Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.03.2011, 10:54:22
Julyanna Julyanna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Mesaje: 1
Implicit Si pentru mine Sfanul Nectarie a facut o minune

Acum aproximativ o luna de zile mama mea draga, a fost diagnosticata de catre un medic cu tumoare la colon. I-a fost recomandata o colonoscopie. Am insistat sa vina la Bucuresti sa o faca, pentru ca am mai multa incredere in medicii de aici decat in cei din provincie. Cu o zi inainte de colonoscopie, am fost si m-am rugat Sfantului Nectarie, la racla cu particele din moastele Sale de la Manastirea Radu-Voda pentru sanatatea ei.In momentul in care a facut colonoscopia, nu numai ca nu i-a gasit nicio tumoare, dar i-a spus ca e complet sanatoasa. Acum dupa o saptamana, am realizat ca de fapt aceasta este o minune a Sfantului Nectarie...datorita fericirii de moment nu am realizat ca Sfantul a facut aceasta minune. De aceea il rog sa-mi ierte intarzierea cu care ii relatez minunea si va indemn cu drag, pe toti cei care aveti sau nu o problema, sa mergeti sa va rugati Sfantului, caci bunatatea Sa este nemasurata, la fel ca si puterea Sa:)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.04.2011, 14:59:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Imagini de la slujba de canonizare a Sfantului Nectarie din Eghina

Am avut bucuria sa intalnesc pe acest site imagini de arhiva de la slujba de canonizare a Sfantului Nectarie din Eghina, ce a avut loc pe 20 aprilie 1961.

http://video.crestinortodox.ro/index...id=wocPQi2YaRy

Sfinte Ierarhe Nectarie, roaga-te lui Dumnezeu pentru noi!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.05.2011, 21:26:44
merijn merijn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2011
Mesaje: 1
Implicit o umila parere

fiecare om e special, fiecare om e unic lasat asa din marea dragoste si bunavointa a Bunului Dumnezeu
toti cautam intr-un fel sau altul.... cautam bogatie - materiala sau spirituala....intelectuala sau afectiva - ...si nu ne oprim decat atunci cand parasim lumea materiala...
nu stiu si nu reusesc, din pacate, sa gasesc cuvinte adecvate
nu pot sa duc discutii despre dogmatica....pentru ca nu am citit suficient... pentru ca nu pot pricepe suficient...si e bine, zic eu, sa lasam invatatii pentru asta
poate gresesc ca spun asta, poate nu e bine dar, eu recunosc ca bucuria si linistea pe care o simt cand ma rog la Bunul Dumnezeu, Maica Domnului si Sfinti sunt foarte importante....asta a fost raspunsul meu de pacatoasa la intrebarea unei cunostinte de alta religie daca nu e mai importanta cunoasterea si cercetarea necontenita.... pentru ca asta caut eu ...liniste si echilibru
Si eu, ca toti oamenii, am primit ajutor de la Bunul Dumnezeu.....
Un moment greu din viata mea si a familiei mele a fost anul trecut, cand am aflat de boala grea a tatului meu... neoplasm foarte avansat la prostata cu metastaze osoase....avea dureri mari. Exact in acea saptamana prietenul meu a plecat din tara si eu am ramas singura sa am grija si te tata in spital, si de mama, bolnava si ea si de sora mea inca eleva la gimnaziu....Dumnezeu a oranduit la lucrurile sa se intample la inceputul Postului mare... La sfaturile unui preot cu multa daruire m-am rugat Maicii Domnului, Sfantului Spiridon si Sfantului Nectarie.... plangeam in timp ce ma rugam...si doar prin rugaciuni ma linisteam...
A fost greu, dar de Sfintele Pasti tata trecuse cu bine peste operatie, aveam tratament medicamentos si putea merge... Acum e inca cu noi si e bine....
Pe langa ajutorul primit cu tata, eu cred Ca Dumnezeu mi-a deschis ochii sa nu plec si eu din tara, asa cum planuiam. Acum a venit si prietenul meu in tara, si-a gasit de serviciu, si suntem amandoi alaturi de ei atat cat le e dat sa fie pe pamant.
Ma rog acum pentru maine, cand vine tatal meu sa isi faca analizele, sa fie bine.
Si ma mai rog sa reussesc sa ajung din nou la Moastele Sfantului Nectarie, care ne-a ajutat mult. De fiecare data cand imi propun intervine cate ceva...iar eu locuiesc la 500 m de biserica.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.06.2011, 16:52:25
Anna Vasilica Anna Vasilica is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2010
Mesaje: 32
Implicit

