Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2011, 03:14:35
Mihaela83 Mihaela83 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2011
Mesaje: 1
Implicit Vreau sa fiu preoteasa ...

Pentru unii poate suna ciudat topic-ul meu, pentru altii poate fi ceva normal, pentru mine este ceea ce simt. Insa nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii? As dori raspunsuri doar de la cei "avizati". Multumesc !
P.S. Mentionez ca nu este un moft, am depasit de ceva vreme varsta capriciilor. Am "luat contact" relativ recent cu lumea bisericeasca care mi se pare cu adevarat minunata. Ceva detalii si sfaturi din partea voastra nu mi-ar strica insa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2011, 08:58:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Intrucat amandaoi bunicii mei au fost preoți, amândouă bunicele mele au fost preotese. Dumnezeu să-i odihnească pe toți, că nu mai sunt printre noi.
Nu e prea ușor să fii preoteasă. Mereu e ceva de făcut. Poate că acuma s-a mai schimbat câte ceva, dar, în vremea comunismului, toată asistența spirituală care, în mod normal se face într-un birou parohial, se făcea acasă la preot. Ba chiar și multe Sf Taine. Oamenii veneau și plecau din casa alor mei, mereu era câte cineva. Cum preotul nu putea acorda simultane, precum șahiștii, îi revenea preotesei rolul de amfitrioană a oamenilor. Cafelele și dulcețurile curgeau râu. Îmi amintesc că bunica avea o marmită uriașă, de cupru, de dimensiunile unei cristelnițe, în care fierbea dulceață. Cam 20-40 de borcane odată. În afară de această activitate de socializare ca să zic așa, ceea ce implica faptul că era necesar ca să arate casa mereu aranjată, tot bunica se ocupa de o mulțime de lucruri: de la curățarea reverendei (bunicul era cam neglijent) până la verificarea prescurilor. Pe urmă, vrei-nu vrei trebuie să mergi la biserică: toată lumea e cu ochii pe tine și, dacă nu te-ai dus într-o duminică la biserică, se notează. În schimb, dacă faci ceva cum trebuie, nu se notează. Cu alte cuvinte, dacă totul e ca la carte, este meritul preotului, pe când, dacă reverenda e murdară, crucifixul nu este la locul lui lângă Biblie, apa pentru botez nu e la temperatura potrivită etc etc, este vina preotesei, care nu îl asistă așa cum trebuie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.04.2011, 14:17:13
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Cool

Citat:
În prealabil postat de Mihaela83 Vezi mesajul
Pentru unii poate suna ciudat topic-ul meu, pentru altii poate fi ceva normal, pentru mine este ceea ce simt. Insa nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii? As dori raspunsuri doar de la cei "avizati". Multumesc !
P.S. Mentionez ca nu este un moft, am depasit de ceva vreme varsta capriciilor. Am "luat contact" relativ recent cu lumea bisericeasca care mi se pare cu adevarat minunata. Ceva detalii si sfaturi din partea voastra nu mi-ar strica insa.
Si eu vreau sa fiu doamna doctor sau doamna avocat cine stie.....se poate? Ce cursuri se fac?:))
Serios vorbind prietenul tau e la teologie?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.04.2011, 14:23:35
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela83 Vezi mesajul
Pentru unii poate suna ciudat topic-ul meu, pentru altii poate fi ceva normal, pentru mine este ceea ce simt. Insa nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii? As dori raspunsuri doar de la cei "avizati". Multumesc !
P.S. Mentionez ca nu este un moft, am depasit de ceva vreme varsta capriciilor. Am "luat contact" relativ recent cu lumea bisericeasca care mi se pare cu adevarat minunata. Ceva detalii si sfaturi din partea voastra nu mi-ar strica insa.
Din cate stiu eu "preoteasa" e sotia preotului. Puteai sa spui direct ca vrei sa te mariti cu cineva care urmeaza sa fie preot .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.04.2011, 15:41:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pravila bisericeasca despre preotese

