Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 27.12.2013, 19:12:20
minvic minvic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Mesaje: 8
Implicit ortodoxia nu e credinta mama

ortodoxia e doar produsul unei schism in sanul bisericii crestine.
credinta mama e crestinismul...care pana la imparatul roman iustinian si al sau edict prin care interzicea referirile la reincarnare din cartile finte crestine.....deci pana la acest imparat religia crestina nu avea nici o problema in a crede in reincarnare. Asa ca poate sa zica religia ortodoxa sau orice alta religie crestina actuala..ca nu crede in reaincarnare....ptr ca NU conteaza ptr mine,.,caci eu cred! Si cred ptr ca in religia crestina originala dinanintea acestui imparat Iustinian,....reincarnarea era mentionata in cartile sfinte. La 10 ani dupa acest edict al imparatului Iustinian...consiliul ecumenic de la constantinopol...a scos referirile despre reincarnare din biblie! Si ne miram ca Constantinopolul a cazut in mainile turcilor care sunt de alta religie? Eu cred ca e pedeapsa Domnului ca a cazut in mainile altor natii de alte religii...ptr ca e scris in Biblie...Cine va scoate un cuvant din carte..si Dumnezeu va scoate din cartea vietii.........IAr consiliile ecumenicie de la contantinopol au facut mari pacate cotand din cartea sfanta cuvinte.....au ascultat de imparatul iustinian si au scos cuvinte despre reincarnare din biblie...in loc sa asculte de Dumnezeu care a lasat scris in Biblie....ca cine vascoate un cuvant din biblie i se va soate si lui din cartea vietii....

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
de acord cu tine...dar la studiul altei religii (credințe sau ce o fi) este bine să trecem doar după ce am studiat religia mamă (ortodoxia) moștenită de la moșii și strămoșii noștri care fiecare după puterile sale a luptat pentru ca noi astăzi să putem vorbi mai departe de această credință...să ne întărim în credință ca nu cumva studiind altceva să cădem pradă.

Noi nu trebuie să copiem civilizații și obiceiuri străine, ci trebuie să urmăm sensul ecosistemului din care facem parte.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 27.12.2013, 19:15:33
minvic minvic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Mesaje: 8
Implicit reincarnarea exista

ortodoxia e doar produsul unei schism in sanul bisericii crestine.
credinta mama e crestinismul...care pana la imparatul roman iustinian si al sau edict prin care interzicea referirile la reincarnare din cartile finte crestine.....deci pana la acest imparat religia crestina nu avea nici o problema in a crede in reincarnare. Asa ca poate sa zica religia ortodoxa sau orice alta religie crestina actuala..ca nu crede in reaincarnare....ptr ca NU conteaza ptr mine,.,caci eu cred! Si cred ptr ca in religia crestina originala dinanintea acestui imparat Iustinian,....reincarnarea era mentionata in cartile sfinte. La 10 ani dupa acest edict al imparatului Iustinian...consiliul ecumenic de la constantinopol...a scos referirile despre reincarnare din biblie! Si ne miram ca Constantinopolul a cazut in mainile turcilor care sunt de alta religie? Eu cred ca e pedeapsa Domnului ca a cazut in mainile altor natii de alte religii...ptr ca e scris in Biblie...Cine va scoate un cuvant din carte..si Dumnezeu va scoate din cartea vietii.........IAr consiliile ecumenicie de la contantinopol au facut mari pacate cotand din cartea sfanta cuvinte.....au ascultat de imparatul iustinian si au scos cuvinte despre reincarnare din biblie...in loc sa asculte de Dumnezeu care a lasat scris in Biblie....ca cine vascoate un cuvant din biblie i se va soate si lui din cartea vietii...
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
"Potrivit Noului Testament, sînt doua stari dincolo de mormînt: raiul si iadul. Dreptii, cei care s-au facut placuti lui Dumnezeu, merg, parasind pamîntul, drept în rai, unde se întîlnesc cu dreptii Vechiului Testament, pe care Dumnezeu i-a trecut din iad în rai la slavita Înviere a Domnului Iisus Hristos; Dumnezeu nu i-a lasat în iad decît pe cei care erau osînditi pentru toata vesnicia, si al caror numar va creste necontenit pîna la judecata cea mare si se va împlini cu cei care nu cred în Iisus Hristos."

