obligatoriu nu optional.
Sunteti (suntem, fiindca achiesez la parerea dv in privinta caracterului obligatoriu al postului) in minoritate. Din cate se pare, majoritatea ortodocsilor de pe forum considera ca postul nu e obligatoriu. Prin urmare, se intelege ca un bun ortodox poate opta pentru a tine postul, a nu-l tine ori a-l tine partial.



Citat:
Si este regula ca mereu exista gustari cu carne,branza,oua in post;sau cel putin cu branzeturi si oua de parca astea nu ar fi de dulce.
Singura zi in care fac gustari de post este Vinerea Mare,atunci cand cei mai multi tin chiar post negru in Romania.
Vedeti dv, ne indreptam spre o credinta mai caldicica. De ce sa ne miram ca Biserica, in chiar actiunile ei publice, a renuntat la practica meniului de post ? In fiecare an, de 1 Decembrie, dam vina pe Guvern, Primar, etc pentru ca ofera carnati cu fasole la chermeze publice in post. Lucrurile devin, cu adevarat, ingrijoratoare cand insasi Biserica procedeaza exact la fel, nesocotindu-si propriile prescriptii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.05.2015 at 02:00:10.
Reply With Quote
  #426  
Vechi 22.05.2015, 11:12:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iata cat este de regretabila absenta lui Zaharia, cel putin din postari. Cu siguranta te-ar fi tras de urechi pentru o asa indrazneala...
Eu discut cu frăția ta și nu cu Zaharia. Aceleași întrebări i le-am adresat și lui cândva și m-a "lămurit". El e cu 5 zile de post înainte de împărtășire și dacă nu e așa cum știe el, e bai mare. Am renunțat imediat la un dialog imposibil. Acele întrebări îndrăznețe sunt urmate și de o explicație, de o interpretare pe care o sfidezi. :)

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cand va striga lumea pentru tine: "Vrednic este!", atunci sa te asemeni lui. Pana atunci... mireanul si preotul, au privilegii diferite dar si raspunderi diferite... De aceea, mireanului i se iarta mult mai usor decat preotului, pentru ca preotul TREBUIE sa fie el insusi un model pentru a nu fi sminteala si poticneala nimanui.
Mă bucur că am ajuns în acest punct. De observat că noi am ajuns să punem preotul pe un piedestal și nu înțelegem că noi, împreună cu el, suntem împreună slujitori, nu doar preotul este slujitorul. Sf Liturghie nu se poate ține numai de preot, la fel și invers, noi formăm un tot unitar, bineînțeles, fiecare cu rolul lui în Biserică. Preotul este capul adunării, mijlocitorul nostru; el nu este altceva decât parte din trupul Bisericii, nu este un mijlocitor rupt de trup (de popor). Mai demult nu doar preotul se împărtășea, ci tot poporul prezent în biserică. Preotul și mirenii nu se împărtășeau individual, ci exista acea comuniune euharistică. Oare nu am pierdut noi această constiință a comuniunii euharistice? Și cine ar trebui să ne aducă la acea conștiință? Acum te întreb s-au schimbat numai oamenii și preoții ba? Sau preoții sunt rodul stării noastre ca un tot unitar?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Imi pare rau ca privim atât de diferit.
De ce? Bucură-te că suntem așa cum suntem. :) Eu ți-am sugerat să fii îngăduitor cu neputințele oamenilor.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Omul are mari slabiciuni. Cand conduce pentru prima data un autoturism, ii tremura genunchii la inceput, din teama ca poate gresi undeva cu ceva. Apoi... totul devine o rutina. Chiar si cand nu da prioritate, chiar cand mai trece pe galben sau chiar pe rosu, chiar si cand depaseste viteza regulamentara, el este "stapan pe situatie"! Asa si cu impartasirea deasa. La inceput ne temem si de umbra noastra, pentru ca mai apoi sa ni se para toate, floare la ureche!!!
Nu poți vorbi de o împărtășire des la un începător, era de la sine înțeles. Mă suprinde faptul că frăția ta nu a trecut peste acest nivel de înțelegere. Apoi, începătorul nu are un îndrumător? Cu siguranță un îndrumător cu capul pe umeri și cu ceva în cap nu dă binecuvântare la împărtășire des unui începător. :)

