Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 14.01.2010, 21:45:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Tu nu iei in consideratie deloc ca Iisus sa nascut evreu si a fost rastignit ca evreu. Nu uita ca dupa traditia crestinasoldatii care l-au rastignit au scris pe cruce ca este regele evreilor...
Iisus nu a fost crestin din simpla cauza ca Crestinismul a fost infintat numai cam 300 de ani dupa rastignire pe bazele celor cea pledat Iisus. Crestinismul a fost infintat la Roma si nu in Tara Sfanta si asta deoarece in primu secol, evreii s-au razvatit contra romanilor si acestia au expulzat tot poporul si la imprastiatin lume pentru 2000 de ani.
Aici e o problema. Pilat a scris intr-adevar deasupra crucii in evreieste, in latineste si in greceste: Iisus Nazarineanul, Imparatul iudeilor. Arhiereii au protestat si i-au cerut lui Pilat sa scrie ca Iisus a zis: ,,Eu sunt Imparatul iudeilor.'' Insa Pilat le-a raspuns: ,,Ce am scris, am scris." De aici eu inteleg ca Dumnezeu a lucrat in chip tainic, chiar daca unii aveau intentii ironice.

In romaneste, se formeaza multe cuvinte derivate:
- preoteasa, de la preot;
- clujean, de la Cluj;
- iconar, de la icoana.
Cuvantul crestin este un derivat de la Hristos, preluat in limba romana din limba latina. Prin urmare, crestinismul presupune urmarea lui Hristos si a invataturii Lui. E adevarat ca intrarea in legalitate a crestinismului a avut loc dupa anul 300, dar crestinismul s-a nascut odata cu inceputul misiunii divine a lui Hristos, adica atunci cand a inceput sa propovaduiasca.

Iisus a venit in lume sa desavarseasca Legea Veche. Apostolii au preluat invatatura Lui si au raspandit-o in mai multe parti, nu numai la Roma.

Iau in considerare faptul ca Iisus Hristos a luat chip de prunc evreu, desi era in aceeasi masura si Dumnezeu, ca sa ne invete smerenia. Iar arhiereilor din acea vreme le era greu sa accepte o invatatura in care smerenia este la loc de cinste. Iar cu aceasta ispita se confrunta si arhiereii crestini din zilele noastre. E grav, dar e adevarat, din pacate.

Iisus Hristos fost condamnat la moarte datorita invataturii pe care o propovaduia. Iar moartea prin rastignire a fost aleasa pentru ca era cea mai injositoare posibila. Si intre doi talhari.

Si totusi, pe plan divin, jertfa Mantuitorului aduce impacarea intre neamul omenesc si Dumnezeu, deci bucurie. Din acel moment mantuirea e posibila. Raiul ne este din nou accesibil. Ce poate fi mai frumos?

Ii multumesc lui Iisus Hristos ca S-a nascut, a propovaduit, S-a jertfit, a inviat, S-a inaltat, ne-a trimis Duh Sfant tuturor celor care credem in El. Si-I mai multumesc ca exista frumusete sufleteasca, iar Maica Domnului, cea mai curajoasa, cea mai inteleapta, cea mai pura si cea mai smerita dintre femei, a acceptat aceasta mareata misiune divina spunand: ,,Iata roaba Domnului. Fie mie dupa cuvantul tau.''

