Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.09.2012, 00:40:01
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
aratam ca doar ortodocsi trecem pe pomelnic.
De acord, Catalin.
Insa esti de acord ca ne putem ruga, acasa de exemplu, in camara noastra, pentru lumea intreaga? Ca mi se intampla uneori...
Chiar ma intereseaza in mod ff serios raspunsul tau.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.09.2012, 01:36:28
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Eu nu vreau sa participi la astfel de jocuri.
Ce lapsus grosolan!.... (dar fericit!)

Evident, am vrut sa spun ca EU nu vreau sa PARTICIP .... Ma refeream la mine, nu la tine...
(Dar uite cat de mult tineam, in inima mea, sa nu participi nici tu...:))
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.09.2012, 12:11:01
zinaida
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Poate chiar egolatrie pe un fond pseudoduhovnicesc.

Ia să vedem ce spune Slujba Proscomidiei în legătură cu subiectul topicului de față.

Înainte de pomenirea nominală a viilor de pe pomelnice, preotul rostește următoarea rugăciune:

Primește Doamne, jertfa aceasta pentru iertarea păcatelor tuturor fraților celor întru Hristos și pentru tot sufletul creștinesc cel necăjit și întristat, care are trebuință de mila și de ajutorul Tău; pentru apărarea țării acesteia și a celor ce viețuiesc într-însa și pentru pacea și bună așezarea întregii lumi; pentru bunăstarea sfintelor lui Dumnezeu biserici, pentru mântuirea și ajutorul celor ce cu osârdie și cu frică de Dumnezeu se ostenesc și slujesc: părinți și frați ai noștri; pentru cei trimiși; pentru cei ce sunt în călătorie; pentru tămăduirea celor ce zac în boli; pentru izbăvirea celor robiți; pentru cei ce sunt în judecăți, în ocne, în izgoniri, în necazuri și strâmtorare; pentru cei ce ne urăsc și pentru cei ce ne iubesc pe noi; pentru cei ce ne miluiesc și slujesc nouă și pentru cei ce ne-au poruncit nouă, nevrednicilor; să ne rugăm pentru dânșii; pentru frații noștri care sunt în slujbe, și pentru toți cei ce slujesc și au slujit în sfânt locașul acesta.

Nu văd nici urmă de rugăciune pentru despătimiți, angelizați, smeritoizi etc.

Sfânta Liturghie nu este o reuniune a premianților credinței, ci o împreună lucrare de mijlocire a fiecăruia pentru toți și a tuturora pentru fiecare, în care cei sporiți îi sprijină pe cei mai slabi, iar sănătosul se apleacă cu dragoste asupra nevoilor celor bolnavi. Dacă ai o întristare mare și mergi la Sfânta Liturghie, întristarea ta este asumată de ceilalți împreună-rugători, de la episcop sau preot și până la cerșetorul de la ușă.

"Iar Dumnezeul răbdării și-al mângâierii să vă dea vouă ca unii pentru alții să fiți într-un gând, potrivit lui Iisus Hristos,
pentru ca toți laolaltă și cu o singură gură să-L slăviți pe Dumnezeu și Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos.De aceea, primiți-vă unii pe alții, așa cum și Hristos v-a primit pe voi, spre slava lui Dumnezeu." (Romani 15; 5-7)

Și vă îndemnăm, fraților, să-i dojeniți pe cei fără de rânduială; îmbărbătați-i pe cei slabi de înger, sprijiniți pe cei neputincioși, fiți îndelung-răbdători față de toți. Vedeți ca nu cumva cineva să-i răsplătească cuiva răul cu rău, ci'ntotdeauna să urmăriți binele: și unul către altul, și fiecare către toți. Bucurați-vă întotdeauna, rugați-vă neîncetat, mulțumiți întru toate; căci aceasta este voia lui Dumnezeu întru Hristos Iisus pentru voi. (1Tesaloniceni 5; 14-18)
Multumesc Mihai, cam asta era si nelamurirea mea.. asta doream sa inteleg dar probabil ca asa ca peste tot in ortodoxie, este o taina ascunsa intelegerii mele si trebuie doar sa accept ca nu pot intelege totul. Conform logicii iti dau tie dreptate dar ma vad in situatia de a alege intre logica si duhovnic. De asta am spus ca e la mijloc o taina care se ascunde intelegerii mele.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.09.2012, 12:44:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zinaida Vezi mesajul
Multumesc Mihai, cam asta era si nelamurirea mea.. asta doream sa inteleg dar probabil ca asa ca peste tot in ortodoxie, este o taina ascunsa intelegerii mele si trebuie doar sa accept ca nu pot intelege totul. Conform logicii iti dau tie dreptate dar ma vad in situatia de a alege intre logica si duhovnic. De asta am spus ca e la mijloc o taina care se ascunde intelegerii mele.
Te rog sa ceri lamuriri duhovnicului si sa ma luminezi si pe mine.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.09.2012, 13:17:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La Sfanta Liturghie nu e doar o rugaciune, e o slujba deosebita, de aceea nu se pot pomeni toti pentru care vrem sa ne rugam. Pentru astfel de rugaciuni sunt Acatistele, Sfantul Maslu, eventual dezlegarile, etc. Preotul ne spunea ca la proscomidie e ca un fel de impartasire, iar la impartasire stim ca nu se da dezlegare la toti.
Citez: "Sfânta Liturghie – este pomelnicul de vii și de morți care se pomenește în taină de către preot la rânduiala proscomidiei din cadrul Sfintei Liturghii;"
"pe pomelnic se trec numai ortodocșii practicanți (cei care se spovedesc și participă regulat la Sfânta Liturghie), pentru că harul lui Dumnezeu nu lucrează împotriva voinței libere a necredinciosului;"
Pentru cei care au probleme cu credinta ne rugam sa ii lumineze sa vada adevarul.
Pomenirea la Proscomidie e ceva deosebit si pentru asta se vorbeste cu preotul ,se face pomelnic separat.
Dar cel care injura nu poate fi trecut la sf.Liturghie ,chiar daca este cununat .
la fel ateii care sunt asemenea ereticilor.
Sa nu ne gandim ca ei sunt lipsiti de pomeniri ,ii pomenim la Psaltire ,la Acatist ,la Sf.Maslu
Prin aceste pomeniri in sufletul lor se produc transformari benefice ,dar aceasta in timp.
Parintele Cleopa spunea ca postul si milostenia sunt aripile rugaciunii ,o ajuta sa se ridice la cer.
Sa nu ne inchipuim ca daca suntem nemilostivi ,nemilosi cu cei in nevoi vom avea un raspuns de la Dumnezeu
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.09.2012, 15:43:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zinaida Vezi mesajul
Conform logicii iti dau tie dreptate dar ma vad in situatia de a alege intre logica si duhovnic.
Alege să asculți de duhovnic, el e mai bine informat asupra situației concrete, și-apoi vedeți voi cum o să procedați mai târziu.
Sigur că e o discuție deschisă oportunitatea pomenirii nominale, la Sfânta Liturghie, a fraților noștrii care momentan sunt "autosuspendați" din Biserică. Cred că, la rigoare, puține persoane ar fi cu adevărat vrednice la o miridă cât de minusculă pe Sfântul Disc. Dacă cu cei vii procedăm cu o asemenea fariseică autosuficiență, ce să mai zicem de adormiți? Nu-i mai pomenim nici pe ei dacă avem certitudinea că n-au fost creștini "regulamentari"? Sau: există o limită în despătimire, care să facă diferența între pomenibili și nepomenibili la Proscomidie?

Îmi aduc aminte că însuși părintele Cleopa povestea că în ziua când a murit Stalin, l-au pomenit la Sfânta Liturghie timp de 40 de zile și apoi, multă vreme, în fiecare duminică și praznic. Oare unul dintre cei mai mari criminali din istoria umanității o fi fost mai vrednic de sinaxa credincioșilor decât un oarecare rătăcit de turma lui Hristos, cu apucături golănești și viețuire întru patimi multe, dar mărunte?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 24.09.2012 at 16:16:15.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.09.2012, 16:03:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ce lapsus grosolan!.... (dar fericit!)

Evident, am vrut sa spun ca EU nu vreau sa PARTICIP .... Ma refeream la mine, nu la tine...
(Dar uite cat de mult tineam, in inima mea, sa nu participi nici tu...:))
Eu am inteles de prima data ca e o greseala de tastare. Eu fac tot timpul astfel de greseli, cred ca nici nu se inteleg prea bine mesajele mele din cauza asta.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.09.2012, 16:05:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
De acord, Catalin.
Insa esti de acord ca ne putem ruga, acasa de exemplu, in camara noastra, pentru lumea intreaga? Ca mi se intampla uneori...
Chiar ma intereseaza in mod ff serios raspunsul tau.
Chiar am raspuns la asta in mesajul precedent: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...9&postcount=53
Daduse Anna21 un link cu o carte a unui sfant despre cum sa ne rugam pentru cei ce nu sunt ortodocsi. In general ne putem ruga ca sa fie luminati sa vina in Biserica.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.09.2012, 16:08:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sa nu ne gandim ca ei sunt lipsiti de pomeniri ,ii pomenim la Psaltire ,la Acatist ,la Sf.Maslu
Prin aceste pomeniri in sufletul lor se produc transformari benefice ,dar aceasta in timp.
Parintele Cleopa spunea ca postul si milostenia sunt aripile rugaciunii ,o ajuta sa se ridice la cer.
Sa nu ne inchipuim ca daca suntem nemilostivi ,nemilosi cu cei in nevoi vom avea un raspuns de la Dumnezeu
Cam asta am spus si eu, pot fi pomeniti la Acatiste, Sf. Maslu, dezlegari, etc.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.09.2012, 16:29:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar am raspuns la asta in mesajul precedent: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...9&postcount=53
Daduse Anna21 un link cu o carte a unui sfant despre cum sa ne rugam pentru cei ce nu sunt ortodocsi. In general ne putem ruga ca sa fie luminati sa vina in Biserica.

:)

http://ortodoxiesaumoarte1.files.wor...eortodocsi.pdf
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22