Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.10.2009, 13:29:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca pe parintele Teofil! Ma bucuram nespus, de fiecare data cand era invitat la "Serile Filocalice", organizate de A.S.C.O.R. Bucuresti. Au fost singurele ocazii cand am avut bucuria sa-l intalnesc "fata catre fata".

http://video.crestinortodox.ro/N2X96...ilocaliei.html
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.10.2009, 13:51:02
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Dumnezeu sa-l ierte!

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l aseze in randul dreptilor!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.10.2009, 15:05:28
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Dumnezeu sa-l ierte!

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l aseze in Imparatia LUI in randul dreptilor!

(Multumim, "geo.nectarios", pentru toate materialele oferite!)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.10.2009, 15:43:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Desi pana acum nu l-am vazut niciodata cu ochii deschisi, astazi am intalnit aceasta poza:


Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.10.2009, 15:45:07
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca, a fost un titan al ortodoxiei romanesti si un exempu de credinta traita si de viata jertfita in slujba Tatalui Ceresc
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.10.2009, 15:46:07
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Poza cu Parintele adormit

Domnul sa-l odihneasca cu dreptii lui. A fost curat si nevinovat ca un copil!
Attached Images
File Type: jpg pr+Teofil.jpg (30,6 KB, 29 views)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.10.2009, 15:57:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Dumnezeu sa-l odihneasca in Imparatia sa

...si sa-l ierte.
Am auzit de Sfintia sa, dar nu l-am cunoscut.
Am citit si eu acum biografia sa si am o intrebare cam "off topic":

Cum reuseste un om nevazator sa studieze si mai apoi sa fie preot? A slujit?
1. In tara si mai ales in vremea sa, existau materiale, cursuri in Braille? Sau poate a avut pe cineva care i-a citit mereu.
Andrea Bocelli a studiat dreptul si in cartea sa povesteste ca a avut pe cineva care ii citea si cu care studia.
2. A slujit impreuna cu cineva probabil.

In orice caz usor nu este.
Il cunoaste cineva personal?
Cum era ca duhovnic? Era bland?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.10.2009, 16:25:50
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Dumnezeu sa-l ierte!

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !
Multumesc lui Bunu Dumnezeu ca mi-a oferit darul de al cunoaste si ai saruta mana acestui Parinte deosebit al nostru anu trecut la Prislop,si de a asculta minunata slujba facuta la parastasul Parintelui Arsenie Boca,multumesc ca am avut ocazia sa ajung la manastirea Sambata de SUS unde era Parintele Paraianu.
Ca El putini asemenea Parinti ne-au ramas din pacate.
Sa-i cinstim memoria prin rugaciune,caci multe ne-a lasat in urma cu folos.
Amin!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.10.2009, 17:09:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Astazi am fost trista toata ziua de la aflarea vestii. Nici macar nu am stiut ca e chiar asa de bolnav, pacat ca nu a spus nimeni nimic. L-am vazut vorbind o singura data cand eram in liceu, si atat de mult m-a impresionat incat din toti ceilalti invitati care au fost la ASCOR in postul acela nu imi aduc aminte decat de sfintia sa. Imi aduc aminte ca l-am ascultat aproape hipnotizata, pana in ziua de azi imi aduc aminte de programulde viata pe care il sustinea, din pacate nu a mai venit la Suceava atunci cand eram si eu in oras si nu l-am mai putut asculta pe viu. Dar il ascultam cu mare placere la Trinitas sau oriunde mai dadeam de el, si il citeam din nou cu cea mai mare placere, mai mare cu mult decat oricare alti parinti contemporani.

Era un om care iti asternea zambetul pe fata din momentul in care incepea sa vorbeasca, hatru si serios in acelasi timp, si care vorbea lucruri de care chiar aveai ce sa te folosesti si sa inveti in viata de zi cu zi, nu aiureli cum fac altii pe tema cipurilor, vaccinurilor, apocalipsei, ereticilor (parintele spunea chiar ca a avut bucuria! de a participa la o slujba catolica si nu l=am auzit niciodata tunand si fulgerand la adresa altor crestini) si alte prapastii. A pierit din pacate prea devreme o voce a echilibrului, a bucuriei si a implinirii in Hristos cum rar, sau cum nu mai, gasesti astazi in peisajul romanesc.

In totdeauna, de cand l-am vazut prima data, m-am gandit ca el este dovada, ca, cu orice handicap te nasti, ai posibilitatea deplina sa devii un om fericit si implinit, numai sa ai rabdare, perseverenta si credinta in Dumnezeu, si pana la urma toate le rezolva si aseaza Bunul Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.10.2009, 17:46:07
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cum reuseste un om nevazator sa studieze si mai apoi sa fie preot? A slujit?
L-am cunoscut personal pe Pr.Teofil timp de 9 ani la Manastirea Sambata, unde imi pretreceam toate vacantele din tp unui an scolar. Da pr a slujit, dar niciodata singur, ci impeuna cu un alt parinte sau cu pr.Staret.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. In tara si mai ales in vremea sa, existau materiale, cursuri in Braille? Sau poate a avut pe cineva care i-a citit mereu.
Andrea Bocelli a studiat dreptul si in cartea sa povesteste ca a avut pe cineva care ii citea si cu care studia.
2. A slujit impreuna cu cineva probabil.
1.pr.Teofil a facut facultatea de Teologie la Sibiu ca orisicare student, desi prindea inca de la cursuri, avand minte agera, dar a si fost ajutat de colegi sa invete citindu-i cursurile. Sf.Scriptura o are in Braille si MULTE alte carti... caci a facut la Cluj curs de nevazatori. daca vei ajunge la Mrea Sambata de sus vei gasi o carte a sa „CINE SUNT EU? CE SPUN EU DESPRE MINE?” o carte in care isi prezinta TOATA viata sa, in dialog cu vrednicul de pomenire Antonie Plamadeala Mitropolitul Ardealului


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cum era ca duhovnic? Era bland?
m-am spovedit la Dansul, desi aveam duhovnic pe alt parinte din Manastire... dar era era un DUHOVNIC DEOSEBIT, iti patrundea pana in adancuri... NU il puteai minti, ca STIA daca vrei sa il minti... avea Duhul cunoasterii... si iti dadea totdeauna canonul potrivit sufletului... si era minunat, ca de cele mai multe ori iti spunea „Draga, canonul pe care ti-l dau, este sa nu mai repeti pacatele, altfel, tu te pierzi!”

Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
teofil paraian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
Parintele Arsenie Papacioc a trecut la cele vesnice gabor florin Intrebari utilizatori 4 19.07.2011 21:13:02
Parintele Nicodim Bujor a trecut la cele vesnice antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 8 29.04.2011 15:51:00
Parintele Gheorghe Mihoc a trecut la cele vesnice printr-un accident rutier! florina_drossu Stiri, actualitati, anunturi 19 29.12.2010 12:47:14
A trecut la cele vesnice parintele Teofil Badoiu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 24.07.2010 09:09:18