Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2012, 15:07:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Stie cineva unde gasesc scrisa aceasta randuiala?
Mi se pare minunata, am descoperit-o de curand.Unde o pot gasi in forma scrisa?
In trecut Botezul se facea doar in cadrul Liturghiei, adica inainte de Intrarea Mica. Atunci se canta "Cati in Hristos v-ati botezat..." (Din acest motiv a ramas si astazi aceasta cantare in Liturghiile noastre la marele sarbatori), iar la sfarsit nou-botezatii se impartaseau primii. Din cate stiu, in 2002, rusii, cu binecuvantarea patriarhului Alexie al II-lea, au editat Randuiala Boterului in cadrul Liturghiei . Poate vor lua act si ierarhii nostri de acest lucru.

Loredana, cand voi gasi aceasta randuiala, o voi posta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.02.2012, 22:56:28
nilatac2004 nilatac2004 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.02.2012
Mesaje: 3
Implicit e total gresit

intai sa crezi si dupaaceea sa te botezi = adica ,intai sa crezi in dumnezeu ca exista si dupa aceea sa te botezi in fata lui

Nu stiu cum un copil de 3-4 luni poate crede in dumnezeu si dupa aceea sa se boteze.

Voi stiti?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.02.2012, 23:08:48
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nilatac2004 Vezi mesajul
intai sa crezi si dupaaceea sa te botezi = adica ,intai sa crezi in dumnezeu ca exista si dupa aceea sa te botezi in fata lui

Nu stiu cum un copil de 3-4 luni poate crede in dumnezeu si dupa aceea sa se boteze.

Voi stiti?
Da, stiu ca atunci cand se intampla ca cineva cu foarte putine postari incepe sa atace sau sa se "indoiasca" de invataturile de credinta ale Bisericii ceva este suspect. Asa ca m-am uitat si la celelalte postari. Si ghici ce? Sunt toate in acelasi ton. Ne intrebam cum au luat unii bacul, ne intrebam cum a fost adusa Lumina Sfanta de la Ierusalim pana acum cativa ani, iar cand ni se raspunde gasim altceva sa contestam. Ca s-ar fi adaugat ceva noi in practica Bisericii. Facem doar o afirmatie si unii o pot crede. Nu ne obosim sa o argumentam. E simplu pentru ca nu avem cum sa o argumentam. Pentru ca slujba de Inviere se desfasoara la fel, fie ca se aprinde lumanarea preotului de la candela de pe Sf Masa cu foc normal, sau daca e aprinsa cu foc adus de la Ierusalim. Acum ne intrebam cum poate crede un bebelus de 3-4 luni. Pot sa ma intreb si eu ce confesiune aveti? Pot. Oricum nu ma intereseaza raspunsul pentru ca am inteles care este scopul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 19:03:25
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Mancat inaintea Sfintei Liturghi roman2010 Generalitati 5 30.11.2010 23:03:45