Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2016, 06:05:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Patimile Domnului

...căci am judecat să nu știu între voi altceva, decât pe Iisus Hristos, și pe Acesta răstignit.
Ce a însemnat Jertfa Lui Hristos?

Știu că majoritatea oamenilor cînd meditează la Jertfa de pe Golgota au în minte durerile fizice la care a fost supus Hristos-Omul. Au fost și acestea, într-adevăr. Au fost și scuipările, și hulele. Biciuirile, drumul calvarului. Cuiele. Sabia cu dăuă tăișuri a Mamei. Toate au fost greu de îndurat, mai ales că moartea Lui nu a survenit imediat, cu după șase ore de agonie pe Cruce.

Dar toate acestea au fost doar o consecință a răutății oamenilor care au ales tortura ca să scape de El. Împăcarea noastră cu Dumnezeu a fost prin asumarea conștientă a păcatelor pe care fiecare om le-a comis, de la Eva pînă la ultimul suflet care se va naște. Dar ce anume reprezintă faptul că a luat păcatele asupra Lui?

Hristos a răbdat Crucea timp de 6 ore, dar în acest scut răstimp a fost concentrată toată istoria umanității. Hristos Cel răstignit, cum zice Pavel, este martorul nevăzut al fiecărui om de la naștere și pînă la moarte. Timpul nostru se derulează încet, dar este concentrat în timpul Jertfei de pe Cruce. Fie că e vorba de micile greșeli, fie că ne gîndim la abominabilele orori comise de cei mai josnici dintre oameni, trebuie să conștientizăm că Hristos Cel de pe Cruce e prezent atunci și acolo, răbdînd răul care se comite și asumîndu-Și-l Lui, adică luîndu-l asupra Sa. Atunci înțelegem de ce Omul I-a cerut mai înainte Tatălui să treacă de la El paharul acesta și mai apoi să Se întrebe de ce a fost părăsit...

Ca să înțelegem cît de cît prin ce a trecut Hristos putem să ne imaginăm că sîntem martorii unei crime, fără ca noi să intervenim, uitîndu-ne cum un om îl omoară pe altul. Cine poate să rabde așa ceva?

Cam asta înțeleg eu că a fost Jertfa și Răscumpărarea, luarea păcatelor noastre asupra Sa, de bunăvoie. Anularea răului la modul real, conștient și împăcarea noastră cu Divinitatea.

Și aici aș menționa iarăși un aspect la care să medităm, anume dumnezeiasca Liturghie. S-au făcut și se vor săvîrși nenumărate Liturghii în care Hristos prin preot Se aduce Jertfă nevăzută pentru ca noi să avem parte de Trupul și Sîngele Lui. Dar... cum adică? Se jertfește El de milioane de ori? Nicidecum. Și atunci ce este momentul euharistic de fapt? Simplu, este exact același cu momentul Jertfei unice de acum două milenii actualizată în timpul nostru. Mai exact, prin Liturghie noi sîntem transpuși în timpul celor 6 ore despre care am vorbit mai sus. Liturghia este ca o ieșire din timp și participare la prezentul divin. Deci Hristos nu se jertfește de multe ori, ci o singură dată. O dată pentru toate Liturghiile care vor urma în istorie și în viitor.

În concluzie, atunci cînd comitem păcatul să ne amintim că Hristos-Omul Cel crucificat este cu noi prezent tot timpul și ne rabdă răutățile și slăbiciunile. Poate așa o să ne abținem mai mult, dacă avem încredințarea asta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.04.2016, 09:58:30
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Minunat spus, Dl.Florin..si f frumos explicat..Multumiri!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare