Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.08.2009, 03:07:45
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Draga onix, Dumnezeu e mare. Ti-a vorbit prin duhovnicul tau. Daca ai facut ce ti-a spus atunci n-ai de ce te teme. Rabdare si lucrurile se vor aseza. Chirurgul, ca sa vindece trebuie sa taie mai intai.
Problema cea mare e ca nu l-ai ascultat in cealalta problema, cea esentiala de fapt: ti-a spus sa nu te mai intalnesti cu acel prieten al tau. S-ar putea ca roadele pe care le culegi acum sa fie din semintele neascultarii tale fata de duhovnic.
__________________
Doamne ajuta!

Last edited by caminaris; 21.08.2009 at 02:10:14.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.08.2009, 12:49:37
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Urmand sfatul duhovnicului meu, am trecut pe o foaie numele unor persoane de alta religie si ale unora cu pacate f mari, si le-am dat la 2 manastiri sa le citeasca 4o zile la psaltire. Dupa aproape o saptamana lucrurile intre mine si 3 dintre persoanele respective s-au inrautatit considerabil...Ne-am certat f rau, ne-am spus cuvinte urate. pe care apoi le-am regretat.

Intrebarea mea este: se poate ca pomenind pe cineva la psaltire sa faci rau? sau tie insuti, dc relationezi cu ele?
PSALTIREA este FOC care ARDE! Trebuie sa fim atenti cu noi insine,sa ne cercetam si daca sint in noi pacate(sau ceva greseli),sa cerem iertare de la DUMNEZEU,sa ne imbunatatim,sa ne curatam ,prin POST(de toate genurile,caci citirea ,cu traire,sau fara, a PSALTIRII ,nu-i lucru de joaca),sa iertam si sa fim iertati,sa facem milostenie,sa nu dorim raul altora ci intoarcerea inimilor celor ce ne fac rau sau ne urasc,spre bunatate si blindete...
Daca v-ati certat ,spunindu-va cuvinte urite ,nu-i deloc bine,dar daca Dumnezeu i-a ,sau te-a indepartat astfel de cineva a caror prezenta nu-ti era de folos,asta e bine...N-ai de unde sti...Daca regreti ca v-ati certat,cere grabnic iertare,chiar daca iti e greu,te vei simti ,apoi ,usurat(a.)...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.11.2009, 12:32:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Exista in popor o zicere: "Te pun la Psaltire!" Scopul e ca sufletul necajit sa primeasca alinare. Prin psalmi se cere iertarea pacatelor, se recunoaste slabiciunea firii omenesti si se cere intarire in lupta cu ispitele si cu diavolul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
citirea din psaltire, noaptea.. onyx235 Generalitati 96 07.09.2015 17:48:27
DESPRE PSALTIRE iubire Rugaciuni 121 14.09.2011 10:33:00
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 22:27:49
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04