Maica Domnului, desi era evreica, a devenit si mama mea spirituala, pentru ca Insusi Iisus Hristos i-a dat in grija toti crestinii, indiferent de nationalitate. Iar Iisus Hristos ii numeste mama, sora si frate pe cei care fac voia Sa. Deci acum ne inrudim cu Iisus in masura in care facem voia Sa. Iar aici, la acest capitol, fiecare si le stie pe ale sale, caci drumul spre sfintenie e dificil si ne luptam cu pacatele cum putem.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 14.01.2010, 21:54:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Completez o afirmatie de mai sus, adaugand ca mandria este o boala a secolului. Este un pacat mare, caci a pricinuit chiar caderea unor ingeri. De aceea, in zilele noastre face multe victime printre oameni indiferent de religie, sex, treapta sociala, rang ierarhic etc.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 14.01.2010, 22:36:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nu inteleg ce legatura are ceea ce ai scris tu mai sus in seria de citeva paragrafe cu misionarismul Apostolilor printre comunitatile evreiesti la care trageau din Asia Mica, Grecia, Roma si-n Balcani?
Daca Apostolii ar fi crezut ca neamul lor l-a ucis pe Mintuitor oare ar mai fi fost ei asa de atrasi de poporul lor si i-ar fi vizitat pe unde aveau nevoie de casa si masa?
Reply With Quote
  #134  
Vechi 14.01.2010, 23:17:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Evreii l-au ucis in mod clar ,si logic pe Domnul .Sunt nenumarate pasaje in Biblie,in care insusi Domnul spune asta si o prevede:"Ierusalime,Ierusalime,care ii ucizi cu pietre pe prooroci" sau pasajele in care isi prevede rastignirea.In toate acestea ,El ii vede ca autori pe carturari si arhierei .
Dar chiar pentru evrei era logic,si conform Legii sa Il ucida,pentru ca porunca spunea "Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine" .Ei nu au facut decat sa apere Legea veche,si sa ucida pe cineva cre spunea ca e Dumnezeu
Apostolii si-au dat seama ca aceasta crima nu a fost ceva obisnuit,ci a fost peste puterea de a se opune a evreilor .Ei au fost(si sunt inca )orbiti .
Dar prin aceasta nu sunt deloc mai putin iubiti de Dumnezeu .Tote aceste lucruri "trebuiau sa se intample",pentru mantuirea intregii lumi .Evreii si azi il asteapta pe Mesia ,asa ca nu au cum sa recunoasca ca atunci cand a venit Acesta,ei tocmai L-au rastignit.NU le cereti imposibilul
Reply With Quote
  #135  
Vechi 15.01.2010, 02:07:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
intotdeauna Apostolii au tras la fratii lor din sinagogile locale!. Misionarismul incepea cu ei
Acestia au devenit frati prin botez, deci erau frati intru Hristos. Nu mai aveau tangenta cu sinagoga.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 15.01.2010, 02:15:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
In moment ce am citit ca Iisus a cerut ca evreii sa fiu iertati, am vrut sa scriu replica exact cumai scris dumneata insa am hotarat sa nu ma bag eu evreul in polemica religioasa intre crestini.
Ma bucur ca de fapt am avut si eu dreptate ca iertarea era adresata la cei care L-au Rastignit.
Bine, azi nu mai sunt Romani si daca sunt ,sunt crestini catolici pe care nu se pot invinovati de Rastignire.Evreii mai sunt asa ca nu lipsesc tapi ispasitori.Oamenii simpli au nevoie de razbunare , nu conteaza cine are vina. Cum a zis Mantuitorul vostru?: "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac".
Totusi, dupa parerea ta, Evreulcelales, de ce a fost rastignit Iisus, ca doar nu a fost hot la drumul mare, nu facuse nimic rau; ce anume i-a facut pe romani sa-l rastigneasca? In biblie scrie, ca pentru niste divergente de credinta cu evreii.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 15.01.2010, 04:08:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Totusi, dupa parerea ta, Evreulcelales, de ce a fost rastignit Iisus, ca doar nu a fost hot la drumul mare, .
Este clar ca a fost un indezirabil al Romei! Nu avea nimeni timp sa stea la discutii cu anarhistii!
Romanii in grandomania lor se uitau la restul ca la furnici
Reply With Quote
  #138  
Vechi 15.01.2010, 06:19:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este clar ca a fost un indezirabil al Romei! Nu avea nimeni timp sa stea la discutii cu anarhistii!
Romanii in grandomania lor se uitau la restul ca la furnici
Iarta-ma, Andrei, dar eu pe Evreulcelales l-am intrebat, caci doresc un punct de vedere evreiesc. Tu poti fi influentat in parerea ta de cunostintele tale despre crestinism.
Dar, daca tot ai intervenit, spune-mi te rog, prin ce s-a facut Iisus indezirabil al Romei, ca nu stiu la ce te referi. Doar stii: "Dati Cezarului ce-i al Cezarului, si lui Dumnezeu , ce-i a lui Dumnezeu". Mai mult, Pontiu Pilat s-a spalat pe maini.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 15.01.2010, 18:25:16
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Totusi, dupa parerea ta, Evreulcelales, de ce a fost rastignit Iisus, ca doar nu a fost hot la drumul mare, nu facuse nimic rau; ce anume i-a facut pe romani sa-l rastigneasca? In biblie scrie, ca pentru niste divergente de credinta cu evreii.
Ai vrut sa spui ca asa scrie in Noul Testament nu in Vechiul.Imi pare rau ca nu pot si nu vreau sa discut traditii cresine cu crestinii credinciosi.Cel mai mult pot discuta pe baze logice daca ce se pretinde poate fii real.
Romanii ,am mai scris asta, nu aveau nici o problema sa taie gatul la cine ei credeau ca devine sau este o amenintare la regimul lor. Daca povestirile cu Iisus si ucenicii lui,cu adunarile unde el vorbea poporului,nu m-ar mira ca romanii s-au cam speriat si au preferat sa-l executeze ca sa nu fie prea tarziu.
In general, romanii nu au "lins miere" in Iudea ca au fost hartuiti incontinu de evrei la care nu le-a placut ca au fost instalate in Marele Templu statui de zei romani. Fapt este ca in primul secol a precedat expulzarii poporului evreu din tara sa, o razvratire care a tinut peste trei ani si in cursul represalilor romane au cazut multii din legiunile romane. In doua locuri ,unu la malul Marii Moarte, Metzada si in podisul Golan ,Maale Gamla au fost asediati rasvatitii evrei timp de trei ani si la urma cand nu au avut nici o speranta sa se opuna legiunilor romane au preferat sa se sinucida,mari si mici,femei batrani si copii,numai sa nu cada in mainile romanilor sa fiu sclavi.Adevarati eroi.
Sapaturi arheologice au fost facute in amandoua locuri si intemeiate muzeuri.Istoricul Iosefus Flavius descrie exact ce s-a intamplat. Cititi:http://fr.wikipedia.org/wiki/Massada (in franceza ca l-am gasit cel mai explicit site)

