Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2012, 17:24:58
anonimos92 anonimos92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2012
Mesaje: 2
Implicit Practica Liturgica

Buna ziua, am o intrebare, eu sunt la Seminarul Teologic , am voie sa fac acasa practica liturgica inclusa proscomidia dar fara prescura, cu paine fara a binecuvanta si fara a rosti epicleza cand fac practica ? Vreau un raspuns cat mai urgent !

Va Multumesc !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2012, 17:55:39
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Orice facultate are incluse si ore de practica. Intreaba, totusi, profii, daca exista asa ceva. Daca da, atunci este recomandat ca pana atunci sa acumulezi teoria, pentru ca practica este de obicei bine plasata in timp, menita sa ajute cunostintelor acumulate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2012, 18:17:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Dar cum de-ti veni frate draga sa ceri sfat tocmai de la niste forumisti , acum, cind scolile sunt incepute si ai de unde sa ceri sfat si binecuvintare ?

In alta ordine de idei, este f. indicat sa incepi sa ai ca duhovnic un calugar , si cu acela te vei sfatui in toate si in minastirea lui vei si practica sigur .

Dar mai inainte de toate sper ca nu iti arde de saga cu deschiderea acestui fir sau ca nu esti un trol.

Altminteri , de ce te adresezi tocmai noua ? Ca sa te smintesti ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2012, 18:19:34
anonimos92 anonimos92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2012
Mesaje: 2
Exclamation

pai duhovnicul meu este calugar dar sincer nu stiu cum va reactiona cand o sa ii zic si de asta am apelat aici findca eram curios ce zic si altii..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2012, 23:47:56
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tinere crestin, curiozitatea e fireasca, insa in cele sfinte nu e deloc la fel ca in cele lumesti.
Consider ca userul Zaharia ti-a dat cel mai bun sfat cu putinta. Cu adevarat ti-a vorbit ca un frate, cu dragoste in Hristos Domnul.
Bine ar fi sa il urmezi si sa cauti grabnic Marturisirea, unde vei primi sfatul duhovnicesc potrivit. Tine-te in Sfanta Taina, nu fugi din Ea palavragind cu noi, ca risti smintirea si pierzania. O spun ca unul care a patimit mult pentru aceasta greseala, ca multi altii dealtfel...

Teama de reactia duhovnicului e nepotrivita. Infrunta teama! Mergi cu ea la duhovnic si spune-i ca iti e teama! Asa procedeaza un barbat crestin! ("curajul" de a iti ascunde teama e insuflat de slabiciune si necredinta, de tatal minciunii, care desigur nu iti vrea binele si cresterea duhovniceasca).
Bate chiar acum slabiciunea rusinii si a fricii, marturisindu-te, si astfel te vei incredinta cu mult folos pentru viitor ca Domnul lucreaza, intr-adevar, in slabiciune!
Cat priveste pe duhovnic, sfintitul slujitor si-a pus sufletul pentru tine la Judecata ta si a lui, el fiind omul care te iubeste in Hristos mai mult decat oricare alt om sub soare. Nu fugi de el ci, dimpotriva, deschide-ti sufletul, spre lauda lui Dumnezeu!

Last edited by ioan cezar; 15.10.2012 at 01:16:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune si practica AGabriela Generalitati 10 23.07.2012 14:22:41
Diferenta dogmatica si liturgica intre Liturghia ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta suharau Intrebari utilizatori 2 07.12.2011 20:28:07
Liturgică și tipic pentru laici Mihnea Dragomir Sfanta Liturghie 11 05.05.2011 22:58:08
exorcismul se mai practica? indiranikos Exorcismul 19 27.10.2010 23:29:23
Se mai practica zeciuiala? potoceanc Generalitati 2 07.10.2009 12:19:08