Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1361  
Vechi 01.03.2011, 14:16:51
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nu prea mi-au precizat, ca nu le-am aratat ce am vazut.
Nu stiu daca am voie sa dau aici link-ul.
Dar daca tot cunoasteti, v-as ruga sa-mi permiteti sa va trimit un mesaj privat si poate ma lamuriti si pe mine. Sau eventual, sa=mi dati un site unde as putea sa vad un filmulet care sa reflecte realitatea, ca nu am unde sa vad personal o astfel de "vorbire".
N-ai sa vezi nici un site care sa reflecte realitatea pt un simplu motiv: vorbirea autentica in limbi ingeresti nu este mediatizata deoarece cei care au acest dar nu sar in sus "noi avem darul vorbirii in limbi" ci o fac intr-un mod discret. Nu isi iau ei gloria care se cuvine lui Dumnezeu ci il lasa pe Dumnezeu sa isi ia gloria. In schimb cei care chipurile au darul vb in limbi apar peste tot ca "noi vb in limbi" cand de fapt manipuleaza si sunt manipulati.
De aceea pe net nu ai sa vezi nicaieri un filmulet in care sa se redea manifestare autentica a vb in limbi.
  #1362  
Vechi 01.03.2011, 14:23:18
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
N-ai sa vezi nici un site care sa reflecte realitatea pt un simplu motiv: vorbirea autentica in limbi ingeresti nu este mediatizata deoarece cei care au acest dar nu sar in sus "noi avem darul vorbirii in limbi" ci o fac intr-un mod discret. Nu isi iau ei gloria care se cuvine lui Dumnezeu ci il lasa pe Dumnezeu sa isi ia gloria. In schimb cei care chipurile au darul vb in limbi apar peste tot ca "noi vb in limbi" cand de fapt manipuleaza si sunt manipulati.
De aceea pe net nu ai sa vezi nicaieri un filmulet in care sa se redea manifestare autentica a vb in limbi.
Nu. Ideea era ca se sustine ca acele filmulete sunt false. Totusi voiam sa vad la penticostali o manifestare pe care ei o considera adevarata. Sa vad si eu ce se face acolo.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #1363  
Vechi 01.03.2011, 14:25:32
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

"Vorbirea in limbi" sau "Glosolalia", este insa o practica populara in multe biserici din zilele noastre. Vorbirea in limbi este intalnita mai ales in bisericile penticostale, in randul quakerilor si grupurilor metodiste care o privesc ca pe cerinta pentru a fi crestin si dovada a primirii Duhului Sfant.

Vorbirea in limbi asa cum apare in Noul Testament este diferita radical de noua glosolalie de astazi. In trecut, vorbirea in limbi presupunea folosirea unui limbaj uman strain, ce putea fi inteles direct sau printr-un interpret. Atat in Faptele Apostolilor, cat si In Epistola intaia catre Corinteni se vorbeste despre glosolalie ca despre vorbirea "in limbi omenesti", "in felurite limbi", in limbile deja vorbite de unele popoare (Fapte 2, 8-12), dar necunoscute in prealabil de catre glosolali.

Glosolalia de astazi are un alt inteles. Din perspectiva acestei miscari, glosolalia consta din sunete nearticulate, asemenea ganguritului pruncilor precum si dintr-un amestec de suspinuri si cuvinte fara inteles, manifestate in stare de extaz.

www.crestinortodox.ro
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #1364  
Vechi 01.03.2011, 18:04:26
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Pai, in primul rand stiu din Biblie, Danut.
Dar este important ca si pentru tine Biblia sa fie Cuvantul lui Dumnezeu infailibil. Daca nu consideri Biblia ca fiind fara greseala atunci macar spune-o. Eu cred ca orice discutie teologica nu-si are logica in lipsa acestui fundament.

Deci, eu consider ca 1 e diferit de 3 si 2b e diferit de 3.
1 si 2b sunt corecte, biblice si apostolice, 3 nu este.