ps vino cu argumnete plauzibile...dar te leg cu buna credinta - pune mana si citeste scrierile marilor parinti si lasa sfaturile/explicatiile astea demonice ... sunt incolacite de multi serpi...te las sa mai postezi idei de ale tale, incet incet poate reusesc sa iti scot din cap reincarnarea
"Tinerii, Familia si Copiii nascuti in lanturi" - Parintele Arsenie Boca - ti-ar da multe explicatii si raspunsuri
Reply With Quote
  #143  
Vechi 27.12.2013, 19:16:33
minvic minvic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Mesaje: 8
Implicit nonsesnsul bisericii crestine de dupa imparatul Iustinian

ortodoxia e doar produsul unei schism in sanul bisericii crestine.
credinta mama e crestinismul...care pana la imparatul roman iustinian si al sau edict prin care interzicea referirile la reincarnare din cartile finte crestine.....deci pana la acest imparat religia crestina nu avea nici o problema in a crede in reincarnare. Asa ca poate sa zica religia ortodoxa sau orice alta religie crestina actuala..ca nu crede in reaincarnare....ptr ca NU conteaza ptr mine,.,caci eu cred! Si cred ptr ca in religia crestina originala dinanintea acestui imparat Iustinian,....reincarnarea era mentionata in cartile sfinte. La 10 ani dupa acest edict al imparatului Iustinian...consiliul ecumenic de la constantinopol...a scos referirile despre reincarnare din biblie! Si ne miram ca Constantinopolul a cazut in mainile turcilor care sunt de alta religie? Eu cred ca e pedeapsa Domnului ca a cazut in mainile altor natii de alte religii...ptr ca e scris in Biblie...Cine va scoate un cuvant din carte..si Dumnezeu va scoate din cartea vietii.........IAr consiliile ecumenicie de la contantinopol au facut mari pacate cotand din cartea sfanta cuvinte.....au ascultat de imparatul iustinian si au scos cuvinte despre reincarnare din biblie...in loc sa asculte de Dumnezeu care a lasat scris in Biblie....ca cine vascoate un cuvant din biblie i se va soate si lui din cartea vietii...
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Reîncarnarea: oamenii, forțați de karma, trebuie să se renască în vieți succesive, să-și ispășească fără să știe vinovățiile din viețile trecute, până când încercând să se dezlipească de dorința vieții nu mai contractează legături care să-i reclame la ispășire. Purificarea aceaste se face automat și necesită perioade de zeci de mii de ani.

Dacă doctrina aceasta ar exprima adevărul, toată iconomia ,mântuirii omului descoperită nouă prin Iisus Hristos, ar fi inutilă. Mântuirea ar fi automată, iar venirea lui Iisus n-ar mai fi avut rost.

Dar fiindcă a venit Iisus și a pus cu adevărat problema măntuirii omului, reîncarnarea, deci mântuirea automată, nu are nici o bază în Revelație. O mai spune și Sfântul Pavel: „Este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecați” (Evrei 9, 27).

Deci nu este rânduit să fie vieți și morți succesive.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 27.12.2013, 19:20:33
minvic minvic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Mesaje: 8
Implicit pavel

faptul ca spune Pavel ca omul moare o dta si apoi este judecat nu inseamna ca nu exista reincarnare...Omul moare o dqta...este judecat...se numeste judecata personala...apoi vietuieste in sferele spirituale sau se reincarneaza dupa caz....dar aceste aspecte au fost scoase de imparatul,Iustinian si de consiliul ecumeni de la constantinopol din caritle sfinte. daca se reincarneaza...iar moare o data..si iar e judecat....si tot asa pana isi indeplineste menirea! intre reincarnari poate sa vietuiasca in sferele ceresti sau chiar si in iad o perioada....dupa caz....dar tot se va reincarna daca nu si-a indeplinmit meniriea....si o va face pana isi va indeplinii menirea.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 27.12.2013, 20:00:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Metempsihoza[3]

,,- Părinte, cum oare unii oameni, chiar și cultivați, cred în metempsihoză?
- Metempsihoza le convine oamenilor și mai ales ateilor și necredincioșilor. Este viclenia cea mai mare a diavolului. Diavolul îi ține într-o viață de păcat, cu gândul că sufletul pleacă și revine de mai multe ori în această lume. “Ei, dacă de data aceasta nu reușești, le spune diavolul, vei reveni în viață și vei reuși a doua oară. Și dacă iarăși nu reușești, vei veni, vei reveni, vei evolua…“. De aceea unii ca aceștia și spun: “Nu-i nimic dacă fac și acest păcat”, și nu le pasă; trăiesc fără luare aminte și nu se pocăiesc. Vezi cum îi orbește diavolul și cum îi prinde în iad! Nu am văzut o viclenie și o artă mai mare a diavolului ca aceasta, pentru ca să-i adune pe oameni în iad! Și dacă diavolul te prinde bine o dată, oare te va mai lăsa să te întorci? Aceasta este teoria cea mai rea dintre toate teoriile hinduiste.

