Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 17.04.2009, 10:12:09
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Nu trebuie să-mi mulțumești, eu nu fac nimic, decât că încerc să fiu de folos cu cele ce am aflat de la alții ori am studiind. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Am mai spus pe aici că am publicat o carte - Farmacia din casă - așa că la mine medicina naturistă este o pasiune născută din dorința de a fi de ajutor oamenilor.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #182  
Vechi 17.04.2009, 10:16:03
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Foarte frumos, Silvia.
Cum pot ajunge in posesia acestei carti?
Exista o varianta in soft copy?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #183  
Vechi 17.04.2009, 10:37:16
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Foarte frumos, Silvia.
Cum pot ajunge in posesia acestei carti?
Exista o varianta in soft copy?
[COLOR=green]Mai am un singur exemplar, în rest le-am vândut pe toate, din ușă în ușă, din om în om, ca să pot plăti costul editării. Dacă am câștigat ceva? Habar n-am. Am avut cu ce mă deplasa dintr-un loc într-altul și nu am rămas datoare editurii. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Am avut cartea pe dischetă, dar n-am știut că fac rău și am pus altceva pe deasupra. O să văd ce pot face. Am un fost elev foarte priceput și o să-i cer părerea lui când o să vină să-mi bibilească calculatorul. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Dar, spre toamnă, voi scoate ediția a doua, adăugită. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ideea cărții e, după cum spune și titlul, că fiecare aliment din casă - ceapa, cartoful, sarea, oțetul, uleiul etc - poate fi medicament în caz de urgență. De fapt, sunt rețete știute de la părinți sau bunici, pe care le-am adunat ca să nu se piardă în negura uitării. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Și, o observație pe care aș vrea s-o fac și care unora n-o să le convingă pentru că de aici am intrat în conflict cu Formula AS și nu mai mă publică: la noi, termenul de medicină naturistă se înțelege ori se aplică greșit. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nici un aliment trecut printr-un proces de fabricație, nu mai este natural. Sunt pline farmaciile de așa-zis medicamente naturiste care, în afară de faptul că sunt extrem de scumpe, nu ajută la nimic. [/COLOR]
[COLOR=green]Sunt șarlatanii ale producătorilor făcute pentru creduli. Eu așa le consider.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #184  
Vechi 17.04.2009, 13:18:08
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Mai am un singur exemplar, în rest le-am vândut pe toate, din ușă în ușă, din om în om, ca să pot plăti costul editării. Dacă am câștigat ceva? Habar n-am. Am avut cu ce mă deplasa dintr-un loc într-altul și nu am rămas datoare editurii. [/COLOR]

[COLOR=green]Am avut cartea pe dischetă, dar n-am știut că fac rău și am pus altceva pe deasupra. O să văd ce pot face. Am un fost elev foarte priceput și o să-i cer părerea lui când o să vină să-mi bibilească calculatorul. [/COLOR]

[COLOR=green]Dar, spre toamnă, voi scoate ediția a doua, adăugită. [/COLOR]

[COLOR=green]Ideea cărții e, după cum spune și titlul, că fiecare aliment din casă - ceapa, cartoful, sarea, oțetul, uleiul etc - poate fi medicament în caz de urgență. De fapt, sunt rețete știute de la părinți sau bunici, pe care le-am adunat ca să nu se piardă în negura uitării. [/COLOR]

[COLOR=green]Și, o observație pe care aș vrea s-o fac și care unora n-o să le convingă pentru că de aici am intrat în conflict cu Formula AS și nu mai mă publică: la noi, termenul de medicină naturistă se înțelege ori se aplică greșit. [/COLOR]

[COLOR=green]Nici un aliment trecut printr-un proces de fabricație, nu mai este natural. Sunt pline farmaciile de așa-zis medicamente naturiste care, în afară de faptul că sunt extrem de scumpe, nu ajută la nimic. [/COLOR]
[COLOR=green]Sunt șarlatanii ale producătorilor făcute pentru creduli. Eu așa le consider.[/COLOR]
Dupa atita chimie cit a trebuit sa bag la cap in scoala, eu te pot asigura 100% ca orice element, cit de mica cantitate adaugata la un produs, devine chimic, adica, nu mai este natural.
Tu ai dreptate aici.

Produsele naturiste care se gasesc in comert au in primul rand o groaza de conservanti, aditivi chimici, si ceva care sa-i tina legati sub forma unei pastile( tip gelatina, de ex, cind facem piftia).
Produsul natural care sta la baza acestei pastile - este in proportie foarte mica, iar fiecare element trebuie sa fie indicat pe eticheta.
Daca cineva este atent, va observa ca ramine in cantitati infime.

Ceea ce tu prezinnti in cartea ta, banuiesc ca este metoda pur natural de a te cura cu mijloace pe care le ai la indemina acasa, sau le gasesti facind citiva pasi, si culegi florile sau frunzele.
Asa cum de ex, frunza de varza are efecte antiseptice daca este pusa pe rana deschisa.
Acum daca produsele naturiste din comert, ar dori sa obtina o pulbere din foaia de varza, aceasta este in primul rind tratata, apoi uscata si exicata la temperaturi, la care foaia respectiva va schimba proprietatile.

