Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2008, 09:26:11
mariusica_nou mariusica_nou is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2008
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu o informatie referitoare la tema "a deveni preoteasa"? Am inteles ca pentru a deveni preoteasa trebuie facut un dosar cu o serie de hartii, acte etc. Ce trebuie sa contina dosarul in cazul in care viitorul sot va deveni preot si ce in cazul in care va deveni diacon? pentru ca vreau sa ma pregatesc din timp.:p.
Si mai am o nelamurire: am auzit ca trebuie si un certificat de la medic cum ca viitoarea preoteaa este virgina. dara din moment ce s-a casatorit cum sa mai fie? Astept raspunsurile voastre
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.05.2008, 11:29:53
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Buna ziua, frate.

Apoi intreaba dumneata la episcopul locului, sau macar la protopop. Rinduiala o tine fiecare dupa cum este luminat.

Sunt sigur ca ti se va raspunde.
Referitor la certificate medicale sau alte chestiuni - la fel: duhovnic, episcop - acestia sigur te vor lamuri.

Aci pe forum nu are nimeni autoritate sa iti dea raspunsuri clare.

Sa iti ajute si sa iti sporeasca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.05.2008, 13:09:47
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

te referi cumva la dosarul ptr binecuvantarea casatoriei?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2008, 13:44:08
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

cred ca te referi la dosarul pt binecuvantarea casatoriei insa acesta se intocmeste doar la cei necasatoriti nu in cazul tau in care sunteti deja casatoriti,cunosc preotese care soti lor la cativa ani buni dupa ce s-au casatorit s-au hotarat sa se hirotoneasca si nu a mai fost nevoie sa faca acel dosar,insa acel dosar nu e chiar f important pt episcop chiar daca il prezinti in fata episcopului,probabil va va spune ce responsabilitati aveti amandoi va atrage atentia,insa nu conteaza f mult studiile preotesei,stiu insaca iti va trebui obligatoriu certificatul de botez ca sa adeveresti ca esti ortodoxa,dar despre certificat de virginitate nicidecum nu iti va cere asa ceva,ma gandesc ca poate depinde si de fiecar eepiscopie in parte,cel putin la mine in judet nu se cere asa ceva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.05.2008, 14:08:42
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariusica_nou
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu o informatie referitoare la tema "a deveni preoteasa"? Am inteles ca pentru a deveni preoteasa trebuie facut un dosar cu o serie de hartii, acte etc. Ce trebuie sa contina dosarul in cazul in care viitorul sot va deveni preot si ce in cazul in care va deveni diacon? pentru ca vreau sa ma pregatesc din timp.:p.
Si mai am o nelamurire: am auzit ca trebuie si un certificat de la medic cum ca viitoarea preoteaa este virgina. dara din moment ce s-a casatorit cum sa mai fie? Astept raspunsurile voastre
In primul rand, iarta-ma, dar deschiderea acestui subiect pe forum mi se pare o initiativa extrem de nefericita! Continutul mesajului tau are de asemenea o incarcatura cu totul lipsit de buna-cuviinta! Daca il vei analiza in profunzime, sunt convins ca vei ajunge la aceeasi concluzie!

"Preoteasa" - nu exista! Aceste termen nu exista in catalogul profesiilor.

Daca vrei sa te pregatesti din timp, atunci pregateste-te cu spovedanie, cu impartasire, inarmeaza-te cu dorinta puternica sa fii tare in ispite prin apropierea continua de Dumnezeu, cu iubire fata de oameni, cu rabdare pentru cei care vor apela la preot.

Si vizavi de certificatul de la medic.... chiar era nevoie sa pui astfel de probleme pe un forum?

Inca nu sunt lamurit daca esti fata sau baiat...

Daca esti femeie, atunci e bine sa reflectezi asupra acestui mesaj si a modului in care el iti reflecta firea, gandirea, pregatirea.

Daca esti baiat si viitor preot....sa faci acelasi lucru!

Sa imi fie cu iertare, nu e spre judecata, e o realitate pe care o constat cu gand de indemn fratesc spre reflectie!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2008, 09:28:25
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Dosarul respectiv este intocmit de el, sau cel putin asa se face in Iasi.
Iti trebuie certificat de botez (care sa ateste ca esti ortodoxa) si o caracterizare de la duhovnic. Si nu se spune preoteasa ci prezbitera.
Multa pace sufleteasca!

PS: O preotie binecuvantata pt sotul tau!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
conditii pentru viitoarea preoteasa mihaix Preotia (Hirotonia) 6 10.09.2014 19:00:05
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 15:11:44
Vreau sa fiu preoteasa ... Mihaela83 Nunta 47 02.09.2014 15:08:08
Cum ar trebui sa fie o preoteasa model a sec. XXI v_oana2006 Preotul 40 21.02.2014 21:56:31
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 12:33:57