Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.07.2010, 20:37:32
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana-corina Vezi mesajul
In data de 6 august mamica mea implineste 40 de zile de cand a trecut in nefiinta la frumoasa varsta de 45 de ani.Vin cu rugamintea sa ma sfatuiti care sunt randuielile pentru a savarsi corect pomenirea ei.Multumesc anticipat!
Din momentul in care cineva decedeaza, normal este sa i se faca parastase la 9 zile, 3 saptamani si la 40 zile care este cel mai important.
Apoi la 3 luni, la 6 luni si la un an cand iar este un parastas mare...si apoi in fiecare an.
In afara de aceste parastase tu poti sa dai niste acatiste la cateva manastiri ca sa o pomeneasca la fiecare Liturghie in aceasta perioada de 40 zile si apoi la manastirea Crasna din Prahova (Comuna Izvoarele, Sat Schiulesti, Judetul Prahova, Romania, staret pr. Nicodim...au si un telefon dar eu nu-l am in acest moment) se fac parastase pt. 7 ani...un asemenea pomelnic doar pt un nume costa acum 150 lei si acolo timp de 7 ani va fi pomenita la Sf. Liturighie si parastase.
Eu am trimis pt tatal meu prin mandat postal...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.07.2010, 23:39:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana-corina Vezi mesajul
In data de 6 august mamica mea implineste 40 de zile de cand a trecut in nefiinta la frumoasa varsta de 45 de ani.Vin cu rugamintea sa ma sfatuiti care sunt randuielile pentru a savarsi corect pomenirea ei.Multumesc anticipat!
Fac o mica corectie, nu a trecut in nefiinta. Daca ar fi in nefiinta nu ar mai avea niciun sens parastasul.

Parastasele sunt slujbele de pomenire a celor adormiti, care se fac la trei, noua si patruzeci de zile, la trei, sase si noua luni, la un an si din an in an pana la sapte ani din ziua mortii crestinului. Iar zilele de pomenire generala a mortilor sunt "Sambetele mortilor" numite si "mosi" ("Mosii de iarna" - Sambata dinaintea Duminicii lasatului sec de carne, "Mosii de vara" - Sambata dinaintea praznicului Pogorarii Duhului Sfant si "Pomenirea mortilor" - prima sambata din luna noiembrie), ziua "Inaltarii Domnului" - cand se fac pomeniri pentru eroii neamului, iar pe alocuri se mai fac pomeniri de obste joi in Saptamana Patimilor.

Si sa nu uiti ca la orice Liturghie sa o treci pe pomelnic spre a fi pomenita.

Dumnezeu sa o odihneasca in pace.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.07.2010, 11:24:44
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Din momentul in care cineva decedeaza, normal este sa i se faca parastase la 9 zile, 3 saptamani si la 40 zile care este cel mai important.
Apoi la 3 luni, la 6 luni si la un an cand iar este un parastas mare...si apoi in fiecare an.
In afara de aceste parastase tu poti sa dai niste acatiste la cateva manastiri ca sa o pomeneasca la fiecare Liturghie in aceasta perioada de 40 zile si apoi la manastirea Crasna din Prahova (Comuna Izvoarele, Sat Schiulesti, Judetul Prahova, Romania, staret pr. Nicodim...au si un telefon dar eu nu-l am in acest moment) se fac parastase pt. 7 ani...un asemenea pomelnic doar pt un nume costa acum 150 lei si acolo timp de 7 ani va fi pomenita la Sf. Liturighie si parastase.
Eu am trimis pt tatal meu prin mandat postal...
Ritualurile de mai sus sant o inventie a bisericii de a stoarce bani de la naivi...fiindca preotul nu face nimic gratis.Atat vreme cat pe aceasta planeta doar in Romania sant aceste obiceiuri..iar in strainatate daca povestesti te umpli de ridicol..e clar ca imaginatia unora nu are limite.Ca doar n-o fi un rai al romanilor ortodocsi..iar 90 la suta din fiintele umane vor merge in infern..daca nu le-a facut cineva de 3..9...15..40...etc zile pomeni.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.07.2010, 11:49:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Ritualurile de mai sus sant o inventie a bisericii de a stoarce bani de la naivi...fiindca preotul nu face nimic gratis.Atat vreme cat pe aceasta planeta doar in Romania sant aceste obiceiuri..iar in strainatate daca povestesti te umpli de ridicol..e clar ca imaginatia unora nu are limite.Ca doar n-o fi un rai al romanilor ortodocsi..iar 90 la suta din fiintele umane vor merge in infern..daca nu le-a facut cineva de 3..9...15..40...etc zile pomeni.
A crede in ceva superior mie, nu este dovada unei naivitati. Ritualurile respective nu sunt o inventie, ele fac parte din viata Bisericii. Daca nu crezi, e indicat sa ai respect fata de ceilalti.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.07.2010, 12:28:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Ritualurile de mai sus sant o inventie a bisericii de a stoarce bani de la naivi...fiindca preotul nu face nimic gratis.Atat vreme cat pe aceasta planeta doar in Romania sant aceste obiceiuri..iar in strainatate daca povestesti te umpli de ridicol..e clar ca imaginatia unora nu are limite.Ca doar n-o fi un rai al romanilor ortodocsi..iar 90 la suta din fiintele umane vor merge in infern..daca nu le-a facut cineva de 3..9...15..40...etc zile pomeni.
Tare as vrea sa te vad dupa ce mori ce ai sa mai zici?! Cand ai sa simti usurare in urma rugaciunilor urmasilor (daca ai sa ii educi in acest sens)! Iar daca nu, ai sa te simti uitat si ingrozitor de indurerat Dumneata nu crezi deloc in mila si iertarea lui Dumnezeu prin rugaciune si milostenie! Nu mai lovi Biserica!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.07.2010, 16:58:11
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Tare as vrea sa te vad dupa ce mori ce ai sa mai zici?! Cand ai sa simti usurare in urma rugaciunilor urmasilor (daca ai sa ii educi in acest sens)! Iar daca nu, ai sa te simti uitat si ingrozitor de indurerat Dumneata nu crezi deloc in mila si iertarea lui Dumnezeu prin rugaciune si milostenie! Nu mai lovi Biserica!
Mila si iertarea lui Dumnezeu nu are nimic de a face cu biserica.Oricine se poate ruga si apropia de Dumnezeu fara intermediar,..mai ales cand acesta cere plata grasa.Nici o fiinta umana nu e indreptatita de a se considera reprezentat al Divinitatii pe Pamant,..decat daca e certificata de vreun miracol..cum a fost cazul lui IIsus.Daca regulile ar fi egale..macar intre crestini in ceea ce priveste ritualirile de orice fel..atuni discutia ar avea un alt sens.Traditiile sant cu totul altceva..si asa trebuie spus.Nicidecum ..ca traditia a devenit regula sfanta..in caz contrar esti pierdut.Mi-a rusine de aici din strainatate sa povestesc circul inmormantarii de la noi...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.07.2010, 17:23:07
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Mila si iertarea lui Dumnezeu nu are nimic de a face cu biserica.Oricine se poate ruga si apropia de Dumnezeu fara intermediar,..mai ales cand acesta cere plata grasa.Nici o fiinta umana nu e indreptatita de a se considera reprezentat al Divinitatii pe Pamant,..decat daca e certificata de vreun miracol..cum a fost cazul lui IIsus.
Daca omul s-ar fi putut apropia prin propriile forte de Dumnezeu, Mantuitorul nu S-ar mai fi intrupat, nu am mai fi avut ierarhie pamanteasca si nici ierarhie cereasca.

Omul nu se poate ridica singur, ca sa nu se mandreasca. De aceea, chiar si in plan duhovnicesc intotdeuana exista o treapta superioara fata de care ne raportam.

Mai mult, Mantuitorul a lasat reprezentanti "cu acte in regula" pe pamant. Vorbim de succesiunea apostolica.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.07.2010, 18:41:10
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Ritualurile de mai sus sant o inventie a bisericii de a stoarce bani de la naivi...fiindca preotul nu face nimic gratis.Atat vreme cat pe aceasta planeta doar in Romania sant aceste obiceiuri..iar in strainatate daca povestesti te umpli de ridicol..e clar ca imaginatia unora nu are limite.Ca doar n-o fi un rai al romanilor ortodocsi..iar 90 la suta din fiintele umane vor merge in infern..daca nu le-a facut cineva de 3..9...15..40...etc zile pomeni.
Cred ca gresesti, ritualurile respective nu au aparut cu scopul de a face bani, ci pe parcurs unii au intrezarit aceasta oportunitate, aceia pentru care preotia nu este o vocatie asa cum a fost lasat, ci este o meserie ca oricare alta si care se vrea a fi cat mai productiva.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.07.2010, 18:45:03
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Daca omul s-ar fi putut apropia prin propriile forte de Dumnezeu, Mantuitorul nu S-ar mai fi intrupat, nu am mai fi avut ierarhie pamanteasca si nici ierarhie cereasca.
Ierarhia cereasca functioneaza perfect, pe cand in cea pamanteasca se mai strecoara si factori nocivi care de multe ori creaza o imagine negativa a ierarhiei per ansamblu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.07.2010, 19:47:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Mila si iertarea lui Dumnezeu nu are nimic de a face cu biserica.Oricine se poate ruga si apropia de Dumnezeu fara intermediar,..mai ales cand acesta cere plata grasa.Nici o fiinta umana nu e indreptatita de a se considera reprezentat al Divinitatii pe Pamant,..decat daca e certificata de vreun miracol..cum a fost cazul lui IIsus.Daca regulile ar fi egale..macar intre crestini in ceea ce priveste ritualirile de orice fel..atuni discutia ar avea un alt sens.Traditiile sant cu totul altceva..si asa trebuie spus.Nicidecum ..ca traditia a devenit regula sfanta..in caz contrar esti pierdut.Mi-a rusine de aici din strainatate sa povestesc circul inmormantarii de la noi...
In teologia ortodoxa ierarhia nu substituie persona Mantuitorului, nici nu devine punte de legatura intre divin si uman, ci mediu prin care lucreaza harul lui Dumnezeu sau Dumnezeu isi manifesta harul Sau. Am sa ofer un singur exemplu din care putem sa intelegem importanta ierarhiei. In cazul inmultirii painilor si a pestilor, Mantuitorul primeste painile si pestii de la Apostoli si tot prin Apostoli imparte multimii painile si pestii. Acelasi lucru se mentine in Liturghie cand aducem ca jertfa lui Dumnezeu prin preot, painea si vinul, iar Dumnezeu le preface in Trupul si Sangele lui Hristos si ni le impartaseste tot prin preot.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mosii de toamna - Pomenirea mortilor lenuta67 Intrebari utilizatori 11 01.11.2012 22:07:28
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 09:43:28
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 21:52:04
Pomenirea mortilor - Mosii de iarna toadercarmen Intrebari utilizatori 8 08.02.2010 22:45:53
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 18:25:56