PREOTEASA 1625. -Preoteasa este sotia legitima a preotului din prima, lui si a ei, casatorie, inainte de hirotonia in ipodiacon. Ea nu trebuie sa fi avut vreodata legatura cu alt barbat, (VI ce. 26; Sf. Vasile 27) ci trebuie sa fi fost fecioara. "Sa nu-si ia de sotie o curva sau spurcata, nici femeie lasata de baibat, caci ei sunt sfinti pentru Dumnezeu" (Lev. 21, 7). "Ea trebuie sa aiba o natura morala (Ap. 18) serioasa, modesta, (I Tim. 3, II) infranata si evlavioasa (Const. Ap. 1, 8-10). Incat sunt amandoi un trup, amandoi au aceleasi obligatii morale. Femeia este o parte a barbatului si din el luata si alcatuita si din aceasta pricina Dumnezeu, aproape in toate locurile din Sf. Scriptura, se adreseaza mai intai barbatului ca cel dintai zidit, fiindca sunt doi intr-un singur trup si impreuna cu barbatul se intelege si femeia". - Sf. Ciprian D.
1626. -"Voind noi ca toate sa se faca spre zidirea Bisericii am hotarat sa punem ordine in viata preotilor de la Bisericile ocupate de barbari. Astfel, daca ei socotesc ca pot calca dumnezeiescul canon (Ap. 5) care dispune a nu-si lasa propria sa sotie sub cuvant de evlavie si a face mai mult decat li s-a poruncit si din aceasta pricina se inteleg cu sotiile lor ca sa se retina de la impreunarea trupeasca (legitima). Hotaram (daca au facut aceasta fagaduinta) sa nu mai traiasca nicidecum impreuna cu ele (in aceeasi casa), ca prin aceasta sa se dea dovada de implinirea fagaduintelor lor. Si aceasta am facut-o, nu pentru altceva decat o iconomisire pentru socotinta lor mica de suflet si pentru moravurile lor straine (de adevarata intelegere) si slabiciunea lor". -VI, 30 (V. Monahismul).
1627. -"Preotul de-i va face muierea lui preacurvie, acela sa se calugareasca intr-o manastire". -PBG, (V. Hirotonia).
1628. -"Preoteasa careia ii va muri preotul, de nu va putea sa se tie de curatia ei, de va vrea sa se marite neoprita sa fie". -ILT,75.
1629. -"Cel ce va sa fie preot, trebuie sa fie in viata curata si imbunatatita, asa sa se caute sa fie si femeia lui cinstita si auzita". -ILT, 84.
1630. -"De va curvi femeia unui om si se va vadi de fapte dovedite, unul ca acela in slujba preotiei nu va putea veni. Iar de se va hirotonisi cineva si dupa hirotonie femeia lui va curvi, atunci sa o lase, iar de va vrea sa se afle cu dansa acela nu poate sa aiba sau sa tina vreun dar preotesc". -ILT, 84.
1631. -"Iar de va fi preot si de va curvi preoteasa lui, poruncesc dumnezeiestii parinti, de-i va fi voia sa tina preotia, sa se desparta de dansa de tot. Iar de va vrea sa tina pe dansa ca mai inainte, atunci se desparte de randuiala preotiei in care se afla, pentru ca acea preoteasa a lui a curvit, daca s-a spurcat este spurcata, pentru aceea preotul ei, de se va amesteca cu ea se face tot un trup, de aceea si el se amesteca intru spurcaciunea celuilalt si este spurcat. Drept aceea nu mai poate veni Sa fie intru slujba Bisericii". - ILT, 84 (Vezi Curvia clericului, Vaduvia, Hirotonia, Recasatorirea preotului).


http://www.crestinortodox.ro/carti-o...asa-82035.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.04.2011, 16:55:57
alexandraaa alexandraaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2011
Mesaje: 2
Implicit

sincer.. si eu imi doresc sa fiu preoteasa:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.04.2011, 19:49:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela83 Vezi mesajul
Pentru unii poate suna ciudat topic-ul meu, pentru altii poate fi ceva normal, pentru mine este ceea ce simt. Insa nu stiu ce implica de fapt "meseria" de preoteasa. Ma puteti ajuta voi cu ceva detalii? As dori raspunsuri doar de la cei "avizati". Multumesc !
P.S. Mentionez ca nu este un moft, am depasit de ceva vreme varsta capriciilor. Am "luat contact" relativ recent cu lumea bisericeasca care mi se pare cu adevarat minunata. Ceva detalii si sfaturi din partea voastra nu mi-ar strica insa.

