Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.04.2012, 19:40:23
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adina cristina Vezi mesajul
E a doua oara cand citesc acatistele Sfintilor Nectarie, Nicolae si Ioan Rusul. De fiecare data, in Saptamana Mare am primit raspunsul la rugaciune. Prima data am ramas fara serviciu, cgiar la inceputurile crizei; si am gasit altul, cum doar am visat sa am. De data asta aveam probleme de sanatate care nu imi permiteau sa raman insarcinata: un chist mare, care doar cu operatia se putea indeparta. Si in plus, am fost trimisa mai intai sa imi fac un test care arata daca acest chist e de natura cancerigene; nu am facut nici testul, nici operatia. dar m-am rugat cu incredere: din 16 februarie pana acum; dupa o luna de la primul consult, chistul s-a redus la jumatate; a doua luna e acum, si e sarcina...
Va scriu pentru a va asigura, in caz ca e nevoie, de minunile care se petrec in viata noastra, daca ne rugam cu credinta.
Va doresc tuturor numai bine.
Ce bucurie! Sa fie intr-un ceas bun, Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.04.2012, 18:48:31
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://deveghepatriei.wordpress.com/...acov-tsalikis/

""Pe Sfîntul Ioan Rusul, Starețul îl vizita regulat, în special cînd mergea la Atena la doctorii care se în*grijeau de el.

«Odată m-am dus, spunea Starețul, și-l văd pe Sfînt viu, în racla lui, și-i zic:

- Sfinte al meu, cum ai petrecut în Asia Mică? Ce virtuți ai avut de te-ai sfințit?

Sfîntul mi-a răspuns:

- Dormeam în peșteră, în iesle. în timpul iernii mă înveleam cu paie ca să nu îngheț. Am avut și sme*renie și credință.

Peste puțin mi-a zis:

- Așteaptă puțin, Părinte Iacove, că au venit acum doi oameni și mă roagă pentru un copil bolnav. Așteaptă că mă duc să-i ajut.

Deodată a rămas racla goală, pentru că Sfîntul a plecat. Peste puțin timp s-a întors din nou. Nu l-am văzut cum s-a întors, dar l-am văzut că se așeza în raclă, ca un om viu».""
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.04.2012, 18:51:12
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://deveghepatriei.wordpress.com/...acov-tsalikis/

""Pe data de 15 Iulie 1990, în ziua de Duminică, dimineața, Părintele Iacov cobora de la chilia sa spre biserică pentru Dumnezeiasca Liturghie. Intrînd în Sfîntul Altar, a observat printre părinții mănăstirii și pe dumnezeiescul Ioan Rusul «în stare duhovnicească».

În noaptea trecută acesta îi spusese Starețului, în fața sfintei racle cu moaștele întregi, în biserica lui, la Prokopion:

«- Dumnezeu știe! Creștinii cred că dorm, că sînt mort și că nu-i pot ajuta. Eu însă sînt viu! îi văd întotdeauna. Trupul meu este în raclă, dar eu ies de multe ori din racla mea. Alerg printre oameni ca să-i ajut. Multă durere! Ei nu mă văd, eu însă îi văd și îi aud ce zic. Și iarăși mă întorc în racla mea. Dar as*cultă, părinte, ce-ți spun: multe sînt păcatele lumii; multă necuviință și multă necredință.

- Pentru ce spui acestea, Sfinte al meu, i-am răspuns. Nu vezi cîtă lume vine la darul tău și se în*chină?

- Vin mulți, Părinte Iacove, dar puțini sînt co*piii mei, a zis Cuviosul. Apoi a continuat: Pentru aceasta trebuie să vină război, deoarece multe păcate sînt în lume.

- Nu, Sfinte al meu, i-am zis imediat foarte ne*liniștit. De mic copil tot în război și în suferință am petrecut în Asia Mică unde m-am născut, dar și cînd am venit în Grecia. Apoi, după aceea, Sfinte al meu, dacă se face deodată război se vor pierde multe sufle*te înainte de a se pocăi.

- Trebuie să se facă război! Trebuie să se facă război! Trebuie să se facă război! a răspuns cu triste*țe Cuviosul, dar cu voce hotărîtă.

Și a continuat zicînd că vor veni inundații, in*cendii și alte catastrofe în zona Eviei și în alte locuri».

Cînd Părintele Iacov a spus aceste lucruri pă*rinților mănăstirii, era de față și un teolog și predi*cator mirean de la Atena. L-a rugat pe Stareț să-i dea voie să amintească această descoperire în predica lui. Starețul i-a dat voie, dar l-a rugat să nu spună cine a fost persoana care a avut descoperirea, ci să spună că un ieromonah oarecare… Cinstitul teolog a făcut ascultare.

Mai tîrziu, cînd Părintele Iacov mărturisea aces*te lucruri creștinilor, le spunea:

- Acestea nu le spun eu pentru că, mă iertați, văd vise și închipuiri, dar le-a spus Sfîntul Ioan Rusul.