Odată, târziu, spre seară, a trecut pe la Colibă un tânăr. “La vremea aceasta, voinicule, vreau să citesc vecernia”, îi spun. “Incă te mai ocupi cu acestea?”, mi-a spus el și a plecat. A venit a doua zi și mi-a spus despre niște vedenii. “Ai folosit cumva hașiș?”, îl întreb. “Da, mai demult. Insă atunci când am văzut vedeniile nu mai foloseam”, îmi spune. “Citești cumva despre metempsihoză?”. “Da”, îmi răspunde. Ei bine, aici o pățise. A citit despre metempsihoză, a intrat egoismul înlăuntrul său și i-a plăsmuit vedenii cum că în urmă cu mii de ani a fost un om mare și bogat. Apoi a văzut în vedenie că s-a suit la cer, dar nu-l aveau scris acolo și i-au spus să coboare. Diavolul i-a creat toată starea aceasta. “Toate acestea sunt basme, îi spun, și tu le crezi?”.

Din nefericire există și oameni cultivați care cred în astfel de bazaconii.
Acolo, lângă Colibă, era un măgar pe care l-am numit Naser, deoarece era vioi. Intr-o zi a venit un grec care trăia în Elveția și a auzit că-l strigam pe măgar Naser. După o vreme, când a venit din nou, a adus o cutie cu dulciuri ieftine și una cu scumpe. “Acestea sunt pentru Sfinția Ta”, mi-a spus, și mi-a dat dulciurile cele ieftine. “Dulciurile cele scumpe sunt pentru Naser, a adăugat el. Mi-am dat seama încă de data trecută că acesta este Naser. Atunci când l-am întâlnit, mă privea cu o privire tristă și mi s-a frânt inima”. Credea că Naser s-a reîncarnat și a devenit măgar. Și chiar credea aceasta. “Bre, ești sănătos la cap? l-am întrebat. Eu l-am numit Naser, pentru că era un măgar vioi”. Dar în nici un chip nu credea ce-i spuneam.

Și aceasta nu este nimic. Să vă spun altceva mai grozav. Cu mai mulți ani în urmă au mers niște germani în Creta să facă o “pomenire” a germanilor care fuseseră uciși acolo în timpul ocupației lor. In timp ce își făceau pomenirea trece un cretan cu măgarul său încărcat cu diferite lucruri. Când măgarul i-a văzut pe oameni adunați acolo a început să ragă. Unul dintre germani a crezut atunci că măgarul era fratele lui care murise în război și se reîncarnase; că l-a recunoscut și l-a salutat prin răgetul lui. De aceea germanul a luat poziție de drepți și țac, l-a salutat militărește… Și pune-te pe bocete!... Apoi se duce repede la țăran și-i spune: “Cât vrei pe el, căci vreau să-l cumpăr?”. “Bre, du-te de aici”, îi spune țăranul. Germanul îi număra mărcile: “Atâtea? Atâtea?”. “Du-te și lasă-mă!“, îi spunea acela. In cele din urmă îi spune cineva: “Bre, prostule, îl plătește pe măgar ca pe mercedes! Dă-l!”. Atunci țăranul a luat lucrurile de pe măgar, i-a scos samarul, l-a eliberat, iar germanul l-a luat cu ochii înlăcrimați și 1-a dus în Germania!
- Este adevărat. Părinte?
- Este fapt foarte adevărat! Dacă nu aș fi auzit aceasta de la un om serios, nu aș fi crezut nici eu."

Sursa:

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...ind-ei-insisi/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in reincarnare? Panthera Generalitati 265 11.01.2021 16:54:30
De ce se scrie iisus cu 2 i si nu cu un i annajanette Generalitati 234 12.08.2017 16:49:47
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 16:51:07
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 12:55:05