Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 30.01.2015, 11:20:49
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai indosariata esti deja.

Cardul e doar un sistem de identificare, este oarecum un mijloc prin care se asigura ca medicul de familie nu o sa abuzeze de datele tale, in sensul de a emite retete pe numele tau fara ca tu sa stii.
Insa nu sunt 100% sigur ca are macar utilitatea asta.

Deci te opui la ce, pana la urma? Ca de indentificat tot te indentifici pana la urma, cu "numar in loc de nume" (cum zic deraiatii nostri) adica CNP.

Si las-o mai moale cu lozincile, ca daca ar fi intr-adevar o chestiune de viata si de moarte si nu un moft ridicol fara nici o consecinta, nu ai mai avea elanul asta.
Ai chef de sacrificii? Fa unele reale, nu gura mare pe Internet.
Pentru ca am posibilitatea si dreptul acesta.

Neincalcand nici o lege, dvs de ce sunteti atat de deranjat ca pot sa aleg ceea ce cred eu de cuviinta ca este mai bine?

V-am suparat personal cu ceva?
Daca am facut-i si nu-mi dau seama , va rog iertati deranjul.

Ceea ce am spus mai sus nu sunt lozinci sunt lucruri reale, este istoria noastra scrisa cu sange....pentru credinta au murit oamenii pururea in primele veacuri si nu numai!
Anul trecut a fost an omagial Constantin Brancoveanu! Nu va impresioneaza sacrificul acestei familii?

Si daca eu am dreptul legal sa aleg altceva decat d-voastra de ce sariti asa in sus?

Si ce inseamna aceste cuvinte:"Si las-o mai moale cu lozincile, ca daca ar fi intr-adevar o chestiune de viata si de moarte si nu un moft ridicol fara nici o consecinta, nu ai mai avea elanul asta.
Ai chef de sacrificii? Fa unele reale, nu gura mare pe Internet.[/QUOT


Ca daca nu ce se intampla? Ce veti face?

Si in rest de unde stiti ca nu fac sacrificii si in viata reala?!

Asa cum dvs aveti dreptul la o opinie, asa am si eu dreptul la una...
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #712  
Vechi 30.01.2015, 11:56:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai indosariata esti deja.

Cardul e doar un sistem de identificare, este oarecum un mijloc prin care se asigura ca medicul de familie nu o sa abuzeze de datele tale, in sensul de a emite retete pe numele tau fara ca tu sa stii.
Insa nu sunt 100% sigur ca are macar utilitatea asta.

Deci te opui la ce, pana la urma? Ca de indentificat tot te indentifici pana la urma, cu "numar in loc de nume" (cum zic deraiatii nostri) adica CNP.

Si las-o mai moale cu lozincile, ca daca ar fi intr-adevar o chestiune de viata si de moarte si nu un moft ridicol fara nici o consecinta, nu ai mai avea elanul asta.
Ai chef de sacrificii? Fa unele reale, nu gura mare pe Internet.
Tu n-ai putea sa lupti pentru o cauza mai buna? Te-ai gasit sa fii avocatul diavolului?
S-au adus destule argumente anti-cip. Daca erai crestin, le pricepeai. Fiecare ne vom lua plata pentru ceea ce scriem. Si activistii pro-cip.

Dar ce sa ma mai mir de tine? Acum sunt la moda chiar preotii care sfatuiesc cu zel sa ne luam cip. Si spune preotelul sa ne luam si cip, ne indeamna sa ne rugam si cu cei de alte culte... O fratie si-o iubire cum n-a mai fost!!!

Oare pentru asta S-a rastignit Hristos? De ce n-a inventat atunci niste cipuri, daca ne erau de folos pentru mantuire? Cum a hranit atatia oameni prin minune dumnezeiasca, putea sa gaseasca si o cale sa fim numerotati si cipuiti. De ce atunci n-a fost necesar si acum este?

Cui vrea omul contemporan sa se inchine? Cui da mai multi bani, probabil. Iisus ne indeamna la pocainta, la post, la jertfa. In schimb Antihrist ne momeste exact prin lacomia noastra si prin dorinta de a domina aproapele. Unii sunt ahtiati sa-si domine aproapele, asa ca depun eforturi sustinute sa ne vadacipuiti si indosariati. Acelora nu pot decat sa le prezint condoleante pentru sufletele lor.
Reply With Quote
  #713  
Vechi 30.01.2015, 12:02:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci daca ai posibilitatea sa te arunci in fata autobuzului si dreptul sa o faci, este suficient ca sa o faci?
O faci, ca si Stefan cel Mare a iesit cu pieptul gol in fata turcilor.
Si Brancoveanu a murit ca sa castige viata vesnica.
Logic, ce sa mai.

