Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2008, 12:47:39
v_oana2006 v_oana2006 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2008
Mesaje: 2
Implicit

Am vazut undeva pe forum intrebarea: "cum ar trebui sa fie un preot model?" Dar o preoteasa model care traieste in secolul nostru modernist si care in acelasi timp trebuie sa reprezinte si un exemplu pentru femeile societatii noastre?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2008, 14:22:09
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

buna intrebare....m-ar interesa foarte mult parerile celor care ar putea da un raspuns
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2008, 15:39:49
v_oana2006 v_oana2006 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2008
Mesaje: 2
Implicit

:)si pe mine m-ar interesa la fel de mult!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2008, 16:05:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

A spune ca trebuie sa ne oprim la preot sau la preoteasa ca la un model ce trebuie urmat, inseamna a-L pune in umbra sau chiar in uitare pe adevaratul Model - Hristos. Stiu, nu este usor sa umpli viata ta cu viata dumnezeiasca. Dar ca sa nu deznadajduim, sa incepem cu imitarea sfintilor, a celor din care Hristos lumineaza. Nu de modele ducem lipsa. Ne lipseste trairea vietii dupa buna randuiala. Astfel, eu cred ca nu trebuie sa facem speculatii - cum sa fie cineva model, cum sa facem modelul prin definitii dupa placul nostru. Important este si va ramane - cat de mult m-am unit eu cu Hristos si nu cate modele am intalnit sau nu in viata.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2008, 21:42:15
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

TRBUIE SA FIE IN PRIMUL RIND SMERITA ,apoi daca mai are si voce frumoasa sa cinte la biserica ,sa fie inteleapta ,sociabila ,sa sara in ajutorul enoriasilor dc ei il cer ,sa fie mina dreapta a preotului ,sa citeasca carti duhovnicesti ca sa poata intelege mai bine ce misiune are sotul ei ca preot,in felul acesta putind sa il ajute mai eficient.Sa se fereasca de birfa si intimitati prea mari cu diverse persoane din parohie,indiferent de sex,ca sa nu fiu inteleasa gresit cumva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.03.2008, 21:59:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
A spune ca trebuie sa ne oprim la preot sau la preoteasa ca la un model ce trebuie urmat, inseamna a-L pune in umbra sau chiar in uitare pe adevaratul Model - Hristos.
:) si totusi, nu cred ca acest topic este complet neinspirat... preoteasa ar trebui sa fie cat de cat model pentru enoriase - ca sa parafrazez un alt topic, predica vietii uneori mai repede ne invata decat cartile. sa va dau doar un exemplu - dna preoteasa a noastra nu vine la biserica cu capul acoperit decat arareori, si nici parintele nu face observatie femeilor care vin la fel. dar poate ca aste chiar nu este important.

una peste alta, cred ca principala trasatura/calitate a preoteselor noastre din ziua de azi ar trebui sa fie rugaciunea multa si dragostea neconditionata pentru toti si pentru toate. e greu, mai ales in lumea asta atat de imprastiata de tot felul de griji si preocupari, dar cu siguranta asa vor gasi calea pentru a ajunge la sufletele oamenilor, impreuna cu parintele.

Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.03.2008, 11:51:26
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat

:) si totusi, nu cred ca acest topic este complet neinspirat... preoteasa ar trebui sa fie cat de cat model pentru enoriase - ca sa parafrazez un alt topic, predica vietii uneori mai repede ne invata decat cartile.
Foarte frumos spus Mirela. Multumim.:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2008, 11:51:34
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

In primul rand poate ar trebui sa fie intelegatoare fata de sotul ei...spunea cineva ca peroteasa il imparte pe sotul ei cu parohia... ca e foarte greu sa se bucure de prezenta lui in totalitate... el are o misiune extrem de importanta si de multe ori, fara sa vrea, familia cade pe locul doi... ceea ce e foarte greu de acceptat si de inteles.... Din punctul meu de vedere cosider ca e foarte util ca preoteasa sa aiba facuta Facultatea de Teologie... nu intelegeti gresit...NU e obligatoriu...dar ajuta enorm..... as ar putea intelege anmite aspecte greu de perceput pentru cineva fara pregatire teologica....SAU sa fie o autodidacta foarte sarguincioasa in cele ale teologiei.... Dumnezeu sa ne luminze!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2008, 12:31:01
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kvlr
In primul rand poate ar trebui sa fie intelegatoare fata de sotul ei...spunea cineva ca peroteasa il imparte pe sotul ei cu parohia... ca e foarte greu sa se bucure de prezenta lui in totalitate... el are o misiune extrem de importanta si de multe ori, fara sa vrea, familia cade pe locul doi... ceea ce e foarte greu de acceptat si de inteles.... Din punctul meu de vedere cosider ca e foarte util ca preoteasa sa aiba facuta Facultatea de Teologie... nu intelegeti gresit...NU e obligatoriu...dar ajuta enorm..... as ar putea intelege anmite aspecte greu de perceput pentru cineva fara pregatire teologica....SAU sa fie o autodidacta foarte sarguincioasa in cele ale teologiei.... Dumnezeu sa ne luminze!
ai dreptate
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.03.2008, 12:11:22
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

candva am pus si eu aceeasi intrebare intr-un alt topic...nu pot sa spun decat atat:sa avem pretentii MARI de la noi insine,modelul suprem cum a amai spus cineva este Hristos si Maicuta Domnului(pentru femei)..e imposibil sa nu smintesti chiar preoteasa de esti,mai ales ca oamenii sunt mari vanatori de greseli cautand sa vada intotdeauna jumatatea goala a paharului nu pe cea plina...,in fond si preotii si preotesele lupta cu propriile slabiciuni si drumul este lung,sa privim catre cei care s-au mantuit deja.. .modelele de urmat mai sunt Sfintii din calendar si sfintele....Si bine ar fi sas ne vedem fiecare de propria mantuire!Asta va doresc si voua,nu exista fiinta perfecta,preoteasa trebuie sa fie insa sarguincioasa si constienta de rolul ei in lume,serioasa si cu intelegere pentru toata lumea(ceea ce nu este deloc usor)..si sunt multe alte calitati pe care ar trebui sa le aibe sau sa le dobandeasca,sa fie om de rugaciune alaturi de toata familia ei..si restul vine de la sine...intelepciunea,bunatatea etc.etc.etc.si alte virtuti greu de dobandit..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 15:11:44
Vreau sa fiu preoteasa ... Mihaela83 Nunta 47 02.09.2014 15:08:08
Model de vesta o_tzaranca Intrebari utilizatori 0 02.12.2010 17:25:31
preoteasa in devenire mariusica_nou Generalitati 5 20.05.2008 09:28:25