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Apoi... totul devine o rutina.
Să înțeleg că pentru cei care s-au împărtășit sau se împărtășesc des (fie ei și preoți) acest tipic a devenit o rutină?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cat despre "dezlegarea" duhovnicului, sunt doua lucruri total diferirte: ori duhovnicul incearca sa nu se puna in dificultate cu enoriasii, ori mireanul "uita" sa dea niste "detalii importante"...
Rolul preotului este de a ne uni cu Hristos și nu de a pune bariere între noi și Hristos. Pe măsură ce relația dintre duhovnic și ucenic de aprofundează, duhovnicul trebuie să scadă iar Hristos trebuie să crească în sufletul ucenicului. Rolul duhovnicului este de ne îndrepta spre Hristos, de a ne arăta calea și care este destinația.

Last edited by ovidiu b.; 22.05.2015 at 21:19:57.
Reply With Quote
  #427  
Vechi 22.05.2015, 12:20:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Yasmina si Mihnea

Eu cred totusi ca acel citat din Apostol are legatura cu postul, pentru ca se citeste exact la inceputul Postului Mare.
In plus la Slujba de Pasti se spune ceva asemanator la Apostol: este primit la Domnul si cel ce n-a postit si cel cel care se pocaieste mai tarziu.
Nu mai stiu exact, dar spune mai multe lucruri acolo in trepte: daca nu a facut asa, asa si ajunge ceva cu "...in ceasul al 12 lea".

Postul nu este obligatoriu, in sensul ca nu poti forta pe cineva sa-l tina, nu-l poti controla ce mananca.
Ah, ca sunt date niste indicatii, se impune un anumit regim si anumite perioade pentru toata lumea. Asta este altceva.

Eu am vorbit despre astfel de lucruri cu preotul meu, tocmai pentru ca am anumite probleme si lupte in mine.
Si mi-a spus ca nu postul alimentar este important si ca acela nu te opreste nici de la impartasit. Conditia de baza este sa nu faci pacate, sa faci fapte bune, sa te rogi, sa fii pregatit in alte moduri (spiritual).
Are mereu un citat/o povestire de la un parinte(monah mi se pare) a carui nume imi scapa.

"Se duce un om la un parinte (calugar cred) si se spovedeste si spune ca a postit si n-a mancat aia si aia. Si parintele il intreaba: si ce-ai facut? Si omul iar spune ca as si asa, pana cand parintele spune: "Faptele, faptele, nu oala cu laptele!"

La fel cum nu te poti duce in dormitorul celor casatoriti si sa le impui cand sa aibe relatii si cand nu. Tocmai ca si asta este scris in Apostoli, fiindca se stie despre slabiciunea omului.

Mihnea - tu n-ar trebui sa scrii despre post. Nu vreau sa te jignesc, pentru ca nu este vina ta si faptul ca tu ai ales alt drum pana la urma este treaba ta personala. Ce vreau sa spun este ca postul la catolici este mai usor si multi dintre noi ortodocsii l-ar putea tine asa si atunci n-ar mai fi nici o discutie.

La noi nu exista asemenea obicei - cu gustarile dupa slujba. La noi se fac parastase si lumea mananca din ceea ce primeste de acolo.

Acum eu am o nelamurire:
In perioadele de posturi lungi, aveti dreptate ca lumea trebuie sa tina postul si dupa impartasit, daca il tine pe tot. Si ca lumea care nu posteste sa fie mai discreta. De fapt si inversul este valabil. Nici cei care postesc nu trebuie sa se arate c-o fac si sa se laude. Daca este s-o luam pe aia dreapta.

In perioadele cand nu este post trebuie totusi sa tii post dupa ce te impartasesti?
Da, parintele Cleopa scrie de 3 zile inainte si 3 zile dupa. Adica de fapt tot timpul. La manastire asa este.

Si ne mai miram ce se impartasesc numai copiii?