Am mai postat pe acest site....vreau sa impartasesc tuturor ajutorul nespus pe care l-am primit de la sf. Nectarie. In momente mai dificile, m-am rugat sfantului pentru sanatatea bunicii mele, apoi a mamei mele si de fiecare data rugaciunile mi-au fost ascultate. Saptamana aceasta matusa mea a suferit o interventie chirurgicala complicata si, ca de obicei am citit acatistul sf.Nectarie. Matusa mea se simte acum bine si si-a revenit imediat dupa operatie. Rugati-va cu incredere Domnului Iisus Hristos, Preasfintei Fecioare Maria si sfantului Nectarie si veti primi grabnic ajutor!Speram sa ajungem in iulie la moastele sfantului Nectarie de la Bucuresti, in semn de multumire pentru tot ajutorul dat!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.06.2011, 04:22:08
Albinutza303's Avatar
Albinutza303 Albinutza303 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2011
Locație: Londra, Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Smile Pentru cei din Anglia (si nu numai)

Citat:
În prealabil postat de Daniela87 Vezi mesajul
stii cumva daca sunt moaste ale sf Nectarie si in anglia?
Sunt moaste ale Sfantului Nectarie si in Londra.
Iata adresa :
Saint Nectarios Church
Wycliffe Road
London SW 11.
Statie de tren apropiata : Clapham Junction.
Slujeste acolo un parinte grec , pr Christodoulos.
In fiecare marti seara se slujeste Paraclisul Sfantului Nectarie.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.11.2011, 15:29:56
camelia farca camelia farca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2011
Mesaje: 1
Post Multumire Sfanului Nectarie

Am auzit de Sfant de aproape 2 ani .Mama mea ,s-a imbolnavit grav de inima.A avut nevoie de o interventie chirurgicala pe cord.Ne-am rugat Sfintei Treimi ,Sfantlui Nectarie si Maicii Domnului si a iesit cu bine din operatie si s-a recuperat usor.
Cuvintele mele nu exprima in deajuns pretuirea si recunostiinta mea.
Astazi m-am rugat pentru tatal meu si sper ca Sf.Nectarie sa il ajute si pe el.
Azi este ziua Sf. Nectarie, mare făcător de minuni.
Să-l rugăm să ne dăruiască sănătate, pace, liniște, putere în ispite, și să mijlocească mereu în fața Tronului Lui Dumnezeu !

__________________
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.11.2011, 15:37:06
Mihaelab Mihaelab is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2011
Mesaje: 6
Implicit alt paraclis Sf Nectarie...

,,cel mai nou" paraclis al Sf. Ier. Nectarie, scris pe 09.11.2011

http://poeziicrestin-ortodoxe.blogsp...umaturgul.html
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.01.2012, 10:52:29
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc Sfinte Nectarie!

