Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 31.05.2010, 23:55:55
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

femeia are dreptul tot timpul in biserica va sta in partea din spate, dar in timpul cind are acele probleme[lunare] dupa terminarea slujbei nu va merge la miruit ci va pleca direct acasa fiind-ca nu are voie sa ia contact cu cele sfinte icoane ,sf.cruce ,evanghelia,etc.poftiti cu incredere DL.IISUS va asteapta nu-i inselati increderea.o spune stan patitu care a verificat demult acest lucru.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 01.06.2010, 00:01:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
(Sf. Maica a Domnului este modelul femeilor).
(...)ca atitudinea fireasca ar fi de asumarea starii de pacat si de umilinta, caci nu este nimic de lauda in aceasta in aceasta stare, mai degraba este memento al neascultarii Evei.
Si Maica Domnului a parasit templul, cu toate ca ea a dus o viata mai curata decat a oricarei alte femei vreodata nascute pe pamant.
Te inseli aici:
1) Maica Domnului este model pentru toti oamenii, nu numai pentru femei.
2) Maica Domnului a respectat in toate legea iudaica, la fel a facut pe urma si Iisus. Dar asta nu inseamna ca noi trebuie sa o respectam.
De ex. Iisus a fost circumcis, noi insa nu mai suntem.
Maica Domnului a facut jertfa la Templu la 40 de zile de la nasterea lui Iisus, noi nu mai jertfim animale..
In schimb, noi avem sfintele Taine care au inlocuit vechile ritualuri implinindu-le.
3) In crestinism se spune ca neasculmtarea Evei a fost 'spalata' de ascultarea Mariei, deci acel blestem care apasa asupra femeii a fost sters.


Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu pot sa-ti dau un exemplu, dupa mintea mea, (care o sa enerveze pe multi, poate) ca scurgerea lunara este semn al pacatului: ferirea de nastere de prunci. Desigur multi zic ca ferirea nu este pacat, ca femeia are "dreptul" sa decida.. etc.. drept dat de cine? In fine.
Nu prea inteleg legatura - ce legatura are scurgerea lunara cu ferirea?
Ai menstruatie si cand nu ai relatii sexuale!
Sau vrei si tu sa spui la Emanuel2007 acum un an ca menstruatia ar fi pacat deoarece se pierd celule care ar fi putut fi fecundate?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #313  
Vechi 01.06.2010, 00:04:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Hmmm...sa-mi fie cu iertare ca intervin, dar perioada respectiva e perioada sterila, nu se poate zamisli in timpul ei; iar dupa legea veche oricine se atingea de ce atingea femeia in timpul acelei perioade era necurat. Deci barbatii care au asemenea frici e bine sa nu atinga patul femeii respective, sa nu manance mancare din mana ei, caci orice lucru atins de ea devine necurat.
Nu vroia sa spuna sa facem si noi la fel. Asa spunea legea veche.
Si la asta tot asa nu raspund enimeni satisfacator: de ce taman lucrul asta s-a pastrat din Legea Veche si toate celelalte interdictii si reguli de puritate (citit Leviticul..) nu s-au pastrat?

Cica se poate totusi, foarte rar, sa ramai insarcinata daca ai relatii in timpul menstruatiei; probabil daca ai scurgeri de sange mai prelungite cand ovulatia deja s-a produs, nu stiu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #314  
Vechi 01.06.2010, 00:12:39
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Hmmm...sa-mi fie cu iertare ca intervin, dar perioada respectiva e perioada sterila, nu se poate zamisli in timpul ei; iar dupa legea veche oricine se atingea de ce atingea femeia in timpul acelei perioade era necurat. Deci barbatii care au asemenea frici e bine sa nu atinga patul femeii respective, sa nu manance mancare din mana ei, caci orice lucru atins de ea devine necurat.
TE CONTRAZIC sora intru Hristos, TEORIA NU E TOT UNA INTR-UN CAZ CONCRET!
NIMIC NU ITI GARANTEAZA CA ESTI STERILA in acea perioada! iti dau cazul unui preot care s-a impreunat cu sotia numai in „perioada” si toti copiii ii are numai din acel contact... iarta-ma dar stiu mult mai multe decat as putea scrie pe acest forum... si asta nu o spun din mandrie, ci cunosc EXEMPLE...

Cat despre Legea Veche, stiu cum e, era chiar OMORAT CU PIETRE cel care se impreuna cu femeia in perioada....