Ovidiu si Moshu - incetati cu polemica. Fiecare are parerea lui si nici unul nu stie cum e bine de fapt, fiindca nu ne spune BOR. Cand o sa avem regulile, macar o sa stim pe ce ne certam.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #428  
Vechi 22.05.2015, 21:58:41
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cand o sa avem regulile, macar o sa stim pe ce ne certam.
Sophia, nu vreau sa te necajesc; oricum la tine este atata invalmaseala ca numai Dumnezeu o poate pune in ordine! Nu că la noi ar fi ordinea desavarsita... E clar ca fiecare dintre noi avem mari lacune si handicapuri, dar cel putin, regulile de baza, nu pot fi nici confundate, nici amestecate. Pentru ca, DA, exista reguli. Aceleasi care au fost dintotdeauna.
Si in ciuda faptului ca in anumite momente, nu pierd ocazia sa iau atitudine impotriva lui Mihnea, daca simt o lezare a ortodoxiei, mesajul care l-a dat mai sus, raspunde perfect chiar si lui Ovidiu. Pentru ca asta era ideea: din proprie initiativa si constiinta "grijulie" ajungem "caldicei", dar traind cu impresia ca asa este perfect.
Nici nu stiu daca de polemica este vorba, sau doar de vanitate pur si simplu. Eu sunt constient ca fac multe greseli si gafe, dar nu pot sa nu ma privesc in oglinda sufletului si sa nu recunosc pentru ca stiu ca de Dumnezeu nu te poti ascunde. El stie ca gresesc si imi da de stire prin cel ce mi l-a trimis de la sf botez. Nu pot sa ma ascund dupa degete si sa spun ca primirea harului a suferit... modificari. Regulile au ramas aceleasi ca intortdeuna, dar evitand cu buna stiinta conditiile prin care harul poate ajunge la inima, la ce ne putem astepta? Cine sa ne opreasca sa privim ore in sir la televizor? Dumnezeu? De ce-ar face-o? Daca avem acea constiinta, in loc de un film, am putea citi ceva despre viata unui sfant... Doar facand acest prim pas, vom descoperi ca sfintii nu se termina niciodata, pe percursul intregii noastre vieti si intotdeauna vom avea "obiect de studiu", daca chiar dorim sa cautam "ceva folositor". Dar si-asa nu este deloc sigur ca vom intelege din prima mare lucru. Doar timpul ne ajuta sa intelegem incet-incet...
Cu niste ani in urma, am inregistrat MP3, "Pelerinul rus". Cred ca am ascultat inregistrarea de multe zeci de ori, iar anumite fragmente de sute de ori, Si de fiecare data, un cuvant ma trimte spre o alta cautare. Asa l-am cunoscut pe Sf Siluan, asa am descoperit sfintii filocaliei, asa am ajuns la sf Sofronie Saharov... Inca si astazi cand urc in masina si sunt singur, ascult fragmente din acea inregistrare si gasesc de fiecare data "ceva nou" care ma pune pe cautat. Televizorul? De cand am plecat din tara, nu stiu ce inseamna! Iar in tara imi venea sa-mi trag palme fiindca incepusem sa ma obisnuiesc cu acel stil comod si confortabil: "filmul in familie", cafeluta la pat, prajiturica, etc... Cine pierde? Bineinteles ca tot omul pierde, fiindca SE COMPLACE in asta, si crede ca e bine asa si ca Dumnezeu nu are motive sa fie suparat. Pai nu e suparat, dar vom primi dupa osteneala, nu dupa confort... Nu spun ca televizorul este total nociv, dar sa avem puterea sa spunem, "gata"! Dar nu putem, pentru ca ne da o dependenta bolnava. Intotdeuna vom cauta altceva, inainte de a inchide. Intotdeuna vom gasi "ceva interesant" pe un alt canal... Dar, "interesant" spre paguba sufletului. Chiar si o discutie in familie pe orice subiect, este de preferat in locul programelor TV. Ne tot dam cu parerea despre antihristul care va veni si caruia ne vom inchina. Dar... NU NOI!!! Cum adica "nu noi"? Dar cine? Nu acesta este antihristul? Nu lui ne inchinam tot timpul, fiindca ne place mai mult sa lenevim, decat sa hranim sufletul cu "cele bune si de folos"? Ce asteptam? Un antihrist pe care sa-l