a fi preoteasa,....ce frumos suna, nu?
ce presupune practic....
sa fi model:sa ai mereu casa curata, ca mereu se gaseste cineva care sa il caute pe parintele acasa.sa ai grija ca tinuta lui sa fie curata si calcata. sa te ingrijesti mai mult singura de copii, sa ii mentii curati, sa ii hranesti si sa te ocupa mai mult singura se ei.
sa ai grija de randuiala din biserica si daca nu e cine sa fi prima care sufleca mainile si se pune pe maturat si pe facut curatenie.
pregatirile de sarbatori sa le faci mai mult singura:curatenie, macare, copiii.
sa fi invatata sa manaci pranzul singura cu copilasii, ptr ca de multe ori se gasete cate cineva care are vreo urgenta si e nevoie ca preotul sa zaboveasca:fie o sedinta a consilului, fie vreo familie de tineri care cere sfaturi, fie credinciosi ptr diferite rugaciuni, fie un bolnav de impartasit, fie vreo inmormantare, fie vreo pomana.
sa fi prima la jerfa si ultima la recunoasterea meritelor.

si la fel cum spunea cineva:daca totul e in randuiala, nu e nimic special:in schimb daca reverenda e sifonata....e bai!

sunt atatia oameni care iti trec pragul:unii ca prieteni, altii ca observatori, abia asteptand sa gaseasca ceva in neregula ca apoi te stie tot targul.oamenii care vin sa vada daca sunt curatii copiii, daca e curata casa, oameni care vin in zile de post sa vada daca fierbe mancare de post sau de dulce....
toate le duci destul de usor...cea mai grea e insa singuratatea:cand toate familiile obisnuite se pregatesc impreuna de sarbatori, tu esti singura...iar daca la ecuatie se adauga si 2-3 copiii, lucrurile se complica.
e greu sa manaci singura pranzul cu copiii, ptr ca oamenii au nevoie de parintele...i el e pus acolo ptr a le fi de folos.

Dar asta sunt greutatile pe care le preupune aceasta viata...
despre bucurii:Ai mereu un preot alaturi de tine, ai mereu parte de binecuvantarea lui Dumnezeu.Ai liniste si armonie in familie. Esti pus in folosul oamenilor si acest lucru te face sa te simti util.
Plus ca oamenii te vad, te citesc.Si sunt darnici.mereu aduc cate ceva:mereu daruiesc cate ceva copiilor.mereu se gandesc si la familia preotului si aduc de mancare:taitei, oua, carne , branza, frucet, legume ., dulciuri si acte altele. simti bucuria ca oamenii te iubesc.

sfatul meu:daca crezi ca iti poti asuma cele crise mai sus, fa pasul asta. dar mai intai gandeste-te bine. caci nu e o cruce usoara.
si daca crezi ca nu ti-o poti asuma, mai bine alege un alt candidat si traiti o viata linistita impreuna.Caci mult poate sa darame un preot o preoteasa fara vocatie.
si cel mai grav si trist lucru e cand o familie de preot se desparte.caci se zguduie biserica, dupa cuv Mantutorului"Bate-voi pastorul si se vor risipi oile"

asadar fi cu luare aminte, gandeste-te bine! si ia o hotarare inteleapta!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.04.2011, 00:25:53
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Preotul este un ostaș al lui Hristos. El se luptă și se jertfește pentru semeni.
Soția lui, dacă îl iubește, trebuie să lupte alături de el.
Să nu aibă o iubire egoistă, adică să nu îl vrea numai pentru ea.

De curând la o biserică, un creștin a întrebat pe cea care vindea lumânări dacă știe unde este părintele.
Ea a răspuns foarte firesc că nu știe, că ea este doar (numai) soția.
Ea nu se amesteca în treburile părintelui, și nici nu îi cerea ajutorul decât în situații deosebite.

