Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2008, 19:51:49
gherman gherman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2008
Mesaje: 4
Implicit

cine ma poate ajuta si pe mine cu unsfat.am momente in timpulrugaciunii cand gandurile imi fug la prblemele mele.stiu ca sant pacatos dar sa nu pot sa ma concentrez la rugaciune ce sa fac
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2008, 23:21:24
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Frate, nu te speria, nu te tulbura! E important sa insisti! Rugaciunea se invata! Straduieste-te sa fii atent! Si cand iti fuge mintea, roaga-te simplu: "Doamne, invata-ma sa ma rog"!

Simplu, direct!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2008, 20:51:27
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gherman
cine ma poate ajuta si pe mine cu unsfat.am momente in timpulrugaciunii cand gandurile imi fug la prblemele mele.stiu ca sant pacatos dar sa nu pot sa ma concentrez la rugaciune ce sa fac
Si eu ma confrunt cu asta si poate n-ar trebui sa vorbesc. Totusi incerc urmatoarea lucruri:
1. sa recitesc aceeasi rugaciune pana cand reusesc sa ma concentrez;
2. sa alternez citirea cu cantare sau rugaciune libera sau tacere; atata timp cat Dumnezeu e de fata cred ca nici nu-ti mai vine sa-I vorbesti de cat de emotionant e momentul. Adevarul e ca noi nu prea simtim real prezenta Sa. Aici vorbesc de mine, poate tu o simti.
3. sa ma rog ca Domnul sa ma ajute sa ma rog;
4. sa ma spovedesc, impartasesc, sa creez o stare proprie in care nu ma mai rog eu, ci El se roaga in mine. De aceasta stare sunt insa departe...

Pai cam atat. Cand o sa ajungi in rai, poate pui o vorba buna si pt mine.
Elena
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.09.2008, 09:49:46
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gherman
cine ma poate ajuta si pe mine cu unsfat.am momente in timpulrugaciunii cand gandurile imi fug la prblemele mele.stiu ca sant pacatos dar sa nu pot sa ma concentrez la rugaciune ce sa fac
Pai dumneata pt ce te rogi?Nu penrt uati rezolva problemele?Adica la ce sa te gandesti,daca nu la problemele tale.Uite-te la David,el isi spunea toate necazurile in Psalmi,ca doar cui sa le spunem daca nu Domnului.Rugaciunea nu este o formula magica,oa rostesti pana reusesti.Iti spui ce probleme ai,ce altceve sa spui.Pai si cand spui,Doamen miluieste,spui concret,la fel orice ruagciune.Uita-te la Tatal nostru,cat de concreta si aplicata este.Sau cum se ruga Domnul in gradina Ghestimanai,el avea o problema concreta,mantuirea lumii,moartea,viitorul crestinilor,si astea le spunea Tatalui.
Acum,lucururile au evoluat de multe ori aiurea.Adica sunt multe rugaciuni fara obiect,adica sunt unele in care te faci in continuu pacatos,ticalos nemernic,de zici ca sunt rugaciuni pentru deznadejde,ca sa te faca sa deznadajduiesti.Unele sunt de-a dreptul exagerate,lipsite de orice obiectivitate,si mai ales,nu tin cont cui se adreseaza.Parca ne adresema vreunui terorist,adica unele sunt pline de frica,de teroare.Normal ca nu-ti vine sa te mai rogi,unele vorbesc numai de moaret,chinuri,iad pedespe,te apuca tremuratul.Pai ce fel de Dumnezeu avem noi?Vreun bataus,vreun razbunator,vreun terorist?
Asa ca fii si tu mai selectiv,ca nu trebuie sa zici rugaciuni care nu au obiect real.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.09.2008, 14:07:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Acum , iarta, jane, dar cele ce ne fac a tremura, a ne infricosa, sunt intru trezirea noastra, constientizarea si scarba pacatului ce ne apasa. Nu cred ca exista in cartile BOR, rugaciuni far de folos. Daca exista asa ceva, exemplifica ,concret. Deci aici este cam deplasata afirmatia.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.09.2008, 15:33:57
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

gherman, unele raspunsuri la problema ta si totodata si a noastra, caci toata lumea se confrunta cu acest lucru, le poti gasi pe topicul "Rugaciunea lui Iisus".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.09.2008, 19:31:12
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Adica sunt multe rugaciuni fara obiect,adica sunt unele in care te faci in continuu pacatos,ticalos nemernic,de zici ca sunt rugaciuni pentru deznadejde,ca sa te faca sa deznadajduiesti.Unele sunt de-a dreptul exagerate,lipsite de orice obiectivitate,si mai ales,nu tin cont cui se adreseaza.
Asa e, trebuie sa spunem rugaciunile care ne caracterizeaza, pe care le simtim. Si eu am unele rugaciuni pe care nu le spun. Spre exemplu in rugaciunile de seara, in rugaciunea catre Duhul Sfant, cand se enumera toate pacatele posibile si imposibile pe care zice rugaciunea ca le-am facut in ziua aceea. Eu una recunosc ca am pacatuit, privesc in adancul meu sa vad cu ce, dar nu ma apuc sa zic toata lista de acolo, atata timp cat pe unele chiar nu le-am facut. Mi se pare ca daca as citi o astfel de rugaciune as minti.

Apoi mai sunt vreo doi psalmi pe care nu-i citesc ca sunt plini de blesteme si chiar ca nu reflecta ce simt si sunt.

