Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2011, 19:40:26
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cateheze-Sorin Dumitrescu

Aduc în vedere aceste cateheze ținute de Sorin Dumitrescu. La două dintre ele am fost prezent și eu, altele le-am ascultat/le voi asculta online. Omul e adesea greu de urmărit și poate e greu să îi simți iubirea dar profunzimea problemelor pe care le ridică nu are cum să fie decât deosebit de ziditoare.

http://blog.patermihail.ro/categorii...rin-dumitrescu

Last edited by VladCat; 15.10.2011 at 21:21:19.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2011, 11:17:32
oana72
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Superb! Multumim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.10.2011, 11:33:44
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu bucurie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2012, 04:18:56
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Ca să compensăm cumva defecțiunile blogului părintelui Mihail Stanciu, vă invităm la o videolecție de anatomie teandrică ținută de către maestrul Sorin Dumitrescu la un post de televiziune.

http://www.youtube.com/watch?v=F6D4g-Lfj5g
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2012, 07:48:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Fara doar si poate,il iubesc pe romanul asta!!!
Multumim Vlad :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.01.2012, 09:41:22
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ca să compensăm cumva defecțiunile blogului părintelui Mihail Stanciu, vă invităm la o videolecție de anatomie teandrică ținută de către maestrul Sorin Dumitrescu la un post de televiziune.

http://www.youtube.com/watch?v=F6D4g-Lfj5g
Foarte util, frate. Mulțumesc pentru postare! Să-ți ajute Maica Domnului!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.01.2012, 10:25:22
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fara doar si poate,il iubesc pe romanul asta!!!
Multumim Vlad :)
M-a cam privat de șansa de a primi mulțumiri părintele Mihail atunci când și-a dezactivat blogul :)...sunt destul de sigur că nu e vorba de o defecțiune de server ori de altceva de genul ăsta, deci din păcate linkul nu e temporar ci permanent invalidat.

p.s.: într-adevăr și mie mi-a plăcut foarte mult filmulețul postat de Mihail și deși acum sunt într-un „proces de divorț” cu S.D.(el nu știe fiindcă nu mă cunoaște, dar lăsați lucrurile așa va depăși mai ușor situația) îi datorez un început de înțelegere a ceea ce înseamnă icoana autentic ortodoxă :). Sper să înaintez în această înțelegere pe viitor.

Last edited by VladCat; 03.01.2012 at 10:27:55.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2012, 10:35:25
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Mihailc: Mulțumim, Mihail. Ce înțelesuri profunde dezvăluie Sorin Dumitrescu printr-o mână. Ce teologie prin cuvinte și dincolo de ele! Ascultându-l, îți dai seama că ești orb, că nu știi să vezi.

Apropo de asta, n-ai putea, te rog, să ne ajuți să vedem icoana? Îmi pare tare util un „curs” care să ne ajute să înțelegem semnificațiile, simbolistica icoanei. Am recunoaște mai ușor în felul ăsta o icoană adevărată de una nereușită sau de un kitsch.

Mai mult de atât, învățând să privim icoana am învăța, poate, ce înseamnă a posti cu ochii și am redescoperi și adevăratul chip al lumii în care trăim.

Sigur, sunt conștient că pentru a vedea icoana lumii sau lumea ca icoană, sau omul ca icoană, nu e de ajuns un curs; e nevoie de ochi curat. Dar poți fi orb fără să știi până nu-ți vorbește de frumusețea lumii cineva care o vede.

Last edited by N.Priceputu; 03.01.2012 at 10:56:05.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.01.2012, 12:04:26
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ca să compensăm cumva defecțiunile blogului părintelui Mihail Stanciu, vă invităm la o videolecție de anatomie teandrică ținută de către maestrul Sorin Dumitrescu la un post de televiziune.

http://www.youtube.com/watch?v=F6D4g-Lfj5g
Frumos dar! Multumesc, Mihailc :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.01.2012, 17:23:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Apropo de asta, n-ai putea, te rog, să ne ajuți să vedem icoana? Îmi pare tare util un „curs” care să ne ajute să înțelegem semnificațiile, simbolistica icoanei. Am recunoaște mai ușor în felul ăsta o icoană adevărată de una nereușită sau de un kitsch.
O, bine ar fi dacă aș începe și eu să ”văd” icoana cu adevărat! Deocamdată nu am competența (și nici nu știu dacă o să o am vreodată) de a vorbi despre icoană din interiorul temei. Ca să începem să vedem cu ochii orbului avem la dispoziție cel mai avansat studiu de iconologie din toate timpurile, mă refer aici la ”Noi și icoana” a mestrului Dumitrescu.
Desigur, putem să dăm și noi târcoale pe-aici lumii icoanei, dar mi-e teamă că nu prea există interes pentru așa ceva.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sorin Dumitrescu ... mihai anton Pictura si Sculptura Bisericeasca 9 10.04.2015 22:57:20
Sfantul simeon noul teolog cateheze 05, pocainta si lacrimi ii tunadd Pocainta 3 24.11.2011 18:56:42
O biserica unde se fac cateheze Elenis Generalitati 18 14.04.2011 22:32:33
RUGATI-VA pentru SORIN! emisor1974 Stiri, actualitati, anunturi 7 28.02.2007 16:08:34
RUGATI-VA pentru SORIN! emisor1974 Rugaciuni 0 22.06.2006 19:57:04