Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 09.01.2014, 00:31:47
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inainte oamenii de stiinta nu erau atei, acum e adevarat ca exista un procent mai mare. Cei care au pus bazele nu erau deloc atei.
Pai și Ainștain ?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 09.01.2014, 00:39:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Au acelasi scop ca si noi, sa supravietuiasca si sa se inmulteasca cat mai mai mult.
Daca la atat se rezuma scopul tau in viata, nu cred ca esti cel mai reprezentat membru al speciei.

Citat:
Exista un poem scris de Aleister Crowley, numit "Hymn to Lucifer", care priveste din postura "sarpelui" toata povestea.
(Nu e complet. Am scos cateva versuri care nu faceau subiectul discutiei)
Nu stiu de ce am senzatia ca e o postura fata de care ai o simpatie speciala.
Altfel, care ar fi fost ideea?

Stiu, ai scos versurile care arata exact ceea ce este "poezia" de mai sus: un omagiu lui Lucifer.
Iar pentru cine nu stie, autorul este satanist. Adica om credincios, doar ca in sensul gresit.

Sunt surprins si nu prea sa descopar si intr-un "ateu" simpatii pentru o astfel de credinta.

Citat:
Ateismul nu e credinta ci e Adevarul care se primeste prin utilizarea creierului. O mare diferenta.
Ateismul din pacate este inteles de tine ca si de multi din confratii tai ca "anti-teism" nu "a-teism".
O pozitie neutra fata de existenta lui Dumnezeu include si o doza de respect pentru religie.
Macar din perspectiva pariului Pascal.
Ori asa ceva nu cred ca ai.
Sigur, ai simulat-o destul de bine pana la un punct, dar ca orice minciuna, nu dureaza.

Citat:
Adevarul are enervanta calitate de a fi unul singur si accesibil dinspre om ,e o usa cu mâner numai de partea libertatii si cunoasterii;in schimb, credinta e o usa cu mâner numai de partea omului.
Asta fiind o tentativa stangace de a traduce niste versuri dintr-o melodie rock in limba romana?
Probabil acompaniate de muzica specifica + ceva chimie si zbantuiala a cutiei craniene, arata ca pura intelepciune dar altfel..

Citat:
Arata-mi o credinta care explica suferinta mai bine ca Medicina.
Te referi poate strict la mecanismul neuronal al durerii.
Daca asta e tot ce a ramas din tine vizavi de durere, esti chiar vrednic de mare mila.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.01.2014 at 00:42:15.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 09.01.2014, 01:01:36
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Ai gresit dupa prima virgula. M-am gandit sa-ti explic dar dupa ce am citit in continuare ce mi-ai scris, am hotarat ca nu merita efortul.
Bla bla bli-bla. Am luat notițe.
Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Da. S-a demonstrat lucrul acesta.
Minti.


Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Tocmai asta e diferenta intre ateisti si religie. Noi ne bazam pe propriile cuvinte in schimb dumneata crezi povestirile de acum 2000 de ani. Cuvantul "intamplator" este cel mai putin utilizat din vocabularul meu si al marii majoritati. Toate au un sens. Unele le stim deja, altele nu le stim dar le stiu altii(si sunt demonstrate) si ceea ce nu stim, urmeaza sa descoperim.
Asa este, toate au un sens, in afara de ateism. Asta spuneam si eu.


Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
In limbajul tau vad numai ura, fundamentalism si nivelul smereniei este sub 0. .
Aici ai dreptate. Cand ai dreptate ,ai dreptate .


Citat:
Acelasi lucru pot si eu sa-l spun despre povestioara Bibliei.
Sigur că poți sa spui "multe" .E usor, tastezi si gata.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 09.01.2014, 01:29:25
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
nu accept oameni ca paduretu sa vorbeasca asa cu mine.
Si cum faci cand nu accepti?
Citat:
Ii respect pentru asta si le doresc sa-si atinga idealurile oricare ar fi acelea.
Asta e o înjuratura ateiasca? Idealurile alea sunt basme pentru tine, nu?

Citat:
Daca o sa studiati statistici(din surse multiple), o sa vedeti urmatoarele:
- cele mai slab dezvoltate tari sunt si cele mai religioase
- cele mai puternic dezvoltate tari sunt intr-o mare masura ateiste
- cei mai multi oameni de stiinta sunt atei. Ei au facut lumea voastra sa arate asa.
- instrumentul care il folositi in momentul asta a fost creat de un homosexual ateu.
- ateii sunt considerati mai buni decat oamenii religiosi. (a se observa cativa membri ai forumului si atitudinea lor fata de semeni)
- ateistii isi vor schimba viziunile daca dovada apare. Adica daca Iisus sau oricare zeitate va aparea si va dovedi ca este cine este, vom cere iertarea pacatelor si ne vom inchina toti la el.
- ateii nu au nimic de demonstrat. Religia are multe de spus si putine demonstrate.
Sa presupunem ca afirmatiile tale sunt adevarate. Nu Inteleg un lucru:ele sunt argumente ca nu exista Dumnezeu ?


Citat:
Rog echipa de moderare sa inchida acest topic .
In genunchi?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 09.01.2014, 02:39:13
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Măi ceată de copilași, sunteți gălăgioși și frumoși, vă strigați în inimioarele voastre of-ul și credeți că n-are cine-l auzi și cine-l mîngîia. Ce v-aș strînge în brațe și v-aș pupa pe toți, că dragi îmi sunteți toți.

Am citit pe sărite, sunteți minunați. N-ați lăsa orgoliul și mîndria, vanitatea și egoismul, nicidecum.

Nu spun nimănui nimic, Dumnezeu vă va răspunde la momentul potrivit, încă din viața aceasta trecătoare, vouă celor ce sunteți aici pe forum, vă promit asta !