1. Apostolul Pavel vorbeste despre rugaciunea in limbi. 1 Corinteni 14.
a. versetul 2 - Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu
Ce inseamna ca cineva vorbeste lui Dumnezeu, Danut?
In acceptiunea mea inseamna ca se roaga lui Dumnezeu, nu ca-i predica. Crestinii n-au ce sa-i predice lui Dumnezeu.
b. versetul 14 - Căci, dacă mă rog într-o limbă străină, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare.
Aici Apostolul nu mai foloseste o alta expresie ci concret "ma rog". El lua in considerare posibilitatea rugaciunii in limbi. Versetul este clar, inechivoc.
c. versetul 15 Atunci ce voi face? Mă voi ruga cu duhul, dar mă voi ruga și cu mintea; voi cânta cu duhul, dar voi cânta și cu mintea.
In acest verset ma voi ruga cu duhul = ma voi ruga in limbi. Daca vei citi un verset inainte si un verset dupa, vei putea observa ca, citita in context, expresia nu poate inteleasa in nici un alt mod.
In nici un fel Apostolul Pavel NU condamna rugaciunea in limbi.
Ceea ce condamna el este faptul ca oamenii se roaga in adunare FARA sa existe talmacire.


In 1 Corinteni 14 vorbirea in limbi era una veritabila.
Ceea ce Apostolul Pavel a condamnat in Corint NU era sarlatania, inselatoria, falsitatea darului vorbirii in limbi.
Darul era veritabil insa era folosit in neoranduiala. Aceasta era problema.

In cazul relatat de tine (real sau imaginar) este vorba despre altceva: sarlatania. In Corint nu despre asa ceva era vorba.


Variantele 1,2,3 pe care eu le dadeam erau legate de vorbirea in limbi veritabila. Spuneam ca varianta 3 este incorecta doar pentru ca darul vorbirii in limbi era practicat in dezordine.
cum ramane cu 2b? cum imi demonstrezi ca , cazul 2b este vorbire in limbi veritabila?si cu privire la varianta 1,despre ce fel de 'limbi' e vorba?poti sa imi dai exemple(probe video,audio) de astfel de manifestari pe care tu le consideri veritabile?
  #1365  
Vechi 01.03.2011, 21:00:54
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu sunt deloc convins ca vorbitul in limbi ar veni de la Duhul Sfant, ci, eventual, de la alt duh, nu fiindca Duhul Sfant nu ar putea sa se manifeste astfel. Ca a putut, stim sigur din Biblie si, daca a putut atunci, poate si acum.
Aceasta este si parerea mea: daca oamenii au putut vorbi in limbi de la Duhul Sfant acum 2000 de ani, inseamna ca si astazi este posibil aceasta.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ce ma face sa fiu sceptic este comportarea celor care clameaza ca au asemenea experiente mistice DUPA aceea. Cand vezi ca viata unui om s-a prefacut cu totul si omul acela a devenit asemenea lui Cristos, atunci il crezi si cand spune ca a avut darul vorbitului in limbi. Cand, insa, il vezi ca minte ca si pana atunci, ca traieste in curvie ca si pana atunci, ca este dedicat in a musca din aproapele lui ca si pana atunci, nu il crezi. Eu nu cred ca Duhul Sfant vine si adie numai asupra muschilor scheletici, generand scalambaieli duminica, si nu vine si adie si asupra sufletului, generand vibratii care il transforma pe om si in celelalte zile.
Daca cineva pretinde ca are parte de lucrarea Duhului Sfant dar in viata lui nu se schimba, pretentia lui este neintemeiata.
Aceasta este si doctrina penticostala.
Nu putem cere insa tuturor sa se ridice la nivelul unui Francisc de Assisi. Persoane de un asemenea calibru se ridica rar printre noi.
Dar daca omul este un curvar, un prefacut, unul care nu-si iubeste semenii, pentru mine este sub semnul intrebarii crestinismul lui necum darurile Duhului.