Nu, nu ma deranjeaza, iti explicam doar ca ai (cel putin) o problema, mult mai grava decat cardul de sanatate.

Nu stiu daca in psihologie are vreo denumire, insa probabil ar trebui sa se numeasca sindromul Don Quijote.

Ai dificultati in a sincroniza realitatea cu povestile cu care ai fost hranita.
Sau poate mai degraba manipulata.

Vrei eroism real?
Cauta-l mai bine ca in orice caz, in sfera asta n-ai sa gasesti decat penibilul.
Dar probabil ca poti sa te hranesti si cu el pe post de eorism autentic deci este ok pentru tine.

Stiu ca nu le faci in viata reala pentru ca altfel nu ti-ai gasi astfel de defulari ridicole, ai avea alte ocupatii mai de soi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.01.2015 at 12:12:57.
Reply With Quote
  #714  
Vechi 30.01.2015, 12:06:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Tu n-ai putea sa lupti pentru o cauza mai buna? Te-ai gasit sa fii avocatul diavolului?
Ne-ai demonstrat de multe ori ca pentru tine bunul simt e dracul gol, asa ca ce sa mai...

Citat:
S-au adus destule argumente anti-cip.
Atat timp cat prostia e un argument in sine..

Citat:
Oare pentru asta S-a rastignit Hristos? De ce n-a inventat atunci niste cipuri, daca ne erau de folos pentru mantuire?
Poi s-au inventat. Sunt in calculatorul de pe care scrii chestii care tie ti se par duhovnicesti si folositoare pentru mantuire.

Citat:
Cum a hranit atatia oameni prin minune dumnezeiasca, putea sa gaseasca si o cale sa fim numerotati si cipuiti. De ce atunci n-a fost necesar si acum este?
Poi erau numerotati si pe vremea aia. Mai scoate si tu nasul din youtube si bloguri de dou bani poate afli in ce circumstante s-a nascut Hristos.
Dar na, tu esti mai smechera decat Maria si Iosif, mai plina de duh, alea alea..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #715  
Vechi 30.01.2015, 12:08:01
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Marimira, de ce sari si tu asa?

Alin a expus un simplu fapt concret, si anume ca deja suntem indosariati si ca toti avem acel numar in loc de nume (CNP-ul).

OK, ai dreptul la posibilitatea sa refuzi cardul si sa umbli in n-shpe directii cand ai nevoie de un medic, dar cu ce schimba aceasta mersul lucrurilor? E vorba ca alegi ceva ce nu are nici o finalitate; nu te face mai buna, nu te face mai sfanta, nu te face nicicum mai altfel decat noi astia ce acceptam nenorocitele alea de bucati de plastic numite carduri de sanatate. De asta eu personal nu imi explic marea valva impotriva plasticului numit coada-cap: drac (ca doar cuvantul card e cuvant 100% romanesc si se explica dracul ala ce iese citit coada-cap; zi-i unui americam sau unui altceva decat roman - sau latin poate, ca (,) card = drac, ca te va intreba ce e acela drac).

si totusi, de cand treaba asta cu carduri si cipuri e o cauza majora?
de cand s-au apucat toti sa interpreteze apocalipsa dupa bunul plac?! de cand ii duce pe unii mintea sa mai manipuleze niste oameni?!

si ateu sau orice altceva (care are capul si pentru alt motiv decat sa nu-l ploaie in gat) sa fii si sa citesti apocalipsa, nu vezi acolo nici un cip, nici un card, nimic de genul (decat daca asculti de unii si altii care vin cu idei manipulatoare)

Si sfarsitul va veni cand crede Dumnezeu de cuviinta; orice am face, n-o sa putem impiedica asta,nici daca am deveni cu totii crestini practicanti. Sfarsitul va fi. Cand, nu se stie; ca sunt semne, sunt, de mii de ani, ca vor mai fi semne, poate inca mii de ani, sau poate mai putin, sau poate inca o zii. Asta n-o s-o stim si nici n-o sa scapam de sfarsit mantuiti pentru ca "am ales" sa nu luam cardul de sanatate (care, cica, e atat de nociv, ca ne vinde automat sufletele diavolului fara ca noi sa stim; ne vindem credinta fara ca noi sa stim; ne facem loiali lui Antihrist (sau poate Antiihrista) far ca noi sa stim, doar pentru ca am ales sa acceptam o bucata de plastic in a carui microcip sunt datele noastre medicale). Pffff, crunt, mai, ce sa zic?!

