Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2010, 22:12:53
marcelpanait marcelpanait is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2010
Mesaje: 4
Exclamation Ajutor...am nevoie de sfaturi..

In curand o sa ma intalnesc cu un martor al lui Iehova...dialogul o sa fie inevitabil...de aceea va cer ajutorul...vreau intebari si raspusuri pe care sa i-le pun adica sa ating toate punctele sensibile ale sectei...si ce intrebari credeti ca mi-ar pune el...sau pe ce sa pun accentul...
Am studiat teologia 9 ani ...dar mai am lipsuri...imi cunosc invatatura de credinta zic eu f bine...dar nu stiu pe ce sa pun accent in acesata discutie cu martorul...
Am studiat Misiologia si am citit toate cartile Pr David, Invazia sectelor, Dar vreau sa mai repet cu voi...
Multumec anticipat! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2010, 22:22:25
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Eu cred ca e de ajuns sa te rogi la Dumnezeu sa te lumineze si o sa vezi cum totul o sa vina de la sine. Dumnezeu sa te proteje.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2010, 22:22:57
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Stiu ca parintele Cleopa avea o vorba. cu ereticii sa nu stai de vorba,sa nu te asezi la masa cu ei sa nu le dai nici buna ziua.Intr-un cuvant sa te feresti de ei.De ce ? Probabil ca te pot afecta intr-un fel sau altul discutiile cu ei ,te pot destabiliza,te poate face sa comiti pacate,fara voia ta.

Teologia pe care ai invatat-o nu te va ajuta prea mult,daca nu ai si o traire interioara puternica,adica sa fii puternic in credinta ca un urs.

Care va fi rezultatul convorbirii?Pe el nu-l vei putea convinge de adevar,iar tu vei fi ranit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2010, 22:29:27
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de marcelpanait Vezi mesajul
In curand o sa ma intalnesc cu un martor al lui Iehova...dialogul o sa fie inevitabil...de aceea va cer ajutorul...vreau intebari si raspusuri pe care sa i-le pun adica sa ating toate punctele sensibile ale sectei...si ce intrebari credeti ca mi-ar pune el...sau pe ce sa pun accentul...
Am studiat teologia 9 ani ...dar mai am lipsuri...imi cunosc invatatura de credinta zic eu f bine...dar nu stiu pe ce sa pun accent in acesata discutie cu martorul...
Am studiat Misiologia si am citit toate cartile Pr David, Invazia sectelor, Dar vreau sa mai repet cu voi...
Multumec anticipat! Doamne ajuta!
fi tare in credinta! un parinte imi spunea sa nu intru in dialog cu sectantii ca ne punem venin la inima reciproc
cu acesti slujitori ai dracilor cu acesti pacaliti de vrasmas nu se merita sa ai un dialog pe teme religioase. sa sti ca rzboiul si foametea sunt conduse de diavoli iar razboiul sectelor este condus direct de spuracatul satan. pune-l sa-si faca semnul sfintei cruci poate il va lumina DUMNEZEU
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2010, 22:33:41
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marcelpanait Vezi mesajul
In curand o sa ma intalnesc cu un martor al lui Iehova...dialogul o sa fie inevitabil...de aceea va cer ajutorul...vreau intebari si raspusuri pe care sa i-le pun adica sa ating toate punctele sensibile ale sectei...si ce intrebari credeti ca mi-ar pune el...sau pe ce sa pun accentul...
Am studiat teologia 9 ani ...dar mai am lipsuri...imi cunosc invatatura de credinta zic eu f bine...dar nu stiu pe ce sa pun accent in acesata discutie cu martorul...
Am studiat Misiologia si am citit toate cartile Pr David, Invazia sectelor, Dar vreau sa mai repet cu voi...
Multumec anticipat! Doamne ajuta!
Frate, degeaba te pregatesti cu cunostinte si scenarii teoretice, nu are nici un rost.
Fa ce-ti spune inima, presupun c-o sa-ti spuna sa taci.
Nu deschide tu subiectul si evita provocarile, asta-i tot. Si cand te intreaba si -ti argumenteaza el mai abitir, roaga-te in clipa aia, nu te gandi ce raspuns sa-i dai.
Tu roaga-te la Maica Domnului.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2010, 23:05:53
Raul Ortodox Raul Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marcelpanait Vezi mesajul
In curand o sa ma intalnesc cu un martor al lui Iehova...dialogul o sa fie inevitabil...de aceea va cer ajutorul...vreau intebari si raspusuri pe care sa i-le pun adica sa ating toate punctele sensibile ale sectei...si ce intrebari credeti ca mi-ar pune el...sau pe ce sa pun accentul...
Am studiat teologia 9 ani ...dar mai am lipsuri...imi cunosc invatatura de credinta zic eu f bine...dar nu stiu pe ce sa pun accent in acesata discutie cu martorul...
Am studiat Misiologia si am citit toate cartile Pr David, Invazia sectelor, Dar vreau sa mai repet cu voi...
Multumec anticipat! Doamne ajuta!
Pentru ce te intalnesti cu el?Care e scopul discutiei?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2010, 23:24:19
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Eu zic sa evitati discutiile pe teme religioase, cred ca va fi surprins de o astfel de abordare. Mi se pare cea mai buna metoda.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2010, 00:33:05
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