pipaim? Din pacate, la fel ca in orice alte "revelatii", si aici este vorba tot de o metafora, ca si "pecetea 666". Inca suntem orbi daca nu pricepem ca nu "cipul" ne trece de partea lui antihrist, pentru ca acela ar fi o constrangere. Dumnezeu nu suporta constrangerile, si nu va pedepsi niciodata pe cineva care este constrans sa procedeze intr-un fel sau altul. Aici OMUL ALEGE!!! Fara constrangeri. Alege fiindca asa vrea el, asa se simte el bine, ca si cum toate cele trecute din viata lui ar fi fost "semanatura aleasa" si deci are tot dreptul sa culeaga roadele muncii sale in decursul vietii. Dar ce putem face noi fara Dumnezeu? Mult sau putin, TOATE le datoram Lui! Cand ii multumim? Cum ii multumim? Cred ca cea mai buna metoda de a afla adevarul in ce ne priveste este acela de a ne gandi la moarte; Daca Dumnezeu ne-ar chema in scurt timp la El, am fi dispusi sa mergem, sau ne-am targui si am alerga la toti sfintii, pentru o... prelungire? Daca suntem atat de buni, de ce ne temem sa mergem la El cand ne cheama?
Cu siguranta, tot ce spun, ar putea parea o aluzie la cineva anume, dar nu este asa. Eu... vorbesc singur si vorbersc mai mult pentru mine, ca sa-mi intiparesc cat mai adanc tot ceea ce cred eu ca-i bine spre mantuire. Daca sunt sau nu de acord cu ce fac altii, nu cred ca este atat de important, decat in ce ma priveste. Daca eu sunt incredintat ca fara trei zile de post, si fara o dezlegare (ingaduire din partea duhovnicului) nu pot sa indraznesc sa ma impartasesc, e doar ceea am inteles din tot ce mi-a cazut in fata ochilor, sau am ascultat in predici de-a lungul anilor. Daca altii au citit sau au fost invatati altfel, Dumnezeu sa ne lumineze pe toti si sa ne arate fiecaruia in parte, cum este mai bine.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 22.05.2015 at 22:01:35.
Reply With Quote
  #429  
Vechi 22.05.2015, 22:54:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum se face că alții au convingerea că cinci zile de post sunt necesare înainte de împărtășire? Să nu fie mântuitoare convingerea ta pentru că există și o altă convingere? Sau fiecare dintre cele două convingeri sub ascultare de duhovnic sunt mânntuitoare? Dar ce ne facem că exită și o a treia categorie care au convingerea că nu e nevoie de post înainte de împărtășire afară postul de peste an (cele 4 posturi și miercurea și vinerea)? Și ce ne facem dacă mai apare o altă categorie care spune că ar fi necesară măcar o zi de post? :)))
Reply With Quote
  #430  
Vechi 22.05.2015, 23:11:47
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cum se face că alții au convingerea că cinci zile de post sunt necesare înainte de împărtășire? Să nu fie mântuitoare convingerea ta pentru că există și o altă convingere? Sau fiecare dintre cele două convingeri sub ascultare de duhovnic sunt mânntuitoare? Dar ce ne facem că exită și o a treia categorie care au convingerea că nu e nevoie de post înainte de împărtășire afară postul de peste an (cele 4 posturi și miercurea și vinerea)? Și ce ne facem dacă mai apare o altă categorie care spune că ar fi necesară măcar o zi de post? :)))
E greu de explicat cum ca, intr-o constiinta binecuvantata de Dumnezeu, nu are cum sa incapa "Ce ne facem, daca?" Atat timp cat constiinta de sine, este bine-placuta lui Dumnezeu si aduce harul, nimic nu mai conteaza!
In rest, e inutil sa mai vorbim mereu despre aceleasi lucruri, ca si cum ne-am certa sau n-am face parte din acelasi grup ortodox. Eu imi cer iertare daca am gresit in vreun fel, si nu mai intervin, cel putin in acest fel de dialog...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim des sau rar? Va_iubesc Impartasania (Taina Euharistiei) 978 17.05.2017 02:29:00
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16