Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1181  
Vechi 01.06.2016, 11:08:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
O, asta e un secret.
Okay, atunci ramane la secrete.
Reply With Quote
  #1182  
Vechi 01.06.2016, 16:20:23
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Pentru că creștinii, când își mărturiseau păcatele unii altora, fiind un lucru public care avea loc în timpul Sfintei Liturghii unde avea acces oricine orice om, erau mulți oameni de rea credință și rea intenție, care mergeau apoi și pârau, spuneau păcatele care le auzeau rostindu-se unii altora, defăimau, înfloreau, mințeau, mărturii mincinoase adesea, și creștinii erau arestați, bătuți sau uciși, căci păcatul chiar era real, unii creștini foarte săraci, chiar furau o pâine sau altceva pentru copii lor.
Daca pacatul era real si oamenii chiar furasera, nu era suficienta marturisirea, ei trebuiau sa si restituie bunurile furate.
Esti sigur ca erau ucisi pentru... o paine?
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, diaconii și diaconițele aveau și misiunea de a fi un fel de... polițiști prin Biserică
Eu le-as fi cerut sa-i supravegheze cu atentie pe crestinii aia mai hotomani
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Până la Sfintele Sinoade Ecumenice 1 și 2, deci anii 325 și 381, și alte Sfinte Sinoade locale, când se dau Sfinte Canoane și se hotărăște că e prea periculos pentru creștini să-și spună păcatele în fața sutelor de oameni, printre care nu toți doreau mântuirea și îndumnezeirea, ci erau și trimiși sau de alte interese.
Și s-a hotărât ca creștinii să-și mărturisească păcatele numai preotului
Esti sigur ca asa ceva s-a intamplat?
Pentru ca eu cred ca orice Sinod care incalca Scripturile si hotaraste ceva impotriva Scrierilor Sfintilor Apostoli este un Sinod Talharesc.
Reply With Quote
  #1183  
Vechi 01.06.2016, 16:22:59
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Esti sigur ca asa ceva s-a intamplat?
Pentru ca eu cred ca orice Sinod care incalca Scripturile si hotaraste ceva impotriva Scrierilor Sfintilor Apostoli este un Sinod Talharesc.
Dar cum crezi tu ca a incalcat Sinodul hotaririle Sfintilor Apostoli ?
Reply With Quote
  #1184  
Vechi 01.06.2016, 16:32:51
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar cum crezi tu ca a incalcat Sinodul hotaririle Sfintilor Apostoli ?
Nu sunt sigur ca este adevarat. Igor o spune.

El zice ca Sinodul respectiv a hotarat sa nu se mai respecte cuvantul Scripturii "marturisiti-va pacatele unii altora". Si a inlocuit aceasta invatatura cu alta: "marturisiti-va pacatele numai preotului".

E adevarat ce zice fratiorul?
Reply With Quote
  #1185  
Vechi 01.06.2016, 16:47:36
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu sunt sigur ca este adevarat. Igor o spune.

El zice ca Sinodul respectiv a hotarat sa nu se mai respecte cuvantul Scripturii "marturisiti-va pacatele unii altora". Si a inlocuit aceasta invatatura cu alta: "marturisiti-va pacatele numai preotului".

E adevarat ce zice fratiorul?
Pai stai putin ca din cate vad eu sinodul nu a incalcat nici o scriptura.
Prin marturisiti-va pacatele unii altora eu inteleg ca apostolii erau
deja preoti facuti de Hristos si preotii intre ei isi pot marturisi unul altuia pacatele, pt ca fiecare poate fi duhovnicul celuilalt.

Ori mireanul nu este preot, prin urmare mirenii intre ei nu-si pot marturisi
pacatele intre noi si cred ca asta se datoreaza faptul ca mirenii nu au Taina
Preotiei asupra lor data de Duhul Sfant.

Daca mirenii se spovedesc unul altuia e de fapt nu fac decat sa se ispiteasca
singuri unul pe altul.