Hristos a înviat !

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 09.01.2014 at 02:42:07.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 09.01.2014, 12:07:36
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul

Nu spun nimănui nimic, Dumnezeu vă va răspunde la momentul potrivit, încă din viața aceasta trecătoare, vouă celor ce sunteți aici pe forum, vă promit asta !

Hristos a înviat !

Bucurii.
Adevarat a înviat! Aveti dreptate.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 09.01.2014, 12:19:56
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Măi ceată de copilași, sunteți gălăgioși și frumoși, vă strigați în inimioarele voastre of-ul și credeți că n-are cine-l auzi și cine-l mîngîia. Ce v-aș strînge în brațe și v-aș pupa pe toți, că dragi îmi sunteți toți.

Am citit pe sărite, sunteți minunați. N-ați lăsa orgoliul și mîndria, vanitatea și egoismul, nicidecum.

Nu spun nimănui nimic, Dumnezeu vă va răspunde la momentul potrivit, încă din viața aceasta trecătoare, vouă celor ce sunteți aici pe forum, vă promit asta !

Hristos a înviat !

Bucurii.
Iata cu adevarat un mesaj nostim! Cum ar spune vrednicul de pomenire Arsenie Papacioc: "E smerit, mândruțul!"
Iarta-ma, te rog si nu pune reactia mea pe seama celor enumerate mai sus, chiar daca ar putea fi si asa. Tu, "nespunand nimic", ai spus si ceea ce n-ai fi dorit sa se vada!... Ironia si nesinceritatea, fiice ale acelorasi parinti ca si orgoliul, mandria, vanitatea si egoismul!
...Bucurii!
P.S. - Daca omul ar simti cu adevarat bucuria... nebucuriei, ar fi sigur ca este pe drumul cel bun. Bucuria adevarata nu e aceea de a ne implini cine stie ce vise pe care le tot cerem de la Dumnezeu, fie ca le meritam, fie ca nu. Bucuria adevarata este atunci cand suntem victimile unui mare necaz si in loc sa ne intristam, sa descoperim in acel necaz exact contrariul: faptul ca Dumnezeu ne cerceteaza, fiindca ne iubeste mai mult decat am merita noi sa fim iubiti! Cand te pomenesti ca cineva te-a furat, sau ca politistul iti suspenda permisul nu fiindca esti vinovat, ci asa ii casuneaza lui ca n-ai acordat prioritate de trecere celui ce abia pusese piciorul pe zebra, in timp ce tu erai la 5-6 m distanta de trotuar si circulai cu viteza redusa... Acestea sunt doar unele dintre obisnuitele necazuri pe care Dumnezeu i le da omului. Iata, chiar ieri mi s-a intamplat acest lucru, si venind acasa, in loc sa ma simt tulburat si mahnit, simteam in mine o bucurie necuprinsa intelegand in asta faptul ca, Dumnezeu chiar vrea sa ma fereasca de un mare necaz (in aceasta perioada trebuia sa fac un drum lung in tara, cu masina personala, dar se pare ca se contramandeaza)... Aceasta mi se pare mie ca e cea mai mare bucurie: "Bucuria nebucuriei!" Puterea de a accepta voia lui Dumnezeu, cu inima deschisa, fara revolta si razvratire...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 09.01.2014, 18:55:03
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
P.S. - Daca omul ar simti cu adevarat bucuria... nebucuriei, ar fi sigur ca este pe drumul cel bun. Bucuria adevarata nu e aceea de a ne implini cine stie ce vise pe care le tot cerem de la Dumnezeu, fie ca le meritam, fie ca nu. Bucuria adevarata este atunci cand suntem victimile unui mare necaz si in loc sa ne intristam, sa descoperim in acel necaz exact contrariul: faptul ca Dumnezeu ne cerceteaza, fiindca ne iubeste mai mult decat am merita noi sa fim iubiti! Cand te pomenesti ca cineva te-a furat, sau ca politistul iti suspenda permisul nu fiindca esti vinovat, ci asa ii casuneaza lui ca n-ai acordat prioritate de trecere celui ce abia pusese piciorul pe zebra, in timp ce tu erai la 5-6 m distanta de trotuar si circulai cu viteza redusa... Acestea sunt doar unele dintre obisnuitele necazuri pe care Dumnezeu i le da omului. Iata, chiar ieri mi s-a intamplat acest lucru, si venind acasa, in loc sa ma simt tulburat si mahnit, simteam in mine o bucurie necuprinsa intelegand in asta faptul ca, Dumnezeu chiar vrea sa ma fereasca de un mare necaz (in aceasta perioada trebuia sa fac un drum lung in tara, cu masina personala, dar se pare ca se contramandeaza)... Aceasta mi se pare mie ca e cea mai mare bucurie: "Bucuria nebucuriei!" Puterea de a accepta voia lui Dumnezeu, cu inima deschisa, fara revolta si razvratire...

imi creste inima cand citesc asa ceva. multumesc Mosneagule!
sa luam aminte!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 10.01.2014, 08:38:39
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
imi creste inima cand citesc asa ceva.
Și mie îmi crește glicemia!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 10.01.2014, 11:07:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai și Ainștain ?
Ateii il revendica spunand ca a fost ateu. Se pare ca a fost panteist, la fel ca Spinoza, pe care il aprecia (din cauza faptului ca si Spinoza era evreu). Exista si niste citate in sensul asta. Spun unii ca a fost ateu pentru ca respingea divinitatea personala, care exista in crestinism si iudaism, in panteism divinitatea este impersonala, un fel de energie. Foarte interesanta aceasta comparatie cu teoria relativitatii, si in panteism exista relativism si energie impersonala.

Last edited by catalin2; 10.01.2014 at 11:09:30.
Reply With Quote
Răspunde