Pe urma in rugaciunile de la masa de seara nu zic "dat-ai bucurie si veselie in inimile noastre din rodul graului, al vinului si-al untdelemnului pe care le-ai inmultit". De multe ori zic numai "din rodul celor pe care le-ai inmultit" atata timp cat nu se bea vin sau se mananca si multe alte pe langa. Nu ma apuc nici sa enumar inghetata, ciocolata, si altele pe care le-am mancat, dar nici sa multumesc pentru ce n-am mancat/baut.

Si cand se zic rugaciunile cu mai multi, chiar ca nu merge sa zici "ticalosi", "nemernici", "spurcati", etc. Eu una evit sa spun toata gama asta de invective pe care oricum nu le folosesc nici in limbajul curent.

Acum sa nu cadem nici in extrema cealalta si sa zicem "mie nu-mi corespunde nicio rugaciune, deci nu mai zic". Sa ne dea Domnul intelepciune sa stim cum sa facem!

Elena
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2009, 00:25:12
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gherman Vezi mesajul
cine ma poate ajuta si pe mine cu unsfat.am momente in timpulrugaciunii cand gandurile imi fug la prblemele mele.stiu ca sant pacatos dar sa nu pot sa ma concentrez la rugaciune ce sa fac
Stiu ca si eu am patit asa ceva.....Dar ma straduiam ca sa ma concentra la rugaciune......Sa te rogi din inima,,sa te rogi la Dumnezeu sa te ajute ca sa faci voia Lui si sa te ajute sa te feresti de pacate..... Sa nu te lasi atunci cand mintea ta fuge la probleme,sa nu te dai batut...Tu de cate ori iti fuge gandul la probleme,gandeste-te la Domnul IISUS SI roaga-l sa te ajute ca sa iti poti spune rugaciunea....Rugaciunea trebuie sa o faci cu inima smerita si sa fie din inima.....Sa nu fie o suta de cuvinte,,,,ci sa fie mai bine cuvinte putine,,dar sa fie din inima..... Dumnezeu sa te ajute .Doamne ajuta-ne pe toti
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.11.2009, 00:27:47
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit Frate

Frate De-ti este sufletul zdrobit de cumplitele sarcinii vietii si nimeni nu se apropie de tine,pentru ca sa ti le ridice,intra in biserica Domnului si cere de la El izbavire prin Rugaciune. De-ti simti inima pustiee de orice adevarata bucurie,in mijlocul tuturor inselaciunilor lumei acestei,vino inaintea altarului,cazi in genunchi si te roaga. Esti apucat napraznic de valul deznajduirii din princina rautatii oamenilor,care din toate partile te inconjoara,tu nu sta nici o clipa cu sufletul nelucrator, ci TE Roaga. .. Tot,tot ce te striveste,pacatul tau sau al altora,slabiciunea,ispita,,boala sau saracia,numai cu un suflet puternic luminat prin rugaciune,poate fi inlaturat. DECI TE ROAGA.. Rugaciunea este pentru sufletul tau aceea ce este respirarea pentru trup,aerul si aripile pentru pasari,apa pentru pesti. FARA O RUGACIUNE FERBINTE,SMERITA SI STARUITOARE,NU ESTE CU PUTINTA SA SA TRAIM SI SA BIRUIM DURERILE IN MIJLOCUL LUMII.,ATATA TRAIM CAT NE RUGAM. De aceea ,iubite frate oricate ori treci pasii tai pe dinaintea unei Biserici deschise,nu trece nepasator mai departe si nici nu te multumi numai cu o singura cruce mecanica,facuta pe chipul tau,ci intra inauntrul ei,aprinde o lumanare smerit in fata Altarului si cazi in genunchipentru o clipa in fata indurarii Domnului care locuieste intransul si vei vedea cum pe data te vei ridica Luminat si Mantuit,de ajutorul Celui care este DUMNEZEUL TAU.. ASA FRATE NU UITA CA TOATA INTELEPCIUNEA VIETII STA CUPRINSA TRAINIC IN ACESTE TREi CUVINTE... ROAGA-TE,, ROAGA-TE, ROAGA-TE.Si munceste cu spor si cinstit ori de cate ori vei fii randuit.Noi rugam pe Dumnezeu sa te binecuvanteze cu sanatate trupeasca si sufleteasca cu belsug si pace.[/quote][/quote][/quote] MuNASTIREA TISMAna
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.11.2009, 00:31:31
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit Dumnezeu sa iti ajute

Stiu ca si eu am patit asa ceva.....Dar ma straduiam ca sa ma pot concentra la rugaciune......Sa te rogi din inima,,sa te rogi la Dumnezeu sa te ajute ca sa faci voia Lui si sa te ajute sa te feresti de pacate..... Sa nu te lasi atunci cand mintea ta fuge la probleme,sa nu te dai batut...Tu de cate ori iti fuge gandul la probleme,gandeste-te la Domnul IISUS SI roaga-l sa te ajute ca sa iti poti spune rugaciunea....Rugaciunea trebuie sa o faci cu inima smerita si sa fie din inima.....Sa nu fie o suta de cuvinte,,,,ci sa fie mai bine cuvinte putine,,dar sa fie din inima..... Dumnezeu sa te ajute .Doamne ajuta-ne pe toti[/quote]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnicul - cine este, cu ce te poate ajuta? sophia Preotul 136 10.11.2014 15:55:32
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 17:02:01
Cine ma poate ajuta? Dia20_diana Nunta 7 25.06.2008 19:52:37
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 04:41:06