Probabil ca tu cu acea carte, ai atins profitul murdar, al intregii industrii naturiste, da foarte putin naturala.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #185  
Vechi 17.04.2009, 13:19:52
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Mai am un singur exemplar, în rest le-am vândut pe toate, din ușă în ușă, din om în om, ca să pot plăti costul editării. Dacă am câștigat ceva? Habar n-am. Am avut cu ce mă deplasa dintr-un loc într-altul și nu am rămas datoare editurii. [/COLOR]

[COLOR=green]Am avut cartea pe dischetă, dar n-am știut că fac rău și am pus altceva pe deasupra. O să văd ce pot face. Am un fost elev foarte priceput și o să-i cer părerea lui când o să vină să-mi bibilească calculatorul. [/COLOR]

[COLOR=green]Dar, spre toamnă, voi scoate ediția a doua, adăugită. [/COLOR]

[COLOR=green]Ideea cărții e, după cum spune și titlul, că fiecare aliment din casă - ceapa, cartoful, sarea, oțetul, uleiul etc - poate fi medicament în caz de urgență. De fapt, sunt rețete știute de la părinți sau bunici, pe care le-am adunat ca să nu se piardă în negura uitării. [/COLOR]

[COLOR=green]Și, o observație pe care aș vrea s-o fac și care unora n-o să le convingă pentru că de aici am intrat în conflict cu Formula AS și nu mai mă publică: la noi, termenul de medicină naturistă se înțelege ori se aplică greșit. [/COLOR]

[COLOR=green]Nici un aliment trecut printr-un proces de fabricație, nu mai este natural. Sunt pline farmaciile de așa-zis medicamente naturiste care, în afară de faptul că sunt extrem de scumpe, nu ajută la nimic. [/COLOR]
[COLOR=green]Sunt șarlatanii ale producătorilor făcute pentru creduli. Eu așa le consider.[/COLOR]
Dupa atita chimie cit a trebuit sa bag la cap in scoala, eu te pot asigura 100% ca orice element, cit de mica cantitate adaugata la un produs, devine chimic, adica, nu mai este natural.
Tu ai dreptate aici.

Produsele naturiste care se gasesc in comert au in primul rand o groaza de conservanti, aditivi chimici, si ceva care sa-i tina legati sub forma unei pastile( tip gelatina, de ex, cind facem piftia).
Produsul natural care sta la baza acestei pastile - este in proportie foarte mica, iar fiecare element trebuie sa fie indicat pe eticheta.
Daca cineva este atent, va observa ca ramine in cantitati infime.

Ceea ce tu prezinnti in cartea ta, banuiesc ca este metoda pur natural de a te cura cu mijloace pe care le ai la indemina acasa, sau le gasesti facind citiva pasi, si culegi florile sau frunzele.
Asa cum de ex, frunza de varza are efecte antiseptice daca este pusa pe rana deschisa.
Acum daca produsele naturiste din comert, ar dori sa obtina o pulbere din foaia de varza, aceasta este in primul rind tratata, apoi uscata si exicata la temperaturi, la care foaia respectiva va schimba proprietatile.

Probabil ca tu cu acea carte, ai atins profitul murdar, al intregii industrii naturiste, dar foarte putin naturala.

PS
Daca ai avut-o pe disc, si nu ai inregistrat deasupra, poti recupera copia.
Daca ai inregitrat deasupra, atunci probabil ca vei recupara o parte din text.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #186  
Vechi 17.04.2009, 14:39:24
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Din medicina naturista doar ceaiul de tei pentru insomnii si nervi,neliniste si-a facut efectul pentru mine...

Foarte multe organisme nu reactioneaza in tratamentele cu plante din pacate.

Pentru dureri in gat,raceala,pneumonii,lovituri am incercat in trecut tot felul de leacuri naturale dar tot la MEDICAMENTE am ajuns.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 17.04.2009, 15:00:05
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In Epoca de Aur am fost nevoit sa folosesc remedii naturiste la animale pentru ca medicamenté nu se gaseasu.
Diferenta dintre om si animal este ca animalul desi are mai putina minte nu se lasa prostit! Omul da!
"Leacurile" mele au avut efectul...apei de ploaie!
Dar fiecare e stapin pe corul luiiar pentru sinucidere nu-i nevoie neaparat de fringhie, de pistol samd uneori ajunge sa refuzi medicina. (vorbesc de cea adevarata ca cea naturista si-a luat doar diploma de "medicina" fara sa fi facut vre-un studiu)
Reply With Quote
  #188  
Vechi 17.04.2009, 15:14:30
catalinabalhui's Avatar
catalinabalhui catalinabalhui is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Locație: Zimnicea(Jud.Teleorman)
Mesaje: 54
Implicit papadia

Ce afectiuni trateaza florile de papadie?
Reply With Quote
  #189  
Vechi 17.04.2009, 15:19:09
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti spun eu: orice lucru amar trateaza ceva amar. Asa ca afectiuni ale bilri/ficatului dupa naturisti.
Dupa medicina papadia trateaza foamea putindu-se face salata din ea!
Reply With Quote
  #190  
Vechi 17.04.2009, 16:04:49
catalinabalhui's Avatar
catalinabalhui catalinabalhui is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Locație: Zimnicea(Jud.Teleorman)
Mesaje: 54
Implicit

din care parte a plantei faci salata?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 15:10:56
Medicina si Religie alexioana92 Morala Crestina 44 23.05.2012 01:04:11
Medicina holistica - interesant Fetita cu Codite Generalitati 19 05.02.2010 16:48:02
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 27.07.2009 00:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 13:14:29