Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.02.2010, 19:46:37
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Eminescu canonizat?

Liga scriitorilor din România a propus Preafricitului Patriarh Daniel canonizarea poetului Mihai Eminescu.

Mihai Eminescu poetul nepereche ,inegalabilul nostru geniu a fost fără dor și poate tot ce a putut da mai valoros în domenilul poeziei poporul român.
Personalitatea sa atât de disputată va fi datorită acestei propuneri și mai disputată, deoarece este foarte greu să accepți că Eminescu ar fi fost un sfânt.

Să-mi fie iertată stupefacția dar mă întreb : Mihai Eminescu a primit măcar o singură dată Sfânta Împărtășanie?Trupul său s-a făcut moaște?

Pe de altă parte ...tâlharul pe cruce s-a mântuit într-o singură clipă când a spus "pomenește-mă Doamne când voi veni în împărăția Ta!"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.02.2010, 20:08:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Asta trebuie sa fie o gluma.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2010, 20:28:02
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu este o glumă. La toate emisiunile de știri din seara aceasta s-a tot anunțat aceasta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.02.2010, 20:36:12
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

pai atunci,de ce nu si Nichifor Crainic,Radu Gyr s.a.m.d sa fie canonizati,ca doar au fost poeti crestini.
pe de alta parte,Eminescu a primit totusi impartasania...inainte de a muri.
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.02.2010, 20:43:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Xosroviduxt Vezi mesajul
pai atunci,de ce nu si Nichifor Crainic,Radu Gyr s.a.m.d sa fie canonizati,ca doar au fost poeti crestini.
pe de alta parte,Eminescu a primit totusi impartasania...inainte de a muri.
E bine dacă a primit-o și atunci.Nu știam.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.02.2010, 20:46:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Noi nu avem cum sa stim dar poate ca sifilisul de care a murit in sanatoriul din Viena l-a smerit pina-n punctul de transformare miraculoasa a fiintei lui, mai stii?

Pe cind icoana lui?
Pe a lui Jiji deja am vazut-o cind am trecut pe la Maglavit
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.02.2010, 21:11:09
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Acuma sifilisul de care se zvoneste ca ar fi fost cauza nebuniei lui Eminescu, nu este decat o poveste. Fiindca Eminescu printre altele a fost si un mare gazetar al vremii, fiind in convingeri si antisemit, impotriva masoneriei samd se pare ca multe i s-au inscenat, fiind internat mai mult cu forta in sanatoriu decat conform cu anumite dovezi ale vreunei patologii de care ar fi suferit Eminescu. Asta deoarece anumiti indivizi vroiau sa-l scoata din schema. Eminescu se pare ca a murit in urma unei lovituri cu o piatra dupa ureche, mai multe informatii in linkul http://www.buybooks.ro/news.php?id=175

Dar chiar si asa pentru a fi canonizat trebuie sa duci un anumit fel de viata, in curatie, ori Eminescu o fi fost el un mare poet si gazetar dar nu cred ca a fost chiar atat de sfant. Sper sa fie doar o gluma caci altfel zau ca-i foarte grav, nici nu trebuie glumit cu asa ceva. Sunt sfinti parinti care au facut minuni si au ajutat multi oameni atat in timpul vietii cat si dupa ce au murit si inca se sta in dubii daca sa fie sau nu canonizati, iar Eminescu care in fond este deja recunoscut pentru ceea ce a stiut sa faca mai bine sa fie acuma ridicat la rang de sfant, desi este clar ca domeniul lui de activitate a fost literatura si nu in special religia sau convingerile crestine. Zau, sper ca nu-i decat o gluma caci altfel e vai si amar de noi si credinta noastra.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.02.2010, 21:20:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Liga scriitorilor din România a propus Preafricitului Patriarh Daniel canonizarea poetului Mihai Eminescu.

Mihai Eminescu poetul nepereche ,inegalabilul nostru geniu a fost fără dor și poate tot ce a putut da mai valoros în domenilul poeziei poporul român.
Personalitatea sa atât de disputată va fi datorită acestei propuneri și mai disputată, deoarece este foarte greu să accepți că Eminescu ar fi fost un sfânt.

Să-mi fie iertată stupefacția dar mă întreb : Mihai Eminescu a primit măcar o singură dată Sfânta Împărtășanie?Trupul său s-a făcut moaște?

Pe de altă parte ...tâlharul pe cruce s-a mântuit într-o singură clipă când a spus "pomenește-mă Doamne când voi veni în împărăția Ta!"
Una e a propune ceva si alta e o hotarare luata . Sunt conditii foarte stricte pentru canonizare , am mai vorbit de treaba asta pe forum , s-a dat si un link in acest sens . Eu iti garantez ca Sfantul Sinod al BOR , ignora astfel de "ligi" si astfel de "propuneri" !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.02.2010, 21:22:33
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Daca Sf. Sinod ia in discutie asta, e bataie de joc, avand in vedere ca pana acum nu s-au catadicsit sa faca nimic pentru sfintii martiri ai inchisorilor, ca Valeriu Gafencu, contemporani cu noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.02.2010, 23:03:20
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Un parinte a spus ca nu se canonizeaza sfintii din inchisori, pt ca inca mai sunt in viata din calaii lor. Si acesti calai avand o pozitie inalta, nu dau voie la canonizari, pt ar insemna sa-i arate si pe ei cu degetul ca calai.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EMINESCU saccsiv Generalitati 79 14.01.2013 11:52:02
Crestinismul lui Eminescu Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 29 30.01.2010 16:38:33
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 17:49:03
EMINESCU Gratiela20 Generalitati 0 21.03.2008 13:41:45
Mihai Eminescu - 157 silverstar Generalitati 8 15.01.2007 19:18:59