Acum intrebare: a patit careva ceva ca a acceptat (intr-un final, chiar si fara sa vrea) codurile de bare (care erau vezi-doamne, tot o vanzare a credintei?) a patit cineva ceva acum catianiorfi, cand s-au implementat CNP-urile? Cardul bancar a vandut cuiva credinta prin faptul ca exista prin portofele sau prin casa? buletinul din plastic, care, si ala, a starnit n-shpe controverse, a facut cuiva ceva? Ce va face sa credeti ca (,) cardul national de sanatate va va face ceva? Sau aveti impresia ca va lepadati de Dumnezeu asa, fara voia voastra?! Asa simplu credeti ca este? Asa prosti credeti ca ne-a facut Dumneze, astfel incat sa credem ca ne lepadam de credinta prin obiecte INOFENSIVE?
Eu ma cam indoiesc de asta...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #716  
Vechi 30.01.2015, 12:13:51
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
[...] De ce n-a inventat atunci niste cipuri, daca ne erau de folos pentru mantuire? [...]
Nu ne sunt de folos pentru mantuire, de acord, dar NICI NU NE IMPIEDICA SA NE MANTUIM. Doar noi, in "desteptaciunea" noastra ne impiedicam propria mantuire. Simplu ca "Buna ziua".
Ca unii s-au trezit sa zica chestii de genul celor ce le-am scris mai sus, e alta, dar si intre preoti, cati sunt atat de anti-cip, cati sunt pro-cip sau macar indiferenti? Cei care ne spun ca cipurile si plasicurile astea NU influenteaza mantuirea sunt mai prosti si mai tampiti decat cei care spun contrariul (vezi, cauta bine, ai sa vezi sa sunt mai multi cei care cred ca cipurl nu influenteaza mantuirea).


Citat:
Poi erau numerotati si pe vremea aia. Mai scoate si tu nasul din youtube si bloguri de dou bani poate afli in ce circumstante s-a nascut Hristos.
Te referi la faptul ca era perioada de recensamant, nu? Acea perioada in care se numara populatia si se scria (a se citi in zilele noastre indosaria) numarul si numele acestora,precum si alte date despre ei, relevante in vremea aceea, nu?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 30.01.2015 at 12:16:47.
Reply With Quote
  #717  
Vechi 30.01.2015, 13:11:23
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci daca ai posibilitatea sa te arunci in fata autobuzului si dreptul sa o faci, este suficient ca sa o faci?
O faci, ca si Stefan cel Mare a iesit cu pieptul gol in fata turcilor.
Si Brancoveanu a murit ca sa castige viata vesnica.
Logic, ce sa mai.

Nu, nu ma deranjeaza, iti explicam doar ca ai (cel putin) o problema, mult mai grava decat cardul de sanatate.

Nu stiu daca in psihologie are vreo denumire, insa probabil ar trebui sa se numeasca sindromul Don Quijote.

Ai dificultati in a sincroniza realitatea cu povestile cu care ai fost hranita.
Sau poate mai degraba manipulata.

Vrei eroism real?
Cauta-l mai bine ca in orice caz, in sfera asta n-ai sa gasesti decat penibilul.
Dar probabil ca poti sa te hranesti si cu el pe post de eorism autentic deci este ok pentru tine.

Stiu ca nu le faci in viata reala pentru ca altfel nu ti-ai gasi astfel de defulari ridicole, ai avea alte ocupatii mai de soi.
Despre ocupatii, ce sa mai zic...vad ca semanam...avem aceeiasi ocupatie amandoi, stam pe forum!!!

Pana la urma HRISTOS VA JUDECA!!! si ocupatiile mele si ale dvs.


Cat despre penibil...probabil doar pentru ca nu avem aceeiasi parere?...
Multumesc pentru apreciere!Orice ati putea crede dvs despre mine, nu ma deranjeaza.Credeti ce doriti!

DUMNEAVOASTRA RAMANETI IN CELE CE CREDETI SI EU RAMAN IN CELE CE CRED!!!