Toate cîte le-a descoperit Cuviosul Ioan Rusul în acea seară Starețului Iacov, cu adevărat s-au împli*nit și se împlinesc: La 1 August 1990 a izbucnit răz*boiul în Golful Piersic, în timp ce puțin mai tîrziu în Evia au fost inundații din cauza ploilor abundente. S-au pierdut vieți omenești, s-au produs mari pagube și incendiile au ars păduri și alte lucruri. Dar, după cum spunea și Starețul în felul lui caracteristic:

- Nu cumva atîtea nenorociri care se întîmplă la noi cu atîta mînie, nu cumva este război?""
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.04.2012, 11:41:13
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Manastirea Sfantul Ioan Rusul Slobozia/Giurgiu

Daca a fost cineva acolo, il rog sa-mi spuna cum se ajunge de la soseaua Bucuresti-Giurgiu pana la manastire.
Stiu ca manastirea se afla in apropierea Giurgiului, inainte de intrarea in oras pe soseaua Bucuresti-Giurgiu se face un drum la dreapta (am vazut indicatorul rutier cu alta ocazie cand am trecut pe acolo).
Cam ce distanta este?
Daca Dumnezeu vrea, maine as dori sa ajung acolo.

Edit: acum m-am uitat pe harta si se poate merge si din oras pe soseaua Sloboziei (chiar asa se numeste) catre fostul Combinat Chimic, apoi spre Slobozia, sunt vreo 8 km.

Daca mai aveti ceva informatii utile privind modul in care se ajunge la manastire, va rog postati-le.

Last edited by Adriana Cluj; 28.04.2012 at 12:40:12.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.04.2012, 15:54:47
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cam acum o jumatate de ora m-am intors de la Manastirea Sfantul Ioan Rusul Slobozia.
Este minunat, un coltisor de rai. Slujba a avut loc afara, este un altar cu foisor de lemn, construit in curte.
M-am simtit foarte bine acolo, nu a fost multa lume, parintele care a slujit ne-a amintit ca in 27 mai este praznicul Sfantului Ioan Rusul si ne-a invitat sa venim. Pentru mine e mai greu, am ajuns azi dimineata la 4 in Bucuresti, apoi am mers la Giurgiu, acum inapoi, iar maine acasa... Pana atunci sper sa mai pot ajunge la Sfantul Nectarie la Radu Voda si la Cernica, daca Dumnezeu vrea.
La Slobozia este usor de ajuns, se merge din Bucuresti pe soseaua Bucuresti-Giurgiu, apoi se traverseaza Giurgiu, si se face la dreapta spre fostul Combinat Chimic. In Slobozia, aproape de capatul comunei, se face un drum la dreapta iar pana la manastire este aprox 1 km.
Din sediul fostei unitati militare a iesit o oaza de verdeata si de liniste.
Spre capatul comunei este asezamantul de care se ocupa manastirea, pentru copii si batrani, persoane aflate in dificultate. Nu uitati de ei daca ajungeti pe acolo. Ii sunt foarte indatorata Sfantului Ioan Rusul ca mi-a ajutat sa ajung aici, impreuna binenteles cu Maicuta.
Doamne ajuta!

Last edited by Adriana Cluj; 26.05.2012 at 15:58:33.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.04.2012, 17:07:55
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Hristos a inviat!
In Saptamana Luminata, am aflat ca matusa mea Gina (Virginia), bolnava de cancer (suspicionat prin decembrie cand a fost la noi si confirmat abia mai incoace, spre primavara si declarat neoperabil de doctorii din Washington DC), era intr-o stare destul de proasta, desi i se mai dadusera cca 5 luni, deja renuntasera la chimioterapie. Am luat si am citit cartea si Paraclisul Safntului Ioan Rusu ( cu toate ca se pare ca nu e bine, in Saptamana Luminata?), gandindu-ma ca cine stie, la cate minuni a facut... In drum spre casa, chiar prin dreptul bisericii, imi vine un gand ... daca tot e sa moara, n-ar fi mai bine sa moara in Saptamana Luminata? Si a doua zi am aflat ca a murit. Dumnezeu s-o odihneasca, si ce sa zic, multumesc Sfantului Ioan Rusu, pentru ca a avut rabdarea sa ma asculte, si Bunului Dumnezeu, ca i-a acordat acest privilegiu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.04.2012, 22:26:59
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Hristos a inviat!
In Saptamana Luminata, am aflat ca matusa mea Gina (Virginia), bolnava de cancer (suspicionat prin decembrie cand a fost la noi si confirmat abia mai incoace, spre primavara si declarat neoperabil de doctorii din Washington DC), era intr-o stare destul de proasta, desi i se mai dadusera cca 5 luni, deja renuntasera la chimioterapie. Am luat si am citit cartea si Paraclisul Safntului Ioan Rusu ( cu toate ca se pare ca nu e bine, in Saptamana Luminata?), gandindu-ma ca cine stie, la cate minuni a facut... In drum spre casa, chiar prin dreptul bisericii, imi vine un gand ... daca tot e sa moara, n-ar fi mai bine sa moara in Saptamana Luminata? Si a doua zi am aflat ca a murit. Dumnezeu s-o odihneasca, si ce sa zic, multumesc Sfantului Ioan Rusu, pentru ca a avut rabdarea sa ma asculte, si Bunului Dumnezeu, ca i-a acordat acest privilegiu.
Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca.
Si o sora a mea a murit anul trecut in ziua Izvorului Tamaduirii, iar alta sora in a treia zi de Pasti acum cativa ani. Dumnezeu sa le ierte si odihneasca.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.05.2012, 16:03:19
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cei care il cinstiti pe Sfantul Ioan Rusul