...ceva post negru pe cat se poate, lunea, miercurea si vinerea, peste patruzeci de zile rugaciune la miezul noptii Paraclisul +-Acatistul acoperamantului, cu una sau trei lumanari si candela, poate si un pelerinaj real ori poate virtual la parintele Arsenie Boca, pe net sunt tare multe informatii, utile chiar si din formula AS, dar cu smerenia nu mi pari a sta deloc bine, asa ca poate mai bine ti ar ajuta Domnul sa gasesti un preot adevarat de la care sa ai ce invata...ori si mai multi...desi am impresia ca destul de curand se va lua ce e mai bun si va ramane Biserica moderna...

... ,, Cautati mai intai Imparatia Lui Dumnezeu, si toate celelalte se vor adauga voua.''...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.07.2010, 10:52:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marcelpanait Vezi mesajul
In curand o sa ma intalnesc cu un martor al lui Iehova.. dialogul o sa fie inevitabil... de aceea va cer ajutorul... vreau intebari si raspusuri pe care sa i-le pun adica sa ating toate punctele sensibile ale sectei ...si ce intrebari credeti ca mi-ar pune el...sau pe ce sa pun accentul. Am studiat teologia 9 ani...dar mai am lipsuri...imi cunosc invatatura de credinta zic eu f bine...dar nu stiu pe ce sa pun accent in acesata discutie cu martorul.
Dupa 9 ani de teologie... intentionezi sa atingi toate "punctele sensibile" ale aceluia ?!
Hristos nu cred ca ar face aceasta.
Daca ai ravna si dragoste... roaga'te pentru el, ca Domnul sa ii lumineze mintea, spre intoarcere la dreapta credinta.
Nu cauta cearta, discutii polemice si scandal... caci aceasta este lucrarea diavolului.

Intrebarea ta ar fi trebuit sa fie "ce sa fac spre a'l castiga pe fratele, sa nu il pierd cu vreo etitudine gresita", iar nu cautarea punctelor sensibile ale sectei.

P.S. Daca eu ti'as cauta complexele si ti le'as analiza direct, fara nici o apropiere a inimilor noastre, cum ar fi pentru tine ?!
Nu merge la un neortodox cu gandul de a'l lumina, caci aceasta este mandrie.
Nu merge la el nici cu gandul de a'l ataca in greselile invataturii lui, caci aceasta nu e dragoste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2010, 17:46:43
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Dupa 9 ani de teologie... intentionezi sa atingi toate "punctele sensibile" ale aceluia ?!
Hristos nu cred ca ar face aceasta.
Daca ai ravna si dragoste... roaga'te pentru el, ca Domnul sa ii lumineze mintea, spre intoarcere la dreapta credinta.
Nu cauta cearta, discutii polemice si scandal... caci aceasta este lucrarea diavolului.

Intrebarea ta ar fi trebuit sa fie "ce sa fac spre a'l castiga pe fratele, sa nu il pierd cu vreo etitudine gresita", iar nu cautarea punctelor sensibile ale sectei.

P.S. Daca eu ti'as cauta complexele si ti le'as analiza direct, fara nici o apropiere a inimilor noastre, cum ar fi pentru tine ?!
Nu merge la un neortodox cu gandul de a'l lumina, caci aceasta este mandrie.
Nu merge la el nici cu gandul de a'l ataca in greselile invataturii lui, caci aceasta nu e dragoste.
Iată un sfat cu adevărat duhovnicesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 15:32:09
Am nevoie de sfaturi daca se poate cineva888 Generalitati 41 04.05.2010 18:25:29
urgente nevoie de sfaturi DanielaVoica Generalitati 73 04.05.2010 14:47:07
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 22:52:32
sfaturi pt cei care au nevoie anna13 Intamplari adevarate 2 29.10.2006 15:57:48