Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.08.2008, 18:14:10
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Fuego, Irina Loghin
si aici cantecel pt toti cei purtati de valurile vietii prin cine stie ce colturi de lume...
"...ai plecat copile, tot printre straini,
ce amara-i painea printre maracini
...nu-ti pierde speranta, poate ca intr-o zi
impreuna alte vremuri sigur vom trai"

Irina Loghin & Fuego - Valurile Vietii

http://www.youtube.com/watch?v=XPOQ2l8cVP4&feature=related

...deci internetul are si lucruri frumoase:)
Citind mesajele voastre si ascultind muzica atasata de voi deja sint in Romania.
Ca romanul nu-i nici unul:D

Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.08.2008, 18:36:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preferatul meu este Hrusca. Dupa parerea mea Hrusca e "originalul", ceilalti doar "copii".
Imi mai place glasul cristalin al Teodorei Paunescu-Tuca cand canta: Blandul Pastor; Oile mele; Numai cei cu gand curat, Maica pururea Fecioara etc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.08.2008, 23:53:58
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Fuego, Irina Loghin
si aici cantecel pt toti cei purtati de valurile vietii prin cine stie ce colturi de lume...
"...ai plecat copile, tot printre straini,
ce amara-i painea printre maracini
...nu-ti pierde speranta, poate ca intr-o zi
impreuna alte vremuri sigur vom trai"

Irina Loghin & Fuego - Valurile Vietii

http://www.youtube.com/watch?v=XPOQ2l8cVP4&feature=related

...deci internetul are si lucruri frumoase:)
multumim ptr dedicatie Constantin:)... am inteles mesajul, ca vorba aceeea cu"blidul de mancare" nu???:p:p:p
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.08.2008, 00:00:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Si mie mi se pare foarte original Stefan Hrusca,nu pot fi sarbatori de iarna fara glasul lui duios,colindand si vestind Nasterea Domnului.Intotdeauna ascult Hrusca de sarbatori,in timp ce fac mancare sau curatenie,la masa si in relaxare...de sarbatori.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.08.2008, 00:21:01
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Cred ca se cuvine a nu il uita pe Arghezi cu celebrii lui Psalmi... un Arghezi a carui cautare a divinitatii devine deja o obsesie tiranica, un Arghezi cuprins de îndoieli si care îsi pierde rabdarea...un Arghezi al carui ton este acela al unui Iov, al unui suflet ce se simte "singur si piezis"... minunat acest Arghezi al romanilor,fantastica creatia sa cea mai importanta PSALMII(publicati în Cuvinte potrivite), o cautarea neîncetata, speranta între nadejde si îndoiala, credinta si tagada:


"Tare sunt singur, Doamne, si piezis

Copac pribeag uitat în câmpie

Cu fruct amar si cu frunzis

Tepos si aspru-n îndârjire vie"




Nici rugaciunea nu mi-e rugaciune

Nici omul meu nu-i poate, omenesc

Ard catre tine-ncet ca un taciune

Te caut mut, te-nchipui, te gândesc".


"Doamne, tu singur vad ca mi-ai ramas�

Dar si tu vad ca-ncepi glumi cu mine

Nu mai am suflet, nici inima, nici glas

Îs buruiana. Sunt un maracine".

Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.08.2008, 01:54:26
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Sa il cunoastem si pe VASILE VOICULESCU, veritabil poet religios ortodox, care mediteaza asupra conditiei umane, insetata de desavarsire, dar aflata sub ispita amagitoare a pacatului("POEME CU INGERI")
Temele lui religioase preferate sunt: nasterea Domnului Iisus Hristos, venirea magilor, moartea Mantuitorului.
Pentru Vasile Voiculescu credinta reprezinta un mod de viata firesc.. iata ce marturisea intr-un discurs tinut la Facultatea de Teologie din București și publicat în "Gândirea" (Anul XIV, nr. 8, din octombrie 1935, p.400-405):

"Credincioșia e de aceeași natură morală cu caracterul. Căror structuri biologice și psihice se încorporează aceste structuri spirituale, de credincioșie, și de necredincioșie, nu știu dacă se va cunoaște vreodată...... Domnilor, n-am nici un merit să cred, m-am născut așa! Caut în trecutul meu și nu găsesc nici o întâmplare care să mă ducă silnic la credință, nici o nenorocire care să mă răstoarne, nici o suferință care să mă întoarcă cum întorci o mănușă, nici un foc alchimic care să topească și apoi să mă topească și apoi să mă transmută în alt metal. Dacă am încetat uneori a crede, am făcut-o liniștit, așa cum mi se întâmplă deseori să uit a respira când sunt prea plecat asupra unei lucrări. Dar numaidecât nevoia de aer îmi dilată iar pieptul fără știrea și voia mea. M-am născut, cred, un tip de credincios, organic credincios, și îndrăznesc să spun credincios chiar dacă nu aș fi religios. Dumnezeu este simplu pentru cine-l prinde dintr-o dată"