Masada a fost ales de Unesco ca unul din World Heritage (Din )Israel
Masada
Old City of Acre
White City of Tel-Aviv -- the Modern Movement
Biblical Tels - Megiddo, Hazor, Beer Sheba
Incense Route - Desert Cities in the Negev
Bahá’i Holy Places in Haifa and the Western Galilee

Am scris asta numai ca sa descriu nonsensul pretinderii ca soldatii romani au executat ordinele evreilor in Iudea.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #140  
Vechi 15.01.2010, 18:32:25
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iarta-ma, Andrei, dar eu pe Evreulcelales l-am intrebat, caci doresc un punct de vedere evreiesc. Tu poti fi influentat in parerea ta de cunostintele tale despre crestinism.
Dar, daca tot ai intervenit, spune-mi te rog, prin ce s-a facut Iisus indezirabil al Romei, ca nu stiu la ce te referi. Doar stii: "Dati Cezarului ce-i al Cezarului, si lui Dumnezeu , ce-i a lui Dumnezeu". Mai mult, Pontiu Pilat s-a spalat pe maini.
Am scris si descris in replica din -nainte exact ce ai intrebat acuma. Cu Andrei nu am vorbit dar sa nu te mire ca scrie uneori ca si mine si eu scri ca si el ca adevarul nu se poate scrie in variatii dupa cum iti place. Romanii nu dadeau un ban pentru viata unui supus. Prizonierii de razboi ei ii legau si le taia gatul fara nici o remuscare ,mila sau parere de rau.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 02:21:26
O marturisire tulburatoare florin.oltean75 Generalitati 95 23.05.2013 13:47:45
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 13:59:40