Va doresc o zi cat mai placuta! Sa aveti preocupari mai selecte decat ale mele, si..........MANTUIRE USOARA!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #718  
Vechi 30.01.2015, 16:18:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nu ne sunt de folos pentru mantuire, de acord, dar NICI NU NE IMPIEDICA SA NE MANTUIM. Doar noi, in "desteptaciunea" noastra ne impiedicam propria mantuire. Simplu ca "Buna ziua".
Ca unii s-au trezit sa zica chestii de genul celor ce le-am scris mai sus, e alta, dar si intre preoti, cati sunt atat de anti-cip, cati sunt pro-cip sau macar indiferenti? Cei care ne spun ca cipurile si plasicurile astea NU influenteaza mantuirea sunt mai prosti si mai tampiti decat cei care spun contrariul (vezi, cauta bine, ai sa vezi sa sunt mai multi cei care cred ca cipurl nu influenteaza mantuirea).
Ti-ai insusit parerea oficiala de la televizor. Din pacate, ai cazut intr-o capcana. Cipurile nu sunt recomandate crestinilor cu intentii nobile. In privinta mantuirii, crestinii nu pot afirma altceva decat ceea ce scrie in Apocalipsa, capitolele 13-17. E dreptul nostru sa ignoram ce vrem, insa e dreptul lui Dumnezeu sa ne judece in functie de alegerile noastre. Cipurile din carduri, fiind premergatoare pecetii antihristice, e bine sa le evitam, conform recomandarilor unor oameni care stiu ce e postul, rugaciunea, Ortodoxia si Sfantul Duh.

Fiecare crestin isi alege de cine asculta, caci acesta e veacul minciunii si al marii inselaciuni. De ce se spune ca in aceste vremuri se vor mantui foarte putini? Uita-te putin la acest videoclip si vezi cum poate fi influentat comportamentul unui animal. Vezi ce ni se pregateste si apoi spune cu sinceritate daca ai vrea sa ai un microcip implantat.

https://www.youtube.com/watch?x-yt-c...-ts=1422503916

Daca multi accepta carduri de diferite feluri, crezand ca acestea aduc doar avantaje, s-ar putea sa accepte si cipurile implantate. In conditiile in care comportamentul omului poate fi influentat, mai poate fi posibila mantuirea? Crezi ca avertismentul din Apocalipsa este ceva ce poate fi ignorat fara consecinte directe asupra mantuirii?
Reply With Quote
  #719  
Vechi 30.01.2015, 16:57:06
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca multi accepta carduri de diferite feluri, crezand ca acestea aduc doar avantaje, s-ar putea sa accepte si cipurile implantate.
ei vezi, aici e baiul.Ca multi stiu diferenta dintre un card si un cip implantat.
Reply With Quote
  #720  
Vechi 30.01.2015, 18:46:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
S-au adus destule argumente anti-cip.
Eu încă le mai aștept. Interpretarea celor două versete din Apocalipsă, fără nici o bază teologică, nu ține de argument. În Apocalipsa totul, sau aproape totul, este simbolic, și descrierile și culorile și cifrele, deci nu e la mâna oricui să o înțeleagă.

"Și am văzut ridicându-se din mare o fiară, care avea zece coarne și șapte capete și pe coarnele ei zece cununi împărătești și pe capetele ei: nume de hulă." (Apoc. 13, 1)

Cele șapte capete sunt șapte împărați, e vorba de împărați romani, iar cele 10 coarne sunt regii vasali care fac jocul fiarei.

"Și am văzut, la mijloc, între tron și cele patru ființe și în mijlocul bătrânilor, stând un Miel, ca înjunghiat, și care avea șapte coarne și șapte ochi," (Apoc. 5, 6)

Îți dai seama că dacă încerci să reprezinți Mielul cu șapte coarne și șapte ochi nu dă prea bine. Cornul este simbolul puterii și ochiul este simbolul științei. Șapte coarne și șapte ochi înseamnă că Hristos are toată puterea și atotștiința.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca erai crestin, le pricepeai.
Eu cred că invres. Continui să ignori argumentele pe care l-ai primit. Se pare că e mai ușor să le ignori decât să încerci să le înțelegi.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Oare pentru asta S-a rastignit Hristos? De ce n-a inventat atunci niste cipuri, daca ne erau de folos pentru mantuire? Cum a hranit atatia oameni prin minune dumnezeiasca, putea sa gaseasca si o cale sa fim numerotati si cipuiti. De ce atunci n-a fost necesar si acum este?
Cred că te-a "insuflat" filmul rusesc pe care l-ai postat, în care așa-zisa monahie consideră că preoții care merg cu mașina păcătuiesc pe motiv că Hristos nu a mers cu mașina. Asemenea argumente "bat" argumentele protestante.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53