Aceasta este insa adevarat nu numai in cazul darului vorbiri in limbi ci si cazul darului...preotiei, de exemplu.
Eu nu pot crede ca cineva a primit de la Dumnezeu chemarea si darul preotiei dar „ minte, traieste in curvie, este dedicat in a musca din aproapele lui...”.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și atunci întreb: să fie o simplă întâmplare faptul că micile colectivități de catolici care au copiat modelul de scălâmbăială de la penticostali, zicând că sunt "atinși", prezintă, invariabil, o devoțiune specială față de "aparițiile" mariane de la Medjugorje ?
Nu stiu prea mult despre Medjugorje dar stiu ca „micile colectivitati de catolici” carismatici sunt destul de mari. Probabil ca din 10 catolici unul e carismatic. Si mai cred ca 150.000.000 de catolici sunt in stare sa-si creeze propriile modalitati de inchinare, nu au nevoie sa-i copieze pe penticostali.
  #1366  
Vechi 01.03.2011, 21:29:52
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Biblia vorbeste despre vorbirea in limbi.
Este un dar al Duhului Sfant.
La fel ca toate darurile Duhului, s-a manifestat in Biserica Primara, se manifesta astazi si se va manifesta cat timp va fi Duhul Sfant pe pamant.
Arata-mi in Biblie unde se spune ca darul vorbirii in limbi se va manifesta cat va fi Duhul Sfant pe pamant. ......?????????????
Vazand scopul pentru care a fost dat acest dar (de a zidi Biserica) , eu as spune ca acesta a cam incetat si azi chiar nu-i vad rostul.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1367  
Vechi 02.03.2011, 23:02:05
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
1. Apostolul Pavel vorbeste despre rugaciunea in limbi. 1 Corinteni 14.
a. versetul 2 - Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu
Ce inseamna ca cineva vorbeste lui Dumnezeu, Danut?
In acceptiunea mea inseamna ca se roaga lui Dumnezeu, nu ca-i predica. Crestinii n-au ce sa-i predice lui Dumnezeu.
b. versetul 14 - Căci, dacă mă rog într-o limbă străină, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare.
Aici Apostolul nu mai foloseste o alta expresie ci concret "ma rog". El lua in considerare posibilitatea rugaciunii in limbi. Versetul este clar, inechivoc.
c. versetul 15 Atunci ce voi face? Mă voi ruga cu duhul, dar mă voi ruga și cu mintea; voi cânta cu duhul, dar voi cânta și cu mintea.
In acest verset ma voi ruga cu duhul = ma voi ruga in limbi. Daca vei citi un verset inainte si un verset dupa, vei putea observa ca, citita in context, expresia nu poate inteleasa in nici un alt mod.
In nici un fel Apostolul Pavel NU condamna rugaciunea in limbi.
Ceea ce condamna el este faptul ca oamenii se roaga in adunare FARA sa existe talmacire.
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
cum ramane cu 2b? cum imi demonstrezi ca , cazul 2b este vorbire in limbi veritabila?
Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Arata-mi in Biblie unde se spune ca darul vorbirii in limbi se va manifesta cat va fi Duhul Sfant pe pamant. ......?????????????
Vazand scopul pentru care a fost dat acest dar (de a zidi Biserica) , eu as spune ca acesta a cam incetat si azi chiar nu-i vad rostul.
Inainte de a vorbi despre vorbirea in alte limbi urmata de talmacire sau despre incetarea darului vorbirii in limbi as vrea sa tragem concluzia asupra rugaciunii in limbi.

Am afirmat in postarea mea ca Apostolul Pavel considera ca prin interemediul darului vorbirii in limbi poti predica dar te poti si ruga.

Sunteti de acord ca Biblia vorbeste si despre rugaciunea in limbi?
  #1368  
Vechi 03.03.2011, 11:30:56
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Sunteti de acord ca Biblia vorbeste si despre rugaciunea in limbi?
E greu sa ma pronunt, stiind din Fapte 2 ce rol a avut acest dar la Cincizecime.

Eu as identifica rugaciunea in limbi de care vorbeste Pavel, cu modul de rugaciune a Anei, mama profetului Samuel : I Regi 1, 13. Și fiindcă Ana vorbea în inima sa, iar buzele ei numai se mișcau, dar glasul nu i se auzea, Eli socotea că ea e beată.

Merita citit tot capitolul 1 de la I Regi!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1369  
Vechi 03.03.2011, 12:12:54
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Geony, NU am intrebat nimic legat de Fapte 2 si de I Regi.

Am intrebat:
Bazat pe pasajele pe care le-am dat, scrise in 1 Corinteni 14, Apostolul Pavel considera ca vorbirea in limbi se manifesta si in timpul rugaciunii catre Dumnezeu?
Da sau nu?

Te rog fi barbat!
Nu divaga si nu ocoli raspunsul!

Last edited by Iosif77; 03.03.2011 at 12:19:35.
  #1370  
Vechi 03.03.2011, 12:44:07
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit off topic

Pana imi dai mie raspunsul (sau mai bine nu mi-l mai dai ca si asa probabil ca iti este prea greu sa recunosti) intervin-o si tu la Admin, poate il iarta pe Danut7.
Ieri a vorbit cam urat dar era probabil intr-o pasa proasta.
Eu l-am iertat de cum i-am citit prostiile dar acum am vazut ca a fost banat.

Nu ca ar merita iertarea dar pe noi Dumnezeu nu ne iarta pacatele fara sa meritam?
Eu as zice ca daca isi cere iertare sa i se mai acorde o (una) sansa. Tu?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10