Last edited by Carmen FUNIERU; 26.04.2011 at 00:28:52.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.04.2011, 00:43:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daca prin preoteasa cereti sa fiti sotia unui preot,eu zic ca mai bine sa cereti sa intilniti omul iubit,ca iubirea intre 2 oamnei e tot un dar de la Dzeu,ca vedeti si pe acest forum citi oameni o cauta si nu o pot avea.Asa ca cereti intii de toate iubire,si apoi,daca se poate partenerul sa fie credincios ,si viitor preot.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.04.2011, 10:18:45
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
a fi preoteasa,....ce frumos suna, nu?
ce presupune practic....
sa fi model:sa ai mereu casa curata, ca mereu se gaseste cineva care sa il caute pe parintele acasa.sa ai grija ca tinuta lui sa fie curata si calcata. sa te ingrijesti mai mult singura de copii, sa ii mentii curati, sa ii hranesti si sa te ocupa mai mult singura se ei.
sa ai grija de randuiala din biserica si daca nu e cine sa fi prima care sufleca mainile si se pune pe maturat si pe facut curatenie.
pregatirile de sarbatori sa le faci mai mult singura:curatenie, macare, copiii.
sa fi invatata sa manaci pranzul singura cu copilasii, ptr ca de multe ori se gasete cate cineva care are vreo urgenta si e nevoie ca preotul sa zaboveasca:fie o sedinta a consilului, fie vreo familie de tineri care cere sfaturi, fie credinciosi ptr diferite rugaciuni, fie un bolnav de impartasit, fie vreo inmormantare, fie vreo pomana.
sa fi prima la jerfa si ultima la recunoasterea meritelor.

si la fel cum spunea cineva:daca totul e in randuiala, nu e nimic special:in schimb daca reverenda e sifonata....e bai!

sunt atatia oameni care iti trec pragul:unii ca prieteni, altii ca observatori, abia asteptand sa gaseasca ceva in neregula ca apoi te stie tot targul.oamenii care vin sa vada daca sunt curatii copiii, daca e curata casa, oameni care vin in zile de post sa vada daca fierbe mancare de post sau de dulce....
toate le duci destul de usor...cea mai grea e insa singuratatea:cand toate familiile obisnuite se pregatesc impreuna de sarbatori, tu esti singura...iar daca la ecuatie se adauga si 2-3 copiii, lucrurile se complica.
e greu sa manaci singura pranzul cu copiii, ptr ca oamenii au nevoie de parintele...i el e pus acolo ptr a le fi de folos.

Dar asta sunt greutatile pe care le preupune aceasta viata...
despre bucurii:Ai mereu un preot alaturi de tine, ai mereu parte de binecuvantarea lui Dumnezeu.Ai liniste si armonie in familie. Esti pus in folosul oamenilor si acest lucru te face sa te simti util.
Plus ca oamenii te vad, te citesc.Si sunt darnici.mereu aduc cate ceva:mereu daruiesc cate ceva copiilor.mereu se gandesc si la familia preotului si aduc de mancare:taitei, oua, carne , branza, frucet, legume ., dulciuri si acte altele. simti bucuria ca oamenii te iubesc.

sfatul meu:daca crezi ca iti poti asuma cele crise mai sus, fa pasul asta. dar mai intai gandeste-te bine. caci nu e o cruce usoara.
si daca crezi ca nu ti-o poti asuma, mai bine alege un alt candidat si traiti o viata linistita impreuna.Caci mult poate sa darame un preot o preoteasa fara vocatie.
si cel mai grav si trist lucru e cand o familie de preot se desparte.caci se zguduie biserica, dupa cuv Mantutorului"Bate-voi pastorul si se vor risipi oile"

asadar fi cu luare aminte, gandeste-te bine! si ia o hotarare inteleapta!
Nu am stiut Lore ca esti preoteasa! Sa-ti ajute bunul Dumnezeu mai departe sa-ti traiesti cu bucurie viata frumoasa pe care ai descris-o cu atata dragoste! Cunosc cateva preotese dar ele fiind mereu cu zambetul pe buze si deosebit de binevoitoare, niciodata nu m-am gandit la partea nevazuta a lucrurilor, care nu este deloc usoara.M-ai impresionat cu sinceritatea ta!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 15:11:44
Cum ar trebui sa fie o preoteasa model a sec. XXI v_oana2006 Preotul 40 21.02.2014 21:56:31
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 12:33:57
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07
preoteasa in devenire mariusica_nou Generalitati 5 20.05.2008 09:28:25