RAMAN la ce am scris pana acum! citeste in urma....
__________________
Reply With Quote
  #315  
Vechi 01.06.2010, 00:15:39
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci, dv echivalați "să nu se atingă de cele sfinte" cu "să nu intre în biserică" ? Credeți că este același lucru ? Nu cumva prin "să nu se atingă de cele sfinte" trebuie înțeleasă o interdicție limitată la Sf Euharistie, eventual la sărutatul icoanelor și antidron, cu posibilitatea ca ele să asiste la Sf Liturghie ?
Reciteste ce am scris pana acum si dupa aceea REDISCUTAM!
Apoi reciteste ce ai scris fratia ta legat de aceste canoane si apoi ce ti-am raspuns!
__________________
Reply With Quote
  #316  
Vechi 01.06.2010, 09:21:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
TE CONTRAZIC sora intru Hristos, TEORIA NU E TOT UNA INTR-UN CAZ CONCRET!
NIMIC NU ITI GARANTEAZA CA ESTI STERILA in acea perioada! iti dau cazul unui preot care s-a impreunat cu sotia numai in „perioada” si toti copiii ii are numai din acel contact... iarta-ma dar stiu mult mai multe decat as putea scrie pe acest forum... si asta nu o spun din mandrie, ci cunosc EXEMPLE...

Cat despre Legea Veche, stiu cum e, era chiar OMORAT CU PIETRE cel care se impreuna cu femeia in perioada....

RAMAN la ce am scris pana acum! citeste in urma....
Eu sunt de acord cu dvs si nu am vrut sa va contrazic, chiar va felicit pentru pozitia dvs. Nu eram de acord cu cel pe care il citati. E adevarat ca se intampla foarte rar ca femeia sa ramana insarcinata in acea perioada...

Da, Fany, cred ca e vorba despre ceva perioada prelungita...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #317  
Vechi 01.06.2010, 11:29:19
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Inteleg din postarile tale ca ai multa dragoste fata de cei din jur si respect pentru femei. Fericita este mama care te-a crescut.

Dar acum iti scriu dintr-o perspectiva personala, ce simt eu ca femeie fata de acest subiect.
In primul rand, dupa multi ani de traire in spiritul vremii (ca sa zic asa), intalnirea cu "femeia" din invatatura ortodoxa a fost un adevarat soc. Ca sa formulez altfel, a trebuit sa caut si sa citesc ce inseamna de fapt a fi femeie, care este menirea ei, care este relatia fireasca cu barbatul (sotul) etc.. Ca la prosti, adica. Pentru ca societatea actuala te invata sa te indepartezi foarte mult de firescul feminin, pana la punctul in care firescul a devenit ne-firesc. (Sf. Maica a Domnului este modelul femeilor).

Si dupa multa lectura, iti spun sincerca nu am reusit sa prind intelesul "ne-curatiei" femeii, care nu se refera desigur la murdaria fizica (sau de alt fel). Ci avand in vedere ca aceste scurgeri sunt consecinta caderii Evei ("Voi înmulți mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naște copii; atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni". ) cred ca atitudinea fireasca ar fi de asumarea starii de pacat si de umilinta, caci nu este nimic de lauda in aceasta in aceasta stare, mai degraba este memento al neascultarii Evei.
Si Maica Domnului a parasit templul, cu toate ca ea a dus o viata mai curata decat a oricarei alte femei vreodata nascute pe pamant.

Si daca mi se pare ca vreun dor si evlavie ma cuprinde si ma impinge sa merg la Liturghie in timpul per. lunare, ma gandesc daca am aceeasi ravna cand ma rog, cand fac milostenie, cand imi infranez gandurile de judecare a aproapelui etc.. (si bineinteles ca nu am ravna restul lucrurilor..)
Ar fi multe de spus..

