Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 11.04.2013, 14:38:02
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Ai inteles bine, astept al 5-lea copil.
Felicitari! Sa iti ajute Dumnezeu sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos! Asteptam sa ne impartasesti in continuare din bucuriile si greutatile intampinate in cresterea copiilor (din toate avem cate ceva de invatat).
Reply With Quote
  #72  
Vechi 11.04.2013, 15:06:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am citit si eu in revista Familia Ortodoxa despre aceasta familie. Sotul muncea dar nu avea carte de munca, muncea cu ziua unde era nevoie (locuiau intr-un sat). Sotia la cati copii avea, nu cred ca mai avea cum sa aiba serviciu. Important este ca nu stateau cu mana intinsa, faceau si ei ce puteau, dar ca sa stranga bani sa faca casa, nu aveau cum. I-a ajutat daca imi amintesc, Parintele Mihoc, cara a muncit efectiv la ridicarea casei. Si femeie cu toate ca avea mari probleme de sanatate, facea de dimineata pana seara mancare, cara, facea treaba, ajuta cum putea. Nu vezi asa ceva decat la oameni de omenie, astfel de oameni merita ajutati.

Un alt aspect de retinut, toti copiii erau sanatosi. Asta da minune! Copiii erau bine ingrijiti, mergeau la scoala, erau foarte curati, bine hraniti si educati, aici trebuie sa vedem si purtarea de grija a lui Dumnezeu.

Eu sunt de parere ca Biserica trebuie sa se implice mai mult, credinciosii trebuie sa se ajute mai mult, sa fie o mai buna intelegere si colaborare. Unde este nevoie de ajutor sa puna toti mana, fiecare cum poate. Dar din pacate domneste o amorteala si o comoditate molipsitoare.

Sunt de acord cu AlinB aici. Intrebarea pe care o pun mereu si mereu este de ce nu se opresc oamenii? De ce nu se abtin, mai ales daca nu au cu ce creste copii si au probleme de sanatate?
Eu asta nu inteleg.
Sau daca ii faca, sa-i dea in crestere la altii care nu au.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #73  
Vechi 11.04.2013, 15:28:55
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt de acord cu AlinB aici. Intrebarea pe care o pun mereu si mereu este de ce nu se opresc oamenii? De ce nu se abtin, mai ales daca nu au cu ce creste copii si au probleme de sanatate?
Eu asta nu inteleg.
Sau daca ii faca, sa-i dea in crestere la altii care nu au.
Cine suntem noi sa le punem robinete la fericire?(familia ortodoxa)
Cine suntem noi sa ii tot judecam, cand nici macar nu ii cunoastem personal?
Stim noi mai bine decat Dumnezeu ce e cu ei?
Cei care nu au copii, sa caute la orfelinat, caci sunt pline, nu sa ia copii oamenilor mai saraci decat ei. Asta e culmea.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 11.04.2013, 15:51:46
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Putin off-topic, caci nu stiu unde sa postez. Tema conferintei este mai mult sau mai putin direct legata de nr.de copii din familie.

Războiul împotriva familiei - Virgiliu Gheorghe + 2 elevi din clasa a10a
Reply With Quote
  #75  
Vechi 11.04.2013, 16:57:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cine suntem noi sa le punem robinete la fericire?(familia ortodoxa)
Cine suntem noi sa ii tot judecam, cand nici macar nu ii cunoastem personal?
Stim noi mai bine decat Dumnezeu ce e cu ei?
Cei care nu au copii, sa caute la orfelinat, caci sunt pline, nu sa ia copii oamenilor mai saraci decat ei. Asta e culmea.
Nu mai fi rautacioasa.
Nu judecam pe nimeni, incercam sa pricepem niste lucruri.
Si exact intrebarile astea se pot referi si la cei fara copii: de ce sa-i judecam si stim noi mai bine decat Dumnezeu ce e cu ei.
Si nu ia nimeni copiii nimanui. Era o invitatie la colaborare si ajutor reciproc.

In general observ ca se loveste mult in cei fara copii, in timp ce aceia care fac multi copii se bucura de multa blandete, respect, aparare si etc.
De ce aceasta discriminare?

De cele mai multe ori nu avem vina pentru situatia noastra. Si noi chiar nu avem solutie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #76  
Vechi 11.04.2013, 18:02:56
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

In general observ ca se loveste mult in cei fara copii,
...mai ales daca sunt credinciosi.
Dumnezeu sa ma ierte,dar la un moment dat ajunsesem sa ma gandesc de ce duhovnicul meu are asa putini copii?oare nu cumva...ei,si asa de vinovata m-am simtit,dar am marturisit aceste ganduri la spovedanie.abia apoi am aflat ca doamna preoteasa nu mai putea ramane insarcinata,cu toate ca ei 2 isi mai dorisera copii.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 12.04.2013, 01:17:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Sunt total impotriva avortului. Am mai spus asta. Dar chiar cred cu tarie ca prezervativul nu omoara pe nimeni.
Din perspectiva biologica nu.
Dar mai este macar una..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 12.04.2013, 01:21:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cine suntem noi sa le punem robinete la fericire?(familia ortodoxa)
Cred ca esti victima unei confuzii.

"Familia ortodoxa" nu inseamna "fara numar".

Citat:
Cine suntem noi sa ii tot judecam, cand nici macar nu ii cunoastem personal?
Stim noi mai bine decat Dumnezeu ce e cu ei?
Intr-adevar, sunt detalii care nu le stim, dar nu putem sa nu observam ca e mai usor sa faci copii pe banda cand altii iti fac casa si eventual ii intretin.

Am putea fi mai multi asa, intrebarea este - cine ne face case la toti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 12.04.2013, 01:34:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am citit si eu in revista Familia Ortodoxa despre aceasta familie. Sotul muncea dar nu avea carte de munca, muncea cu ziua unde era nevoie (locuiau intr-un sat). Sotia la cati copii avea, nu cred ca mai avea cum sa aiba serviciu. Important este ca nu stateau cu mana intinsa, faceau si ei ce puteau, dar ca sa stranga bani sa faca casa, nu aveau cum.
Pai cum asa, locuiau la sat si nu au nici macar o gospodarie a lor, sotul muncind prin vecini?
Nu e vorba doar sa ai ce sa le pui pe masa, ci sa te ocupi si de educatia lor.
Avand o gospodarie si o bucata de pamat care sa o lucreze, numarul copiilor ar fi fost de inteles (si ocupatia lor) dar asa?

Citat:
I-a ajutat daca imi amintesc, Parintele Mihoc, cara a muncit efectiv la ridicarea casei.
Foarte frumos din partea lui, daca e vorba de cel cu 11 copii, profesor universitar - ei bine, in ceea ce il priveste sunt sigur ca nu ii intretin altii copii.

Citat:
Un alt aspect de retinut, toti copiii erau sanatosi. Asta da minune! Copiii erau bine ingrijiti, mergeau la scoala, erau foarte curati, bine hraniti si educati, aici trebuie sa vedem si purtarea de grija a lui Dumnezeu.
Ar fi trebuit sa fie bolnavi copiii ca sa ne punem intrebarea daca este ok sa procedezi astfel?

Citat:
Eu sunt de parere ca Biserica trebuie sa se implice mai mult, credinciosii trebuie sa se ajute mai mult, sa fie o mai buna intelegere si colaborare. Unde este nevoie de ajutor sa puna toti mana, fiecare cum poate. Dar din pacate domneste o amorteala si o comoditate molipsitoare.
Nici nu a spus cineva ca nu meritau.
Se punea in discutie gradul lor de responsabilitate, facand copii stiind ca nu au cu ce sa-i intretina.

Stiu un caz asemenator, o familie cu 4-5 copii, parintii ambii cu probleme de sanatate, aproape ca nu mai puteau munci, au primit si niste bani de aici de pe forum ei bine..dupa cca. un an ..inca un copil.
Problemele lor de sanatate exista in continuare, am inteles ca si un copil ar fi destul de bolnav..asta inseamna ca in cazul lor nu le-ar fi fost permis sa faca atatia copii?

Si atentie, nu vorbim de oameni care s-au angajat pe drumul asta (cu primii copii) stiind ca nu au resurse, ci problemele au aparut pe parcurs, o data ce capul familiei s-a imbolnavit si nu a mai fost capabil sa munceasca, el fiind si cel care sustinea material familia.
Insa o data ce stiau ca au astfel de probleme, ma intreb daca sa mai aduci pe lume un copil nu este o problema serioasa de responsabilitate.

Asta nu inseamna ca in vreo unul din cazuri trebuiau sa renunte la vreo sarcina, ci doar sa se gandeasca bine la ce fac cand intra in acelasi pat.

Oare in cazul lor, propaganda "ortodoxa" de tipul "faceti cati copii puteti ca are pe urma grija Dumnezeu" nu si-a spus cuvantul?

Inca o data: nu-i sustin nici pe cei care raman la 1-2 copii motivand resursele sau alte probleme materiale si de fapt o duc mai bine decat altii care au 4-5, avand bani si de tigari si de vacante costisitoare si mai stiu eu ce extrencitati.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 12.04.2013, 08:29:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Din aceste discutii reiese ca familiile mai instarite sau care isi permit sa aibe aibe copii multi li se ingaduie sa fie active sexual;cele care nu au de nici unele ar trebui sa se abtina si sa faca mai putini copii...


Realitatea este exact pe dos,saracii se reproduc fara grija zilei de maine,punandu-si nadejdea in ajutorul societatii iar cei instariti si educati se rezuma la 0-2 copii.
Nu stiu care este nivelul celor care nu au nici de lucru,nici casa,nici economii dar au 5-7 copii dar banuiesc ca nu sunt foarte educati,adica nu stiu sa faca nimic pt existenta lor si a urmasilor.

Nu stiu care este pozitia lui Dumnezeu in aceasta problema,daca oamenii totusi trebuiesc adusi pe lume ca si" pasarile cerului" fara nici o grija?Daca este asa de ce sunt atatea campanii umanitare de a ajuta familiile mari?
Este crestineasca o astfel de atitudine?Este placuta lui Dumnezeu?

Se spune undeva ca abstinenta este condamnata daca simti ca nu mai faci fata provocarilor unei familii cu 4 copii,sa zicem?

Pozitia mea este pro familii mari acolo unde se permite dar sunt impotriva lipsei de educatie si a traiului arhaic cand ne referim la generatiile tinere.
Este suparator sa vezi oameni pe la 30, 40 de ani care nu stiu sa faca nimic,au o diploma de Bac'cu chiu cu vai sau nici pe aia,nu stiu o meserie,nu au urmat nici o scoala,nu au lucrat decat ocazional fara calificare.
Astia abia se pot intretine pe ei,dar sa mai faca si un cird de copii?

Ma afecteaza problemele acestea deoarece am cazuri in familie si este foarte separator sa vezi cum acestor specimene le este draga lenea si delasarea in schimb vin cu cersitul pe la usi si te seaca emotional cu dramele lor de fiecare data.
Te lasa inima sa nu le dai?Dar daca noi gresim si-i mentinem in aceasta stare bolnavicioasa?Dar daca ai fii ferm si le-ai spune sa-si faca un rost caci pomana nu este vesnica?

Este cumplit sa vezi oameni atat de neputinciosi cu propria lor viata,care nu au nici o grija,nici un interes,insa au nevoi,oh cate nevoi...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde