Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.02.2009, 12:52:01
ionell ionell is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2008
Locație: suceava
Mesaje: 14
Implicit Lamurire cip-uri!!!

Buna ziua!

Din cate am vazut, in ultimul timp este foarte mediatizat cazul acestor cipuri care urmeaza sa fie incluse in pasapoarte si carti de identitate..si nu numai...preconizandu-se ca ar urma inserarea lor in corpul uman!

Nu inteleg de ce se face atata caz pentru aceste cipuri(ma refer la cele din cartile de identitate si pasapoarte), NU CRED CA NE POT INFLUENTA CREDINTA, sau ca ar avea vreun efect negativ asupra noastra!

Majoritatea credinciosilor(in special varstnicii) nici nu stiu prea bine despre ce e vorba, dar discuta pe aceasta tema, isi dau cu parerea, pun in balanta diverse variante...iar in final culmineaza cu un: "Mai bine mor, chiar acum, decat sa am cipul"!

Nu sunt pro pentru aceste cipuri, dar sunt situatii inevitanile, pentru unii, pentru mine, de exemplu.. am vazut in alte discutii cum unii credinciosi, poate chiar preoti, le spuneau celorlalti sa nu accepte sub nici o forma cipurile in pasaport sau buletin...sa faca tot posibilul sa evite, sa-si schimbe cartea de identitate mai repede, cat timp nu este introdusa inca aceasta masura..etc...

Acum, revenind la situatia mea, student fiind, degeaba imi schimb eu buletinul acum si imi iau altul fara cip, cand, peste alti 10 ani va trebui sa-l schimb iar si atunci e posibil sa fie toate cu cip..si atunci ce fac??? stau fara buletin?? e valabil si pentru pasaport!

De asemenea, permisul de conducere intra in aceeasi oala! Eu daca am nevoie de permis de conducere, ce-o sa fac acum? o sa stau fara??

Sincer, cred ca acestea sunt niste aberatii si nici nu au cum sa ne afecteze.. adevarata cerdinta nu poate fi impiedicata de lucrurile astea..

Ganditi-va ca ar putea fi in acelasi timp o masura de securitate impotriva falsificarii, deci ar putea constitui un avantaj!

In plus, cred ca e un fel de reticenta a credinciosilor asupra anumitor noutati...amintiti-va anii de dinaintea lui 2000..sunt sigur ca ati auzit ca in 2000 vine sfarsitul lumii sau ca la aparitia actualelor carti de identitate si acestea contineau fel de fel..iar acum mai toata lumea le are...acestea au fost niste valuri, care au trecut..si vor mai fi si altele..

Referitor la implantul acestui cip in corpul uman, nu sunt de acord sub nici o forma cu acest lucru, dar nu cred ca vom putea fi obligati sa il primim..oricum, pana se va ajunge la asta....va mai trece ceva timp!

lamuriti-ma si pe mine de ce nu e bine sa ai acest cip in buletin, pasaport, permis...dar as vrea sa vad si niste solutii(ocolisuri) pentru situatia asta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.02.2009, 13:19:47
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Nici cand se auzea de CARD (a se citi de la coada) nu prea era lumea entuziasmata, dar acum se foloseste masiv, la fel ca telefonul, calculatorul, etc. In buletin ai date personale, fotografia. Asta nu e violarea intimitatii ? :D Acum se pot introduce si amprentele retinei, palmare, lucru mai dificil in trecut; sunt metode mai exacte de identificare (pentru ca asta e rolul buletinului) a persoanei. Ca s-ar putea sa fii "despistat" unde esti cu aceste pasapoarte/permise, etc, asta e partea a doua; totusi, nu stiu cine sta sa se uite dupa fiecare in parte, sa vada puncte pe un ecran mare (de exemplu).
Cat despre cipul implantat, asta e un subiect bun in care sa te documentezi; vom vedea ce e cu el.
Inca o apocalipsa va veni, va trece, si lumea isi va vedea de ritmul obisnuit de viata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2009, 13:21:30
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionell Vezi mesajul
Referitor la implantul acestui cip in corpul uman, nu sunt de acord sub nici o forma cu acest lucru, dar nu cred ca vom putea fi obligati sa il primim..oricum, pana se va ajunge la asta....va mai trece ceva timp!

lamuriti-ma si pe mine de ce nu e bine sa ai acest cip in buletin, pasaport, permis...dar as vrea sa vad si niste solutii(ocolisuri) pentru situatia asta!
[COLOR=green]Felicitări pentru maturitatea gandirii, chiar dacă spui că ești foarte tânăr. [/COLOR]
[COLOR=green]Să văd dacă ai să reușești să lămurești. Aici, cu cipirile se ține pe-o dungă. Argumente nu există, dar mulți strigă că le e frică să nu le fie furată/afectată credința. [SIZE=3]Credința o ai și nu ți-o poate nimeni fura. Dacă nu o ai, nu există nimic să ți se fure. [SIZE=2]Nu există cale de mijloc.[/SIZE][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Însuși Iisus Christos a întrebat la un moment dat: De ce vă temeți, voi, necredincioșilor?... Nu-mi amintesc exact cu ce prilej. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Un credincios nu are motive să se teamă... Am spus acest lucru de multe ori pe aici, dar inutil... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Cu implantul cipurilor... Nu văd ce interes ar exista... Sigur se referă la alte categorii de oameni - m-aș referi aici la agenții secreți, la spioni, la persoanele cu atribuții speciale etc - despre care trebuie să se știe unde sunt, dacă trăiesc etc, nicidecum s-o ia pe țața Floarea care se calcă pe picioare la pomana bisericii, ca să-i implanteze cip... Ce importanță prezintă ea pentru autorități, în afară de faptul că undeva este un număr?... [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.02.2009, 13:34:56
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionell Vezi mesajul
Buna ziua!

Din cate am vazut, in ultimul timp este foarte mediatizat cazul acestor cipuri care urmeaza sa fie incluse in pasapoarte si carti de identitate..si nu numai...preconizandu-se ca ar urma inserarea lor in corpul uman!

Nu inteleg de ce se face atata caz pentru aceste cipuri(ma refer la cele din cartile de identitate si pasapoarte), NU CRED CA NE POT INFLUENTA CREDINTA, sau ca ar avea vreun efect negativ asupra noastra!

Majoritatea credinciosilor(in special varstnicii) nici nu stiu prea bine despre ce e vorba, dar discuta pe aceasta tema, isi dau cu parerea, pun in balanta diverse variante...iar in final culmineaza cu un: "Mai bine mor, chiar acum, decat sa am cipul"!

Nu sunt pro pentru aceste cipuri, dar sunt situatii inevitanile, pentru unii, pentru mine, de exemplu.. am vazut in alte discutii cum unii credinciosi, poate chiar preoti, le spuneau celorlalti sa nu accepte sub nici o forma cipurile in pasaport sau buletin...sa faca tot posibilul sa evite, sa-si schimbe cartea de identitate mai repede, cat timp nu este introdusa inca aceasta masura..etc...

Acum, revenind la situatia mea, student fiind, degeaba imi schimb eu buletinul acum si imi iau altul fara cip, cand, peste alti 10 ani va trebui sa-l schimb iar si atunci e posibil sa fie toate cu cip..si atunci ce fac??? stau fara buletin?? e valabil si pentru pasaport!

De asemenea, permisul de conducere intra in aceeasi oala! Eu daca am nevoie de permis de conducere, ce-o sa fac acum? o sa stau fara??

Sincer, cred ca acestea sunt niste aberatii si nici nu au cum sa ne afecteze.. adevarata cerdinta nu poate fi impiedicata de lucrurile astea..

Ganditi-va ca ar putea fi in acelasi timp o masura de securitate impotriva falsificarii, deci ar putea constitui un avantaj!

In plus, cred ca e un fel de reticenta a credinciosilor asupra anumitor noutati...amintiti-va anii de dinaintea lui 2000..sunt sigur ca ati auzit ca in 2000 vine sfarsitul lumii sau ca la aparitia actualelor carti de identitate si acestea contineau fel de fel..iar acum mai toata lumea le are...acestea au fost niste valuri, care au trecut..si vor mai fi si altele..

Referitor la implantul acestui cip in corpul uman, nu sunt de acord sub nici o forma cu acest lucru, dar nu cred ca vom putea fi obligati sa il primim..oricum, pana se va ajunge la asta....va mai trece ceva timp!

lamuriti-ma si pe mine de ce nu e bine sa ai acest cip in buletin, pasaport, permis...dar as vrea sa vad si niste solutii(ocolisuri) pentru situatia asta!
Frate, daca ai poarta inchisa la gradina, te temi ca vor intra animalele sa iti strice straturile? NU! Dar daca o deschizi, ele vor intra si vor prapadi gradina si ce ai cultivat!
Mizerie nu va intra in mancare de tii oala acoperita numai daca iei capacul!
Asa si aici, e de ajuns sa "deschizi" sau sa "descoperi" sufletul tau prin primirea acestor microcipuri, ca ele vor devasta apoi sufletul, si cand "va intra" balaurul cela mare, vei fi deja distrus, ele avand un efect extraordinar de negativ asupra inimii si a sufletului!!!
Deci mai bine previi si "iti pazesti gredina" sufletului!!! Iarta-ma!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.02.2009, 13:48:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shtii de ce nu e bine? ca te poate oricand urmari ca pe un infractor deshi nu eshti calcandu-tzi dreptul la libertate shi demnitate, asta din punct de vedere al constitutziei, ca te poate urmari securitatea, shi politzia dupa acte, ca orice act itzi poate fi controlat... iar apoi banii shi amenzile, shi astfel in cel mai scurt timp ori vei da bir, 666 catre dreptatea shi intzelepciuniile lor, adica vei accepta shi te vei supune, ori vei suferi consecintze mai mici sau mai mari...

caci cipul va contzine shi fisha de sanatate, shi toate cele necesare, la politzie, la pompieri, la medicina, la shcoala, la facultate, la toate cele de interes din viatza ta, shi astfel vei fi cantarit cu semnul = asha ca la matematici shi asha zisa competentza a celui "deshtept" v-a triumfa, a celui fara cruce shi plin de lacomie... sluga unei false dreptatzi caci este sluga mandriei shi mortzii, deci totzii vor fi tzinutzi in frau shi indreptatzi shi carmuitzi spre prapastie, caci nu mai or sa poata sa nu asculte de mama sau de tata, de nenea profu sau de nenea politzist, shi nenea doctolu, de totzi oamenii "de bine" care o sa lucreze pentru protectzie shi sanatatea lui, adica se vor ingriji psihologeshte de sanatatea lui... iar daca nu-i recunoashte, va plati la amenzi ca sa-l usture shi va fi incet incet exclus de peste tot... fiindca nu ii este imprgnat in creier acel sistem 666 ori && cu toate semnele lui pline de jex... jex shi iarashi jex, tacticos mishto asha ca o mare aventura a cunoashterii... raului, ca bine nu mai exista ca nu e voie "munca fara bani nici bani fara munca" ci totul este bine socotit shi bine orientat shi bine calculat unde, ce shi cum... ca toate vor avea un numar de control, v-a fi digitizarea completa a intregii lumi... shi vom forma mormintele noastre aparent vii in spatziul virtual... ca o noua viatza de dupa moarte... cu care ne vom statornicii shi mai mult in acelashi "paradis" al pacatelor shi faradelegilor... ca un matrix, ca o continua revolta caci tot omul nu va avea alta alternativa decat ori se supune ori moare... deci moare in ambele cazuri, condamnat fiind la jertfa, caci jertfa nu va mai fi o alegere personala, ci va fi o aruncare in prapastie, asha ca in troia, pentru ca nu s-a adaptat... deci sarmanul shi asha era un neadaptat... asha ca avetzi de grija shi adaptatzi-va sistemului sa nu ajungetzi ca shi ei...

de asta nu e bine ca au entuziastmat vazduhurile ca sa-l primim cu entuziastm pe fiul faradelegii care se va autointrona cu participarea patriarhului


dar exista o solutzie, sa cerem pashapoarte shi buletine shi alte acte conforme cu constitutzia din '45, adica aia care era valabila inainte de ultimele alegeri corecte... caci restul constitutziilor sunt cladite pe o mare shi multa minciuna shi furt shi crima.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.02.2009, 13:52:41
ionell ionell is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2008
Locație: suceava
Mesaje: 14
Lightbulb completare

Revin cu o adaugare, dupa ce am citit de la aceasta adresa http://apologeticum.wordpress.com/20...st-contra-666/ acel studiu teologic si tehnic din care, daca fac un rezumat scurt, realizatorii acestui studiu au dorit sa evidentieze faptul ca prin intermediul acestor cipuri vom putea fi monitorizati, urmariti..acestea vor oferi informatii personale ale noastre, vor fi ca un fel de umbra a noastra, prin care putem fi etichetati!

In primul rand, daca nu sunt un infractor, nu vad ce e rau in asta...mai degraba as zice ca este un lucru bun, ar putea fi o metoda de a descoperi mai usor unii infractori, de a-i monitoriza, deci ar putea sa scada si fenomenul infractional!

Daca va ganditi la faptul ca cineva va putea avea acces, prin intermediul acestor cipuri, la toate datele dumneavoastra, va va putea urmari sau asculta convorbirile, etc...deci va va incalca intimitatea, pentru cei care nu stiu, va spun ca ACESTE LUCRURI ERAU POSIBILE SI PANA ACUM SI SUNT IN CONTINUARE, si fara aceste cipuri...asta nu este o noutate!
Dar, pentru cei care sunt "curati": De ce va temeti ca cineva ar avea posibilitatea sa afle date confidentiale despre dumneavoastra, daca nu aveti nimic de ascuns?? va repet...era posibil si pana acum lucrul asta, numai ca multi nu-l stiau..

Prin intermediu cipurilor, este posibil sa se ajunga la crearea unei structuri mai complexe, la nivel global, probabil, mai eficiente prin care se pot verifica aceste date..

parerea mea este ca pot constitui si avantaje..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.02.2009, 14:07:44
ionell ionell is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2008
Locație: suceava
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Frate, daca ai poarta inchisa la gradina, te temi ca vor intra animalele sa iti strice straturile? NU! Dar daca o deschizi, ele vor intra si vor prapadi gradina si ce ai cultivat!
Mizerie nu va intra in mancare de tii oala acoperita numai daca iei capacul!
Asa si aici, e de ajuns sa "deschizi" sau sa "descoperi" sufletul tau prin primirea acestor microcipuri, ca ele vor devasta apoi sufletul, si cand "va intra" balaurul cela mare, vei fi deja distrus, ele avand un efect extraordinar de negativ asupra inimii si a sufletului!!!
Deci mai bine previi si "iti pazesti gredina" sufletului!!! Iarta-ma!!!

Permiteti-mi sa fac o diferenta! Toata credinta noastra e inmagazinata in suflet! Sufletul nu este un lucru material! Cipul este! Este un lucru material si va contine date materiale, concrete, date personale...Deci nu vad de ce aceste microcipuri mi-ar devasta sufetul, teoretic nu e posibil asa ceva..la urma urmei nu era vorba ca nu conteaza ceea ce tine de trup, ci ceea ce tine de suflet?

Referitor la poarta inchisa si oala acoperita..nu vad rostul...
daca iti lasi sufletul deschis, intr-adevar, e ispitit de multe...sunt mult mai multe ispite ce ti-ar putea distruge sufletul decat cipurile astea..insa aici intervine intensitatea credintei si caracterul fiecaruia..eu cred ca poti sa tii si toate portile, usile si geamurile deschise si sa ramai credincios..va fi mai greu, dar e posibil!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.02.2009, 14:07:49
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Io totusi nu inteleg un lucru. Cu ce m-ar indeparta cipurile astea de Dumnezeu? Adica ce consecinta ar avea asupra sufletului meu? Ca nu vad nici una sincer...Adica cu ce e diferit faptul ca port cipul asta sau nu stiu ce batista rosie la mine?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.02.2009, 14:17:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
shtii de ce nu e bine? ca te poate oricand urmari ca pe un infractor deshi nu eshti calcandu-tzi dreptul la libertate shi demnitate, asta din punct de vedere al constitutziei, ca te poate urmari securitatea, shi politzia dupa acte, ca orice act itzi poate fi controlat... iar apoi banii shi amenzile, shi astfel in cel mai scurt timp ori vei da bir, 666 catre dreptatea shi intzelepciuniile lor, adica vei accepta shi te vei supune, ori vei suferi consecintze mai mici sau mai mari...

caci cipul va contzine shi fisha de sanatate, shi toate cele necesare, la politzie, la pompieri, la medicina, la shcoala, la facultate, la toate cele de interes din viatza ta, shi astfel vei fi cantarit cu semnul = asha ca la matematici shi asha zisa competentza a celui "deshtept" v-a triumfa, a celui fara cruce shi plin de lacomie... sluga unei false dreptatzi caci este sluga mandriei shi mortzii, deci totzii vor fi tzinutzi in frau shi indreptatzi shi carmuitzi spre prapastie, caci nu mai or sa poata sa nu asculte de mama sau de tata, de nenea profu sau de nenea politzist, shi nenea doctolu, de totzi oamenii "de bine" care o sa lucreze pentru protectzie shi sanatatea lui, adica se vor ingriji psihologeshte de sanatatea lui... iar daca nu-i recunoashte, va plati la amenzi ca sa-l usture shi va fi incet incet exclus de peste tot... fiindca nu ii este imprgnat in creier acel sistem 666 ori && cu toate semnele lui pline de jex... jex shi iarashi jex, tacticos mishto asha ca o mare aventura a cunoashterii... raului, ca bine nu mai exista ca nu e voie "munca fara bani nici bani fara munca" ci totul este bine socotit shi bine orientat shi bine calculat unde, ce shi cum... ca toate vor avea un numar de control, v-a fi digitizarea completa a intregii lumi... shi vom forma mormintele noastre aparent vii in spatziul virtual... ca o noua viatza de dupa moarte... cu care ne vom statornicii shi mai mult in acelashi "paradis" al pacatelor shi faradelegilor... ca un matrix, ca o continua revolta caci tot omul nu va avea alta alternativa decat ori se supune ori moare... deci moare in ambele cazuri, condamnat fiind la jertfa, caci jertfa nu va mai fi o alegere personala, ci va fi o aruncare in prapastie, asha ca in troia, pentru ca nu s-a adaptat... deci sarmanul shi asha era un neadaptat... asha ca avetzi de grija shi adaptatzi-va sistemului sa nu ajungetzi ca shi ei...

de asta nu e bine ca au entuziastmat vazduhurile ca sa-l primim cu entuziastm pe fiul faradelegii care se va autointrona cu participarea patriarhului


dar exista o solutzie, sa cerem pashapoarte shi buletine shi alte acte conforme cu constitutzia din '45, adica aia care era valabila inainte de ultimele alegeri corecte... caci restul constitutziilor sunt cladite pe o mare shi multa minciuna shi furt shi crima.
pardon, nu troia ci ca in sparta... ca doar acuma ii pensioneaza obligator shi nu ca un drept, deci precis o fi un fel de bertate masonica a democratziei tip troia-sparta... a oamenilor dushi cu zaharelul laSHENGHEENa oamenilor "de bine" , masoni shi comunishti capitalishti cu fatza umana, insemnatzi shi cu acte shi toate lucrurile insemnate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.02.2009, 14:21:55
ionell ionell is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2008
Locație: suceava
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
shtii de ce nu e bine? ca te poate oricand urmari ca pe un infractor deshi nu eshti calcandu-tzi dreptul la libertate shi demnitate, asta din punct de vedere al constitutziei, ca te poate urmari securitatea, shi politzia dupa acte, ca orice act itzi poate fi controlat... iar apoi banii shi amenzile, shi astfel in cel mai scurt timp ori vei da bir, 666 catre dreptatea shi intzelepciuniile lor, adica vei accepta shi te vei supune, ori vei suferi consecintze mai mici sau mai mari...

caci cipul va contzine shi fisha de sanatate, shi toate cele necesare, la politzie, la pompieri, la medicina, la shcoala, la facultate, la toate cele de interes din viatza ta, shi astfel vei fi cantarit cu semnul = asha ca la matematici shi asha zisa competentza a celui "deshtept" v-a triumfa
referitor la faza cu urmarirea...am scris asta ceva mai sus..si am inca o mentiune..trebuie sa intelegi conceptul de libertate...de fapt nu esti liber in totalitate..asta are presupune ca eu pot da cu parul in cap oricui...ESTI LIBER IN LIMITELE LEGII!


Acum referindu-ma la al doilea paragraf in care este pomenita fisa de sanatate si restul datelor...dau un singur exemplu: sa presupunem ca mergi cu o masina si ai accident...dupa impact esti in coma..vine ambulanta esti la spital, urmand ca medicii sa-ti administreze un tratament, daca e cazul operatie, etc...tinand cont ca sunt unele medicamente, injectii pe care anumite persoane nu le tolereaza, sunt alergice la ele, sau poate ca este important ca doctorii sa stie rapid ce boli ai mai avut, pentru a se putea asigura ca iti pot administra tratamentul/injectia fara sa faci o reactie adversa, iar tu fiind in coma nu le poti furniza nici una din aceste date, iar nici alti cunoscuti nu-s acolo sa le spuna, nu crezi ca ar fi uti si rapid ca toate aceste date sa fie stocate pe acel cip, care ti-ar putea salva viata si economisi timpul medicilor, ei nefiind nevoiti sa-ti mai faca tot felul de teste?? acum tot e deranjant sa ai fisa medicala pe cip??
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o lamurire va rog Hartford Botezul 8 06.07.2010 23:05:06
Lamurire Thheo Pocainta 2 21.11.2008 20:10:09
O lamurire lucyan Stiri, actualitati, anunturi 2 19.02.2008 19:49:45
Lamurire, va rog! dana_anghel2000 Stiri, actualitati, anunturi 3 24.08.2006 16:03:26