Nu uitati ca maine este praznuirea sa.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...9&postcount=70

Aici aveti un articol amplu despre Sfantul Ioan Rusul:
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...e-sale-minuni/

Cititi pe aceasta pagina de mai sus, marturisisrea miscatoare a unui viitor proaspat tatic a doi baietei gemeni, sa-i ajute Dumnezeu.

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...-de-mucenicii/

http://strajeriiortodoxiei.blogspot....ul-27-mai.html

Last edited by Adriana Cluj; 26.05.2012 at 16:32:25.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.05.2012, 18:33:10
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

De ziua Sfantului Mucenic Ioan Rusul, Hram la Biserica Maternitatii Polizu din Capitala:

http://www.basilica.ro/ro/stiri/hram..._capitala.html
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.07.2012, 13:48:39
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit o minune a sf ioan rusul

uraaa!!! era luna aprilie, o duminica insorita, in acea zi aveam avion spre casa, spre Romania! bucurie mare! am ajuns sa ne spovedim( Doamne-ti multam!) si impartasim. tot in acea zi, povestind cu un parinte la manastire aflam despre o noua minune a sf ioan rusul( pe atunci nu stiam ca sotul meu este bolnav) un tanar din vestul tarii, vine la manastire in jud. hunedoara, avea o problema la picior, nu era nici rupt, si nici entorsa nu avea. fusese la mai multi doctori si nu prea aveau ce sa-i faca, venise cu gandul la manastire sa se faca bine. cum manastirea e pe un deal, a cazut si s-a lovit mai rau la picior. un parinte i-a spus sa se roage sf. ioan rusul, 40 zile, paraclisul si acatistul sf. ioan rusul. tanarul s-a intors in orasul natal, s-a rugat sf , iar in a 40 zi, noaptea a venit sf ioan rusul la el, si i-a indreptat piciorul, iar dimineata piciorul era vindecat. s-a reintors cu bucurie in manastire povestind minunea.

spre sfarsitul concediului, reusim sa ne facem analizele medicale. sotul meu... avea o prob la ficat, analizele ....triple, in prima faza d-na doctor crezuse ca e hepatita( doamne iti multumesc!), nu era hepatita dar putin a lipsit, toxicitate ff mare. ne-am intors in germania( sotul meu lucreaza 6 zile pe sapt, o saptamana de noapte, o saptamana de zi) a inceput regimul...si un singur medicament un hepato protect. mi-am adus aminte de minunea sf ioan rusul, de la manastire. si m-am rugat 40 de zile(aveam binecuvantarea duhovnicului sa ma rog sf. ioan rusul), paraclisul si acatistul sf ioan rusul pt sotul meu. la o luna trebuiau repetate analizele. in luna mai in germania, landul hessen, sunt ceva sarbatori, si am mers la medicul de familie sa-l programez pt analize. l-a programat peste cateva zile, apoi rezultatul a venit peste cateva zile bune din cauza sarbatorilor locale. Rezultatul l-am luat intr-o zi de luni , analizele scazusera ff mult, aproape de limite normale, nu pot sa va descriu cata bucurie era in sufletul meu, stiam ca sf ioan rusul ne ajutase. peste cateva zile am realizat, duminica fusese a 40 zi de rugaciune, iar luni am luat rezultatele.

multumesc bunule dumnezeu, multumesc maica domnului, multumesc mantuitorului si sf. ioan rusul.

minunat este dumnezeu intre sfintii sai.

doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel pentru racla Sfantului Ioan Rusul addavv Stiri, actualitati, anunturi 8 02.08.2011 17:20:01
Invitatie la Focsani pe 27 Mai (Praznuirea Sfantului Ioan Rusul) eduardd Pelerinaje la locuri Sfinte 3 25.05.2010 18:53:51
Minunile Sfantului Ioan Rusul simona Stiri, actualitati, anunturi 1 24.10.2009 21:13:08
Sfantul Ioan Rusul 27 mai eduardd Diverse Sarbatori 4 02.07.2009 03:06:03