Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2011, 01:02:21
ingerashul ingerashul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 1
Unhappy Nelamurire

buna .... as dori doar un raspuns la intrebarile mele si nu sa fiu judecata sau jignita cum s-a facut pe alte topice.
Scurta prezentare:
Locuiesc in Germania de peste 10 ani, si desi sunt botezata la ortodocsi, aici m-au "catalogat" la catolici (in regiunea in care locuiesc nu am gasit nici o biserica ortodoxa). Sotul este evanghelic, dar s-a retras de la biserica datorita necredintei in preoti, credinta in Dumnezeu si-a pastrat-o. Noi nu suntem cununati religios in fata Domnului....am facut doar casatoria civila. Acum doi ani am nascut prematur un baietel, pe care insa din nefericire nu am reusit sa il botezam. Eu imi doresc tare mult sa il botez la ortodocsi, sotului ii este egal.... Precizez ca doresc sa il botez in Romania.
Intrebarile mele sunt:
1. Pot sa botez copilul la ortodocsi?
2. O sa gasesc un preot care sa fie de acord avand in vedere ca tatal e retras de la biserica?
3. Cum va fi botezat copilul (procedura propriu zisa-va fi scaldat sau i se va pune doar apa pe cap)???
4. Ce indatoriri are nasa?
5. Copilul nu are inca certificatul de nastere romanesc, am nevoie de el inainte de botez?
De ce acte am nevoie in calitate de cetatean roman cu domiciliul in strainatate?
6. obiceiuri si traditii....cat costa botezul? cat se da si ce se da la preot?

Va multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri....
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 22.07.2011 23:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40