In cartea lui Marius Oprea, "Adevarata calatorie a lui Zahei. V. Voiculescu si taina Rugului aprins" publicata in 2008 la Humanitas sunt prezentate detalii despre arestarea, procesul si detentia lui Vasile Voiculescu dar si despre alti intelectuali (Sandu Tudor, Alex. Mironescu, Andrei Scrima etc.) legati de cercul religios "Rugul aprins" de pe langa manastirea "Antim" din Bucuresti... Ei au fost acuzati de "uneltire" impotriva oranduirii sociale, judecati de Tribunalul Militar la 29 oct. 1958 si condamnati la multi ani de temnita grea. Printre ei se afla si scriitorul Sandu Tudor, calugarit sub numele Daniil. Pentru ca fusese cel mai activ si mai exuberant dintre membrii grupului "Rugul aprins", parintele Daniil primeste 25 de ani de recluziune severa si degradare civica.

Vasile Voiculescu a primit cinci ani de puscarie pentru o culpa (imaginara) similara si a fost eliberat dupa patru ani cu sanatatea grav deteriorata... Peste un an (1963), la 79 de ani, trece la cele vesnice. Una dintre crimele cele mai odioase ale regimului bolsevic din Romania. Dar evident ca nu e singura!!

Iata si un minunat portret facut lui Voiculescu ( Pan M. Vizirescu, "Vasile Voiculescu, poet creștin" și publicat în "Gândirea" (Anul XXII, nr. 7, august-septembrie, 1943, p.400-403):

"Chipul său de o dulce spiritualizare, blând ca o icoană bizantină și cu nu știu ce sfială ca de amvon în priviri, are ceva de evanghelie și pelerin al chemărilor sfinte. E multă evlavie în toată înfățișarea poetului Vasile Voiculescu, dar o evlavie de nuanță subtilă și delicată până la refuzul de a se mărturisi. Nimic grav, nimic solemn sau exclamativ. Poetul Voiculescu este omul interiorizării depline. Acolo în taina știută numai de el, își plămădește propriul său univers, la a cărui desăvârșire lucrează pentru o încântare în care vom surprinde întreaga rațiune a existenței lui. Nu e ușor să-l poți înțelege și defini".


Iar in finalul postarii se cuvin cateva versuri ale sale:

"Un vultur are cuib in mine
Il simt cum falfaie mereu
Si vulturul, precum stiti bine
E pasarea lui Dumnezeu"("Pasarea lui Dumnezeu")


"Cereasca floare, alba, stralucita
Cu bland miros de rai e Poezia,
Samanta ei de ingeri e zvarlita
Si brazda calda-i e copilaria.


" Soarele a navalit inlauntrul meu,
Si cu el odata,
Lumea toata…
Ingerul luminator a zburat aiurea,
Lasandu-si infipta securea.
Cocioaba sufletului de-atunci insa-i plina,
De soare, de slava si de Lumina.

si Remarcabilul portret facut ingerului nadejdii:

"Si m-am plecat atuncea ca sa-l privesc deaproape,
Mai palpaia pe frunte-i cearcan de vapaie…
Incolo numai umbra, pe-aripi, pe pleoape…
Parea un biet razboinic cazut intr-o bataie
Avea hlamida rupta si o aripa beteaga
Cu sfarcurile boante si pene zdrentuite
Zacea grozav de palid, sleit si fara vlaga
Si-ncet scancea in somnu-i cu vise chinuite.”
(“Ingerul nadejdii”)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.10.2017, 15:59:51
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Un reprezentat foarte important din randul artistilor este domnul Dan Puric, un om extraordinar si un adevarat marturisitor al ortodoxiei.
Păcat că scrie prost și nu-l ia mare lume în seamă, fiindcă-l consideră măscărici. Iar toată șarada cu conferințele... Off, nu mai zic.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.10.2017, 16:07:48
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Mă bucur nespus că v-ați gândit la Fuego (?!), dar pe Blaga nu l-a amintit nimeni. Mda... Acum îmi vine în minte Rafail Noica.

În mod straniu, nu prea găsesc - acum, pe moment - români cu care să răspund topicului. Mai curând oameni din afară: Dostoievski, Bach, Andrei Rubliov, Tarkovski.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog din suflet o rugaciune ...... mara2008 Umanitare 10 13.03.2011 19:41:37
Creier shi suflet... Silencer Generalitati 2 07.02.2010 00:20:33
Un sfat...va rog din suflet! Simona-Marilena Generalitati 13 02.11.2009 21:39:38
suflet gol diador Generalitati 18 28.09.2009 18:30:07
trup si suflet Anna Nunta 1 04.09.2009 23:47:28