Daca ne uitam in VT vedem ca Dummnezeu a delimitat clar neamul de preoti
fata de neamulul celorlalti. Din moment ce insusi Dumnezeu delimiteaza
neamul preotilor fata de neamul celorlalti rezulta de aici ca exista preoti si
restul lumii.
Dar cum apostolii sunt primii preoti ai Noului Testament rezulta din spusele lor(I]marturisiti-va pacatele unii altora[/i]) se refera strict la preoti.

Restul lumii trebuie sa se marturiseasca la preoti.Astfel Noul Testament vine
si competeaza VT (asa cred eu) in sensul ca acum noii preoti vor fi doar
cei facuti de Hristos, fie direct fie prin transmiterea Harului via apostoli, care
au fost primii preoti intru Hristos dupa noul Testament.

Cel putin asa inteleg eu lucrurile la prima vedere.
Reply With Quote
  #1186  
Vechi 01.06.2016, 17:06:49
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai stai putin ca din cate vad eu sinodul nu a incalcat nici o scriptura.
Prin marturisiti-va pacatele unii altora eu inteleg ca apostolii erau
deja preoti facuti de Hristos si preotii intre ei isi pot marturisi unul altuia pacatele, pt ca fiecare poate fi duhovnicul celuilalt.


Cel putin asa inteleg eu lucrurile la prima vedere.
Intelegi diferit de fratiorul Igor. Ce intelegi tu ar fi corect daca epistola Apostolului Iacov ar fi fost scrisa catre ceilalti Apostoli. Doar ca epistola este adresata mirenilor.

Cei carora li se adreseaza Apostolul sunt crestinii de rand. Lor le zice: "marturisiti-va pacatele unii altora". Ba chiar li se spune lor, mirenilor, sa cheme pe preoti pentru ca acestia sa se roage ungandu-i cu untdelemn. Dar nimic despre marturisirea pacatelor preotului. Dimpotriva, doua versete mai jos scrie: "mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele"

Epistola sobornicească a sfântului apostol Iacov 5:14-16
14 Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.
15 Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și Domnul îl va ridica, și de va fi făcut păcate se vor ierta lui.
16 Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.
Reply With Quote
  #1187  
Vechi 01.06.2016, 17:28:08
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Copacel, preotii nu sint cu nimic mai presus de mireni. Sint tot oameni; urmasii, functional vorbind, vechilor samani/prooroci/vrajitori din vremurile de demult.
Reply With Quote
  #1188  
Vechi 01.06.2016, 17:49:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Cei carora li se adreseaza Apostolul sunt crestinii de rand. Lor le zice: "marturisiti-va pacatele unii altora". Ba chiar li se spune lor, mirenilor, sa cheme pe preoti pentru ca acestia sa se roage ungandu-i cu untdelemn. Dar nimic despre marturisirea pacatelor preotului. Dimpotriva, doua versete mai jos scrie: "mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele"

Epistola sobornicească a sfântului apostol Iacov 5:14-16
14 Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.
15 Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și Domnul îl va ridica, și de va fi făcut păcate se vor ierta lui.
16 Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.
Pai daca tu te certi cu aproapele si ala moare inainte ca tu sa-ti ceri iertare lui tu cum mai marturisesti lui ? Ca e mort. Ce faci ?
Reply With Quote
  #1189  
Vechi 01.06.2016, 18:00:38
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai daca tu te certi cu aproapele si ala moare inainte ca tu sa-ti ceri iertare lui tu cum mai marturisesti lui ? Ca e mort. Ce faci ?
Si ce, preotul comunica cu mortul? Nu. Creind iertare aproapelui, Ii cerem si Lui Hristos. "Acolo unde sint adunati doi sau trei in Numele Meu...".
Reply With Quote
  #1190  
Vechi 01.06.2016, 18:11:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai daca tu te certi cu aproapele si ala moare inainte ca tu sa-ti ceri iertare lui tu cum mai marturisesti lui ? Ca e mort. Ce faci ?
Ii fac o pomana mai acatarii.
Dar daca tu te certi cu preotul si acesta moare, cum mai marturisesti lui ? Ca e mort. Ce faci?
Reply With Quote
Răspunde