Nu sunt pentru discriminarea femeii (mai ales pt motive fiziologice), ba chiar cred ca aici nu este vorba despre discriminare.. Pur si simplu barbatii si femeile sunt diferiti. Noua ne este greu sa intelegem aceste lucruri pentru ca am uitat randuielile si menirile firesti ale barbatilor si femeilor.
Problema nu cred ca este daca femeia este curata sau ne-curata, ci daca asculta sau nu. Caci nimeni nu stie semnificatia reala a suferintei ei lunare, de aceea nu ne putem pronunta.
Eu pot sa-ti dau un exemplu, dupa mintea mea, (care o sa enerveze pe multi, poate) ca scurgerea lunara este semn al pacatului: ferirea de nastere de prunci. Desigur multi zic ca ferirea nu este pacat, ca femeia are "dreptul" sa decida.. etc.. drept dat de cine? In fine.
Subscriu acestei postări, Anna21 !
Adevărat este: câtă nefericire am înlătura, dacă am pune ascultarea în locul revendicării drepturilor! Ferice de cel care a înțeles aceasta! Și mai ferice de acela care și face...
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #318  
Vechi 01.06.2010, 11:33:18
mariuta08 mariuta08 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2009
Mesaje: 1
Implicit Interzis femeii in biserica?

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
femeia are dreptul tot timpul in biserica va sta in partea din spate, dar in timpul cind are acele probleme[lunare] dupa terminarea slujbei nu va merge la miruit ci va pleca direct acasa fiind-ca nu are voie sa ia contact cu cele sfinte icoane ,sf.cruce ,evanghelia,etc.poftiti cu incredere DL.IISUS va asteapta nu-i inselati increderea.o spune stan patitu care a verificat demult acest lucru.
Si daca este mireasa sau nasa? Ce face? Sta mireasa sau nasa in partea din spate? Nu trebuie sa saruti Sfanta Evanghelie, crucea, cununiile sfintite? Si eu am avut aceasta problema cand am fost nasa. Am intrebat preotul si a spus ca e o prostie sa crezi asa ceva, ca nu poti intra in biserica in aceasta perioada. Pe timpuri vechi, atunci cand nu era posibila igiena ca acum, atunci erau probleme, "sa nu se pateze" biserica, dar acum ai atatea posibilitati de igiena. Da, nu e bine sa te impartasesti. Femeia are interzis sa intre in biserica 40 de zile dupa nastere, desi nici aceasta nu inteleg de ce e "spurcata" femeia in acea perioada dupa ce a adus pe lume un suflet... dar sigur nu am citit eu suficient despre acestea ...?! Si desigur e absolut interzis si pentru femei si pentru barbati sa intre in biserica dupa ce au avut contact sexual.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 01.06.2010, 12:49:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuta08 Vezi mesajul
Femeia are interzis sa intre in biserica 40 de zile dupa nastere, desi nici aceasta nu inteleg de ce e "spurcata" femeia in acea perioada dupa ce a adus pe lume un suflet... dar sigur nu am citit eu suficient despre acestea ...?! Si desigur e absolut interzis si pentru femei si pentru barbati sa intre in biserica dupa ce au avut contact sexual.
Poate chiar acesta este pacatul: de a fi adus pe lume un suflet. De ce? Pentru ca copilul poarta inca pacatul stramosesc, iar mama l-a purtat pe acesta in pantece.
Deci nu nasterea de prunci e pacat, ci copilul este cu pacatul stramosesc, caci pacatul adamic se transmite odata cu inmultirea spetei umane.Pacatul si nu are legatura cu parintii, care pot fi crestini si deci fara de pacat stramosesc, ci cu modul de concepere a copilului, si anume prin initiativa omeneasca si pofta. (Sf. Maxim Marturisitorul si Pr. Staniloae)
Reply With Quote
  #320  
Vechi 01.06.2010, 13:19:53
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Poate chiar acesta este pacatul: de a fi adus pe lume un suflet. De ce? Pentru ca copilul poarta inca pacatul stramosesc, iar mama l-a purtat pe acesta in pantece.
Deci nu nasterea de prunci e pacat, ci copilul este cu pacatul stramosesc, caci pacatul adamic se transmite odata cu inmultirea spetei umane.Pacatul si nu are legatura cu parintii, care pot fi crestini si deci fara de pacat stramosesc, ci cu modul de concepere a copilului, si anume prin initiativa omeneasca si pofta. (Sf. Maxim Marturisitorul si Pr. Staniloae)
... cu alte cuvinte cum o dam, tot pacat este. Fie ca e vorba de cel stramosesc, fie cel datorat firii noastre slabe, etc, etc.
Nu inteleg de ce trebuie sa complicam lucrurile in felul asta?
Daca Dumnezeu a spus sa ne inmultim, nu vad cum ar putea fi acest lucru facut fara "initiativa omeneasca" si respectiv "pofta". Daca stai pe canapea, fara initiative si pofte, nu se intampla nimic, garantat!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 09:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 14:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 13.03.2011 00:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 18:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15