Ma aflu in plina sesiune de examene. Aseara la ora 17.00 am sustinut primul examen. A fost un examen cu un nivel de dificultate mediu insa din cauza emotiilor si a oboselii am uitat sa scriu pe foaia de examen numarul chestionarului cu grilele pe care le-am avut de rezolvat. Cand am plecat din sala de examene eram sigura ca nu am uitat sa fac nimic insa pe la ora 21.30 mi-am adus aminte ca uitasem sa scriu acel numar. Teoretic, cand scanner-ul care corecteaza raspunsurile acelui examen si nu este scris nici un numar de chestionar esti automat repartizat pentru sesiunea de restanta. Eram foarte suparata nici nu am putut dormi noaptea, si cand adormeam ma trezeam speriata de acest gand,abia asteptam sa se faca ziua sa sun profesorul, nu stiam ce sa fac si m-am rugat la Sf.Nectarie si Sf.Efrem cel Nou sa ma ajute. In dimineata aceasta sun profesorul care ne-a supravegheat pe perioada examenului (tin sa mentionez faptul ca am parte de niste profesori mai severi si mai greu abordabili cand te afli intr-o situatie neprevazuta) si am rugat-o sa ma ajute sa rezolv aceasta problema iar raspunsul profesorului a fost: "Va ajut fara nici un fel de problema, trimiteti-mi un e-mail cu numarului chestionarului". Poate pentru altii, ceea ce am scris eu aici pare ceva banal, insa pentru mine a fost o mana de ajutor venita intr-un moment neprevazut si prin care nu aveam ca "solutie" decat....sesiunea de restante. Tot Sfantul Nectarie m-a ajutat cu naveta la facultate. Avand in vedere ca eu sunt din Piatra Neamt si nevoita fiind sa fac naveta la Iasi cheltuiam foarte multi bani pe cazare iar pentru parintii mei era un sacrificiu in plus. Duminica am fost sunata de catre un coleg (nestiind ca e din Piatra Neamt) care m-a intrebat daca merg la Iasi ca ma aduce el inapoi. De aceea, ii sfatuiesc pe cei care au de sustinut examene sa se roage Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem, Maicii Domnului, Sf.Cuv.Paraschiva deoarece sunt mari ajutatori. Multumesc Tie Doamne, Maica Domnului, Sfantului Nectarie, Sf.Cuv.Paraschiva. Slava Tie Doamne !
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.02.2012, 10:26:16
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc din nou Sfantului Nectarie

Revin cu o alta multumire Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou si Maicii Domnului pentru ajutorul primit ieri la un examen peste care credeam ca nu voi reusi sa trec. Multumesc Sfinte Nectarie si Sfinte Efrem cel Nou si Maicii Domnului. Slava Tie Doamne !!!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.02.2012, 14:17:29
copilpierdut copilpierdut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2011
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vasilica Vezi mesajul
Nu pot sa va spun cat de mult s-a schimbat in bine viata mea, de cand citesc acatistul sf. Nectarie! Am promis ca voi spune si altora, ca intr-adevar este un sfant grabnic ajutator celor ce sunt in nevoi si necazuri. O problema personala ma framanta de foarte mult timp, nu gaseam nicio rezolvare, ba din contra lucrurile nu pareau ca vor intra deloc pe fagasul normal. Am citit acatistul sf. Nectarie, apoi m-am rugat sfantului si i-am spus framantarile mele. Problemele s-au rezolvat iar eu mi-am regasit linistea. Va indemn pe toti sa va rugati parintelui Nectarie, chiar daca sunteti speriati, deznadajduiti sau dezorientati. Veti primi grabnic ajutor si veti simti caldura sufleteasca de care aveti atata nevoie!
Mi s-a intamplat si mie sa trec prin cateva necazuri foarte mari...acele cumpene din care ai impresia ca nu mai reusesti sa te ridici. M-am rugat cu disperare...si am primit de doua ori minunile Sfantului Nectarie. In orasul nostru este o bisericuta unde se gasesc o mica parte din moastele Sfantului Nectarie. Am fost acolo, si langa racla cu moaste m-am rugat sincer si am primit ajutor.
Cei care va aflati in necazuri, apelati si rugati-va cu inima deschisa. Sfantul Nectarie este unul din mijlocitorii care se milostivesc de sufletele noastre.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie! simona Generalitati 2 08.11.2012 15:23:27
Un nou acatist cu Sfantul Nectarie? Georgiana1995 Generalitati 7 18.09.2012 19:18:29
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Sfantul Nectarie NeNumimCrestini Preotul 9 05.10.2009 13:26:00